Musíme být statečné

Musíme být statečné https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435515/bmid_musime-byt-statecne-9j5-435515.jpg 3 85 29

Prosinec 1940. Během evakuace Southamptonu narazí mladá Ellen na děcko spící v opuštěném autobusu. Malá Pamela, ke které se nikdo nehlásí, si brzy získá její srdce. Navzdory tomu, že ve světě zuří světová válka, Pamela a Ellen zažívají zlatá léta. Mají jedna druhou. Až jednoho dne křičící Pamelu odvedou. Dokáže se Ellen vyrovnat se svou ztrátou?... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

We Must Be Brave , 2019

cori
cori
28.03.2023 3 z 5

Novomanželka Ellen se ujme opuštěné holčičky a přitom vzpomíná na své dětství, kdy přišla o oba rodiče a musela protloukat sama a spoléhat na milosrdenství druhých. Příběh Ellen, její kamarádky Lucy, bezprstého Williama a lady Brockové se odehrává v letech 1932 až 2010 a vypráví o lidské sounáležitosti a nezištnost a rodičovské lásce.

Alexxxka
Alexxxka
06.05.2022 4 z 5

Nádherná obálka, příběh zajímavý ale bylo to zdlouhavé, vůbec by nevadilo něco vypustit. Věta: Byla si těžká, protože si byla drahocenná -je nádherná .. To budu říkat své dcerce ️

Barbora.M
Barbora.M
20.02.2022 3 z 5

(SPOILER) SPOILER, SPOILER!!!

První ¾ se četly skoro sami, ale po odjezdu Pamely už kniha ztratila na čtivosti a já vlastně četla jen proto, že nenechávám knihy nedočtené.
Ano shledání na konci bylo, v to jsem doufala. Ale ta omáčka mezitím být nemusela. Čekala jsem, že Ellen dá Pam ty dopisy přečíst. A ono nic. A pak najednou konec u nějakého jídla, až jsem si myslela, že mi chybí stránky. Hodnotím prvních ¾ knihy na 5* a zbytek tak na 2*

Ronny97
Ronny97
04.12.2021 5 z 5

Silný, smutný, dojemný a krásný. Přesně takový tento příběh byl. Ellen neměla ani trochu lehký život. Podle mě byla neskutečně silným člověkem. Jediné, co mě mrzí je, že se k Pamele nedostaly dopisy, které jí Ellen psala. Kdyby někdy vznikl film podle této knihy, velice ráda bych se na něho podívala.

mizik
mizik
24.11.2021 2 z 5

Děj knihy byl velice zajímavý. A příběh silný. Přesto musím knihu zkritizovat. Velice špatně se mi četla, dokážu si představit, že by obsahovala jen polovinu stran a i tak by bylo vše řečeno.

Aghatte
Aghatte
21.11.2021 5 z 5

Božínku, to bylo překrásné!
Přečteno za noc, nešlo to odložit, kniha je dosti silná a ještě má malá písmenka, ale i tak mám pocit, že se nedostává slov.
"Samozřejmě, že jsi byla těžká, byla jsi drahocenná..." !
Ellen na konci jedné kapitoly křičí: "Jak já ještě můžu žít?", také jsem to mnohdy nechápala. Měla ale kolem sebe ohromné lidi, platil zde zákon, že rodinu si nevybíráme, jak do světa voláme, to se nám vrací.
Byla jsem vskutku ráda, že mé podezření ohledně Williama se potvrdilo a stihli si to vyjasnit i mezi sebou. Také jsem Ellen ze srdce přála, že pro nevzdělanost v určitých otázkách nakonec našla svého učitele. Ne, že by na tom stál svět, nakonec ona sama to tak na začátku života pojala, ale proč by měla za každou cenu mít tu mizerii se vším všudy? Nechme jí aspoň něco.
Bylo to okouzlující čtení se spoustou slz, ale i úsměvů, a člověk honem utíká pohladit své děti a u toho si hladí plné bříško.

Péťa1950
Péťa1950
13.09.2021 5 z 5

Zajímavý román o životě jedné ženy od dětství až ke stáří. Život naplněný láskou manželskou, láskou ke dvěma dívkám v rozmezí mnoha let, přátelství okruhu lidí, ve kterém se pohybuje. Život jí připravil už v dětství pád na dno, ale dokázala s bídou bojovat. Nakonec prožila smysluplný život. Vše je na pozadí politického vývoje od první světové války až do současnosti. Doporučuji.

Gerbasin
Gerbasin
04.08.2021 5 z 5

Vůbec se neshoduji se zdejšími komentáři, které mě takřka odradili od přečtení této vyjímečné knihy. Od samého počátku mě něčím přitahovala, ačkoliv po přečtení anotace bylo jasné, že příběh nebude veselý či z červené knihovny. Za prvé mě osud hlavní postavy po pár strránkách okamžitě pohltil a už nebylo cesty zpět. Vůbec všechny postavy jsou velice pečlivě rozebrány a skvěle vykresleny. Stejně jako doba, ve které se odehrává děj. A pro někoho možná zbytečné popisování různých detailů a odboček v ději, bylo pro mě tím jedinečným a skvěle dokreslující prvkem, kterým autorka zjemnila tak srdceryvný příběh, jehož název plně vystihuje jeho podstatu. Tleskám, jsem nadšen a na dlouho si chci tento zážitek uchovat.

tatruszka
tatruszka
03.08.2021 3 z 5

Docela mi trvalo se začíst do příběhu, ale nakonec se povedlo. Co mi vadilo, bylo docela zdlouhavé popisování děje, někdy až zbytečné natahování. Taky jsem čas od času musela přečíst větu dvakrát, abych vůbec pochopila, kdo jí říká. Jinak ale opravdu zajímavé téma příběhu.

SammSamm
SammSamm
21.07.2021 3 z 5

Tato kniha pro mne byla mooooc dlouhá. Četla jsem ji opravdu dlouho,nedala se "zhltnout",od začátku jsem si na ní musela zvykat a až snad v půli se mi začaly postavy líbit a kniha začala být více čtivá. Nevím,co jsem od knihy čekala,ale když to tak vezmu,tento příběh je pěkný,je jako skutečný. Věřím, že se takto žilo,postavy neměly přemrštěné povahy,dalo se jim uvěřit. Jen,jak už tu někdo psal, příběh byl nemastný, neslaný, chybělo tomu trochu " koření". Po dočtení knihy jsem i přesto ráda, že jsem Ellen,Pamelu i Penny mohla poznat. Určité dobrodružství tu bylo

Tereza0107
Tereza0107
16.07.2021 3 z 5

Kniha mě nalákala na svou krásnou obálku a příslib dojemného příběhu z druhé světové války. Jelikož jsem poslední dobou četla skoro samé fantasy, tak jsem byla natěšená na změnu žánru. Bohužel musím říct, že tato knížka se neukázala jako to pravé ořechové.
Postavy byly sice sympatické, ale příběh takový nemastný neslaný, chabá zápletka, nic moc se nedělo a ani autorčin styl psaní mě nedokázal vtáhnout do děje. Tím pádem se knížka četla celkem těžce a vracela jsem se k ní spíše s myšlenkou, ať už mám konečně dočteno a můžu přejít na něco dalšího. Za mě tudíž nedoporučuji.

cmelda26
cmelda26
03.05.2021 3 z 5

Kniha mě trochu zklamala,čekala jsem od ní víc,konec to vše vylepšil.

Verida
Verida
30.04.2021 1 z 5

Díky této knize, jsem se dostala do čtecí krize. Podle anotace jsem se těšila, že to bude kniha, kterou určitě doporučím. Bohužel do čtení jsem se velmi nutila, příběh mi vůbec nesedl až na pár světlých kapitol, které byli fajn. Takže za mě trochu zklamání.

ještěrka38
ještěrka38
11.04.2021 2 z 5

Pro mě naprosté zklamání..
Pořád jsem čekala, co z toho bude a ono v podstatě nic.. Podle anotace a obálky jsem si myslela, že to bude zase jedna z knih, které doporučím.. Tentokrát ale dávám jen 2 hvězdy a to jen proto, že pár kapitol bylo zajímavých..

bergle
bergle
04.04.2021 3 z 5

Kniha Musíme být statečné......v prvním okamžiku po otevření jsem si řekla tééééda to jsou malé písmenka. Kniha moc pěkná a příběh poutavý i když už od začátku je jasné jak kniha skončí. Jen dle mého názoru to mohlo být o pár let dříve ;-)

bábuška
bábuška
01.03.2021 4 z 5

V tomto příběhu se ocitáme na anglickém venkově na počátku války. Obyvatelé se potýkají hlavně s problémy stravování, tak jako všude, ale dopady války se jim vyhýbají. Rozruh nastává až při bombardování velkých měst, kdy se vesnice naplní utečenci, ale ti se pomalu vrací zpět, jen zůstává malé děvčátko, které k nikomu nepatří. Nakonec zůstane v opatrování na několik roků ve mlýně a citově se silně sblíží s bezdětnou manželkou mlynáře a když se konečně koncem války najde dívčin otec, Ellen i malá Pamela rozloučení velice těžce nesou. V příběhu se setkáváme s dalšími obyvateli vesnice a jejich životem v ní. Kniha se příjemně četla, zase jsme se seznámili s životem v jiné části Evropy.

4xbabča
4xbabča
25.01.2021 4 z 5

Nestává se mi, že bych se do knihy nemohla začíst. Tentokrát to tak bylo, ale začátek knihy byl opravdu zdlouhavý. Nakonec příběh samotný byl docela pěkný, i když hodně smutný a to je určitě samozřejmé, když žena přijde o dítě, o které se stará několik let, a hlavně ho miluje. Děj se odehrává během 70 let, a Ellen se s Pamelou shledají, ale ten konec na rozdíl od celé knihy mohl být delší.

HanulkaK.
HanulkaK.
02.01.2021 5 z 5

To bylo tak neuvěřitelně smutné, kdybych to věděla předem, tak se snad do ní ani nepustím. Ale ne, bylo to úžasně napsané, jen jsem si přála větší happyend, postavy mi byly velice blízké.

Monkas1
Monkas1
22.12.2020 4 z 5

Doporučuji

Keyna
Keyna
08.12.2020 4 z 5

Do knihy jsem se nemohla začíst, což se mi nestává. Nebavila mě, věty mi nešly číst, ztrácela jsem se v nich. Pak jsem překonala úvodní část a začala ta o Ellenině dětství v Absalomu a v tu chvíli mě kniha dostala. Ano, kniha je plná pasáží, které jsou zbytečné, které jsem přeskakovala, protože mi nedávaly smysl, ale zároveň tam byly pasáže, které jsem četla znovu a znovu a slzy mi tekly proudem a nešlo to zastavit. U knih nebrečím, ale odloučení mladé ženy, která se dočasně stala matkou a malé holčičky, bylo napsané tak sugestivně, že mě až bolelo u srdce. Kniha se mi líbila a s lehkými výhradami k vypravěčskému stylu ji mohu doporučit.

druhá světová válka (1939–1945)

Frances Liardet
britská, 1962
2020  68%Musíme být statečné
2022  59%Mysli na mě

Kniha Musíme být statečné je v