SweetCake SweetCake komentáře u knih

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Příběhy postav jsou výborně propracované a dojemné. Zaujal mě neobvyklý způsob psaní, kde se střídají čtyři hlavní postavy, všichny mají svůj životní příběh a nakonec se jejich životy propletou. Kdyby nebylo této knihy, nikdy bych se nejspíše nedozvěděla o hrůzném osudu lodě Wilhelm Gustloff a to je hrozné. Proč se o téhle tragédii příliš nemluví, když na této lodi zemřelo mnohem více lidí než na Titanicu?..

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Pro mě spíše Utrpení mladé čtenářky:)

04.11.2018 1 z 5

Blues pro bláznivou holku Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Sice na poezii moc nejsem, ale tahle sbírka básní je moc pěkná.

25.05.2019 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Nejkrásnější vánoční příběh:)

24.12.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Bohužel mě tato kniha zklamala a čtení mě vůbec nebavilo. Styl psaní je pomalý, nezajímavý, velmi zdlouhavý a někdy celkem zamotaný.

13.03.2021 1 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kniha mě vůbec nenadchla. Styl vyprávění očima osmileté dívky mi vůbec nesedl. Příběh mi přijde zdlouhavý, nudný a až na pár pasáží tak nějak o ničem. Děj by se podle mého názoru dal shrnout na 80 stránek a bylo by to lepší.

02.02.2022 1 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Hezká kniha, i když někdy se děj docela loudá. Každopádně vztah Lennieho a George mě dojal. Nakonci mi bylo Lennieho moc líto.
"Ale s náma je to jiný!" "Protože já mám tebe a..." "A já zas tebe. My přece máme jeden druhýho, a tak se jeden stará o druhýho"

26.12.2018 3 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Čtivá kniha napsaná hezkým literárním stylem. Je zde perfektně vystižena tehdejší anglická společnost a její mravy. Děj plyne rychle a příběh je poutavý. Ale konec mi přišel uspěchaný. Myslím, že by neškodilo, kdyby konci autorka věnovala více času a rozepsala ho do větších detailů jako zbytek knihy.

18.10.2023 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Milý příběh, ale pro mě nic, co by mě výrazně dojalo... Nevím, možná jsem divná:)

04.11.2018 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Průměr. Nenadchne, ani neurazí. K maturitě dobrá a pochopitelná. Líbilo se mi znázornění totalitního režimu na zvířatech formou alegorie.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nádhera! Kniha se mi líbila tak moc, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a přečetla jsem ji za dva dny:)

Krysař Krysař Viktor Dyk

Myslela jsem, že mě kniha moc bavit nebude, ale opak byl pravdou. Moc hezký příběh:)

04.11.2018 4 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Druhá světová válka očima mladé anglické špionky, která má za úkol splnit důležité poslání na území okupované Francie. Žije tak v neustálé nejistotě a strachu. Konec byl naprosto úžasný...

03.11.2018 4 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Syrový příběh ze druhé světové války plný emocí a silného pouta mezi dvojčaty, které překoná všechny strasti a bolesti zvrácených pokusů i odloučení.

09.04.2020 5 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Knihu jsme četla v originále, jelikož si myslím, že český překlad zní divně a celkově kazí kouzlo knihy... Kniha je jedním slovem naprosto úžasná! Finch mi svým chováním, myšlením a sarkastickým humorem okamžitě přirostl k srdci. Líbilo se mi, že není obyčejný jako ostatní. Smutný konec jsme očekávala a popravdě se mi líbil.

02.04.2020 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Knihu jsem přečetla během tří dní a bavila mě, každopádně jsem od ní čekala mnohem víc. Děj z druhé světové války z pohledu nevidomé Marie-Laure, kterou jsem si okamžitě zamilovala, se mi moc líbil. Každopádně mě rozčilovalo přeskakování z jednoho roku do druhého. Kdyby byla kniha napsaná chronologicky, nejspíše bych si ji oblíbila o hodně víc. Von Rumpla jsem nesnášela od začátku. Wernera jsem měla ráda, líbilo se mi, že na konci zachránil Marie-Laure. Byla jsem ovšem smutná z toho, že jejich společný příběh neskončil šťastně. Možná jsem jenom beznadějný romantik, ale moc jsem si přála, aby zůstali spolu a žili šťastně až do smrti. Konec nebyl vyloženě špatný, ale nadšená jsem z něho nebyla. Popravdě bych příběh klidně zakončila rokem 1945 a dál už osudy hrdinů nerozepisovala, přišlo mi to spíše na škodu. Kniha stojí za přečtení, ovšem k mým nejoblíbenějším nepatří.

18.09.2019 3 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Příběh se mi líbil, i když občas mi děj plynul trochu pomaleji. Bylo však zajímavé přečíst si o životě Marian po válce. Dívka, která spadla z nebe se mi líbila ale přece jen více, ať už dějem nebo stylem psaní, a zanechala ve mně také více emocí.

19.07.2019 3 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Ukázka života obyčejné rodiny, které komunistický režim značně znepříjemnil život. Kniha se mi četla dobře a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco z doby, kdy byl v Československu komunistický režim. Uvědomila jsem si, že bych měla být vděčná za vše, co dneska máme...

Babička Babička Božena Němcová

Hezké vylíčení tradic, zvyků a venkovské života.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Dechberoucí kniha! Smutný, ale nádherně sepsaný příběh.