Spirála

Spirála https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470651/bmid_spirala-dFc-470651.jpg 5 196 41

Spirála série

Jedno obyčejné japonské maloměsto zachvátila posedlost spirálami. Objevují se všude. V očích, vlasech, ve stěnách domů – a postupně kolem sebe všechno proměňují. Bojovat můžete s démony, přízraky, duchy… ale jak chcete bojovat s tvarem? Monumentální hororový příběh je provázanou sérií děsivých povídek na téma spirál. A budete žasnout, kam až s tím dokáže Džundži Itó, expert na temnotu a deformace těla, dojít. Nové, vylepšené vydání legendární mangy japonského mistra hororu – celé kompletně v jednom svazku a s bonusovou povídkou navíc!... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Komiksy

Vydáno: , Crew
Originální název:

Uzumaki , 2003


více info...

Komentáře (41)


hungryreader00
hungryreader00
17.01.2024 4 z 5

Na spirálu už se nikdy nepodívám bez vzpomínky na tuto mangu. Čte se to sice rychle, ale zaryje se vám pod kůži.

Jazzminator
Jazzminator
11.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Za mě zatím nejlepší manga, co jsem kdy četla. Vtáhla mě stejně, jako jejich město spirála:). Strhávám hvězdičku za pár nelogičností, co se v příběhu objevilo (např. proč Kirie už dávno neutekla se Šoičim, když na vlastní oči několikrát viděla, že má s tou svojí teorií o spirále pravdu?). Jinak mi přijde naprosto geniální postavit horor na tom, že město nenapadla nějaká příšera, nebo vrah nebo cokoliv jiného stereotypního, ale geometrický tvar - je to naprosto bizarní a přitom to tak dobře funguje.


Teddy2023
Teddy2023
01.01.2024 4 z 5

Shrnutí trilogie do jednoho svazku...s bonusovou kapitolou...takové osvěžení, jelikož jsem četla původní vydání před dlouhou dobou. Parádní do knihovnicky

rilajaan
rilajaan
26.12.2023 4 z 5

Tuhle knihu dostali moje děti, jen jsem do ní nakoukla a dočetla. Graficky je to velmi povedené, obsahově také - jen někdy opravdu odporné.

thorir
thorir
20.12.2023 5 z 5

Zcela na rovinu, moc jsem od toho nečekal, ale totálně mě to vykolejilo. Je to vlastně moje první hororová manga, nevěděl jsem, co čekat, ale jsem nadšen. Jednotlivé příběhy jsou naprosto úchylné, posedlost spirálami je maximálně intenzivní, krvavá, násilná a sebezničující. Démonické spirály vše pokrucují, překrucují, zakrucují, mění a pokřivují – hlavně těla. Epické obrazy střídá hororová syrovost, kresba je parádní, nápady neskutečně podmanivé. Intenzita hrůz se s ubíhajícími stránkami postupně zvyšuje. Vůbec se divím, že se Kirie a ostatní nezbláznily, s jakým stoickým klidem vším prochází, se všemi těmi spirálami kolem. I v takto nabušené sbírce některé kousky přece jen ještě o kus vybočují – krvežíznivé těhotné, jejich zvláštní děti, měkkýší lidé, a pár dalších. Spirálová apokalypsa je neodvratná. Konec je parádní, jakýsi hold Prastarým. Nekončící cyklus. Odteď když uvidím šneka, vzpomenu si na měkkýší lidi. Sbírka je pecka a rozhodně doporučuji.

kurama45
kurama45
05.12.2023 4 z 5

Fuj a bŕ. Krásne nechutné. Takto to dopadne, keď niekto dotiahne náhodnú predstavu až na okraj šialenosti a potom ešte ďalej. Hotová Alenkina zajačia nora.
Trochu ma desí, že ma to desí s odstupom času viac ako pri čítaní. Doteraz sa mi občas vracajú niektoré obrazy.

denib
denib
30.10.2023 4 z 5

Vyloženě jsem to zhltla :-) Je to nápadité, neotřelé, vzbuzovalo to ve mně zvědavost. I kresba mě zaujala. Je to pro mě už druhá kniha autora a nebojím se, že bych nesáhla po další :-) Jen mě trochu zklamalo, že to ve mně nenavodilo strach ani moc velké napětí jako opravdu dobré horory. To spíš jakýsi pocit bezvýchodnosti. V tomhle ohledu byly balonky oběšenců pro mě lepší. A navíc nejsem moc spokojená se závěrečným vysvětlením, které mi vlastně jako žádné vysvětlení nepřipadá. I tak ale musím hodnotit nadprůměrně :-)

Ronnie68
Ronnie68
29.10.2023 4 z 5

Zajímavý hororový grafický román (komiks) ... na začátku pomalejší rozjezd ... ale pak se to začalo slušně stupňovat... vtáhlo mě to do děje...

Maly_MACKO
Maly_MACKO
19.08.2023 5 z 5

Po tomhle nemůžu ani vidět Skořicové šneky.

Etilik585585
Etilik585585
08.08.2023 5 z 5

Kniha se mi dostala do ruky čirou náhodou , komixovou knihu jsem četl naposledy jako dítě a právě tuto knihu jsem začal číst spíše ze zvědavosti. Díky způsobu jakým se čte , tedy zprava do leva ,to pro mne bylo něco jako exotická rarita ,ale na tento způsob čtení se dalo poměrně dobře a rychle zvyknout. Spirála je dobře vymyšlený příběh , který čtenáře vtáhne
do děje a se čte takřka jedním dechem, a právě díky komixovému zpracování je to celkem dobře možné.

Petr874
Petr874
26.06.2023 4 z 5

Ze začatku jsem se musel trošku dokopávat k tomu, abych ji otevřel. Ale čím víc jsem toho přečetl, tím více se mi líbila a přitahovala... ,jako... spirála (HA HA).
Ale teď vážně; sice nejsem expertem na hororové mangy (má první), ale stála za to. Ta vyobrazení, ta fantazie, ty nápady. No, prostě nevím, kde to bere.

Příběh - zajímavý
Vizuál - velice detailní (někdy až moc)
Postavy - není si na co stěžovat
Překlad - nevšiml jsem si drastických chyb
Celkový pocit - dobrý

Názor - super

iampatrik
iampatrik
16.05.2023 5 z 5

Excelentní komiksové dílo...
Po příběhové stránce nelze čekat nic jiného než japonský cit pro zvrácený a originální příběh s velkým vlivem "body hororu", který tu jde cítit pomalu na každé stránce a oceňuji, že se nesnaží být prvoplánový, bezmyšlenkovitý a za každou cenu co nejvíce šokující. Naštěstí nespoléhá pouze na co nejobskurnější osudy obětí Spirály (dá-li se to tak nazvat). Příběh je výborný také svou tíživou atmosférou městečka a v neposlední řadě zde funguje i ona mysteriózní linka, kdy cedlou dobu přemýšlíte, co se zde děje a kudy se příběh bude ubírat. Ano, byť to v první polovině vypadá na prakticky nenavazující povídky, vše v druhé polovině dostává jasný směr a míří k rozuzlení příběhu. Což je asi jediná malá výtka - Spirála exceluje zejména v oněch povídkách, která je jedna originálnější než druhá, jakmile se jde po příběhu, lehce ztrácí tempo. Se samotným závěrem jsem byl spokojen a sedí celkovému zmiňovanému mysterióznu celé knihy.
Po grafické stránce si nemůžu dovolit jediného negativního slova. Kresba je dostatečně přehledná, propracovaná a nápady či fantazie autora při všech těch vykreslení zdeformovaných lidských bytostí je snad bezedná.

Spirála je bezesporu komiksové dílo, které dokáže obsahem i kresbou skloubit (tady by se více nabízelo "pokroutit" :)) výsledný perfektní zážitek. Jasně, není pro každého, ale pokud se necháte Spirálou vtáhnout, odmění se vám... jen pozor aby se z vás nestal slimák :)

OldaB
OldaB
09.04.2023 5 z 5

Kdysi jsem četl část této ságy a marně jsem se pídil po pokračování. Můžu říct, že jsem dlouho nic tak znepokojivého nečetl. Příběh je výborný a vše doplňuje propracovaná kresba. Věřte, že nápady v této knize jen tak nenajdete.

ComicGuy899
ComicGuy899
23.02.2023 5 z 5

Špirála je projekt nestarnúceho japonského majstra body-horru Junjiho Ita, ktorý ho v dobe vydania spravil nesmrteľným.

Jedná sa o gigantický komiksový kolos o nevysvetliteľných príhodách zo zapadnutého mestečka, kde všetko nejako súvisí s úkazmi, ktoré sa všetky až moc nápadne podobajú na špirálu.

Príbeh vám je vyrozprávaný v podobe kratších i dlhších poviedkovo ladených príbehov, v ktorých vždy vystupujú tí istí hlavní protagonisti, ktorí počas diania príbehu zažívajú desivé a neprirodzené zážitky, čo v prípade Junjiho Ita znamená niečo medzi postupným degradovaním ľudského bytia až do mimozemsky neľudskej podoby a postupným znetvorovaním ľuďského tela na základe svojich bizarných nápadov či inšpirácie z domácej japonskej kultúry.

Komiks ako taký sa skvelo čítal, a hltal som každú novú stránku, ktorá sa mi naskytla o to aj navzdory tomu, že horrory, ako také, moc nemusím. Týmto spôsobom som bol schopný celý príbeh dočítať v priebehu jedného dňa.

Ak máte radi vesmírne Lovecraftoviny, potom vám ani tvorba Junjiho Ita na čele so Špirálou nesmie uniknúť.

Len máloktorý spisovateľ dokáže v spojení so svojráznou kresbou vo vás dokáže vyvolať hrôzu a beznádej zároveň. Malé bezvýznamné plus za nový formát strachu, ktorý som v písanej forme ešte nevidel a to (ako to nazývam ja) "stránkové jumpscary."

Tereziee
Tereziee
21.02.2023 3 z 5

Moje první setkání s mangou bylo poněkud rozpačité. Možná jsem měla začít něčím jednodušším. Tohle bylo totiž naprosto šílené, ale zároveň fascinující. Svým způsobem mě to bavilo číst, ale v závěru nevím, co si o celém počinu myslet.

Morbidus
Morbidus
27.12.2022 5 z 5

Tahle kniha je prokletá spirálou. Její motiv se táhne všemi více či méně souvisejícími epizodami, ukrývá se v detailech a skrze fascinaci vás táhne až na konec. První epizody se ještě drží při zemi, ale s každým dalším příběhovým střípkem se svět vychyluje od normality více a více. Takže se samozřejmě dá polemizovat, proč odtamtud ústřední dvojice (o dalších obyvatelích nemluvě) neutečou, dokud to ještě jde. Mám ohledně toho určitou teorii, nenápadně plynoucí přímo z děje, takže nad tím přimhouřím oči. Taktéž některé epizody na mě působily trochu zjednodušené a zasloužily by větší hloubku; nicméně i tak příběhově fungují bez problémů.
Mnoho čtenářů je překvapeno, kam všude se dá spirálový motiv ukrýt. Mě spíš fascinuje, jak jednoduše se dá prostý motiv vložit do tolika hororových subžánrů. Nejsilnější pro mě byl střed svazku (zejména Komáři a Pupeční šňůra) a samotné finále (Bludiště + Odkaz prastarých). Toto souhrnné vydání celé série je taktéž doplněno o bonusový příběh, který rozhodně není špatný, současně ale v rámci knihy nevyčnívá. Ostatně, podprůměr v tomto svazku nenajdete. Sympatická kresba, pojetí jednotlivých postav a plíživý růst temné atmosféry taktéž vydatně přispívají ke kultovnosti Spirály.
Hej, ty tam, pohni a staň se taky spirálou!

Frizer
Frizer
18.12.2022 2 z 5

Ta kniha byla kurva divná. Art byl docela v pořádku a některé epizody také. Ty dřívější byly pro mě mnohem lepší než ty pozdější. Celý koncept byl čím dál tím šílenější. Myslím, že body horor nebude můj šálek čaje. Také zde není tak silný příběh nebo motivace postav. Je to prostě strašidelný, body hororový příběh, pravděpodobně slavný, protože byl jeden z prvních?! Netuším, proč je kniha tak ceněná, jak je. Gyo se mi také moc nelíbil, takže myslím, že jsem s Junji Ito nadobro skončil.

MMichal
MMichal
24.11.2022 5 z 5

Start je vlažný ale už od konce první povídky víte že tady něco nehraje. Příběh se pak line přes několik klíčových míst přes vedlejší příběhy až se začne pomalu uzavírat v posledních 4 kapitolách. Které jsou fenomenální až Lovecraftovského rozsahu. Kresba je tak akorát přehledná a jasná. Paráda!!

jarynek
jarynek
11.10.2022 5 z 5

Začíná to tak nějak skoro nevinně jako pomatenost staršího muže zaoblenými křivkami. No možná ne pomatenost, spíše obscese, která zpočátku kroutivě klíčí tam někde vzadu v mozkových závitech, aby vám později nedala spát a obtáčela se kolem vás, a nakonec vás nenávratně jako vír stáhla do Jezírka vážek. A pak už není návratu a vše se kolem vás točí ve spirálách. A když se kolem vás nic netočí, tak se vám něco může točit na zádech. A to je snad ještě horší. Možná to všechno zní trochu šíleně, ale co naděláte, když si uvědomíte, že máte spirálu v uchu. Jo a taky na bříškách prstů. Tohle byla hodně povedená jízda po tobogánu komiksového hororu.

Sigurd_Lesandi
Sigurd_Lesandi
14.08.2022 4 z 5

Itó patří k mým nejoblíbenějším hororovým autorům, a tady se to opět potvrdilo.
Jeden příběh je tu vyprávěný v celkem 18 povídkách, které vás se stále stejnými postavami celou problematikou spirál provázejí. A i když nejsem největším fanouškem povídek, tak díky tomu, že se tu všechny spojovaly do jednoho soustavného příběhu, tak mi to vůbec nevadilo.
Hlavní hrdinku Kirie jsem si oblíbil. Snažila se bojovat až do posledního dechu a ochránit všechny své nejbližší. Jediný problém s ní spojený je, že mi přišla místy nesmrtelná. Několikrát se ocitla v naprosto bezvýchodných situacích, ze kterých vždy vyvázla skvělou náhodou nebo díky jiné postavě.
Motiv spirál mně přijde výborný. Na a to, jak těžce uchopitelné téma to podle mě je, se autorovy všechny povídky opravdu povedly. Až do čtení mangy mě nikdy nenapadlo, kolik věcí kolem nás může obsahovat spirálu.
Není tu jediná zlá povídka, všechny jsou zcela originální, děsivé a opravdu hodně chytlavé. Nevím, kam autor na takové nápady chodí, ale chci toho rozhodně víc!
Pro všechny nadšence do hororů můžu rozhodně doporučit.