Sůl moře ekniha

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321897/big_sul-more-9Ky-321897.jpg 4.72053
Literatura světová, Válečné, Historické romány

Vydáno: (ekniha), CooBoo

Salt to the Sea, 2016

Kniha Sůl moře

hroubek

Druhá kniha od autorky, a podruhé velká spokojenost. Hodně mi sedl styl jakým Ruta Sepetysová píše, a k tomuto příběhu tento styl pasuje velmi přesně. Sepetysová opět neplýtvá slovy a píše úderně a nepříjemně. Kniha má perfektní tempo a využívá styl a formu vyprávění na maximum. Díky tomu vyniknou i "obyčejnější věci a zápletky" v příběhu. Velmi se mi líbil nápad, že příběh bude vyprávěn z různých pohledů. Tímto krokem se Sepetysové podařilo vylíčit příběh zajímavě a poutavě. Změnou perspektivy dokázala autorka výborně popsat katastrofu a taky samotnou válku. Ten úhel pohledu je perfektní a krásně to funguje v přechodech mezi Alfrédem a ostatními. Osobně jsem nic o katastrofě na lodi Wilhelma Gustloffa nevěděl, a o to více, to pro mě bylo šokující a strhující zároveň. Jediné co mi nesedlo je ta romantická část mezi hrdiny. Nemám problém, že zde je, ale jakým způsobem je vyprávěná. Prostě jsem jí moc nevěřil. Nejsilnější linka je ta, kterou má Emilia, protože naplno ukazuje zvěrstva na obou stranách války. Sůl moře je povedená a hodně kvalitní kniha.

ujira

Silný příběh, vycházející z málo známé tragédie válečné lodi Wilhelm Gustloff, která převáží uprchlíky a je torpedovaná sovětskou ponorkou. Osudy hrdinů, které spojuje snaha o záchranu života na konci druhé světové války, ale také skrývání životních příběhů, různá ochota pomoci druhému, jsou hlavními motivy čtivé knihy.

Katulinka69

Těžko psát komentáře k takovým to knihám. Tak snad jen..děkuji za silný příběh

amanek

Ani já jsem o této tragédii nikdy neslyšela.
Tisíce šílených příběhů....

Jrsnbl

Tak tenhle příběh byl masakr. Doslova.

Loď Wilhelm Gustloff. Naděje, utrpení. Příběh jako tento ukazuje, že ve válečných konfliktech není strana, která by činila jen dobro. Nebo jen zlo. Každá mince má dvě strany. Nacisté byli pro uprchlíky utíkající před návalem Sovětů spásou. Přitom se jednalo o zrůdy páchající možná ještě větší zlo.

Ruta Sepetys nám naservírovala knihu, kterou by si měl přečíst každý, kdo by bez přemýšlení zavřel hranice před těmi "zlými uprchlíky." Ať už se jedná o Ukrajince utíkající před Putinovými spáry, nebo třeba Syřany či Afghánce opouštějíc rodnou zemi před občanskou válkou. Na každého bychom měli pohlížet stejnou měrou. Všichni utíkají před utrpením, násilím a smrtí. Proč si nejsou rovní?

Styl, jakým autorka psala, byl naprosto parádní. 4 postavy vyprávějíc příběh ze svého pohledu. Ty pohledy se nakonec protnou natolik, že se z nich stává rodina. Skoro.

Karciina

Dalo by se říct, že Sůl moře je nepřímo spojená s V šedých tónech (ty osobně doporučuji číst jako první), jelikož zde máme zmiňovanou hlavní postavu Linu z knížky V šedých tónech. Vypravěčů je tu několik a nebudete mít problém se s nimi ztotožnit. Kniha vypráví o potopení lodi Wilhelm Gustlov. Tohle období, tato témata by se rozhodně neměla zapomínat, kniha vás posune dal. Příběh je hodně silný, ale zároveň velmi čtivý, takže vás kniha vtáhne a nepustí. Takže jen do toho, já hodnotila 5*/5*.

Trigger warnings - Krev, smrt, utonutí, znásilnění, válka.

Katka81

Když jsem začala číst tuto knihu, bylo mi úzko. Hlavně zhlediska dnešní situace. Přesto jsem dala knížce šanci, protože se četla rychle a děj rychle odsýpal. O této námořní katasfrofě jsem jako většina z nás netušila, a proto jsem ráda, že jsem si opět rozšířila vědomosti. Od autorky si ráda přečtu i další knihy.

Allys

Je to moja prvá kniha od autorky a naozaj je skvelá. Štýl písania je netradičný, kapitoly sa venujú jednotlivým postavám a sú medzi sebou krásne prepojené. Trochu som mala obavy z viacerých hlavných postáv, ale neboli na mieste.
Silný príbeh plný emócií o ceste za slobodou, ktorá vyzerá, že každú chvíľu skončí predčasne, vzhľadom k všade prítomnému nebezpečiu. Krátke kapitoly sú písané svižne a pútavo, v deji nebolo jediné slabé miesto. Dej bol síce často krutý a bezútešný, ale také žiaľ to obdobie bolo.
Dozvedela som sa o lodi Wilhelm Gustloff a jej tragickom konci, čo ma prinútilo si vyhľadať viac informácií aj o operácii Hannibal. Bolo to najtragickejšie potopotenie lodi v dejinách, som prekvapená, že sa o týchto udalostiach nehovorí viac.
Je to jedna z mála kníh, ktorá sa venuje oblasti Východného Pruska v období druhej svetovej vojny a pre rozšírenie celkového obrazu o vojne určite doporučujem. Autorka si dala veľkú prácu s prípravou podkladov, robila rozhovory s pamätníkmi, ich príbuznými, dokonca cestu svojich postáv sama prešla, aj keď o veľa rokov neskôr.