Provazochodkyně

Zatímco spojenecké jednotky na jaře roku 1945 utahují smyčku kolem Berlína, vynořuje se z trosek a rozvalin Německa na scénu tohoto románu osamělá postava. Je to Marian Sutrová, se kterou její britští velitelé ztratili kontakt na podzim 1943, kdy v Paříži padla do rukou gestapa. Nyní je jednou z mála přeživších agentů Velitelství zvláštních operací. Statečně čelila zatčení, brutálním výslechům i hrůzám pobytu v koncentračním táboře Ravensbrück, ale jakou cenu za to musela zaplatit? Vrací se do Anglie, kterou sotva poznává, učí se žít v poválečném světě, kterému nerozumí, a hledá nějaký záchytný bod, s jehož pomocí by mohla začít budovat svůj nový život. Rodina a přátelé jsou jí nablízku a mladý důstojník RAF se snaží probudit v ní chuť k normálnímu životu, k lásce a citům, ale vzpomínky a prožitky nepřestávají Marian pronásledovat. Za války se naučila, jak splynout s davem v ulicích Paříže, jak zabíjet a přežít mučení a věznění – nyní se musí přizpůsobit znovu, musí se naučit, jak žít v podivné realitě poválečné Anglie. Jakkoli se Marian snaží znovu vybudovat svůj život a setřást ze sebe minulost agentky a hrdinky odboje, vzpomínky na mučení, nešťastnou lásku a zradu nedokáže zapudit – podobně jakou touhu po dobrodružství. Když ji její bývalý řídící důstojník láká zpět do temného světa špionáže, těžko odolává vnitřní potřebě sloužit vyšším cílům. Marian se dostává do tíživého soukolí politiky studené války a nakonec je nucena riskovat všechno - aby ochránila ty, které miluje, aby pomohla věci, které věří, a, ze všeho nejvíc, aby dala průchod svým touhám. Provazochodkyně přináší napínavou a velmi propracovanou sondu do složitých motivů idealismu a odvahy těch, kteří nepřestali bojovat ani poté, co druhá světová válka dávno skončila. Je to ale také příběh neobyčejné ženy: ženy, která neváhá vraždit, která dokáže přežít, hrdinky i zrádkyně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280837/big_provazochodkyne-WGi-280837.jpg 3.8355

Marian Sutrová 2.

Vydáno: , Kniha Zlín

Tightrope, 2015

Kniha Provazochodkyně

VendulaB

Autor patří k mým oblíbencům, jeho knihy čtu s chutí. Obdivuji, jak dokáže během několika málo stránek čtenáře skvěle zaujmout a přitáhnout k příběhu. Oproti jiným jeho knihám mi však tentokrát přišel příběh trochu rozvláčný a zvláště v druhé polovině knihy už i trochu moc natahovaný.

takana

Tato kniha se mi líbila víc než předchozí.

misssicccka

Jak se z valecne hrdinky stane pani agentka do vetru.
Ja mam tohoto autora fakt rada, ale je to jak s jednim ceskym autorem: cim je starsi, pise rychle jak zamlada a ja mam pocit, ze se zblaznil.
Uz ten konec u divky z nebes (?), kdyby ji nechal prejet motorkou, byl by to silny pribeh, ale ona se necha chytit ve spanku na nadrazi a kdyz prezije muka valky, stane se z ni agentka kam vitr, tam plast.
Tak to vidim ja.
Je to muj osobni problem.
Neznat autorovy fakt silne stranky, tak to snad nedoctu, ale uz to mam hotovo a nikdy vice (tato kniha).

evineckY

Jak bychom se na světě mněli dobře, kdybychom sami nevkládali takovou moc šíleným jednotlivcům, kteří si kolem sebe nabalí bezpáteřní darebáky. Všichni si myslí, že tady budou navždy a každý chce mít všechno a nikdy nemají dost. Už věřím v konec světa, protože k němu míříme.

LenkaKa

Pro mě hodně zajímavé čtení, už několikátá kniha od autora. Vždycky mě baví, že mě to donutí přemýšlet o některých věcech i trochu jinak. Nikdy nic není černobílé.

Evina74

Čtivě napsáno, ale někdy už mě ta poválečná politika železné opony začínala nudit.

soukroma

Skvělé: napínavé čtení, vcelku věrohodný, byť vše jiné než tuctový, životní příběh hrdinky a současně pěkně vylíčená změna politických sil v poválečné Evropě (od okupačních zón a atomovek přes Stalina a Chruščova po tuhou studenou válku) - minulí spojenci zavilými nepřáteli, takže špion za každým rohem.
Pro mne bez diskuse nejlepší autorova kniha, kterou jsem zatím přečetla, a to jedním dechem, na jeden zátah. (Předchozí díl mi ani nechyběl).

P.S. Autor se (výjimečně) nevyjadřuje k tomu, co jsou fakta a kam až zasahuje jeho fikce (což by mne tedy docela zajímalo). Okrajově zmiňuje skutečnou Odette Churchillovou (proslulou a oceněnou francouzskou členku SOE), ale hrdinka se s ní (v knize) zřejmě vůbec neznala, rozhodně neměly pranic společného (což je zvláštní).

Pozn. k překladu: mám silné podezření, že autor nenapsal "víno z papežova nového zámku", ale spíš rovnou Châteauneuf-du-Pape... Trefilo mě to rovnou do oka (ještě že to není sekt ;-).

Janule08
02.12.2020

Bavila mě méně než předchozí díl. Vyprávěno z pohledu člověka, který hlavní představitelku celý život miloval.