Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely

Co je to normální? Jsem normální? A vy? A kdokoliv z nás? Všichni jsme obklopeni institucemi, systémy a kulturními zvyklostmi, které vyžadují normálnost. Všichni si musíme vybudovat život a své vlastní já navzdory přísným soudcům zavedené teorie normality. Chci, abyste byli připravení. Chci, abyste věděli, jak žít a být úspěšní ve světě, který vám v určitou chvíli sdělí, že nejste normální kvůli tomu, jak vypadáte, koho milujete, jak se učíte, jak se cítíte, jak se chováte nebo v co věříte. Chci, abyste věděli, že normálnost je problém, se kterým je třeba bojovat... Jonathan Mooney na základě vlastních zkušeností i odborných názorů a příběhů lidí popisuje svět, kterému vládne „normálnost“ a který ubližuje. Svým myšlením vybočoval už jako dítě. Byl hyperaktivní, trpěl dyslexií a číst se naučil až ve 12 letech. Tvrdili mu, že jednou bude maximálně obracet hamburgery. Přesto vystudoval prestižní univerzitu a stal se z něj spisovatel. Jeho pohled na svět se zásadně změnil, když si uvědomil, že problém není v něm, ale v systému a běžném pojetí „normálnosti“. V knize zkoumá, co pro děti i dospělé znamená, když se odchylují od normy a když jsou lapeni v prostředí, které je škatulkuje, ztrapňuje a dává jim tvrdě najevo, že problém je v nich. Mooney ale tvrdí, že pokud změníme pohled na rozmanitost, schopnosti a postižení, můžeme tím spustit revoluci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456658/big_byt-normalni-je-na-hovno-C4o-456658.jpg 3.818
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Audiolibrix

Normal Sucks: How to Live, Learn, and Thrive, Outside the Lines

Kniha Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely

terryaknihy

Samotnou mě velmi překvapilo, co vše se v minulosti (nedaleké!) v rámci otázky normality řešilo. Co se v rámci toho muselo zlého udát a nikdy to nebylo pořádně prošetřeno. Seznámila jsem se s pojmy např. eugenika a Hitlerův řez. Místy mi bylo docela ouzko, jelikož mi to připomíná, jak můžeme být za dnešní dobu vděční (ačkoliv to dle některých asi není perfektní, ale co je?).
Autor píše občas odlehčenou vtipnou formou, což působí hned příjemněji a hezky se ty fakta pamatují. Kniha je rozdělena do několika kapitol, mně osobně nejvíce v paměti utkvěla kap. 4. Sám autor trpí dyslexií a nikdy si jako normální nepřipadal. Své vyprávění prokládá i příklady, což miluju.

domihruzkova

Hlavně začátek knihy je velmi zajímavý a poutavý. Dozvíte se, že lidé od nepaměti touží vytyčit hranice "normálnosti", jak to dělali a jak se jim to (ne)dařilo. Čím dál v knize se dostáváte, tím kniha ztrácí na atraktivitě a přibývá nuda.

stanislav0373

Zpověď dyslektika, který to dosáhl celkem vysoko popisuje svůj "boj" s touto "poruchou". Pro některé může být inspirativní, ale zas taková bomba to taky není. Na základce jsme měli taky pár dyslektiků, ale že by byli oběti šikany? HOVNO...

Kexina

*audiokniha
První třetina knihy je úžasná, vtipná a častokrát jsem přemýšlela, zda je myšlena vážně, nebo jde o satiru ala Saturnin. Další třetina se pak bohužel plácá někde mezi laciným škvárem seberozvoje, snahou šokovat za každou cenu a hroznou nudou. V poslední části se naštěstí objeví dalších několik vtipných momentů, které celkový dojem z knihy nakonec udrží v rovině lepšího průměru. Čtvrtou hvězdičku dávám za příjemné audio zpracování se skvělým vypravěčem.

P. S.: (SPOILER) Konečně někdo naplno řekl, že za všechno zlé na světě můžou matematici a statistici. :-D

lucy.sankova

Moje první audio. Vtipné vykreslení Jonathanovi rodiny :) dobrá půlhodinová oddechovka :)

switch.man

*audio
Vlastně asi ani nejsem cílovka této knihy, ale název mne zaujal. Na začátku jsem si říkal, že to bude asi předvídatelný příběh muže, který se navzdory své jinakosti ( dyslexie) stal úspěšným, což mne moc neoslovovalo, už jsem to chtěl vzdát.. Pak se autor pustil do téměř filozofického zkoumání definice normálnosti a překládal samá zajímavá data a šokující informace o "léčení" různých druhů jinakosti v minulosti i přítomnosti, čímž moji pozornost okamžitě získal zpět a už nepustil.
Neuvěřitelně upřímný příběh je silný. Ale poselství a závěry jsou ještě silnější. Normálnost je statistická fikce. Realita je
přínosná směsice pestrosti. Stejně jako příroda je definována přínosnou biodiverzitou. Být jiný není nenormální. Být jiný je přirozené. To není jinakost. Je to rozmanitost. Jsem nadšen.
Must read především pro všechny, kdo se na základě své jinakosti považují za méněcenné!