Spirála

Jedno obyčejné japonské maloměsto zachvátila posedlost spirálami. Objevují se všude. V očích, vlasech, ve stěnách domů – a postupně kolem sebe všechno proměňují. Bojovat můžete s démony, přízraky, duchy… ale jak chcete bojovat s tvarem? Monumentální hororový příběh je provázanou sérií děsivých povídek na téma spirál. A budete žasnout, kam až s tím dokáže Džundži Itó, expert na temnotu a deformace těla, dojít. Nové, vylepšené vydání legendární mangy japonského mistra hororu – celé kompletně v jednom svazku a s bonusovou povídkou navíc!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470651/big_spirala-dFc-470651.jpg 4.778

Spirála

Literatura světová, Horory, Komiksy

Vydáno: , Crew

Uzumaki, 2003

Kniha Spirála

čika

Úchylne výborné ... až na koniec,ktorý mňa osobne neuspokojil a asi by som bola radšej,keby sa autor ani nepokúsil to šialenstvo ukončiť.

opic 12

Uvězněni ve spirále.V labyrintu světa.V bludišti stereotypního sedmého kontinentu ?
Tak jako malé batole odkojené časákama a komiksama v nich.Konkrétně myšleno na ohníček přes pionýrskou stezku.Následováno stohy Ábíček až k porevoluční Kometě a samozřejmě musím zmínit (to by bylo vyloženě kacířské) práce Káji Saudka a Rychlé šípy :)
.......
A tak po mnoho letech objevuji zčásti (komiks) mangu.No ono ani tak nebylo co objevovat dokud to někdo u nás nevydal (zdá se,že se blízká nejen na lepší časy) a že je to běh na delší trat jak avizují o zdlouhavém převedení i jiných dílek ze země vycházejícího slunce.Pro Japonce to znamená něco ve stylu rodinného stříbra a dokáží si to své taky patřičně opečovávat.
.......
Proč je tedy tento svazek tedy vyjimečný ???
Kresba jistě skloubená s podivnými tělesnými i jinými ujetostmi.Bezbřehá imaginace fantazie.Černo-bílá paleta to je to.Nedovedu si ani představit mangu v barvě.Určo by tomu hodně uškodilo.
Jakoby komorně pojatý svébytný vesmír tohoto městečka s jeho mysticismem a mnoha tajemnými nevysvětlitelnými jevy.Proč se vše děje ? Opakuje se v nějakých cyklech a nebo je vše jen nějakým rozmarem počasí ? Má to nějaký hlubší význam ? Asi jen těžko ?
Neustále čtenáře a účastníka-pozorovatele nutí být v napjetí.
Abych jen nechválil.Kapánek to tam drhne v příběhu a nějaké ty mušky...dobrá,je to komiks,jasný.A nebo mě něco unikalo :)
Ve spirálách se vše točí začíná i končí.Zamotaný kruh osudu těchto nebohých postav.Jakoby zaklíněných ve vlivu zakletého města.Pozvolna odevzdaných a jakoby zdánlivě smířených.Jakási metafora stereotypu ? Možná a nebo ...
Vcelku děsivé,nemyslíte ?

Mngwa

No to bylo teda něco. Myslím, že tak týden nemusím vidět žádnou spirálu. Nebo možná i měsíc nebo dva, nejlíp vůbec ... a šneka si určitě taky už nikdy nedám. Kniha naprosto vtáhne, přečetla jsem ji za jednu noc, nešlo se otrhnout. Nejlepší je ji číst bez jakýchkoli předchozích informací nebo povědomí o ději.

Blasth

Lovecrafotvské až na půdu! Oproti původním Lovecraftovým příběhům, které jsou typické oním -- nevyjádřitelnem, nepopsatelnem, nadpozemským vesmírným/hlubinným děsem, je tato manga naprosto konkrétní - vyobrazená, popsaná, ztvárněná. Nevím, jestli mi to u tohoto typu příběhu vlastně nesebralo trochu té hrůzy. Na druhou stranu byla vyobrazení povedená a příběh odsýpal. Hvězdu dolů dávám za mátožnost postav - některé jejich dialogy a zejména reakce byly pro mě až hloupé (neustálý údiv a nevíra v to, co se děje, byť jsou onomu podivnu vystavování velmi explicitně).

trudoš
03.11.2021

Podobně jako hrdinové příběhu, i já zcela propadl uhrančivému kouzlu Spirály, jejíž linka se točí, točí, točí, točí a točí…
Poprvé jsem tuhle japonskou podivnost četl před jedenácti lety, kdy u nás vyšla v nakladatelství Zoner Press poprvé. Byl jsem proto hodně zvědav, jak bude takto s odstupem fungovat podruhé v jednosvazkovém vydání a Džundži Itó rozhodně nezklamal. Pomaloučku omotává kolem své oběti síť děsivých historek, jejichž bizarnost je s každou kapitolou absurdnější. Postupně přidává na intenzitě prožitků, kdy nechává události gradovat do stále extrémnějších situací, dokud nevyústí v doslova makabrózní crescendo. Je to šílenost, ve které fyzikální zákony rezignovaly na jakoukoliv snahu zasahovat do tvůrčí fantazie, ale brzy zjistíte, že čím grotesknější zvrat, tím více propadáte strachu z dalšího vývoje událostí. Nádhera.
Pravdou je, že závěr mi kdysi docela vadil, dnes však musím přiznat, že naprostou souzní s charakterem celého vyprávění a jiný už si ani nedokážu představit.

KubaHanzelin
26.10.2021

Úchylárna, ale šíleně čtivá úchylárna co vás vtáhne a nepustí..podobně jako spirála..

Fuckenbrau
24.10.2021

Horory mistra Ita jsou proslulé jednou věcí, totální originalitou. Naprosto originální hra s motivy, překvapivými ději i zvraty. Ano, je to silné a morbidní až absurdní. Nyní mám v ruce ten nejznámější mistrův horor. A nejenže splnil moje očekávání, mé očekávání bohatě překonal.
Mistr nám pozvolna vrství své mrazivé příběhy, z kterých se čím dál tím víc stává brutální, zvrácená, krvavá a absurdní fraška. Vše v naprosto precizní kresbě a v atmosféře vybičované na naprosté maximum, kdy se při četbě leknete i toho, kdy se po vás projde vaše kočka.

To, co začíná jako nevinná fascinace jedince spirálou, pokračuje ponuře dál. Proč se dým z mrtvol z komína v kremtoriu stočí do spirály? Co to má za jizvu na čele ta nová spolužačka? Ten tajemný maják na pobřeží, co se to tam děje? Slyšeli jste někdy o měkkýších lidech? A že mimina mají pořád žízeň a občas se chtěj vrátit zpět do lůna své matky?
Je tam toho mnohem víc...

Uff. Posedlost spirálou, ještě že já doma nic takového tvaru nemám... a sakra, právě jsem se podíval na kočku stočenou do klubíčka...

Davidin
17.10.2021

První třetina svazku ve mne vyvolávala nepříjemné pocity. Osudy postav v těch příbězích byly skličující a děsivé. Pak se objevili šneci, komáři, houby... a forma vypravování se pro mě změnila na karikaturní přednes: dějí se podivné, zejména hromadné události a všichni jsou s tím neuspokojivě smíření nebo jsou záměrně nevšímaví. Závěrečné kapitoly směřují do pekelného středu spirály, k nevyhnutelnosti osudu... Dobré je, že i při druhém čtení se objeví střípky skrytých detailů a ty umocní, s čím autor počítal.

Frankenstein
Frankenstein