Hold Katalánsku

V této knize Orwell popisuje své zážitky ze svého působení ve Španělské občanské válce.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16060/hold-katalansku.jpg 4.4181
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Odeon

Homage to Catalonia (1938)

Kniha Hold Katalánsku

decouble

Kniha střídá pasáže čtivější s poněkud nudnějším popisem politické situace. Problém je, že jste hozeni do relativně podrobné analýzy předválečné situace ve španělské levici, o které většina čtenářů zřejmě nemá příliš potuchy. Ze začátku jsem tedy byl docela zmaten. Ta kniha je ale tak trochu podmíněná svojí dobou, protože její hlavní poselství je Orwellovo varování nad nejednotností levice a zároveň upozornit nad informační válkou/propagandou komunistické strany (Orwell zde má pár bystrých postřehů ohledně jazyka propagandy). Pro nezasvěcené je to vlastně velký twist. Po první třetině, v které Orwell popisuje všudypřítomnou mizérii zákopové války, přichází část plná konfliktů uvnitř (španělské) levice. Proti fašistům totiž nebojovali jenom komunisté, ale také anarchisté a (volně řečeno) odboráři, za jejichž milici POUM bojoval i Orwell. Komunisté napojení na stalinistické Rusko tyto odboráře, které Orwell popisuje jako idealisty bojující za rovnost, označí za trockisty a postupně (eufemisticky řečeno) vytlačí stranou dění. Orwellovým pohledem tak na konci vnímáme jeho rozčarování z toho, že šel bojovat za dobrou věc, aby skončil uprostřed nesmyslných vnitřních sporů o moc, z nich vyvstane další tyran (a mnoho obětí), který jednu stranu konfliktu rozloží, aby jí časem porazil další tyran (úplný konec občanské války už ale Orwell nezachytil, neboť musel ze Španělska odejít).

opic 12

Uplynulo několik dní a nováčci se naučili téměř dokonale pochodovat v pozoru a hledět vpravo,ale jestliže měli ponětí z které strany pušky vyjde kulka to bylo asi tak vše co věděli o zbraních.
Tlampač,víc než puška.
Strach větší ze zimy než z nepřítele.
Topinky s máslem k nalomení morálky v protilehlém zákopu.
Osobní niterné zážitky.Vlastní pohledy.Utvářející samotného autora a samotné vidění světa.
Opravdově.Orwellovsky jako vždy.Upřímná reportáž něco sdělit.Absurdně někdy zase drtivě.Takové to bylo.Nepřeberné množství frakcí a politických odnoží.Anarcho,rudých,Trockisti,socialisti,nacionalisti,nacisti aj. Každý má svou pravdu a myslí (jak jinak) to dobře.Nad tím vlaje prapor propagandy.
A vlaje už hodně dlouho...až do našich časů.

martin6849

Pohled na strany jedné strany španělské občanské války. Věřím Orwellovi, že byl upřímný a i se snažil být nestranný, takže jeho verzi beru jako uvěřitelnou a asi i dost pravdivou.

A kdybych si měl vybrat, na kterou stranu se přidat (tzn. jestli republikáni nebo fašisti), asi bych se musel velmi rozmýšlet, protože mi to příjde jako vybírání si mezi dvěma zly. Budiž k dobru lidem té doby, že měli ideály a nevěděli (ani nemohli vědět), co víme dneska my (že si komunisti s fašisty můžou podat ruce a společně skočit ze skály).

JulianaH.

Po zklamání z "1984" si mě Orwell znovu získal "Holdem Katalánsku". Je to skvělá kniha, která ukazuje, že autor byl fér chlap.

Vybrala jsem si ji jako četbu ke zkoušce ze světových dějin, pro kterýžto účel se zase tak dobře neosvědčila. O frankistech jsem se nedozvěděla nic kromě toho, že byli v troubení na polnici lepší než komunisti. :) Vůbec mi to ale nevadí. Zajímavé mi totiž přišlo všechno ostatní: reportážní a nevídaně upřímné zprávy ze zákopů, historky vykreslující charakter Španělů a komunistů, nesentimentální lyrika (která mi "1984" tolik chyběla), vtipné postřehy, politická analýza oněch pověstných POUMů, PSUCů, FAIů a dalších (bylo užitečné si uvědomit, jak důsažně stalinistický SSSR ovládal komunistické strany ve zbytku Evropy) i rozbor lží britských novin o španělské válce srovnáním s Orwellovými vlastními zážitky.

Komentáře pode mnou ve mně ale vzbudily dvě falešné naděje: že se toho dozvím hodně o propagandě (ve skutečnosti se jí tady Orwell mnoho nevěnuje) a že mám v rámci určité autorovy stranickosti očekávat snahu o nestrannost. Orwell se skutečně snaží být fér, ale k levicovým frakcím - trockistům, stalinistům, anarchistům. Fašismem se vůbec nezabývá a zjevně pokládá za zbytečné vysvětlovat, proč bojuje za diktaturu proletariátu. Možná jsem divná, ale schvalovat vraždění duchovních, krádeže pozemků, ostřelování katedrál a jiné způsoby ničení cizích nemovitostí mi nepřijde zase tak přirozené, aby to vůbec nevyžadovalo vysvětlení.

Já osobně jsem držela palce fašistům (i když jsem samozřejmě věděla dopředu, jak to dopadne), i tak jsem si ale četbu "Holdu" užila a před autorem smekám klobouk.

* „Při zákopové válce je nejdůležitějších pět věcí: dřevo na oheň, jídlo, tabák, svíčky a nepřítel.“
* „Tím, co průměrného člověka přitahuje k socialismu a nutí ho nasazovat pro něj i krk, onou „mystikou“ socialismu, je myšlenka rovnosti.“
* „Nebylo nic příjemného vidět patnáctiletého španělského chlapce, jak je nesen na nosítkách, vytřeštěná bílá tvář v prostěradlech, a při tom si vybavit úlisné osoby v Paříži a Londýně, píšící pamflety, které mají dokázat, že je tenhle chlapec převlečený fašista.“
* „Možná, až dojde k další válce, spatříme výjev v celé historii dosud neviděný: šovinistu provrtaného kulkou.“
* „Lidová fronta byla možná podfuk, Franco byl však anachronismus. Jen milicionáři či romantici si mohli přát, aby zvítězil.“

jitrnic

Toto dílo by bylo na dlouhý rozbor. Mě, politickým přesvědčením kymácejícího se kdesi na středu, vychýlil Orwell touto knihou zase o něco více doleva. To neznamená, že bych mu ve všem přitakal (obrazy jako tlouštík cpoucí se křepelkami zavánějí parodií), ale nelze mnu upřít citlivost a vnímavost.
Knihu lze rozdělit na tři části - první je takřka válečná groteska ve stylu Jak jsem vyhrál válku, druhá část ozřejmuje pozadí konfliktu (v tom jsem se zamotal), třetí pak deziluzivním vykreslením manipulace s pravdou, vedoucímu k pochopení Orwellova rozpoložení, v jakém psal 1984.
Rozbor a polemika by vydaly na samostatnou knihu.

HenryOsmý

Na jednu stranu musím uznat, že se mi tato kniha z Orwellových věcí líbila určitě nejméně. Na druhou stranu musím ocenit dokumentární hodnotu: velice precizní líčení nesmírně komplikované, spletité a těžko analyzovatelné politické situace ve válečném Španělsku.

venora
04.09.2018

trochu náročnější čtení, ale velmi zajímavé, poučné. Styl takřka reportážní a i přes jasnou politickou příslušnost Orwell ukazuje, že na obou stranách fronty stáli lidé, lidské bytosti a že propaganda (a dezinformace) fungovala opět všude.

Affares
02.08.2018

Vzpomínky, které ve své surové realitě vykreslují, jak velcí idealisté lidé jsou a přitom vůbec nezáleží, na které straně stojí. Surová realita, opírající se o tehdejší stav věcí. Po přečtení pochopíte složitost politky a tehdejší situace. Navíc, o Španělské občanské válce se ani moc nemluví, a přitom to byla střelnice, na které si státy zkoušely nové zbraně než se na sebe vrhnou. Taková předehra k hrůzám, které přišly. Specifické dílo, které ve výsledku spíše informuje, ale velmi poutavě.