sweeney sweeney komentáře u knih

Když jsi odešel Když jsi odešel Brooke Harris

Krásný a zároveň tak smutný příběh...mně osobně se moc líbí knížky s poselstvím, takové to něco, co si po přečtení ještě dlouhou dobu nosíte v sobě. A přesně takový pocit mám nyní :) Tak krásně popsaný milostný vztah mezi Annie a Skicakem (třeba opravdová láska skutečně může existovat i v reálném světě, kdo ví? :). Život má ovšem i tu druhou stránku, která se zde objeví taktéž. Příběh naděje, lásky a i smrti. Takový, jaký je sám život..

15.07.2023 5 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Další dobrodružství podrychtáře Václava, tentokráte zasazené do roku 1399. Do nejisté doby vlády krále Václava IV, do doby, kdy na Novém Městě pražském řádila skupina loupezivych jurátů a kdy ziskuchtivý "prorok Immanuel" hlásal konec světa. V tomto prostředí řeší Václav zapálení radnice a několik vražd. Skvělé jako předchozí díl, zajímavě popsané prostředí středověké Prahy, za mě opravdu povedená série :)

04.07.2023 5 z 5

Ale jo, proč ne :) Humor se sice ve všech dílech opakuje, nicméně mě to pořád baví. Ráda si oddechnu u knížky, u jejíhož děje nemusím přemýšlet a můžu se jen nechat unášet příběhem. Na odreagování ideální :)

21.06.2023 3 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Strhující. Napínavé. Děsivé. Překvapující.
Skvěle napsaná kniha, mnou první přečtená od tohoto autora a určitě ne poslední. Téměř po celý příběh jste přesvědčení o jisté verzi a ono se nakonec ukáže, že jste se mýlili. Doporučuji všema deseti :)

19.06.2023 5 z 5

Lazebníkova dcera Lazebníkova dcera Linda Lafferty

Příběh, který spousta z nás zná. Příběh o psychicky nemocném synovi Rudolfa II, který v jednom z jeho četných záchvatů šílenství zabije mladičkou Markétu, dceru místního krumlovskeho lazebnika. Knížka se četla dobře, možná mě trošku iritovalo označení hradu jako Rožmberk (to jsem si vždycky představila bílé zdi současného hradu Rožmberk :). Ale jinak pro milovníky historických románů určitě zajímavá knížka :)

12.06.2023 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Stejně jako předchozí díly, i tento případ detektiva Bergmana se mi velmi líbil. Možná, že i nejvíce :) Po velkém množství zahraničních krimi příběhů, které se na mě sypou z polic knihovny, se velmi ráda začtu do knížky z prostředí českých luhů a hájů :) Jako vždy napínavé čtení s překvapivým koncem, za mě není co vytknout :)

10.06.2023 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

"Za ty roky jsem viděla tolik mladíků, kteří si mysleli, že se ženou na jiné mladíky. Ale tak to nebylo. Hnali se ke mně." Příběh vyprávěný smrtí. Smrtí, která měla v období druhé světové války napilno...zpočátku se mi kniha nečetla příliš lehce,nicméně postupem děje mě chytla a udržela až do konce, který mi vehnal slzy do očí a který zůstane v mých myšlenkách dlouho. Člověk si dnes ani nedovede představit, čím vším tehdy lidé museli procházet. Kolik beznaděje, strachu a nejistoty museli denně snášet. Z toho by si každý z nás měl vzít ponaučení a velkou porci vděčnosti za to, co máme...

20.05.2023 5 z 5

Rozpuštění Rozpuštění Christopher John Sansom

První díl série a určitě budu pokračovat :) historie jako taková je mým koníčkem a proto mě tato detektivka z období vlády Jindřicha VIII nemohla zklamat. Hlavní hrdina, právník Shardlake, možná není ve všech ohledech tou nejsympatictejsi postavou, ale přesto se nakonec dobere k překvapivému konci. Super :)

07.05.2023 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Tato kniha mě dostala :) Syrově popsané prostředí New Yorku počátku 20. století, se vší tou bídou a gangy ozbrojených chudáků, jejichž jediným cílem bylo dožít se dalšího svítání. V tomto nehostinném místě plném zmařených snů o zemi, kde se ze všech stávají úspěšní a bohatí lidé, vyrůstá Christmas, kluk s blonďatou čupřinou, který se dokáže vymanit z osidel předem určeného života a žít svůj "americký sen." Příběh, který stojí za to přečíst :)

30.04.2023 5 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Jaroslava Černá

Všechny knížky, které jsem zatím od paní Jaroslavy Černé četla, se mi líbily :) ano, jsou to útlé příběhy plné romantiky, spíše takové odlehčené čtení, ale i to je občas potřeba. A když jsou k tomu z naší české historie, o to lepší. V tomto konkrétním příběhu sledujeme životní lásku Ferdinanda a Filipíny, která byla opravdu životní pro oba aktéry. Tak upřímná, že se dokázala postavit a překonat zvyklosti tehdejší doby a stála i za ty největší oběti :)

22.04.2023 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Skvělý příběh, jehož námět nese podobnost s detektivkou od Agathy Christie Už tam nezbyl žádný :) Napínavé, přečteno za dvě noci. Jediné co bych maličko vytkla je konec, který je velmi stručně vysvětlen, jakoby autorka chtěla knížku rychle ukončit. Jinak na jedničku:)

21.04.2023 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Další napínavý příběh, který musí Harry Hole rozuzlit. V případě této série se nedá jinak, než se neustále opakovat. Napínavé od první stránky po tu poslední, skvěle a detailně popsané jak prostředí, tak charakter všech zúčastněných a samozřejmě překvapivý konec. Já toho Nesba prostě miluju :)

13.04.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Možná se mi o trošičku víc líbila mnou předchozí přečtená kniha od autorky, Heřmánkové údolí, ale opravdu jen o maličko :) Stejně jako u zmíněné knížky, i zde nás autorka nenechá vydechnout, prostě nás "nutí" číst další a další kapitoly, až najednou zjistíme, že máme dočteno :) Líbí se mi proplétání životů několika postav, stejně jako proplétání časových rovin. Úžasné :)

27.02.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Naprosto krásný, zároveň i smutný příběh o etapě českých (československých) dějin, o kterém jsem doposud neměla tušení (dobrá, jsem ročník 94, tak asi nejsem mezi svými vrstevníky jediná :). Knížka nás provází osudy několika postav, ze kterých ve mě zanechal hořkosladkou stopu život Kouly-Karly, jejíž osud byl vlastně vždy upozaděn osobami jí blízkými, ať už neúmyslně, či naopak. Kniha, která už teď patří mezi mé top :)

25.02.2023 5 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Dlouho jsem přemýšlela co o knize napsat a vlastně pořádně ani nevím..na jednu stranu se mi kniha zpočátku četla dobře, Johannovo těžké dětství, nešťastná láska k Margaretě, útěk z rodné vsi..na druhou stranu se mi postupem děje četlo hůře a hůře. Nevím, možná jak je psáno v jedné z předchozích recenzí, příliš velká a těžko uvěřitelná překombinovanost. Ačkoli je skutečný životní příběh o tajemném učenci Faustovi velmi zajímavý, v tomto podání to asi pro mě nebude ten pravý šálek čaje :)

08.02.2023 2 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Myslím, že v předchozích komentářích ostatních členů je řečeno naprosto vše, co řečeno mělo být :) Knížka plná krásných a detailních popisů přírody Severní Karolíny, konkrétně jejích bažin se všemi jejími rostlinnými i zvířecími obyvateli :) Příběh života dívky Kyi čtenáři ukazuje, že ne každý na první pohled osamělý člověk se tak musí nutně i cítit. Ono totiž obklopení se "jen" přírodou bývá kolikrát více naplňující, nežli obklopení se celým houfem lidí :)

05.02.2023 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Další z případů detektiva Josefa Bergmana, tentokráte z prostředí krásných Beskyd :) Ano, než dojde vlastně k "podstatě " příběhu, čtenář se musí pročíst skrz několik desítek stránek, ale mně tento způsob psaní vyhovuje. Člověk se alespoň plně ponoří do postav děje, do jejich povah a životních příběhů. Za mě určitě doporučuji :)

04.02.2023 5 z 5

Mistr platnéř Mistr platnéř František Niedl

Ačkoli jsem se kvůli větší objemnosti a dalším rozectenym knihám prokousavala příběhem od Vánoc, velmi mě dobrodružství Lukáše zaujalo a udrželo v napětí až do konce :) Skvěle popsané prostředí středověké Prahy za vlády krále Václava IV, stejně jako mnohým jiných míst, kterými nás tento statečný platnéř provází. Doporučuji všem milovníkům historických románů :)

28.01.2023 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Sáhnout po některé z knih Agathy Christie znamená vždy sáhnout po jistotě :) Pravda, v každém z příběhů má velké množství postav, v jejichž jménech je občas složitější se vyznat/vzpomenout si, kdo že to vlastně je :) Ale přesto nedám na tyto detektivky dopustit, ať už v podobě knižní, nebo filmové. Za mě skvělá zápletka, překvapivý konec. Tak jak to má být :)

19.01.2023 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Další, v pořadí již třetí, pokračování osudů "pánů z Kostky." Opět sledujeme pohledem Marie (pardon Marie III) každodenní život členů této podařené rodinky, včetně jejich personálu-milovnice ořechovky, kuchařky paní Tiché, (ne)milovníka muflonů-rozuměj turistů-kastelána Josefa, věčně neduživého zahradníka pana Spocka, rádoby průvodkyně Denisky a vždy k výdělečné akci-na pozvednutí úrovně zámku- připravené Milady.
U málokteré knížky se upřímně zasměju, v případě této knižní série je to sázka na jistotu :)

17.01.2023 5 z 5