stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Vůbec o nic nejde Vůbec o nic nejde Barbora Vajsejtlová

Nejsem typ čtenáře, který vyhledává povídky - ba naopak se jim možná i vyhýbám. Po dočtení povídkové knihy Vůbec o nic nejde ale možná svůj názor přehodnotím. Tohle totiž bylo strašně fajn!
Krátké povídky s jednoduchým příběhem, které jsou ale tak věrně inspirovány reálným životem, že se v nich podle mě musí najít úplně každý. Ač mnohdy nejde o úplně jednoduchá témata, autorka dokázala vše popsat s nadsázkou, lehkým humorem a ironií. Zajímavá je ta lehkost, která spojuje všechny povídky, a autorčin nehodnotící nadhled, který ovšem o to více nutí přemýšlet a hodnotit čtenáře. Je skvělé, jak autorka v takových příběhových “jednohubkách” dokázala naprosto vtáhnout do děje a zároveň ve čtenáři zanechat takový ten přemýšlivý stav, který chceme mít po dočtení každé knihy.
Opravdu velmi doporučuji a stejně tak můžete mrknout i na autorčin předchozí román s názvem Bokovka :)

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

S Kyou se osud nemazlil. Jako malá dívka zůstala opuštěná v chudé chatrči v bažinách; postupně ji opustili sourozenci i rodiče a dívka, odkázaná sama na sebe, bez patřičného vzdělání či základní výbavy do života, byla nucena naučit se žít v úzkém sepětí s přírodou. Vyrostla z ní plachá, avšak velmi inteligentní a krásná bytost, jejíž život je prolnut s ptactvem, pláží a bažinami.
O dívce z bažin kolují v nedalekém městečku různé pověsti, nikdo si však za nimi nepředstavuje krásnou a chytrou mladou dívku, v níž Kya vyrostla. I proto je lákadlem pro místní mladíky, kteří se snaží onu záhadnou dívku dobýt. Dva z nich dokonce s Kyou naváží užší přátelství.
Jednoho dne dochází k tragédii, jeden z mladíků je nalezen mrtev a oči všech obyvatel městečka začnou okamžitě s výčitkami pohlížet právě na outsiderku z bažiny, která je opředena tajemstvím. Spouští se vyšetřování, které má za cíl najít vraha (nebo najít dostatek důkazů k obvinění dívky?).
Krásný příběh, který má snad všechno: hlavní hrdinku, která stojí sama proti všem a od začátku jí držíte palce, nádherné (avšak ne zdlouhavé) popisy přírody, romantiku, napětí, lehce zábavné momenty… Boží. Kyina čistá povaha je pohlazením na duši, stejně tak bažiny, které mají být sice odpudivým místem, avšak jejich čistota a krása vyvolává ve čtenáři pravý opak.
Nádherná knížka, skvěle napsaná.

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Když mám v rukou knížku Camilly Läckberg, vím, že půjde o dobře napsanou a čtivou záležitost. V tomto případě jsem byla o to víc zvědavá na autorčino spojení s iluzionistou a telepatem Henrikem Fexeusem a musím říct, že výsledek byl skvělý!
Ač je kniha poměrně tlustá (skoro 600 stran), četla se dobře a rychle. Jedná se o detektivku z prostředí iluzí, magie a kouzlení (už tedy chápete, proč si Camilla na pomoc přizvala mistra v oboru), hlavní vyšetřovatelkou je Mina Dabiri, jež si na pomoc při vyšetřování série vražd přizve iluzionistu Vincenta Waldera. Důvod je jednoduchý - všechny vraždy jsou naaranžovány jako nepovedené kouzelnické triky.
Hlavní hrdinové jsou poměrně sympatičtí, oba totiž bojují s jistými psychickými problémy, což čtenáře donutí s nimi soucítit a zároveň jim to v určitých situacích dodává na roztomilosti (nebojte, nejedná se o psychické problémy typu deprese, to by rozhodně roztomilé nebylo; Mina je chorobně posedlá čistotou, Vincent za vším hledá rovnice, jejichž výsledek musí skončit sudým číslem). Tato nesourodá dvojka si překvapivě velmi začne notovat, jejich postupy a nápady se doplňují a šmrnc dodává i to, že jsou oba “jiní” a stojí tak proti zbytku vyšetřovacího týmu.
Bavilo mě to moc, jedná se o první díl z nové série, jejímiž hlavními hrdiny budou právě Mina a Vincent a já se už teď těším na pokračování :)

27.10.2022 4 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Bál šílených žen mě zaujal hned z několika důvodů:
- děj se odehrává v Paříži 19. století
- autorka se inspirovala skutečnými událostmi
- příběh je zasazen do prostředí ženské psychiatrické léčebny
- jedná se o Odeonku
- knížka je velmi útlá :D.
Předpokládala jsem, že na základě výše zmíněných bodů budu s knihou spokojena - a měla jsem pravdu :)
Přestože se jedná o takovou jednohubku na jeden dva večery, kniha obsahuje velmi silný příběh, který vás donutí se zamyslet - nad postavením žen v historii, nad tím, jaký jsme jako ženy a vůbec lidstvo udělali pokrok, nad lidskými osudy.
Za mě velké doporučení, miluju knížky, které nezaberou hodně času, zároveň ale zanechají silný dojem.

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

Poslední měsíční dívku vám mohu vřele doporučit!
V knize najdete příběh Lizzy Moonové, která se vrací po letech na rodinnou farmu vypořádat dědictví po zesnulé babičce. Město i farma mají bohatou historii, která však neskončila růžově - poblíž farmy byla nalezena dvě mrtvá dívčí těla a hlavní podezřelou byla právě Lizzina babička. Lizzy se na farmu s temnou historií vrací, nejprve pouze s úmyslem vyklidit dům a zařídit jeho prodej; když však postupně poznává rodinnou historii a prochází babiččinu pozůstalost, rozhodne se, že očistí její jméno a najde pachatele zodpovědného za smrt dívek.
Ač kniha působí podle obálky na první pohled jako romantický příběh, hlavním motivem je zločin a pátrání po pachateli. Sotva Lizzy začne odhalovat minulost, někdo se pokusí udělat vše pro to, aby ji zastavil. To vše se odehrává v magickém prostředí farmy, kde se po léta pěstovalo přírodní léčitelství protkané nadpřirozenými jevy. A i ta romantická linka tam je :)
Myslím, že u této knížky si každý přijde na své.

03.10.2022 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Šepot z lesa je mnohými přirovnáván ke Karikově Trhlině (která je mimochodem skvělá). Ano, i já jsem tam cítila jistou podobnost s Trhlinou, zarazilo mě ale, jak je kniha námětem téměř totožná s Karikovým Strachem. Horská oblast, osamělý novinář, dědictví, pátrání po zemřelých dětech, jako pomocnice kamarádka z dětství… Tohle bylo jako přes kopírák. Ze začátku mi proto Šepot z lesa připadal jako česky překlad Strachu, nutno ale říci, že když jsem se přes to přenesla, kniha mě moc bavila.
Knížka má skoro 500 stran, ale ty jsou nabité napětím, tajemstvími, děsivými okamžiky a dějem. Číst knížku večer před spaním je celkem výzva, obzvlášť, když hlavní hrdina dostává zprávy ze záhrobí - to se pak každého zvuku ve své domácnosti bojíte jako čert kříže.
Super to bylo, bavilo moc, půl hvězdičky srážím dolů za tu zarážející podobnost s již zmiňovanou Karikovou knížkou, pokud jste ji však nečetli, myslím, že budete nadšeni!

20.09.2022 4 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

O téhle knížce jsem si myslela, že to bude fajn letní oddechovka, romanťárna, kterou si přečtu na konci prázdnin, abych si ještě prodloužila letní vibe. A, světe div se, tohle bylo takové trápeníčko, že jsem se až nestačila divit.
Hned v úvodu napíšu, že knížce nemůžu dát více než 2/5. A hned vám řeknu proč.
Knížka je o tom, že mladá, bohatá a zhýčkaná influencerka zdědí starý bar, možná můžeme říct putyku, po svém otci v malém přímořském městečku. Jelikož doma udělá nějaký velký průser, otčím jí řekne, že už ji dál nebude živit a v podstatě ji donutí, aby se postavila na vlastní nohy. Piper tedy odjíždí do městečka, kde vzápětí poznává krásného mladého silného statného kapitána lodi a téměř okamžitě mezi nimi přeskočí jiskra.
Do této fáze je to fajn a říkáte si, že se z toho asi může vyvinout fajn příběh. Jenže to se vůbec nestane (aspoň dle mého názoru). Následují mnohé situace, kdy on jí chce, ona ho ne, pak si to ale rozmyslí, má z toho strach, on má z toho strach, ale jsou spolu šťastní, pak se zase něco pokazí, pak je to dobrý… Bože. Celý vztah je hrozně plytký, Piper mi neskutečně lezla na nervy, ale úplně nejvíc mi na nervy lezlo Brendanovo majetnické chování, kdy Piper neustále musel opakovat že je jeho, že mu patří, jak bude dělat co on chce… A jí se to ještě líbilo!
Moje feministická dušička trpěla. Autorka z Piper udělala opravdu trubku, ačkoli se snažila ukázat, jakým vývojem hlavní hrdinka prošla.
No hrůza, zklamání obrovské, rozhodně nedoporučuji ani těm, kteří chtějí oddechovku. Já si u toho neoddechla, naopak jsem se vytáčela s každou další kapitolou víc a víc :D Dvě hvězdy dávám aspoň za dramatické vsuvky týkající se rybolovu a krabů, ty byly celkem fajn.

20.09.2022 2 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Na Neviditelný život Addie LaRue jsem slyšela tolik chvály, až jsem se knížky vlastně začala bát. Ne vždy mi totiž ty “vyhajpované” příběhy sednou. Musím ale říct, že ten Addiin mi padl do čtenářského vkusu, nadšení a chválu tedy budu šířit dál.
Addiiny životní osudy začínají počátkem 18. století ve Francii. Addie je mladá dívka, která se snaží všemi možnými způsoby uniknout domluvenému sňatku s mužem, kterého si ani za nic na světě nechce vzít. Dojde dokonce až tak daleko, že začne o pomoc prosit temná božstva. Ta její prosby vyslyší, avšak zahrávat si s osudem nikdy není jen tak, na což Addie posléze přichází. Vyhne povinnosti vdát se, získá nesmrtelnost, krom toho však získá také neviditelnost. Tedy ne tak docela. Lidé ji vidí, ale pamatují si ji vždy jen okamžik. Poté na Addie zapomenou a chovají se k ní, jako by ji nikdy předtím nepotkali. Addie postupně prochází dějinami bez toho, aniž by si ji někdo pamatoval. Zažívá války, hladomory, rozmanité životní osudy, všechny zážitky se jí do hlavy zapisují jako do obří kroniky, a ačkoli se Addie během let potkává s tisícovkami lidí, ji si nepamatuje nikdo.
Tedy, téměř nikdo. Jednoho dne zhruba 300 let poté, co Addie žije se svým prokletím, chce v knihkupectví ukrást knihu. Je to její denní chléb, veškeré věci získává kradením, stejně si ji nikdo nepamatuje. Až na jednoho mladíka, knihkupce z onoho knihkupectví. Addie začíná pátrat po tom, proč zrovna on, jediný člověk za celých 300 let, umí překonat její prokletí. Začíná se odvíjet příběh lásky, pro Addie zcela nový a neznámý.

Líbí se mi myšlenka celého příběhu, která nutí zamyslet se nad pomíjivostí lidských životů. Cestování dějinami, poznávání Addiina prokletí, její smířenost s osudem a šok z toho, že by někde v prokletí mohla existovat chybička, která dovolí, aby si ji jeden jediný člověk na zemi pamatoval - to jsou věci, které mě na knížce nesmírně bavily. Jeden bod dolů za to, že mi některé pasáže přišly trochu moc zdlouhavé. Ale knížku jednoznačně doporučuji, stojí za přečtení!

20.09.2022 4 z 5

Alex, léto a já Alex, léto a já Emily Henry

Kniha Alex, léto a já je přesně ta letní oddechovka, kterou přečtete na dva zátahy, v kapitolách procestujete s hlavními hrdiny kus světa a během let postupně sledujete vývoj vztahu dvou nerozlučných přátel, jejichž každoroční tradicí je jet spolu na dovolenou.
Alex a Poppy jsou kamarádi již od studií. Jsou to dva protiklady, které si v podstatných věcech kupodivu rozumí. Jejich tradicí je společná letní dovolená - ta je každý rok samozřejmě jiná. Nejen, že se mění navštívená místa, mění se také situace, ve kterých se hlavní hrdinové nacházejí. Jeden rok jsou čerstvě zamilovaní, další jsou po rozchodu, jindy zase jedou na dovolenou se svými partnery. Co se však nemění je Alex, Poppy, jejich přátelství a letní dovolená. Tedy až donedávna. Před dvěma lety došlo na dovolené v Chorvatsku k jisté události a od té doby je jejich vztah na bodu mrazu.
O tom, zda nápravě přátelství pomůže další dovolená a co vlastně za celou situací stojí si už přečtěte sami.

06.09.2022 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Tohle teda bylo něco. Temný příběh, temná knížka, temná Vanessa. Příběh o vztahu mladičké studentky a postaršího učitele.
Mám velmi ráda knihy s nelehkými tématy, obzvlášť, pokud není celý problém pouze s odstupem popisován, ale autor dopodrobna vykresluje psychologii postav, vše, co se jim odehrává v hlavě, s čím bojují a co je vede k jednotlivým činům. V téhle knize se to povedlo dokonale. Autorka bravurně popsala manipulaci, ke které dlouhodobě docházelo ze strany učitele, a postupný mentální vývoj hlavní hrdinky. To, jak Vanessa bojovala sama se sebou, jak věděla, že se nechová správně, ale zároveň potřebovala touhu a obdiv staršího muže.. Dokonalé.
V knize je spoustu asociací s Lolitou od Nabokova, kterou mám nyní o to větší chuť si konečně přečíst.
S podobnou tematikou ještě doporučuji knížky Svolení či Poupátka, obě taky výborné.

25.08.2022 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Matčina hra je jedním z těch dobrých, nadprůměrných psychologických thrillerů, které vás budou nutit číst dál a od první kapitoly přemýšlet, kdo je vlastně záporák.
Začne to nevinně, Emily se seznámí s Adamem, který představuje dokonalého partnera: přitažlivý, inteligentní, vydělávající, rodinný typ. Zatímco si Emily myslí, že našla Svatý grál, Adamova matka Pamela z nové partnerky tak nadšená není. Od prvního momentu dělá vše pro to, aby Emily jasně ukázala, komu Adam patří a kdo bude mít vždy poslední slovo.
Dokáže se Emily vypořádat s nepříjemnou tchyní a ustojí její vztah všechny nástrahy? Při postupném odhalování pravdy možná budete překvapení… Já tedy byla.
Matčina hra mě bavila. Ač jsem vlastně neměla ráda ani jednu z postav, celé to tak nějak hrálo dohromady. Děj měl spád, vztahy a emoce postupně gradovaly no a překvapivý závěr tomu dodal třešničku.
Od autorky jsem četla ještě Nevlastní sestru a musím říct, že Matčina hra za mě lepší :)

25.08.2022 4 z 5

Podivuhodný život osamělého pošťáka je zvláštní knížka. Je malá, tenká, ale obsahově dosti bohatá. Ač pochází z pera kanadského autora, má silně japonské vyznění - ať už proto, že hlavní hrdina píše haiku (formu japonské poezie), nebo i ilustracemi či jmény postav, které se v knize objevují. Kdo mě sleduje delší dobu, ví, že mám v oblibě japonskou kulturu, literaturu či díla, která se Japonska více či méně dotýkají. I z toho důvodu se mi příběh pošťáka líbil.
Pošťák Bilodo se dlouhé roky baví tím, že otevírá a čte korespondenci vytipovaných lidí. Zejména ho zajímají dopisy mladé dívky a postaršího muže; ty totiž obsahují vždy jednu báseň haiku, která odpovídá na tu předchozí. Bilodo se nemůže dočkat pokračování, avšak jednoho dne vidí, jak adresáta těchto haiku srazí auto. Bilodo se rozhodne zkusit psaní japonské poezie na vlastní pěst a nadále tak udržovat vztah s mladou Ségolene. Zda se mu podaří plnohodnotně nahradit nebožtíka tak, aby Ségolene z dopisů nic nepoznala, to už si přečtěte sami. Já jen doplním, že v závěru knížky vás bude čekat překvapení :)
Milé, krátké, poetické, zároveň ale s myšlenkou.

Moje tlustá opilá svatba Moje tlustá opilá svatba Robert Bryndza

Coco Pinchardovou jsem si v prvním díle série zamilovala. Je to taková Bridget Jones v knižní podobě, čtyřicátnice, která je vtipná, lehce bláznivá a plná životního optimismu. Příběh je vyprávěn formou e-mailové komunikace, kterou Coco posílá svým přátelům a rodině. To knize dodává dynamičnost a zároveň přidává na humoru.
Na tento druhý díl jsem se moc těšila, bohužel ale, jak už to tak bývá, zaostal za mými očekáváními. Jako letní oddechovky jsou knihy o Coco bezpochyby fajn. I tento druhý díl, který mě až tak nebavil, jsem díky velmi čtivé formě psaní přečetla velmi rychle. Avšak Coco ve druhém díle zažívá skoro až bizarní situace, které se snad ani běžnému smrtelníkovi nemůžou stát. Nevím.. Posuďte sami, pokud knížku budete číst.
V Británii se příběhy o Coco těší velké oblibě a vydáno je již několik dílů, jsem proto zvědavá, zda některý z dílů přeskočí laťku, kterou nastavil díl první :)

25.08.2022 2 z 5

Sedm let temnoty Sedm let temnoty Čong Judžong

Knížka, na kterou jsem se tak moc těšila. A zároveň knížka, která mě uvrhla do jedné z největších čtecích krizí ever :D
Sedm let temnoty je psychologický thriller z pera korejské autorky. Kniha líčí závažný zločin, k němuž došlo u přehradní nádrže Serjong. Kapitoly postupně odhalují psychologii jednotlivých postav, které se v době dívčiny smrti pohybovaly v okolí zločinu. Minulost je odhalována velmi pozvolna, stejně jako následky zločinu a pomsta, ke které dochází po sedmi letech od nalezení mrtvého těla. A když píšu velmi pozvolna, vězte, že zdlouhavé popisné kapitoly a nimrání se v myšlenkách postav knize na dynamice opravdu moc nepřidá.
Já byla z knihy bohužel zklamaná. Nepopírám její kvality - autorka vás doslova vtáhne do té temné, nepříjemné atmosféry panující v okolí přehrady Serjong. Pravděpodobně nebudete mít rádi ani jednu z postav, ač jejich psychologii budete znát velmi detailně. Rozhodně se jedná o originální thriller (možná spíš psychologický román) naprosto se vymykající současným standardům. Ale, jak jsem psala v úvodu, mě to bohužel strašně nebavilo :(
Do knihy jsem se musela nutit, s ohledem na její tloušťku (více než 500 stran) mi dlouhé popisné kapitoly vůbec nepomáhaly pokročit dál v příběhu. Možná jsem jen knihu četla ve špatném období, ale za mě tedy bohužel palec dolů.
Dávám 2/5.

25.08.2022 2 z 5

Ne/promlčeno Ne/promlčeno kolektiv autorů

Spolek Nepromlčeno upozorňuje na promlčecí lhůty u závažných zločinů v České republice. Věděli jste například, že promlčecí lhůta vraždy je 15-20 let? Pokud je vrah dopaden po této době (nebo se jde třeba i sám udat), žádný trest mu nehrozí.
Knížka, kterou vidíte na fotce, představuje soupis několika promlčených zločinů, o nichž vypovídají pozůstalí obětí, kteří se s vraždou nikdy nesmířili. Spolek Nepromlčíme má krom jiného na svědomí i film s názvem Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli, který v nedávné době běžel v kinech (a vřele vám jej doporučuji).
Pokud vás zajímají vraždy, zločiny, devadesátky, tajemní vrahové a nevyřešené případy, mohla by se vám knížka líbit. Já ji přečetla za dvě odpoledne. Velkým benefitem je i bohatá obrazová příloha obsahující fotografie z míst činů.
Hodnotím 3/5 (přece jen, literární hodnotu kniha moc nemá, jedná se spíše o publikaci snažící se upozornit na nesmyslné nastavení práva v našem státě), nicméně počtení to bylo fajn. A vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha měla více stránek (ideálně ale plných vyřešených vražd a dopadených zločinců, ne těch promlčených :)).

25.08.2022 3 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Kniha Přitažlivost planety Krypton je totiž o Veronice a Martinovi, kteří se seznámí na xchatu. Jejich “vztah” je specifický díky domluvě, kterou spolu hned z kraje udělají - domluví se totiž, že se nikdy nepotkají. Možná i díky tomu jeden druhému sdílí ty nejniternější myšlenky, přání a pocity, o kterých nikdo jiný z jejich okolí neví. Ač má každý z nich život rozběhnutý jiným směrem, večer se s pravidelností setkávají ve své chatovací místnosti nazvané Planeta Krypton a navazují na předchozí konverzace, jako by nic jiného neexistovalo.
Při čtení knihy napjatě očekáváte, jakým směrem se vztah Veroniky a Martina posune, zda se i přes prvotní slib potkají a převedou psaní do reality, či zda jejich blízké přátelství zůstane na Planetě Krypton spolu s jejich opravdovými přáními a touhami.
A mně se to líbilo. A celkem dost. Ač mě z počátku zarazily lechtivé scény (vůbec jsem je nečekala), druhá část knihy už byla více citově a myšlenkově zaměřená. A ono to vlastně krásně dává smysl, jelikož děj knihy roste a dospívá spolu s jejími protagonisty.
Nestává se mi často, že bych si poznamenávala myšlenky z knih, ale u Planety Krypton se to, pro mě vlastně i překvapivě, stalo. Bylo to hezké, něžné, city a pocity nabité a klidně bych si knížku přečetla znovu.
Dávám 4,5/5 (půl hvězdičky dolů za pro mě možná lehce uspěchaný konec) a určitě se budu těšit i na další Jiřího knížky.

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Další kniha české autorky do sbírky, a rozhodně se řadí mezi ty, které si znovu ráda přečtu.
Scarlett Wilková je česká novinářka, jejíž kariéru provázely mimo jiné rozhovory s Řeky, kteří se dostali do Česka během občanské války v Řecku ve 20. století. Právě toto téma autorku zaujalo natolik, že se jím inspirovala při psaní knihy Až uvidíš moře. A je dobré, že se tak stalo, jelikož téma, které kniha obsahuje, je rozhodně neotřelé a zároveň velice lákavé.
Kniha popisuje životní osudy dvou řeckých děvčat, které se samy ocitají v Česku právě z důvodu výše zmiňovaných událostí. Autorka skvěle vykresluje kontrast mezi Řeky a Čechy na pozadí nelehkých dějin Československa v druhé půlce 20. století. Rozdíly povah, smýšlení a nátur, neustálý strach z režimu a vyzvědačů, řecká kultura, Kefalonie a další řecké ostrovy, hledání sebe sama v cizím státě, mezi cizími lidmi, kteří odsuzují odlišnost. Postupné smíření s minulostí, potlačované emoce, uvědomění až ve chvíli, kdy už je příliš pozdě. Tohle všechno a samozřejmě ještě mnohem více je součástí románu, který rozhodně stojí za přečtení.
Já si svůj čas s knihou moc užila, moje touha znovu navštívit Kefalonii je obrovská a pokud jste i vy milovníci Řecka či propletených rodinných vazeb, kniha Až uvidíš moře je přesně pro vás :)

27.05.2022 4 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Jak se říká, na dobré věci se vyplatí počkat. A já se dočkala! První výtisk Vzdělané jsem nestihla, když jsem si ji pak chtěla pořídit z druhé ruky, prodávala se za 500kč+, no a konečně jsem se před nedávnem dočkala dotisku! Knihu jsem si hned pořídila a rovnou i přečetla. A líbila se!
Asi nemá smysl popisovat, o čem Vzdělaná je. Buď jste ji četli, nebo jste o ní minimálně slyšeli; a pokud ne, určitě si ji přečtěte, jelikož to stojí za to. Jedná se o autobiografii dívky, která vyrůstala v mormonské rodině. Že jsou tyto různé náboženské směry velmi specifické, to je nám asi všem jasné. Ovšem to, co jsem se dočetla ve Vzdělané, mě nejednou přimělo kroutit hlavou a číst s šokem otevřenými ústy (a to jsem se prosím s tímto výrazem přichytila při čtení ve vlaku, mezi lidmi :D).
Klobouk dolů před hlavní hrdinkou a autorkou knihy, která se i přes absenci školní docházky (mormoni totiž neposílají své děti do školy, nevěří jakýmkoli státním institucím včetně lékařů) dokázala sama doučit veškeré základní a středoškolské učivo, nastoupila na vysokou školu a získala doktorský titul. Přála bych si mít alespoň polovinu jejího odhodláni...
Knížku vřele doporučuji všem, za mě se jedná o jednu z nejvíce šokujících knih popisujících reálný příběh, které jsem doposud četla.

27.05.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Julie Caplin je super v tom, že vždycky přesně víte, co dostanete. Hlavní hrdinka odjede do cizí země, tam poznává místní zvyky, jídlo, přírodu a obyvatele a samozřejmě nachází i lásku. Domek v Irsku byl fajn, ale zdál se mi o něco slabší než ostatní díly. Za mě asi stále vede Tokio :)

27.05.2022 3 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Staré odrůdy jsou takovým tím typem knížky, jež není příliš bohatá co do děje a zápletek, o to bohatší je ale atmosférou a pocity, které vyvolá ve čtenářích.
V knize sledujeme střet dvou žen, mladé dívky Sally a farmářky Liss. Každá z nich je jiná, uznávají jiné hodnoty a mají odlišné cíle; o to zajímavější je sledovat jejich soužití a postupné uvědomění si, že pokud se člověk oprostí od hektického městského života, dělají mu radost úplně základní jednoduché věci. Věci, které tu vždy byly a budou, jen je potřeba najít si k nim přes veškeré vymoženosti moderního života cestu.
Sally i Liss utíkají před lidmi, každá však z jiného důvodu. Aniž by si řekly, co se jim stalo, nachází útěchu jedna ve druhé a v práci, kterou je potřeba na farmě vykonávat. Během života na statku si obě neplánovaně přehodnotí svůj dosavadní život a díky sepětí s přírodou najdou skutečné hodnoty, které jejich životům dávají smysl.
Příběh obsahuje krásnou atmosféru venkova, podzimu, přírody a zvířat; myslím si, že nejeden čtenář zatoužil při čtení strávit nějaký čas na statku pěstováním hrušek a chovem zvířat. Nádherná, něžná knížka a ještě nádhernější pocit, který jsem při jejím čtení a po dočtení měla.
Doporučuji všem, kteří hledají hezké, něžné, pomalu plynoucí čtení, které vás zasáhne v těch pravých místech.

27.05.2022 5 z 5