Dívka, která spadla z nebe ekniha

Marian Sutro je napůl Angličanka, napůl Francouzka. Ve třetím roce druhé světové války ji mimo jiné právě pro její perfektní znalost francouzštiny naverbuje francouzská sekce britských zvláštních jednotek a Marian se začne připravovat na výsadek v okupované Francii.

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213841/big_divka-ktera-spadla-z-nebe-213841.jpg 4.1830

Marian Sutrová 1.

Vydáno: (ekniha), Kniha Zlín

The Girl Who Fell From the Sky, 2012

Kniha Dívka, která spadla z nebe

Awča

Vyslechnuto jako audiokniha. Výborná interpretace Lucie Pernetové.
Neměla jsem žádná očekávání a byla jsem příjemně překvapena. Příběh byl zajímavý, neměla jsem tušení, jak se vyvine v další kapitole, což mě velmi bavilo. Hrdinka mi přirostla k srdci, mladá holka, která se ještě trochu hledá a najednou musí řešit situace, které jsou oříškem i pro vyzrálejší osobnosti.
Zajímavý byl výcvik i to, jak se potom lišila realita.
Možná trochu více "ženský" než bylo nezbytné, ale proč ne.
Zkusím další díl.

Kortez

Audiokniha. Vyslechnuto na služební cestě po Francii v autě počas polykání nekonečných vzdáleností této překrásné země.
Od příběhu který je inspirován skutečnými událostmi jsem očekával víc, ale pravděpodobně je tohle dílko cílené na ženské čtenáře. Každopádně jsem si taky našel pasáže které mě zaujali na 100%, třeba výcvik.

betička

Z knihy mám dost rozpolcené pocity.
Na jednu strany mě dost zaujal popis výcviku agentů, co všechno obsahovala jejich práce, jak fungovali atd. To bylo moc zajímavé a hodně mě to bavilo. Jak neuvěřitelně silní ti lidé museli být, v jaké šíleném a neustálem stresu. Nikomu nevěřit a stále se dívat okolo sebe a za sebe, snažit se neustále předvídat, nikdy nevypnout.
Na druhou stranu jsem měla dost velký problém s najivitou Marian a s tím přijmout, že se zde vyskytovali lidé typu Iren, kteří byli psychicky labilní a že to nikdo nijak zvlášť neřešil, vždyť to nebylo jen o tom dát podporu jedné nešťasné ženě, ale že ná ní v budoucnu (bala pak ve Francii jako "pianistka") mohou záviset životy dalších agentů a jiných lidí. Přesto všechno ji ve výcviku Marian chránila, ikdyž je museli učit, že všichni jsou kolečka v jednom velkém stroji a když se jedno zasekne, tak to může odrovnat celý stroj.
Vadilo mi, že i když věděla, že čím míň toho bude vědět, tím víc bude ona a její okolí chráněno, přesto tvrdošíjně trvala na vysvětlení výzkumu jaderné bomby ( jako čtenář jsem ten popis, ale velmi ocenila:-))
A ten závěr ..., vím, že to zřejmě byl autorův hold všem statečným lidem, kteří nehleděli na svůj život, ale pracovali pro vyšší cíle, ale .... v tomto případě, když už byla její identita prozrazena, vypsána na ni odměna, to byl vlastně zase jen šílený a nesmyslný hazard nejen pro ni, ale pro všechny s kterýni spolupracovala a které svou přítomností mohla vystavit velkému riziku. A to v knize nikdo nezmínil. Mám ráda hrdiny a odvážné lidi, ale tady mi dost chyběla soudnost a odpovědnost k ostatním.
Toto všechno byly situace, které mě osobně dost vadily a celkový dojem z knihy tím dostal dost na frak.

Vknihách

Môj prvý kontakt s Mawerom. A nebola som "na vetvy"...
Ako inak, započúvala som sa do audioknihy bez toho, aby som vedela o čom je. Nalákali ma na ňu instagram posty a hodnotenia. Po prvej kapitole som si prečítala na internete anotáciu, nadalo mi to XD Bola som príjemne prekvapená, čo obsah sľuboval a tak som sa započúvala do príjemného prednesu Lucie Pernetovej. Na to, že autor čerpal zo skutočných udalostí 2. svetovej vojny, kedy britská armáda verbovala na špeciálne úlohy ženy, to pre mňa nebolo dychberúce dielo. Hlavná hrdinka akoby si neuvedomovala náročnosť misií a jej prípadné následky. Samozrejme, je nádherná, inteligentná- taký agent 007 v sukni :\ všetko jej ide ako po masle\ no mám skôr dojem, že mala viac šťastia ako rozumu. Niektoré pasáže mi prišli zdĺhavé a nudné a iné akoby neboli z tejto knihy (úvahy o láske, sexuálne scény a podobne). V závere som bola napätá ako celá misia dopadne. Aj hlavná hrdinka bola vystresovaná, pod tlakom a mňa posledné slová sklamali. Opäť otvorený koniec (tie neznášam). Ale dočítala som sa, že autorova kniha Provazochodkyně by malo byť pokračovanie, tak mu je odpustené a Marian Sutrová dostane šancu vylepšiť si renomé

MojeMonca
17.11.2021

Čtivé.....

Dolik13
26.10.2021

Zklamání. Jakožto milovník tématiky druhé světové války jsem čekal něco jiného. Dle mého jsem obdržel ženskou romanci, která v kontextu daného tématu nepřinesla nic zajímavého, ani převratného.

Knize chybí snad vše, co bych od ní očekával. Napětí, zajímavé postavy, svižný děj a depresivní atmosféra okupované země. Nic z toho jsem nedostal a jsem si jistý, že za týden nebudu vědět o čem kniha vlastně vůbec byla.

Ethys
07.10.2021

Moc pekne se kniha cetla.

Evaho73
03.10.2021

Po knihe Alicina sieť som dostala chuť na ďalšie knihy s podobným námetom a siahla som po Dívke, která spadla z nebe.

Príbeh o mladej Angličanke, ktorá bola vycvičená ako agentka (špiónka) počas druhej svetovej vojny a zoskom z lietadla sa dostala do Francúzska, aby tam vykonala tajnú misiu v podzemí nebol pre mňa tak uchvacujúci, ako kniha Alina sieť.
Myšlienka, ktorú autor Simon Mawer zachytil, nevychádza z jeho predstavivosti, ale bola založená na skutočných udalostiach. Britská tajná služba vyškolila na túto život ohrozujúcu misiu asi päťdesiat žien SOE, výkonných agentiek špeciálnych operácií. Tie, ktoré boli zatknuté Nemcami boli zvyčajne popravené bez ďalších okolkov. Niektoré prežili a mohli podávať svedectvá o svojich skúsenostiach, iné zostali dodnes neznáme a ich osud je nejasný. Podľa námetu akoby chcel autor odvážnym mladým ženám postaviť pamätník.

Žiaľ, z môjho pohľadu sa mu to dostatočne nepodarilo, lebo k vykresleniu pozadia postáv ich náboru a výcviku venuje veľa priestoru, kde hlavnú postavu skôr vykresľuje ako mladé dievča, ktoré si začína uvedomovať viac svoju sexualitu ako dôležitú misiu agentky.
Samotný dej je svojim spôsobom pútavý, ale taktiež ma nedokázal zaujať spôsobom, ktorý som očakávala. Bolo to také monotónnne i napriek milostnému príbehu odohrávajúcemu sa na pozadí. Až na konci vzniká dlho očakávané dejové napätie a je schopné celkový obraz trochu vylepšiť.
Kniha ako celok určite nie je zlá, ale bohužiaľ ju z môjho pohľadu nemôžem dostatočne oceniť, pretože okrem perfektne popísanych špionážnych postupov je príbeh podávaný priemerným spôsobom.
Od spisovateľa, ktorého dva romány boli nominované na prestížnu Bookerovu cenu, som mala asi trochu iné očakávania.