switch.man switch.man komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasné v pravém slova smyslu. A krásné a smutné zároveň. O vzájemné komunikaci stromů, rodičů a potomků.. jsem pár článků četl. Ale obsah této knihy mne opravdu překvapil. Nejedenkrát jsem se při čtení přistihl, že mi spadla brada úžasem.
Kniha doslova nabitá zajímavými informacemi o životě stromů a lesů.
"musthave" pro každého milovníka přírody. A spíš ještě více vhodné jako povinná četba právě pro ty, kdo k přírodě vztah nemají. Nebo mají ale jen povrchní.
Miluji stromy, lesy a přírodu vůbec a tohle byla opravdu krásná záležitost, na stromy se už vždycky budu dívat jinak než do teď.

31.12.2016 5 z 5

Tohle byly jedny z mých nejlépe investovaný peněz do knihy vůbec. Samozřejmě.. Člověk o farmách, trolech, hybridní válce, dezinformacích zaslechne něco zde, něco jinde; má spousty dílků puzzle a přemýšlí, jakého obrazu tyto díly skládačky vlastně jsou. A v této knize vám ten obraz autorka ukáže v nahé prostotě. Děkuji. Obávám se ovšem, že autorčino přání, aby se kniha dostala do rukou lidem zaslepených propagandou, se bohužel neuskuteční. A v knize si i sama odpovídá, proč se to nestane. Protože lidé vesměs hledají informace, které potvrzují jejich již utvořený názor. Těžko si dokážu představit hltače Aeronetu, jak si tento titul půjde koupit. Stejně tak má maličkost sáhla po této knize z důvodu toho, že jsem měl nějaké indicie o mediální manipulaci z ruské strany.
Jak zde bylo zmíněno, tohle by měla být povinná četba. Literární milovníci mne asi utlučou biblí, ale upřímně si myslím, že pro dnešního člověka je téma této knihy MNOHEM důležitější než Babička (promiňte, paní Němcová).

10.05.2020 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Technický mistr a vizionář Sir Clark mne opět nezklamal. A myslím, že nikdy nezklame. To by se spíš Merkuřané dřív vrátili na Zemi ;)
Přiznám se bez mučení, že bych se klidně velmi rád nechal unášet trochu rozsáhlejším popisem vlastností prostředí Rámy při jeho průzkumech.. jak kvůli podrobnější představě o věci samotné, tak kvůli podrobnějšímu pohledu do neskutečné fantazie jeho tvůrce. Snad se dočkám v dalších dílech, na ktere se těším už od přečtení prvních pár kapitolek tohoto úvodního díla.
---
Grafika desek je asi plně poplatná divokým devadesátkám, ale když se podívam na knihy stejného žánru i o několik dekád starších, myslím, že by tenhle titul zasloužil kvalitnější zpracování.

20.10.2016 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

První díl Sila mne před časem nadchl. Poprvé jsem četl knihu psanou tímto stylem.
Nonstop "drive" nutící čtenáře stále pokračovat, střídání časových os, umírající hlavní postavy... Ani nevím, jestli je to v současné literatuře běžné, většinou čtu i několik dekád stará díla a se současnou tvorbou do styku moc nepřicházím. Každopádně mi tento návykový styl sedl, ikdyž si teď asi trochu odpočinu u něčeho klidnějšího .)
Vysvětleno bylo téměř vše, otázek moc nezbylo. Možná je to škoda, možná ne.
--SPOILER--
Jen by mne zajímalo, co se stane s obyvateli ostatních sil, když už jim nehrozí nebezpečí z jedničky. Možná mne trochu mrzí, že Juliet ani nepomyslela na to, že by jim sdělila pravdu o modré obloze, zelené trávě a úrodné půdě a nechá je hnít ve svých podzemních bunkrech, než jim dojdou zásoby.. tomu se mi nechce věřit, taková Juliet nebyla ani na okamžik.
Ale jak autor sděluje v doslovu:
Tohle není konec, postavy žijí dál v naší fantazii. A tak to má být.

11.12.2017 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Antisemitský byl svět i před 2.WW. Pogromy, zabíjení, ghetta.. To vše tu bylo (bohužel) již před Hitlerem. Ale Hitlerův plán řešení židovské otázky a jeho samotná realizace.. ve spojení s německým systematickým a řádným přístupem.. Z toho mohlo vzejít jen to, co se stalo. Holokaust.
V závěru mne zaujala polemika o odpovědnosti vojáka. Kdo je vinen smrtí ve válce? Ten, kdo dá rozkaz: zabij, nebo ten, kdo ve skutečnosti zabije? Řekl bych, že pokud jde o smrt civilistů (navíc z rasových duvidů), jsou vinni oba.

01.05.2020 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Každý máme v sobě svůj vlastní obraz svého vlastního Doriana.

28.05.2021 4 z 5

Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely Jonathan Mooney

Vlastně asi ani nejsem cílovka této knihy, ale název mne zaujal. Na začátku jsem si říkal, že to bude asi předvídatelný příběh muže, který se navzdory své jinakosti ( dyslexie) stal úspěšným, což mne moc neoslovovalo, už jsem to chtěl vzdát.. Pak se autor pustil do téměř filozofického zkoumání definice normálnosti a překládal samá zajímavá data a šokující informace o "léčení" různých druhů jinakosti v minulosti i přítomnosti, čímž moji pozornost okamžitě získal zpět a už nepustil.
Neuvěřitelně upřímný příběh je silný. Ale poselství a závěry jsou ještě silnější. Normálnost je statistická fikce. Realita je
přínosná směsice pestrosti. Stejně jako příroda je definována přínosnou biodiverzitou. Být jiný není nenormální. Být jiný je přirozené. To není jinakost. Je to rozmanitost. Jsem nadšen.
Must read především pro všechny, kdo se na základě své jinakosti považují za méněcenné!

09.04.2021 5 z 5

Zpráva o třetí planetě Zpráva o třetí planetě Arthur Charles Clarke

Série příjemných povídek.. jejichž některé pointy často autor odkrývá i doslova posledním slovem příběhu. Po delší scifi pauze příjemný návrat k mistrovi žánru. Děkuji, sire, za krásné výlety do světa Vaší fantazie :)

07.02.2021 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Co dodat. Imaginace autora je neuvěřitelná, ale vše působí velmi uvěřitelně. Nemůžu si pomoci, ale v některých ohledech mi připomíná autorův styl, konstrukce, exaktnost a vizionářství mého oblíbence A. C. Clarka. Celá trilogie pro mne byla opravdu zážitkem a věřím tomu, že některé pojmy - jako napřiklad "princip temného lesa" a další autorovy myšlenky - zůstanou navždy zapsány ve zlatém fondu scifi, jelikož jsou to myšlenky jednoduché a geniální. Toť k zasloužené adoraci.
Ovšem musím si i rýpnout. Nevím, jestli je to chybou překladu, ale nechce se mi vůbec věřit, že by se autor tak znamenité ságy tak brutálně sekl v zásadních číslech... A tak se dovídáme na straně 207, že 1AU čili vzdálenost Země - Slunce je 15 mil. Km místo 150 mil. Km; dále pak na straně 652 je průměr Slunce zaměněn za poloměr naší hvězdy. Jsem laik, nevím, zdali je tam podobných bot více, ale tyhle mne vážně praštily do očí. To je za mne velká ostuda, zvláště když se s těmi čísly dále v textu pracuje a počítá. Ale to jen tak mimochodem.. Celkově je to samozřejmě marginální.
Každopádně před autorem smekám a děkuji mu za krásný zážitek! A budu s napětím očekávat, zdali někdy překročí svůj vlastní úspěch této již nyní klasiky žánru. Moc bych mu (i si) to přál!

27.01.2020 5 z 5

Na počátku byl Sumer Na počátku byl Sumer Vojtech Zamarovský

Původně to začalo tím, že jsem hledal informace o nejstarších písemných památkách. A tak jsem se dostal k Sumeru, který byl se svým obrázkovým zápisem (ze kterého následně vzniklo písmo klínové) považován do nedávna za místo vzniku nejstarších zachovaných (a rozluštěných) písemných památek.
(Dnes wiki uvádí jako nejstarší záznamy obrázkové písmo civilizace Vinča - cca 6. tisíciletí př. n. l. na území dnešního Rumunska - nicméně toto písmo ještě nebylo přeloženo).

Úžasná kniha o úžasném národu, velmi čtivě napsána. Fascinuje mne kulturní, novátorská a architektonická vyspělost tohoto národa, který doslova začal psát historii člověka.
Kniha mne nasměrovala velkým kopancem do studia dalších knížek o Sumeru a o nejstarších civilizacích vůbec.
Vřele doporučuji každému, koho jen trochu zajímá historie lidstva, jelikož při jejím počátku stál právě Sumer a sumerská kultura.

13.06.2017 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Western v postapo kulisách. To je hlavní pocit, který z toho mám. Vyměňte Prahu za Old-rusty-Town, hospodu za saloon, metro za jeskyni u stříbrného jezera... a je to. Některé věci ani není třeba měnit :)
Postapo je žánrově jinde než kovbojka, ale tady se k sobě přibližují, až prolínají velmi intenzivně a vypadá to, že rozdíl je pouze v umístění na časové ose. Když nad tím tak přemýšlím, ono v podstatě z každého westernu by šlo udělat postapo výměnou kulis. Opačně by to asi nešlo vždy. Třeba takové Silo... mělo něco žánrově nepřenositelné... Nebo ne zcela jednoduše přenositelné. A to něco mi tu chybělo. Něco co by z té kovbojky v kulisách pojaderné krajiny udělalo regulérní originální postapo. Ale to je jen takové mé pohloubáníčko :)
Jako audiokniha mne skvadra kovbojů bavila při mém běhání - příjemně, nenuceně, vtipně, oddechově, přímočaře, bez komplikací. Snad trend vydrží i celé sérii .)

20.09.2019 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Zajímalo by mne, do jaké míry je to "jen postapo z moskevského metra" a do jaké míry je to obraz ruské politiky a vedení země současnosti. Možná tam vidím něco, co tam ani není, ale měl jsem z toho ten pocit.

04.09.2019 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Solidní psychodrama s pěkně vykresleným životem na horské vsi Podkarpatské Rusi tehdejší doby.

Mimo to, co jsem četl v jiných komentářích, musím říci, že jsem možná čekal trochu jiný konec.

Hordubal byl ve státech 8 let, 5 let posílal domů ženě peníze. Poté bez jakékoliv zprávy (byť ani odesílatel, ani příjemce neumí číst...) 3 roky ani zpráva, ani peníze...
Co o tom - a vůbec o téměř všech věcech - Polana, žena Hordubalova, míní, se nedozvíme ani slovem. Je to v podstatě němá postava.
Celé dílo logicky směřuje k jedinému možnému rozuzlení, které také přichází.

Nevím proč, ale pořád jsem měl pocit, že to musí dopadnout jinak.. Že Polana tají něco, co nám autor říci nechce. A že to v závěru praskne a nastane zlom, který vše zvrátí.. Závěr, který ukáže, jak vesnické pomlouvání a vůbec povrchní odsuzování může být kruté, nebezpečné, vedoucí třebas až k justičnímu omylu.
Ale tenhle pocit byl asi jen výplodem mé bujné fantazie. "Skutečnost" bývá většinou nepříjemné jednoduchá, jako zde.

29.03.2016 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

*audio
Tak nevím.. nevím, proč jsem si myslel, že když je pan autor sympatická veselá kopa, musí psát knihy, u kterých se člověk bude za břicho popadat od začátku do konce. Asi jsem tedy čekal nějaké humorné vyprávění s lechtivým nádechem.. a místo toho jsem četl docela depresivní příběh plný životních kotrmelců, většinou nenaplněných tužeb a snů, podvádění.. s několika úsměvnými momenty. To samozřejmě není problém knihy ani autora, jen jsem zkrátka čekal něco jiného. Nebo tento žánr asi nebude pro mne.

23.04.2021 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Jistá rozvláčnost první poloviny knihy je zcela nepodstatná vůči geniálním rozuzlením a závěrům druhého dílu trilogie; a je jen začátkem exponenciály, jejíž průběh napínavosti stoupá nejdříve pozvolna, aby poté stoupala strmě vysoko čím dál rychleji. "must-read" pro hard SF fandy. Určitě se nenechte odradit náběhem exponenciály.

30.12.2019 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Tohle je zkrátka GENIÁLNÍ!
Dalece přesahující hranice "pouhé" scifi literatury.

08.10.2019 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Kdo má rád atmosféru objevitelství, záhad a nebezpečí z neznámého a kdo má smysl pro vědecký pokrok / výzkum (s ohledem na dobu vzniku díla), bude, myslím, ukojen :)
Audio kniha - jako slepý k houslím, bavilo.

28.01.2019 4 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

K tolika skvělým komentářům k této "eseji na pravdu" už nemám téměř co dodat. Přidám jen pár postřehů, které mne opravdu zaujaly:
- z Orwellova popisu přebírání moci komunisty mi přijde, že komunisti měli (nebo stále mají) snad mezinárodně standardizované noty, jak v této věci postupovat (a velmi podobný postup měli i nacisté v Německu).
- stálá přítomnost ruské tajné služby, která nejen sledovala dění, ale aktivně jej ovlivňovala. A nejspíš vysvětluje i předchozí bod.
- lži, lži a ještě jednou lži.... manipulace, propaganda, budování a využívání strachu, ovlivňování komunikačních kanálů... Orwell trefně říká, že je čím dál složitější až nemožné, dopátrat se pravdivé podstaty informace (zvláště když s odstupem času ještě více platí, že "historii píšou vítězové"). A právě jeho snaha zjistit elementární pravdu, ověřovat zdroje, je mi nesmírně sympatická. Navíc ještě s jeho upozorněním, že ním vnímáné okolnosti mohou být zabarveny jeho subjektivním a "stranickým" pohledem.
- z tohoto pohledu by mne zajímal obsah hypotetické knihy hypotetického "Georga Orwella fašisty" a "George Orwella komunisty" z druhé strany barikády. Jeho argumentace, jeho hledání pravdy a jejich zdrojů. Prostě pohled ekvivalentního člověka, který věřil ve správnost toho, zač bojuje a zdali se dokáže dohledat své pravdy nebo jen stranických lží.
...při čtení knížky v kontextu současnosti přemýšlím, jsou-li všechny okolnosti této války stejné a staré jako války samy.. Myslím že z velké části ano, nejspíš se mění jen prostředí a technologie.

Průse* ovšem je, že hodně věcí z popsaných můžeme vidět právě dnes v přímém přenosu ve světě i u nás (fakenews, snaha zestátnění veřejnoprávné televize, změkčení lustračního zákonu, proruské zpravodajské weby, ovlivňování voleb směřující do Ruska, podrývání důvěryhodnosti právního státu ... atd atd atd). Takže byť se jedná o defakto o rozšířenou zpravodajskou žurnalistiku 80 let starých událostí, podstata je pro mne bohužel mrazivě aktuální.

28.02.2018 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

..trochu jsem se toho bál... a po prvních několika stránkách jsem si říkal ajajaj.. to nebude dobré... ale chvilku jsme vydržel.. a do příběhu jsem se plynule ponořil.. Když to člověk bere jako ne oficiální pokračování příběhu, ale jako jednu z možných alternativ, je to fajn příběh.. klidně bych si přečetl i jiné verze jiných autorů navazujících na původní dílo.. Mohla by to být zajímavá přehlídka smýšlení, kreativity.. kdo jak pojme pokračování budoucnosti originálního příběhu. (hozená rukavice všem scifi / postapo fandům.. tak šup šup :)
... myslím, že Simon Clark se s tím popasoval posvém a za mne zdařile.

25.09.2023 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

*Audio
Spojení detektivky se scifi, proč ne, pro mne první případ tohoto druhu, líbilo i když nejsem fanda detektivek. Jsem trochu smutný, že ať se bavíme o vizionářích jako je Asimov či Clark, v obou případech je v jejich očích společnost v daleké budoucnosti stále xenofobní (sága Ráma). Přemýšlím, zdali se v jejich dílech "jen" zrcadlí obraz doby vzniku těchto děl, nebo je lidstvo opravdu odsouzeno být navěky xenofobním společenstvím chytřejších zvířat.

04.05.2021 4 z 5