Provazochodkyně

Zatímco spojenecké jednotky na jaře roku 1945 utahují smyčku kolem Berlína, vynořuje se z trosek a rozvalin Německa na scénu tohoto románu osamělá postava. Je to Marian Sutrová, se kterou její britští velitelé ztratili kontakt na podzim 1943, kdy v Paříži padla do rukou gestapa. Nyní je jednou z mála přeživších agentů Velitelství zvláštních operací. Statečně čelila zatčení, brutálním výslechům i hrůzám pobytu v koncentračním táboře Ravensbrück, ale jakou cenu za to musela zaplatit? Vrací se do Anglie, kterou sotva poznává, učí se žít v poválečném světě, kterému nerozumí, a hledá nějaký záchytný bod, s jehož pomocí by mohla začít budovat svůj nový život. Rodina a přátelé jsou jí nablízku a mladý důstojník RAF se snaží probudit v ní chuť k normálnímu životu, k lásce a citům, ale vzpomínky a prožitky nepřestávají Marian pronásledovat. Za války se naučila, jak splynout s davem v ulicích Paříže, jak zabíjet a přežít mučení a věznění – nyní se musí přizpůsobit znovu, musí se naučit, jak žít v podivné realitě poválečné Anglie. Jakkoli se Marian snaží znovu vybudovat svůj život a setřást ze sebe minulost agentky a hrdinky odboje, vzpomínky na mučení, nešťastnou lásku a zradu nedokáže zapudit – podobně jakou touhu po dobrodružství. Když ji její bývalý řídící důstojník láká zpět do temného světa špionáže, těžko odolává vnitřní potřebě sloužit vyšším cílům. Marian se dostává do tíživého soukolí politiky studené války a nakonec je nucena riskovat všechno - aby ochránila ty, které miluje, aby pomohla věci, které věří, a, ze všeho nejvíc, aby dala průchod svým touhám. Provazochodkyně přináší napínavou a velmi propracovanou sondu do složitých motivů idealismu a odvahy těch, kteří nepřestali bojovat ani poté, co druhá světová válka dávno skončila. Je to ale také příběh neobyčejné ženy: ženy, která neváhá vraždit, která dokáže přežít, hrdinky i zrádkyně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280837/big_provazochodkyne-WGi-280837.jpg 3.8396

Marian Sutrová 2.

Vydáno: , Kniha Zlín

Tightrope, 2015

Kniha Provazochodkyně

Kortez

Audiokniha. Musím se přiznat že první díl jsem baštil i s navijákem ale druhý díl mně nudil. Sklamání.

marara
06.12.2022

Já toho pana Mawera baštím! Číst o tom, jak se Marian těžce vyrovnává s hrůzami, které prožila za války bylo poučné. A snad ještě víc poučné pro mě bylo, jak autor čtenáři přiblížil problematiku poválečného světa.
Vlastně mě nikdy nenapadlo, že pokud byla jaderná zbraň v rukou Američanů, byl to destabilizující a velmi nebezpečný prvek, který mohl skončit svržením bomb na ruská města. Tak by se USA sice vypořádaly s problémem socialistického SSSR, ale za jakou cenu. Kladu si otázku, jak by svět po takovém zásahu dnes vypadal. Čapkovsky se ukázalo, že odpovědnost vědců za jejich vynálezy zdaleka nekončí přivedením vynálezu na svět. Musí promýšlet, jaké důsledky bude pro lidstvo mít a v případě negativních důsledků přijmout osobní zodpovědnost za znovunastolení rovnováhy. Přesně to udělal Marianin bratr Ben.
Jediné, co mi trochu vadilo, byl vypravěč. Protože jsem knihu četla pomalu, zapomínala jsem, kdo to je, když v příběhu vystupuje tak málo. Rušivé pro mě bylo, že o Marian věděl tolik, i když s ní v kontaktu prakticky nebyl. Zavánělo mi to domněnkami o ní.

princesse
26.09.2022

Druhý díl u mě, oproti prvnímu, propadl. Nebylo to úplně špatné, ale ve srovnání s Dívkou spadlou z nebe, se mi určitě tento díl líbil mnohem méně. Čtivé to bylo opět, ale nevím jestli mi vadilo chování Marian nebo přílišné zaobírání se politikou. Zkrátka a dobře, jsem ráda, že jsem si přečetla i pokračování, ale jsem asi ráda, že další už není.

hanzmb
05.09.2022

Zase jedna " dvourychlostní " kniha. První polovina je vynikající. Popisy toho, jak se Marian vyrovnává s minulostí a jak se snaží zakotvit v běžné poválečné společnosti je fantastické čtení. Pak bohužel vstupují do hry výzvědné služby, kombinace na kombinaci, nevíte kdo je čistý a kdo ne. Tohle není literatura, ve které bych se vyžíval. Škoda, že autor neudržel původní linii.

nikola3345
15.08.2022

Pokračování o Marian S. jsem uvítala. Kniha je jiná. Oproti I. dílu je děj mnohem pomalejší. Prostor dostávají další postavy z první knihy jako například Ned. Kniha je čtivá a napínavá. Určitě stojí za to. Nenechte se odradit špatným hodnocením.

Awča
18.05.2022

Příběh byl vemi zajímavý, přesto místy rozvleklý. Přiznám, že pokud bych neposlouchala jako audioknihu (výborně zpracovanou), asi bych dost pasáží přeskočila. Marian se hledá, doba je těžší něž za války, kdy byl nepřítel jasný, zde má mnoho podob, a ona se snaží jednat podle svého svědomí (a mínění) pro mír a dobrou věc. V osobním životě nemá tak pevný postoj, je dobrodružka a příliš nehledí na city a mínění jiných. Což při čtení hlavní hrdince dost ubírá čtenářovo sympatie.

Adjunkt
29.01.2022

Začátek knihy se mi líbil, těšil jsem se na tu “akci”, ale bohužel jsem měl přehnané očekávání. Některé pasáže zajímavé, ale některé bohužel nudnější…a konec knihy…

Měl jsem čerstvé čtenářské srovnání s knihou Mladí lvi, ze které jsem velmi nadšený. ;-)
Provazochodkyně je ve srovnání mnohem slabší…

m_martina
07.01.2022

Kniha se mi hodně špatně četla, nelíbila se mi a do čtení jsem se musela nutit. S prvním dílem, který mě zaujal, se to vůbec nedá srovnávat. Od autora už žádnou další knihu číst nebudu.