Tereza0107 Tereza0107 komentáře u knih

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

Ale ne, to už je opravdu konec? Tenhle svět podivných dětí jsem si opravdu moc zamilovala. Poslední díl se mi četl velmi dobře - zápletka super, děj napínavý, postavy jako vždycky skvělé. Asi jsem byla ráda i za ten sluníčkový konec, protože jinak by se mi série Sirotčince opouštěla ještě daleko hůře. Kdyby to bylo na mě, tak bych ještě nějaké to pokračování brala všemi deseti. Tak třeba autor ještě něco z Podivného světa napíše.

10.02.2022 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Knížku jsem četla relativně dlouho. Ne, že by mě nebavila, děj je více než zajímavý a naučný. Popravdě jsem neměla ani tušení, že odsun Němců po válce probíhal až takhle krutým a nelidským způsobem. Bylo to asi spíše stylem psaní, které mi přišlo takové stručné a emočně strohé. Ani k postavám jsem si nedokázala vytvořit nějaký bližší vztah a všechny události jsem prostě brala, jak to leží a běží, bez nějakých hlubších pocitů.
Žádné jiné výhrady ke knížce asi nemám. Styl psaní mi hodně připomínal knihy od Aleny Mornštajnové, takže pro ty, kdo mají rádi tvorbu této autorky, Kateřina Tučková by se Vám mohla také zamlouvat.

31.01.2022 4 z 5

Tajemství černé orchideje Tajemství černé orchideje Lucinda Riley

(SPOILER) Zhruba do třičtvrtě knížky jsem si byla jistá, že dám pět hvězdiček - no a pak to začalo jít z kopce a míra uvěřitelnosti začala prudce klesat. To máme jedno zmrtvýchvstání, jednu improvizovanou cestu do Bankoku, jednu extrémně bohatou thajskou babičku, která si naštěstí může dovolit koupit na co si ukáže a každá druhá postava je adoptovaná. Trochu jakoby posledních sto stránek napsal někdo úplně jiný, který se tam snažil napěchovat vše, co šlo. Přitom kdyby autorka tyto "podivnosti" vynechala, tak je to za mě moc hezká, nenucená knížka, kterou jsem si užila.
Co se týče postav, občas mě rozčilovala nelogickost jejich jednání. Julii se navrátí mrtvý, ulhaný manžel a ona s ním zůstane na úkor Kita, kterého do té doby miluje. Kita nezajímá Juliino vysvětlení celé situace, nebere telefony a říká si "Jen buď šťastná miláčku." Ale do Thajska se za ní přiřítí jak na koni se svou bezmeznou láskou.
Každopádně je to moje čtvrtá knížka od této autorky a vím, že jinak se mi její psaní moc líbí. Už se těším, až se pustím do série Sedm sester.

12.01.2022 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

To byla tak hezká knížka. Autorka svým poutavým popisem krásy a drsnosti Aljašské přírody způsobila, že jsem se do té představy naprosto zamilovala. Kolikrát jsem si až říkala, že i kdyby v příběhu nenastala žádná větší zápletka, tak si snad vystačím i se čtením o běžném životě mimo civilizaci.
Knížka mě po dlouhé době vtáhla natolik, že jsem četla a četla, až najednou koukám a ono je půl druhé ráno. Ale já prostě musela vědět, jak to dopadne s tolikrát zkoušenou láskou Matthewa a Leni. Příběh jako na horské dráze, nabitý emocemi a naprosto věrohodnými postavami. Knihu jsem odkládala se směsicí klidu, spokojenosti, radosti a kapkou lítosti, že to vše už skončilo. Jak Slavík, tak Velká samota jsou za úplně úžasné. "Jako dva hrášky v jednom lusku."

03.01.2022 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Druhý díl Šelmy se mi líbil o trošku méně než ten první. Ze začátku mi trvalo, než jsem se prokousala všemi těmi protiteroristickými řečmi. Poté příběh nabral na obrátkách, zápletka byla zajímavá a profesorovo vyšetřování mě bavilo. Musím říct, že jsem byla celá napnutá a očekávala jsem nějaký grandiózní konec. Ten však bohužel nepřišel. Byla to extrémní rychlovka, až jsem si říkala, že je to škoda, protože potenciál tam byl. A když jsem mohla takovou dobu pročítat všechny Theovi chytré a odborné monology, tak si autor mohl dát s koncem trochu více záležet. Prostor ve stránkách tam určitě byl, protože knížka je to relativně tenká. No tak uvidíme s čím přijde v příštím díle.

09.12.2021 4 z 5

Šepot vzdálených chvil Šepot vzdálených chvil Kate Morton

Co by to bylo za rok, bez alespoň jedné knížky od milované Kate Morton. Kniha mě opět nezklamala.
Záhada tří sester, žijících na pohádkovém zámku mě chytla a nepustila. Dostala jsem přesně to, v co jsem doufala. Živý popis impozantního, tajuplného sídla s věží, překrásnými zahradami, jezírkem, vodním příkopem a zapeklité sourozenecké a rodinné vztahy. Jako vždy jsem měla hromadu svých teorií, jak to všechno zaručeně stalo, ale poslední stránky mě vyvedly z omylu. Autorka klasicky rozehrává svou hru, kdy nám narafičí zdánlivá vodítka a že já se pokaždé nachytám. Ale co už, nejlepší je na tom ten pocit, kdy najednou všechny útržky zapadnou na své místo.
Už se těším na další knihu.

30.11.2021 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Napříč celkem vysokému hodnocení tady na databázi knih mě knížka ničím neoslovila. Jakoby mě nedokázala vtáhnout do příběhu. Chybělo napětí, nějaké vnitřní pojetí postav, jejich myšlenky nebo pocity a kvůli tomu působily dosti nepřirozeně, ploše a nesympaticky. Dále mi celkem vadily všechny ty online korespondence, co v knize byly. Hodně z nich jsem úplně přeskakovala. Přišlo mi to jako zbytečné honění stránek, protože kdyby se všechny tyto online konverzace odstranily, knížce by zbylo kolik - tak 250 stránek?
Co se týče konce, byla jsem z něj dost na rozpacích. Hned jsem si šla dohledat, jestli se v dalším díle vyšetřování inspektoři vrátí k tomuto případu a ještě se to nějako dořeší. Protože to by mi přišlo jako celkem fajn východisko. Když jsem ale zjistila, že to je opravdu konec a nic víc se již nedozvíme, tak to mě docela namíchlo. Otevřené a jinak nedořešené konce jsou pro mě utrpením.
K dalším případům inspektora Fawleyho se již nejspíše nevrátím.

19.11.2021 3 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Od této autorky jsem naposledy četla Šílené výčitky a knížka na mě moc dojem neudělala. Proto jsem šla do čtení s určitými předsudky. Ale Úplně cizí lidé byli překvapivě fajn. Lehce se to četlo a ač tu nebyla žádná velká zápletka knížka hezky plynula. Široká škála postav a postupné odhalování důvodů proč vlastně přijely do Domu pohody čtenáře udrží zaujatého.
Takže za mě ano, příjemná knížka.

01.11.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Když jsem začínala číst, byla jsem přesvědčena, že druhý díl určitě nemůže překonat ten první. Chyba.
Nestačila jsem zírat, jak jsou postavy krásně propojené se skutečnou historií. Cíleně rozmístěné do různých prostředí tak, aby představovaly nelehké volby, jaké byli lidé v té době nuceni činit. Tolik zničených životů, rodin, snů a nadějí a kvůli čemu vlastně? Jeden by ani nevěřil, co všechno se v tu dobu dělo a jak se něčí život mohl z minuty na minutu kompletně otočit a změnit směr.
Precizně a srozumitelně napsané, promyšlené, cílené, poutavé, srdceryvné. Nemůžu se dočkat posledního dílu.

18.10.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moc hezky zpracovaná kniha, od které jsem vůbec nevěděla, co čekat. Nakonec jsem dostala krásně vykreslené, těžké životní příběhy lidí, žijící v česko-polském pohraničí.
Bylo hodně zajímavé číst o tom, jaký měl konec první světové války dopad na obyvatele, žijící v pohraničí, kteří do té doby žili pospolu v klidu a míru, nehledě na to, za jakou národnost se považovali. A pak najednou přišel pokyn ze shora - čistý řez a ty si vyber jeden tábor. Autorka zde názorně vykreslila, jak taková na první pohled nevinná událost, dokázala rozdělit nejen sousedy, ale také rodiny a přátelé.
Jsem za tuto knížku moc ráda, protože spory v německém pohraničí a odsun Němců po druhé světové válce, zná každý. Ale že byly události, připomínající občanskou válku mezi Čechy a Poláky, o tom se zase tolik neví a nemluví.
Rovnou se vrhám na druhý díl. Jsem velice zvědavá, kam postavy vítr zavane.

Ještě si tady odložím pár vět z uvažování Barky, které tak hezky vystihlo situaci.

⭐️"Ano, Velká válka skončila, mocipáni sestavují nový svět, v Čechách lidé radostně prozpěvují husitské písně. Ale tady v Karwiné a kolem ní jako by jedna válka přešla v druhou. Prokletá doba, prokleté sváry! A kvůli čemu to všechno? Barka tomu rozumí stále méně a méně. Tolik nenávisti mezi lidmi! Odkud se vzala? Kde nabrala tolik síly?"

13.09.2021 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Hrozně nerada čtu příběhy se zvířaty, protože to u mě většinou zavání slzavým údolím - a taky že jo. Konec jsem samozřejmě hrozně probrečela. Satoru byla moc sympatická postava - přátelský, empatický, milovník koček a vůbec všech zvířat a svým způsobem takový uklidňující. I přes všechno, co se mu v životě stalo nezahořknul a staral se o druhé.
Příběh jako takový se mi ale celkem dost táhnul. Celá knížka je takové pomalu plynoucí vyprávění o Saturově životě, žádná zápletka nebo napětí.
Co se mi naopak líbilo, byla kočičí perspektiva světa. Nano měl jako klasický příslušník kočičího kmene všechno na háku. Dobře no, můžu s tebou zůstat, když se tak snažíš a krmíš mě, ale jsem toulavá kočka a klidně se můžeme kdykoliv zase rozejít každý svou cestou. Na konci bylo však moc hezky ukázáno, že to je všechno jenom taková ta "kočičí póza" a Nano svého páníčka moc miloval. No nic, než se zase dojmu, knížce dávám tři hvězdičky a to hlavně za milé postavy, za příběh naopak hvězdičky strhávám. A příště už žádné knížky o zvířatech.

18.08.2021 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Achjo, opět tak napínavý konec a teď si budu muset zase pár let počkat. Kvůli třetímu dílu jsem si musela dát rereading celé série a i tak jsem měla pocit, že místy ve všech těch záhadách a změti sklenařských čísel trochu plavu. Hromada věcí zůstala nezodpovězených a naťuknutých. Není mi moc jasné, v co se vlastně změnila Ilan, kdo je buni a proč ochrnul na půl těla, když mu Ilan snědla drobek? :D A na Kozlowské chápu jen to, že dvakrát bouchá holí, všechny nenávidí a má něco společného s podzemními branami.
No budu doufat, že další díl bude maličko více srozumitelnější a autorka se bude snažit zodpovědět čtenáři nějaké otázky a ne jen přidávat další světy, postavy, záhady, superschopnosti atd.

⭐️ "Ať už chystáš cokoliv, mysli - a mysli dobře Ilan, "řekl Vargas nakonec. Beze slov jsem se od něj odvrátila. On věděl, že já lžu a já věděla, že lže on. Bránili jsme urputně svá tajemství, přestože bychom jeden pro druhého riskovali život. Bylo to tak ... sklenařské.

⭐️"Konečně pořádná noc a to sklenařský smrádě to musí celý po..kazit," spustil Gerard.
"Nevím, proč jste tak naštvaní," zahlásila jsem. "Všichni jste se probudili vedle krásných žen, Erno dokonce vedle tří. Jenom já jsem měl po ránu v pokoji jeho." Loupla jsem očima po smrdutém starci. Oči všech se závistivě upřeli na Erna.
"Jsi prostě smolař, Ilane," odpověděl se smíchem bojovník.

16.08.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

(SPOILER) Stejně úžasná jako první díl. Pasáž, která se odehrávala v nížinách mi tak neubíhala, ale samozřejmě byla důležitá pro představu o světe na druhé straně skáry. Jakmile se příběh vrátil do Duvalského pohoří, bylo vše při starém a já se ze zatajeným dechem vůbec nemohla odtrhnout.
Líbí se mi vývoj vztahů mezi Ilan a pětadvacítkou. Jejich přátelské dobírání a pošťuchování se mě nejednou rozesmálo. Vtipné byly i slovní přestřelky mezi Ravenem a Ernem. Kapitán se konečně trochu otevřel a my měli možnost nahlédnout do jeho nitra a pochopit tak jeho myšlenkové pochody, které vedly ke stvoření dervenů a zotročení celého sklenářského světa.
Autorka skvěle vykreslila Otortenskou záhadu. Pokaždé, když se tam někdo vydal,
mi přejížděl mráz po zádech. Jediné, co mě vytáčelo, byla nelogičnost situace, kdy pětadvacítka vyráží po druhé Otorten, kde jako jediní (nejspíše díky duvalům) přežili masakr, který se tam odehrál. Ale tentokrát si všichni nechají své duvaly doma. Jakože proč? Přišlo jim to minule moc jednoduché? Zemřelo na jejich vkus málo lidí?
Ke konci knihy se vyrojily další otázky, které mi drájí nervy. Co to bylo za postavu, kterou Ilane viděla v zavaleném dole a ukazovala jí číslo 9? Co objevili sklenaři tak nebezpečného, že se rozhodli narychlo opustit celý důl a pro jistotu vše ještě zazdít? A jaktože jsou nasterey najednou schopné plánovat přepadení sklenařských měst? Co tam hledají? Ještěže už mám koupený další díl. Rychle na něj!

Tentokrát bylo i těžké vybrat pár oblíbených pasáží, měla jsem jich tolik!

⭐️Raven se zrovna rozhlížel po přítomných dámách. "Víš ten pitomej Bojan měl v něčem pravdu. Já si na tyhle dlouhý sukně prostě nezvyknu. Dávám přednost kratším. Je to celkem fuška dostat se pod tak dlouhou sukni."
"Není to nic těžkého, Ilane," křenil se vedle mě Erno a v očích mu jen hrálo, jak přemýšlel nad dalšími slovy, kterými by Ravena popíchnul. "Když umíš ženu přimět k tomu, aby si ji nadzvihla sama. Co Ravene? Už si to někdy zkoušel? Použít slova a ne duvaly?"
Ravenova tvář zbrunátněla a bojovník zahrozil pěstí. "Jednou ti to břicho rozpářu, ty ženskej pysku!"

⭐️Erno mrkl na jednu z přihlížejících žen, která málem pod jeho pohledem omdlela. "No není krásná, Ilane?" Zadívala jsem se na ženu v průsvitné rochii. Pak jsem pokrčila rameny. "Asi ano. Má dvě stejně velká prsa."
"No... "zaváhal bojovník. "Rozbor ženské krásy necháme na později, Ilane. S tímhle bys nikam nedošel. Dvě stejná prsa může mít i chlap, víš?"

⭐️"Koně?" ozval se za mnou Raven natolik hlasitě, jakoby chtěl, aby ho slyšelo celé město. "Jakýho koně? Díval ses na něj vůbec? Nejstarší herka, jakou jsem kdy viděl! Ilan může bejt rád, že nečajznul osla."

⭐️"Přátelství nevzniká přes noc. Jsou to léta společných zážitků, smíchu i slz, lží i pravd. Trvá dlouho, než si lidé mezi sebou přátelství vytvoří. Je ale důležité, aby chtěli. Přítel je člověk, který tě nikdy neodsoudí, pokud se budeš snažit své chyby napravit. Pro nás je přátelství to nejdůležitější, co máme. Je to největší bohatství, co ti pětadvacítka může nabídnout. A já jsem rád, že ses ho rozhodl přijmout." (Vargas)

03.08.2021

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Miluji tenhle úžasný fantasy svět sklenářů, který Petra Stehlíková vytvořila. Naslouchače čtu již podruhé, jelikož se ke mně konečně dostal třetí díl a já si potřebovala celou sérii trošku oživit. A bavilo mě to úplně stejně, jako kdybych knížku četla poprvé. Všechny postavy jsou skvěle propracované a mají hloubku. Krvavá záhada Duvalského pohoří a existence nastereí je napínavá jako kšandy a já tak se zatajeným dechem natěšeně přecházím na další díl.

⭐️"Vargas mi řekl, že tě asi najdu na hradbách. Co tu pořád děláš? Co je tu k vidění?"
Rozhlédla jsem se po okolí a přemýšlela nad tou otázkou. Jak se mohl takhle ptát? Copak to neviděl?
"Ty se rozhlížíš celý svůj život. Kdykoliv se ti zachce. Já se můžu rozhlížet až teď. Zdi sklenařského ghetta nejsou tak krásné. Věř mi."
Bojovník zamrkal, ale na mou prostořekost nic neodpověděl.

26.07.2021 5 z 5

Musíme být statečné Musíme být statečné Frances Liardet

Kniha mě nalákala na svou krásnou obálku a příslib dojemného příběhu z druhé světové války. Jelikož jsem poslední dobou četla skoro samé fantasy, tak jsem byla natěšená na změnu žánru. Bohužel musím říct, že tato knížka se neukázala jako to pravé ořechové.
Postavy byly sice sympatické, ale příběh takový nemastný neslaný, chabá zápletka, nic moc se nedělo a ani autorčin styl psaní mě nedokázal vtáhnout do děje. Tím pádem se knížka četla celkem těžce a vracela jsem se k ní spíše s myšlenkou, ať už mám konečně dočteno a můžu přejít na něco dalšího. Za mě tudíž nedoporučuji.

16.07.2021 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Po sérii Dvorů jsem si myslela, že autorka určitě nemůže napsat nic tak dobrého. Moje chyba - Půlměsíční město je minimálně stejně tak úžasné (ne-li lepší).
Chvilku mi sice trvalo zorientovat se v tomto novém světě a pochopit, jak vlastně funguje jeho organizace a hyerarchie, ale to bylo jen prvních pár kapitol.
Po ukňourané, tak trochu sobecké a maličko nesympatické Feyre, byla Bryce moc příjemné osvěžení. Konečně hlavní hrdinka, kterou jsem si dokázala velmi oblíbit. To samé platí i o hlavní mužské postavě - Alatharovi (a to nemluvím o Syrinxovi, kterého jsem si, jakožto milovnice domácích mazlíčků, hned zamilovala).
Mile mě překvapila dobře propracovaná, celkem obsáhlá a hlavně napínavá zápletka, kdy jsem do poslední chvíle neměla tušení jak vše dopadne. Autorce prostě mezi postavami funguje tak super chemie a že vás od ní baví, cokoli se vám rozhodne naservírovat.
Půlměsíční město je první knihou nové série a já už se nemůžu dočkat s čím se autorka vytasí příště!

16.06.2021 5 z 5

Paměť kostí Paměť kostí Diana Gabaldon

(SPOILER) I přesto, jak moc ráda čtu pokračování Cizinky a většinou mi nevadí ani přílišná popisnost nebo rozvleklost děje, tak v tomto díle jsem narazila. Aby se knížka, která má 1200 stránek rozjela až na stránce 900, mi přijde už trochu přes čáru.
Těšila jsem se, že se tento díl bude z velké části odehrávat ve Skotsku na Lallybrochu, protože tam přeci mají Jamie s Claire namířeno, že? Jaké bylo moje překvapení, když oněch zmíněných 900 stran zabrala pouze cesta tam. A to byla ještě protkaná neuvěřitelně nudnými pasážemi o Williamovi, který se akorát pořád ztrácel někde v lese, Lordu Johnovi a asi milionu dalších politických či vojenských postav.
No nic, natěšená že jsme se konečně dostali do Skotska si užívám čtení, znovushledání s Murrayovými a Leoghaire, jenom proto, abych zhruba po sto stranách zjistila, že se Claire musí urychleně vrátit do Skotska, protože Henri Christian potřebuje vytrhnout mandle? No mě snad vomejou. Nechcete mi říct, že mě teď čeká dalších 900 stran cesty ze Skotska zpět do Ameriky? Žádný strach, zpět jsme se naštěstí dostali za dvě kapitoly.
Části, které jsem si naopak užívala, byly ty s Briannou, Rogerem a dětmi ze současnosti. Kéž by jich bylo zahrnuto více. Nápad se schovanými dopisy byl super, takže se alespoň měli možnost dozvědět, kam rodiče po jejich odchodu osud zavál.
V dalším pokračování se budeme zřejmě opět setkávat s postavou Jenny Murrayové, která se po smrti milovaného Iana rozhodla odjet s Jamiem do Ameriky (ačkoliv mi zde trochu nesedělo, že by opustila trilion svých dětí a vnoučat). Každopádně mě na autorce baví to, jak ráda povolává zpět postavy, které v předešlých dílech odsunula stranou. Tudíž doufám, že se příště do děje více zapojí Fergus s Marsali, kteří mi v tomto pokračování chyběli.
Jinak celý tento díl skončil neskutečně otevřeně a napínavě, což mi přišlo trošičku nefér, vzhledem k tomu, že jsem se zrovna prokousala spoustou zbytečné omáčky a když se příběh rozjede a já jsem napnutá jak kšandy, tak mi autorka zatne tipec. Ale na další díly se i přesto všechno, co jsem napsala stejně v budoucnu chystám.

20.04.2021 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

(SPOILER) Moje druhá knížka od Patrika Hartla a celkem se mi líbila. I když musím podotknout, že mi to přišlo hodně podobné jako Okamžiky štěstí. Je to taková oddychovka, autor se s ničím moc nemaže, takže je čtenář udržován v celkem svižném tempu. Příběh sice místy působil jako taková pražská telenovela - každý spí s každým, utajované druhé rodiny nebo lesbické vztahy, objevení sourozenci atd.
Ideální knížka pro ty, kdo chtějí vypnout, zasmát se a v ničem se moc nebabrat.

15.02.2021 4 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Ale jo, i pátý díl této série byl hodně povedený. Svět podivných mi opravdu přirostl k srdci. Baví mě číst o dosud neprozkoumaných smyčkách a nových podivnostech, v mnoha případech dosti originálních a nápaditých.
Kniha se četla velmi rychle, nebylo žádné hluché místo, kde bych se nudila. Děj měl opravdu spád. Postava Noor, s kterou jsme se seznámili v minulém díle se ukázala být vcelku sympatická, trochu jsem se bála, že to bude druhá Emma v bledě modrém. A co víc, konečně jsme se měli možnost dozvědět, co se stalo s Fionou.
Ale ten konec? Víc napínavě to skončit nemohlo? Achjo. Kdy má vyjít další díl?

29.01.2021 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Tak nevím, kde nastala chyba. První díl jsem zhltla za týden, kdežto druhý jsem louskala přes měsíc.
Příběh mi přišel tak nějak bez energie a akce a ani postavy jakoby už neměly čím překvapit. I když vlastně ať nekecám, Nina a její armáda mrtvých mě trošku překvapila, ne že ne. Rozčiloval mě Kaz a jeho neustálé opakování fóbie z jakéhokoliv lidského kontaktu (trošku jako Strikovo stěžování si na bolavou nohu ve Volání kukačky) a štvala mě i Inej, která je děsně loajální a zamilovaná, ale celé dva díly vlastně jenom postává kolem Kaze, sleduje jeho reakce a asi čeká až zahřmí.
Takže moje první kniha v roce 2021 se u mě s úspěchem bohužel moc nesetkala.

25.01.2021 3 z 5