Na počátku byl Sumer

Populárním způsobem seznamuje knížka s dějinami a kulturou prvního historického národa, který vstoupil do dějin zhruba 3 tisíce let př. n. l. v oblasti mezi Eufratem a Tigridem. Zásluhou archeologů byly objeveny trosky sumerských měst a v nich bohaté památky, které poskytly badatelům možnost rekonstruovat dějiny tohoto podivuhodného státu a ukázat na prvenství Sumerů v různých oblastech lidského vědění a kultury. O tom všem zasvěceně a často napínavě vypráví autor využívající řady vědeckých faktů a nejnovějších poznatků. 1. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70556/na-pocatku-byl-sumer-70556.jpg 4.776
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

EmmaKrizova
09.10.2017

Kniha je krásně napsaná, mâm pocit, že by donutila i ignoranta zajímat se. Jen tam bohužel chybí poslední kapitola. Co ukradli, co zničili... Naštěstí je prý v iráku ještě 90% pod zemí.

17.06.2017

Naprosto skvělá knížka. Nejvíce mě uchvátila poslední část, věnovaná umění...

switch.man
13.06.2017

Původně to začalo tím, že jsem hledal informace o nejstarších písemných památkách. A tak jsem se dostal k Sumeru, který byl se svým obrázkovým zápisem (ze kterého následně vzniklo písmo klínové) považován do nedávna za místo vzniku nejstarších zachovaných (a rozluštěných) písemných památek.
(Dnes wiki uvádí jako nejstarší záznamy obrázkové písmo civilizace Vinča - cca 6. tisíciletí př. n. l. na území dnešního Rumunska - nicméně toto písmo ještě nebylo přeloženo).

Úžasná kniha o úžasném národu, velmi čtivě napsána. Fascinuje mne kulturní, novátorská a architektonická vyspělost tohoto národa, který doslova začal psát historii člověka.
Kniha mne nasměrovala velkým kopancem do studia dalších knížek o Sumeru a o nejstarších civilizacích vůbec.
Vřele doporučuji každému, koho jen trochu zajímá historie lidstva, jelikož při jejím počátku stál právě Sumer a sumerská kultura.

KnihovniceVěra
08.04.2017

Kniha mě obohatila o nové informace a inspirovala k přečtení Eposu o Gilgamešovi, případně k návštěvě muzeí. Oceňuji zejména pěkný chronologický přehled dějin Sumeru, vylíčení dějinných událostí, každodenního života, přiblížení kulturních památek a literatury a podobností s biblickými příběhy. Skvělé, že to autor mohl napsat, zřejmě musel jako úlitbu socialistické ideologii zmínit třídní boj.
Úvodní části knihy věnované postupnému odkrývání vykopávek v Mezopotámii mi přišly trochu rozvleklé, celkově je kniha ale velmi hodnotná.

tomas9129
18.04.2016

Populárně naučnou formou podány nejen dějiny Sumeru, ale i dějiny sumerologického bádání. Nečetla se mi tak lehce, jako "Za tajemstvím říše Chetitů" nebo "Jejich veličenstva pyramidy".

Gilgames
23.11.2011

Nádherně napsáno. Takové knihy by se měly číst na hodinách dějepisu.