Zpráva o třetí planetě

Výbor z vědeckofantas­tických povídek anglického autora – jedenadvacet z jeho nejzajímavějších próz. Z povídkové tvorby velmistra žánru Arthura C. Clarka vybral a přeložil Zdeněk Volný.

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/18953/zprava-o-treti-plane-18953.jpg 4.3169
Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Práce

The Nine Billion Names of God, The Wind from the Sun (1976)

Kniha Zpráva o třetí planetě

Janadvorackova

Mám hrozně ráda sbírky povídek, ale zároveň je strašně nenávidím :), protože nakladatelé mají tendenci vydávat nové - v případě Clarka - samé šílené kombinace. Takže abyste vlastnili všechny povídky, je třeba si koupit xyz sbírek, přičemž mnohdy z nich vlastně doma už polovinu máte. To je ten... no, obchod, nebo bordel. Jak kdo chce.

Tahle mi tu strašila strašlivě dlouho, ale díky zmiňovanému nešvaru výše jsem ji měla přečtenou rychle :). Povídky kvality průměrné, až nadprůměrné. Clarke jiné neuměl.

BStone
17.08.2018

Výborná sbírka povídek. Některé jsou mírně slabší, ale krásně tak vyvažují ty mistrovské.

Shashlick
24.03.2018

Stejně jako u jiných Clarkových (a nejen jeho) knih z této doby se čtenář musí srovnat s jednou podstatnou věcí. Je totiž velký rozdíl mezi předpokládaným vývojem technologie té doby a skutečným vývojem. Proto se z dnešního pohledu některé technologické vymoženosti představené v této knize mohou zdát úsměvné, ale z tehdejšího pohledu tak jistě nepůsobily.
Kvalita povídek se pohybuje v docela velkém rozmezí, některé v podstatě jen variují jedno téma. Ale najdeme zde i velmi zajímavé myšlenky.

puml
27.10.2017

Výborná sbírka povídek. Některé, nebo spíš většina, působí poněkud didakticky, ale to bylo asi také účelem těch povídek i samotného českého výboru. Dobře jsem si početl a některé mají výbornou atmosféru (Cesta tmou), i patřičný filozofický záběr, například ohledně možného odkazu dávných civilizací (Hvězda, Stěna z temnoty, Na úsvitu věků) a uvažování o možnostech vyspělé inteligence (Křížová výprava). Celkově tedy velmi pestrý výbor. Doporučuji jako úvod do sci-fi spolu s knihou Těžká planeta.

Palorizek85
16.09.2017

Výborně napsaná kniha. Arthur opět nezklamal a na rozdíl od moderních sci-fi povídek, tyto mají alespoň "hlavu a patu".

HankaMarek
01.09.2017

Moc pěkně napsané povídky.

P1tr
16.08.2017

Povídkový žánr je mnohdy kvalitativně riskantní volbou, což bohužel potvrzuje i Clarkova sbírka, kterou provází ona obávaná nevyrovnanost. Některé povídky nemají dostatečně nosné téma a jsou delší, než by měly být a někdy Vás naopak příběh vtáhne natolik, že byste si přáli, aby daná povídka byla rozpracována na celou knihu, což má za následek, že jsem po celou dobu čtení nebyl nikdy vyloženě spokojen. Je to obrovská škoda, neboť Clarke po většinu stran stvrzuje svoje výsadní postavení v žánru sc-fi svými neobvyklími nápady, nicméně zároveň také potvrzuje, že mu lépe sedí, když se rozhodne pro jeden příběh, který detailně rozpracuje na ploše plnohodnotné knihy. Nicméně i přes výtky, pokud jste fanouškem tohoto spisovatele, určitě dejte jeho povídkám šanci. I přes kolísající kvalitu Vám nabídnou několik zajímavých motivů a myšlenek.

Lanisa1966
04.02.2017

Docela nuda, už tuto knihu číst nebudu.