stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Svolení Svolení Vanessa Springora

Miluju silné příběhy, a proto jsem nemohla vynechat ani knihu Svolení. Ta totiž obsahuje autobiografický příběh autorky, v knize mladé dívky V., která se zamiluje do postaršího spisovatele. Na tom by asi nebylo nic divného, avšak nutno dodat ještě jednu podstatnou informaci - mladé V. je pouhých 13 let, zmíněnému spisovateli G. zhruba o 40 let více.
Kniha je zpovědí autorky, která se snaží vysvětlit důvody, které jí přiměly ke vztahu se stárnoucím pedofilem. Zarážející je hlavně situace v tehdejší francouzské společnosti, kdy takovéto vztahy byly často tolerovány, přehlíženy či dokonce podporovány. Ostatně G. byl znám právě svými díly popisujícími “vztahy” s nezletilými dívkami i chlapci, veškerou tuto činnost odůvodňoval jako múzu pro svou tvorbu a, světe div se, společnost ho za to dokonce obdivovala.
Další z knih, která vám rozhodně zůstane v hlavě - o to více, že je postavena na reálných základech. V dnešní době snad už nemyslitelné situace jsou v knize popsány s nepříjemnou surovostí a ač je kniha poměrně krátká, o to silnější je z ní na konci čtenářský zážitek.

Krutá hra Krutá hra Max Seeck

Druhý díl detektivní série s hlavní vyšetřovatelkou Jessicou Niemi. První díl s názvem Věrný čtenář se mi líbil, recenzi najdete u mě na profilu. A tento další nezklamal!
Helsinská policie vyšetřuje zmizení dvou mladých, populárních blogerů. Zmizení spolu na první pohled nesouvisí, postupně se však začnou odhalovat jisté okolnosti, které pojí nejen zmizení, ale i specifická úmrtí mladých dívek. Zároveň opět nahlížíme do Jessičina osobního života a jejích psychických potíží, se kterými jsme se seznámili již v prvním díle.
Koukám, že kniha má na Databázi o trochu nižší hodnocení, já za sebe ale mohu říct, že se mi líbila. Vraha jsem neodhadla (ale já v tom většinou nejsem moc dobrá :D), hlavní hrdinka mi byla sympatická, kapitoly byly krátké a zkrátka mě to jako celek bavilo. Co mě ale trochu mrzelo bylo to, že jsem zapomněla dost věcí, se kterými jsme se seznámili v prvním díle Věrný čtenář. Ano, dá se to číst i bez znalosti předchozího dílu, ale některé věci se mi bohužel nespojily (a znovu se mi první díl fakt číst nechtěl).
Pokud se do série budete pouštět, doporučuji číst knihy po sobě.

Obětní beránek Obětní beránek Daphne du Maurier

Obětní beránek byl mým prvním setkáním s autorkou a myslím, že mohu říci, že určitě ne posledním. V knize jde o záměnu dvou vzhledově totožných mužů, jejichž povahová odlišnost však nemůže být vzdálenější. Jeden je konzervativní anglický profesor se smyslem pro spravedlnost, druhý zhýralý francouzský šlechtic. Kniha je kouzelná jednak jazykem, kterým je napsána, druhak popisy francouzského venkova, ale hlavně vykreslením jednotlivých postav, jejich chování a reakcí na na první pohled stejného, avšak natolik odlišného muže, který jim náhle vstupuje do životů a snaží se napravit chyby, které napáchal jeho předchůdce. Sledujeme profesorovu opatrnou přemýšlivou povahu, kterak se snaží zapadnout mezi rodinné příslušníky, začlenit se do života zhýralého šlechtice, ale zároveň do získaného chaosu vnést i trochu organizace a řádu.
V příběhu dochází k mnoha úsměvným momentům, jelikož profesor přijíždí do rodiny bez jakékoli znalosti rodinných poměrů či historie, avšak zároveň i k momentům, které nutí k zamyšlení - ostatně, myslíte si, že kdyby místo vás přišel domů člověk, který by vypadal úplně stejně jako vy, avšak povahově by byl značně odlišný, všimne si někdo rozdílu?
Knihu hodnotím 4/5 a jsem vděčná, že jsem díky #klasikomilove poznala další skvělou autorku!

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Moje první Šlapena - Manželé odvedle v audioverzi.
Krátce k ději: mladým rodičům je v noci uneseno miminko z postýlky, mezitím co oni tráví čas u svých sousedů. S sebou sice mají chůvičku a dítě chodí co půl hodiny kontrolovat, i přesto však po návratu z návštěvy najdou prázdnou postýlku. Rozbíhá se rozsáhlé vyšetřování: je viníkem matka, která trpí poporodními depresemi? Nebo snad sousedé, kteří sami dítě nemají? Nebo je ve hře někdo další, kdo chce získat za návrat dítěte tučné výkupné?
Děj je sledován z pohledu několika postav - detektiva, který případ vyšetřuje, a jednotlivých účastníků onoho nechvalného večírku, během něhož dítě zmizelo.
Načtení audioknihy bylo skvělé - ženské postavy četla Bridget Jones (rozuměj Martina Hudečková), a pokud Bridget milujete tak jako já, pravděpodobně si zamilujete i načtení této knížky :)
Samotný příběh mě bavil, ne že ne… Jen mi přišlo, že jsem podobné náměty už rozhodně četla v jiných knihách (např. Zmizení Samanthy Shipleyové od Joy Fieldingové). A závěrečné drama mi přišlo už až moc přehnané :D Jakoby na to, že se pro mnohé čtenáře jedná o nejlepší thriller ever nebo nejlepší knihu autorky, já z toho tak vyndaná nejsem...
Knize dávám 4/5. Za čtenou verzi by hodnocení bylo 3,5/5, půl hvězdičku si ale vysloužila Bridget :D

11.02.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Jak všichni víme, válečná tematika je jednou z těch nejoblíbenějších co do knižních příběhů; v posledních letech vyšlo takové množství knih z období druhé světové, že by mi na jejich spočítaní nestačily všechny prsty, které mám :D K těmto příběhům už bohužel přistupuji bez očekávání - tak nějak tuším, co se bude dít a jaké hrůzy budou v knize popsány. O to více mě vždy překvapí, když kniha z válečného období přijde s něčím novým, co jsem doposud v žádném jiném příběhu nečetla. A přesně to dokázal příběh odehrávající se v knize Poslední knihkupectví.
Děj je zasazen do válečného Londýna. Hlavní hrdinka, mladá dívka Grace, se po smrti matky snaží sehnat lukrativní práci a postavit se na vlastní nohy. Přijme práci ve starém, zaprášeném knihkupectví, kde působí jako pomocnice starému, ne příliš přátelskému muži. V knize je krásně popsán vztah, který si Grace postupně buduje s knihami, příběhy a prací v knihkupectví jako takovou. Pokud jste milovníky knih, tento příběh se vám určitě bude líbit - ostatně kdo z knihomolů by nechtěl pracovat mezi knihami, mít neomezený přísun nových titulů a možnost si číst během pracovní doby :)
Ne všechno je však tak pozitivní, jako Gracina práce; Londýn je zmítán bombardováním, denním chlebem obyvatel je trávení času v krytech. Jak anotace napovídá, Grace spojí příjemné s užitečným a během dlouhých hodin v krytu předčítá lidem okolo významné literární díla a odvádí tak pozornost od ne úplně šťastné přítomnosti.
Na knize se mi nejvíc líbilo vykreslení Gracina vztahu ke knihám - od knihami nepolíbené dívky přes vášnivou čtenářku, která svým zápalem nakazí i ostatní ve svém okolí. Vše se odehrává v jednom z nejhorších období našich dějin a příběh nám tak ukazuje, jak i ty nejhorší chvíle lze přežít díky něčemu tak “obyčejnému”, jako jsou knihy Okrajová romantická linka tam také je, všichni si tak přijdou na své :)

11.02.2022 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Babička pozdravuje a omlouvá se je druhou knížkou Backmana, kterou jsem četla (respektive poslouchala jako audio). Tou první byl Muž jménem Ove, který byl fajn, ovšem Babička ho dle mého názoru mnohonásobně předčila.
Hlavními hrdinkami knihy jsou skoro osmiletá Elsa a její skoro sedmdesátiosmiletá babička. Obě spolu mají velice speciální a blízký vztah plný vtipných historek a hlubokého citu. Babička Else vypráví množství příběhů, které jsou zasazeny do pohádkového světa. Tento svět je pro obě únikem ze všední reality, pomáhá vypořádat se s nelehkými situacemi či pochopit chování některých lidí.
Jednoho dne se Else převrátí život vzhůru nohama; dívka je odsouzena čelit nelehké realitě, jedinou jistotou jsou babiččiny příběhy, které v sobě nesou mnohem hlubší poselství, než si Elsa vůbec byla schopna představit…
Více nebudu a ani nemůžu prozrazovat, ostatně i oficiální anotace je taková nicneříkající, nicméně pokud máte chuť na krásný, dojemný, vtipný a zároveň napínavý příběh plný emocí, citů a mezilidských vztahů, vřele vám tuto knihu doporučuji. Jako jeden z mála ve mně tento příběh zůstává i delší dobu po dočtení a asi mohu říci, že se jedná o jednu z nejhezčích knih, jakou jsem kdy četla. Audiokniha v podání Valerie Zawadské mimochodem také nemá chybu.

11.02.2022 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Vím, že není šťastné začínat sérii čtvrtým dílem a upřímně bych to asi ani nikdy dobrovolně neudělala :D, ale tahle knížka tu na mě čekala už nějaký ten týden a já její přečtení nemohla déle odkládat. Původní plán byl takový, že si postupně přečtu tři předchozí díly, než se vrhnu na Popravu, ale s ohledem na všechny ty knihy, které si chci přečíst a které se na mě smějí z knihovny jsem si říkala, že tento ideální plán je nereálný. A naštěstí na sebe knihy této série navazují volně, proto vlastně ani nevadilo, že jsem začala až čtvrtým dílem.
V knize se odehrává samostatný příběh - bohatý investor je nalezen oběšený uprostřed lávového pole, některé indicie však napovídají, že nešlo o sebevraždu. Zároveň je v bytě tohoto muže nalezen čtyřletý chlapec, který se zavražděným nemá žádnou očividnou spojitost, navíc si nepamatuje, jak se do bytu dostal, kde bydlí ani jak se jmenují jeho rodiče. Chlapec je bohužel jediným vodítkem k tomu, aby policie zjistila, kdo muže zavraždil a co se odehrálo na pozadí celé situace. Z jeho kreseb plných krve je však patrné, že byl svědkem něčeho nepříjemného. Z toho důvodu se na scénu dostává Freyja, dětská psycholožka, která malého chlapce dostává na starosti a snaží se zjistit jakékoli informace, které by policii pomohly.
Knížka byla fajn, příběh zajímavý, zapojení malého dítěte do vyšetřování je fajn originální nápad; hlavní hrdinové knížky jsou sympatičtí, odhalení zločince poměrně nečekané (alespoň pro mě), nicméně moje hodnocení nebude vyšší než 3,5/5. Fajn napínavý příběh, ale nic, co by ve mně nějakým způsobem zarezonovalo a zůstalo. Z toho důvodu za mě lepší průměr, nicméně pokud jste milovníky detektivek, myslím, že se vám kniha bude líbit.

31.01.2022 3 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Miluju krátké příběhy, které jsou tak nadité emocemi, že vydají za knihu o 400 stranách. Přesně tohle jsem dostala ve Vranách od Petry Dvořákové. No a Vířivka od Lucie Konečné se tomu taky poměrně přiblížila.
Hlavní hrdinka Helena je skoro padesátnice; po letech byla propuštěna z vězení a postupně se snaží opět začlenit do běžného života. Zpočátku nevíme, co Helena provedla, pouze cítíme obrovskou bolest nad ztrátou rodinných vazeb. Helena začne pracovat na poště, kde pomocí těžké fyzické práce zapomíná na svou duševní bolest, díky čemuž se ji poměrně daří vést normální život. To se ale změní ve chvíli, kdy ji postupně začne dohánět minulost a útočí na její křehký, nově vybudovaný život.
Kniha byla skvělá. Počtem stran je to chuťovka na jedno odpoledne, množstvím emocí však ve vás zůstane mnohem déle než ostatní knížky. Děj má spád, druhá část knihy je napínavá, celý příběh prolíná veliká bolest a jakási netečnost vůči světu, která je patrná z každé strany.
Bylo to skvělé, hodnotím 4,5/5 a určitě si přečtu ještě další autorčinu knihu, Houpačky.

31.01.2022 4 z 5

Jak se dědí tajemství Jak se dědí tajemství Barbara O'Neal (p)

Kniha Jak se dědí tajemství je nenáročnou oddechovkou, kterou doporučuji všem, kteří si chtějí u knihy odpočinout a vypnout.
Hlavní hrdinka Olivia zdědí po smrti své matky staré anglické panství a šlechtický titul, o nichž neměla ani ponětí. Může se to zdát jako vysněná situace, avšak pod pozlátkem se nachází polorozbořená ruina a obrovská tíha rodinného tajemství. Olivia totiž vůbec netuší, že její maminka měla šlechtický původ a pocházela ze staré anglické honosné rodiny. Naše hlavní hrdinka se toto vše dozvídá až po smrti své matky a bohužel jí nezbývá téměř nikdo, kdo by ji onu záhadnou historii odhalil. Olivia tak musí pátrat na vlastní pěst, během nelehké rekonstrukce starého panství rekonstruuje i svou minulost a původ.
Kniha nebyla špatná, je to přesně jeden z těch příběhů, který vám ubíhá stránku po stránce, ani nevíte jak. Bavilo mě to, akorát mi ty situace kolikrát připadaly trochu přitažené za vlasy.. Američanka, sama proti všem, odvážně čelí nástrahám závistivců a nedostatku financí, jakmile se něco povede, další dvě věci se pokazí, avšak Olivia neklesá na mysli a jde si za svým. Jako motivační příběh asi fajn :D, ale v reálném světě by celý tenhle příběh podle mě vůbec nemohl vzniknout...
Z toho důvodu jsem knihu ohodnotila na 3,5/5 - lepší průměr, příjemné počtení, u kterého se dá krásně vypnout, ale reálnost celého příběhu za mě s velkými pochybami.
Od autorky jsem četla ještě knihu Když jsme ještě věřily na mořské víly. Ta se mi líbila asi o krapánek více...

24.01.2022 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Na Zuzanin dech jsem se dlouho těšila (a on se těšil na mě, když na mě koukal déle než rok z knihovny a pozoroval, jak dávám přednost stále novým knihám). Kniha má perfektní recenze a neznám snad nikoho, komu by se nelíbila. A já se přidávám k těmto nadšeným čtenářům.
Na knize mě bavil příběh, vykreslení hlavních hrdinů, neotřelý styl, jakým je kniha napsaná, a celkový spád děje. Co mě už tak moc nebavilo bylo téma druhé světové války. Ne že by ho Katalpa zpracovala špatně, ale myslím si, že je knižní trh zamořen takovým množstvím titulů s válečnou tematikou, že se toto důležité období dějin stává již lehce tuctovým.
Krátce k ději: Zuzana je dcerou bohatého židovského cukrovarníka, celé její dětství je opředeno bohatstvím, luxusem a láskou. Jejími dvěma nejlepšími kamarády jsou Hanuš a Jan, dva synové zaměstnanců továrny, kterou vlastní Zuzanin otec. V knize sledujeme osudy těchto tří postav od útlého dětství po dospělost. Tři přátelé spolu zažívají dětské hry, dospívání, první lásky, příchod Němců a postupné vykořisťování Židů až po válku a její následky. Do okouzlující Zuzany jsou oba chlapci zamilovaní, Zuzana si však vybere pouze jednoho z nich.
Příběh je skvělý; díky tomu, že vývoj postav sledujeme od dětství, na vykreslení jejich psychologie je v knize hodně prostoru a autorka toho využívá. Děj má spád, v knize snad nebylo hluché místo, které by mě nudilo.

24.01.2022 4 z 5

Lež vedle mě Lež vedle mě Gregg Olsen

Kniha Lež vedle mě se mi při čtení a záhy po jejím dočtení docela líbila. Ohodnotila jsem ji 4 hvězdičkami, jelikož mi zápletka připadala poměrně zajímavá, kniha byla napínavá a měla spád. No, jenže dnes nastal den, kdy k ní potřebuji napsat nějaké své hodnocení, a já si ji skoro vůbec nepamatuju :D (devátý den po dočtení). Už jen tento fakt mě přiměl k tomu, abych hodnocení snížila, protože pokud si ani po tak krátké době nevybavím děj, pravděpodobně byla kniha natolik nezajímá a neoriginální, že ve mně nic neulpělo.
Krátce k ději: u rekreačních chat dojde k únosu ženy před očitými svědky - těmi jsou bohužel i její manžel a dcera, kteří jsou zrovna na loďce uprostřed jezera a nemají tak možnost bezprostředně zasáhnout. Tato událost odstartuje vyšetřování, které se zprvu jeví jako jasné, posléze však začnou na povrch vyvstávat jisté okolnosti, které celou situaci zamotají.
V knize najdeme klišé typické pro současné detektivky - mladou vyšetřovatelku asociálku, která celý případ dostane na starost. Je v něm navíc zamotaná více než je zdrávo, jelikož se jí některé momenty dotýkají osobně.
Když nad knihou zpětně přemýšlím, byla to taková ta detektivka, která je fajn během čtení, ale ve finále se v ní nic super překvapivého nestane. Zápletku jsem odhadla předem (a to v tom obvykle nejsem moc dobrá), hlavní postavy ve mně nevyvolaly žádné emoce, knihu jsem přečetla rychle, ale bez nějakého většího čtenářského zážitku.
Já myslím, že pěkné 3 /5 jsou adekvátní upravené hodnocení :)

12.01.2022 3 z 5

Lemony Lemony Markéta Maar Eder

Lemony je malá holčička, která žije v milující rodině v chaloupce uprostřed zasněžené krajiny. Na první pohled šťastný život má jeden zásadní problém: Lemony přišla o maminku a jakožto malá zvídavá dívka se snaží pochopit, co se s maminkou stalo a kam vlastně odešla. Kniha krásnou a citlivou formou popisuje pocity malé dívky, které chybí maminka, zároveň i ostatních rodinných příslušníků, kteří se snaží svou láskou vyplnit prázdno, které zůstalo po maminčině odchodu, ačkoli se sami musí vypořádat se svým zármutkem.
Příběh je doplněn o nádherné ilustrace a díky své hloubce a velmi citlivému pojetí tématu smrti je vhodný nejen pro malé čtenáře.
Opravdu nádherná éterická kniha, kterou mohu vřele doporučit všem

12.01.2022 5 z 5

Babičky na tahu Babičky na tahu Judy Leigh

Parta rozverných babiček, která jede na rozlučku se svobodou do Paříže? Když jsem se ke knize dostala, říkala jsem si: zní to zajímavě, buď z toho může být super zábavný příběh odehrávající se v pro mě nejkrásnějším městě ever, nebo to může být rádoby vtipný příběh využívající pařížského hypu. Jak myslíte, že to dopadlo?
Bohužel, dle mého názoru se jednalo o tu druhou kategorii... Příběh mě moc nebavil, už jen tím, že jsem ve většině případů nerozuměla jednáním jednotlivých postav a jejich rozhodnutím. Příběh byl velice předvídatelný, hned jsem věděla, k čemu dojde a jak to dopadne. Ono nápad je to hezký, vzít několik povahově rozdílných žen s různou minulostí, které se spolu vypraví na výlet, každá z nich onu cestu vidí vlastníma očima, prožívá ji vlastním vnímáním se zkušenostmi nabytými během bohatého života. Bohužel byl ale tento nápad pojat velice plytce, nešel do hloubky, hlavní hrdinky byly spíše naivky, což všeobecně moc nemám ráda…
2 hvězdičky aspoň za Paříž :)

12.01.2022 2 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha mě šokovala, překvapila, v mnohém otevřela oči. Všichni asi tušíme, že život v KLDR není procházka růžovým sadem, avšak číst o konkrétních životech a situacích, o tom, jak je většina obyvatel utlačována, naprosto všichni jsou kontrolováni a sledováni, jeden donáší na druhého a nemůžou věřit ani své nejbližší rodině, je doslova dechberoucí.
Tuto knihu doporučuji všem, příběhy jsou poměrně krátké, mají spád a čtou se velice rychle, ovšem to svědectví, které dokáží předat na pár stránkách, je ohromné.

03.01.2022 5 z 5

Všechno je krásné Všechno je krásné Eleanor Ray

Kniha Všechno je krásné byla velmi milým překvapením!
Hlavní hrdinka Amy má problém s hromaděním věcí. Vše začalo poté, co ji opustila její dlouholetá láska - Amy začala hromadit věci, které ji připomínaly šťastnější období života. O několik let později je její dům zaplněn horami harampádí, kvůli čemuž se Amy dostává do hledáčku nejbližších sousedů. Amy se však svých věcí nedokáže zbavit, ne dokud se nevypořádá s minulostí a tím, proč ji jednoho dne beze slova opustil její partner a nejlepší kamarádka. Pátrání po tom, co se před lety stalo, ji však neusnadňuje všeobecný názor na její osobu - problém s hromaděním věcí v ostatních vyvolává pocit, že je Amy psychicky narušená a má bludné představy. Vypořádat se s minulostí, najít bolavou pravdu a navíc čelit okolnímu odsuzování je úkol, kterému se musí hlavní hrdinka postavit při pátrání po svých nejbližších.
Kniha mě hodně bavila, je to nenáročná oddechovka, která však otevírá jedno důležité téma. Detektivní zápletka, která je součástí, byla příjemným osvěžením, které dodalo příběhu napětí a spád. Pokud nad dějem a jeho pravděpodobnou nereálností nebudete příliš přemýšlet (mám na mysli rozuzlení celé zápletky se ztraceným přítelem a kamarádkou), věřím, že si knihu užijete stejně jako já.

03.01.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Na Tajemství jsem byla hodně zvědavá. Zejména proto, že autorčina kniha Klíč byla skvělá, perfektně napsaná, se super zápletkou včetně nádherné vizuální podoby. Troufám si tvrdit, že Tajemství co do vzhledu také nepokulhává, avšak samotný “vnitřek” knihy, tedy obsah, mi bohužel přišel trochu slabší než u Klíče.
V průběhu děje se opět prolínají dvě časové linky - v té současné sledujeme mladou rodinu s malým synem, kterému nefungují ledviny. Jelikož se ani jeden z rodičů nemůže stát dárcem, snaží se získat pomoc od dalších členů rodiny. U obou je ale rodinná historie trochu komplikovaná, proto se snaží pátrat po dalších příbuzných, kteří by jim mohli s vážnou zdravotní situací jejich dítěte pomoci. Spolu s tím se prolíná minulá dějová linka, která nám odkrývá jednu závažnou nehodu, jež způsobila ony rodinné trable v přítomnosti. Postupně odhalujeme tajemství, které bylo několik let skryto, avšak závažný stav malého chlapce donutí všechny zasvěcené objasnit minulost v novém, pravdivém světle.
Příběh mě bavil, hodně bavil, zápletka byla opět velice zajímavá, avšak ve chvíli, kdy už bylo jasné kdo s kým a proč, začalo mě to trochu nudit. Kdyby byl trochu pozdržen ten finální moment odhalení, dala bych knize 5 hvězd, takto bohužel jen 4/5 (což je samozřejmě stále vysoké hodnocení, ale čekala jsem od toho tu pětku).

20.12.2021 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Japonsko je láska, stejně tak knihy o něm! A stejně tak jako titul Probudím se na Šibuji.
V knize se prolínají tři dějové linky - všední život studentky japanologie Jany, děj knihy záhadného japonského autora Kawašity a magicko-realistická linka Janiny zatoulané myšlenky na Šibuji. Ono to takhle asi nezní moc lákavě, ale věřte mi, že kniha opravdu stojí za to. Myslím, že mohu říci, že se jedná o takového Murakamiho v českém kabátku, avšak pro mladší a nenáročnější čtenářstvo.
Atmosféra Japonska na vás při čtení nebo poslechu bude dýchat z každé kapitoly, magický realismus vás bude nutit přemýšlet nad tím, co je skutečnost a co sen a závěr knihy vám asi také ponechá jistý prostor pro polemizaci :D No, asi je jasné, že já jsem byla z knihy nadšená!

20.12.2021 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Knih s detektivní zápletkou vychází kvanta. Pokud je omezíme na příběhy s ženskou hlavní hrdinkou, trochu se nám výběr zúží, stále jich však zůstane obrovské množství. Pokud ale budeme chtít vyzobat ty příběhy, které jsou zajímavé, opravdu napínavé a něčím nové, moc jich už nezůstane. A jsem hrozně ráda, že Šifra se dle mého nově řadí právě do této kategorie.
Zvláštní agentka FBI Nina Guerrerová vyšetřuje případ mrtvých dívek, který má na svědomí sériový vrah. Když se u obětí začnou objevovat zprávy adresované přímo jí, zjistí, že se jí případ týká mnohem osobněji, než původně předpokládala. Vrah před každou vraždou zanechává jistou šifru, aby zabavil nejen vyšetřovatele z FBI, ale také širokou veřejnost, která doslova hltá každý jeho krok.
Extrémně sympatická hlavní hrdinka v kombinaci s šiframi hraje velice dobře dohromady a všemu napomáhá také to, že sama autorka dlouhé roky pracovala u policie a při psaní svých knih tedy moc dobře ví, o čem mluví.
Šifra je prvním dílem ze série knih s vyšetřovatelkou Ninou Guerrerovou a mohu směle říct, že už teď se těším na další díl (měl by vyjít pravděpodobně v příštím roce).

08.12.2021 4 z 5

Nefritová lilie Nefritová lilie Kirsty Manning

Kniha Nefritová lilie je krásným příběhem z období druhé světové války odehrávajícím se v Číně. Je pravda, že těch válečných příběhů teď vycházejí tucty a je velice těžké najít nějaký unikát, který by se odlišoval od ostatních. Ale tahle kniha mi přece jen unikátní přišla. Už jen tím místem, kde se děj odehrává - knih z prostředí koncentračního tábora nebo evropských zemí zasažených válkou jsem četla několik, nicméně pohled na Šanghaj během války byl pro mě novinkou.
V příběhu se prolínají dvě časové linky, hlavní hrdinka Alexandra z té současné pátrá po své minulosti, toto pátrání ji zavede až do Číny, kde postupně odkrývá minulost svých předků. Spolu s tím se prolínají kapitoly přímo popisující minulost a osudy jednotlivých židovských uprchlíků.
Příběh byl moc hezký, odehrávající se v zajímavé lokalitě, námětem mi velmi připomínal knihu Skříň plná Diora - pokud patří mezi vaše oblíbence, předpokládám, že i Nefritová lilie se vám bude líbit :)
Knihu hodnotím 4/5, moc se mi líbila, ale jedna hvězdička dolů za lehce tuctový námět, kde hlavní hrdinka pátrá po válečné minulosti.

02.12.2021 4 z 5

Zaměřte svou pozornost Zaměřte svou pozornost Michael Hyatt

Moje první přečtená kniha zaměřená na seberozvoj. A pravděpodobně asi poslední :(
Téma pozornosti je něco, co mě provází denně, nejraději bych dělala deset činností naráz a potřebuji s tím umět nějak pracovat.
No, jenže tahle kniha mi úplně nedala to, co jsem potřebovala. Je zaměřená spíše na manažery a na to, jak zaměřovat svou pozornost v rámci pracovního týdne. Naleznete zde rady typu jak pročistit kalendář, jak delegovat práci na své podřízené či jak sestavit svůj týden. Já netvrdím, že kniha je všeobecně špatná, to vůbec ne. Věřím, že pracovně vytížení majitelé firem v ní mohou najít spoustu zajímavých informací, navíc je kniha napsána opravdu čtivě a interaktivně - za každou kapitolou najdete úkol, kterým aplikujete vše, o čem jste četli, do praxe. Propojení na pracovní materiály dostupné na stránkách Audiolibrixu je také super. Knihu napsal Michael Hyatt, velice úspěšný muž působící dlouhá léta v čele několika společností, při psaní tedy vychází z reálných zkušeností a uvádí vlastní příklady.
Jak jsem uvedla, věřím, že pro lidi zaměřené pracovně podobně jako autor může být kniha přínosem a rozhodně není kvalitou špatná, jelikož ale mně nic nepřinesla, hodnotím nízko...

02.12.2021 2 z 5