stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Za dveřmi tma je thriller, který vás bude držet v napětí až do posledního momentu. Hlavní zápletkou je zmizení sedmnáctileté Abigail; nikdo z jejich blízkých netuší, co se s ní stalo. Odešla dobrovolně? Byla zabita? Někdo ji unesl?
Postupně je nám odhalován příběh malého městečka. Vztahy mezi obyvateli jsou velmi propletené, vše navíc zastírá jejich temná historie. Ve městě to nemá jednoduché nikdo, kdo se jakýmkoli způsobem vymyká standardům - ať už přistěhovalci či lidé, kteří chtějí žít jinak, než je požadováno.
Při čtení knihy postupně objevujeme tmu za zavřenými dveřmi, tedy momenty, které si každá z rodin drží pod pokličkou a neventiluje je mezi ostatní. Postupně se dozvídáme, kdo z obyvatel měl důvod Abigail ublížit, zároveň ale poznáváme i toxicitu jednotlivých rodin a jejich vztahů.
Příběh skvěle graduje, na konci už jen hltáte stránky a čekáte, co bude.
Pokud jste milovníky thrillerů, tahle kniha by vás rozhodně neměla minout.

03.08.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

S Alenou Mornštajnovou jsem měla trochu rest. Věřte nebo ne, ale Hana je první autorčina kniha, kterou jsem měla tu čest si přečíst (ušima). A bylo to vynikající!
Naprosto mě ohromila hned první zápletka týkající se žloutkových věnečků, no a pak už se to vezlo. Mistrně vystavěný příběh, perfektní vykreslení postav, které se odkrývá postupně, a ač se jedná o v dnešní době dosti tuctové téma koncentračního táboru a druhé světové války, příběh není tuctový ani trochu.
Pokud jste knihu ještě nečetli, honem to napravte, mohu rovněž doporučit audioverzi, která byla skvěle načtená a při poslechu mě často mrazilo.

23.06.2021 5 z 5

Květy smrti Květy smrti Jill Johnson

Květy smrti jsou nenápadnou knížkou s průměrným hodnocením, a já se ptám PROČ? Tenhle thriller mě bavil od první kapitoly. Obsahuje originální, neotřelou zápletku, hlavní hrdinkou je podivná bioložka, kterou si ale pravděpodobně oblíbíte, a postupné rozplétání celého případu vás nenechá chladnými.
Eustacia je dámou po čtyřicítce, která svůj život zasvětila studiu jedovatých rostlin. Na střešní terase má zahradu plnou vzácných kusů rostlin, které mohou člověka usmrtit pouhým dotekem. Eustacia je tak trochu divná - jako profesorka biologie má za sebou úspěšnou kariéru, úplně však postrádá základy běžné mezilidské komunikace či empatie. Lidi ve svém okolí vnímá a pojmenovává jako jedovaté rostliny a přisuzuje jim stejné vlastnosti.
Jednoho dne, při péči o svou zahrádku, zahlédne oknem protějšího domu scénu, která jí přitáhne zrak. Nějaký muž zde ubližuje krásné mladé ženě, která si vše nechává líbit. Eustacie, pohlcená ženiným vzezřením, se rozhodne vypátrat, co se v protějším domě děje a co je zač mladá žena, u níž doma se střídají čtyři různí muži. V tu chvíli ještě netuší, že je do celé situace zapletena více, než čekala.
Bála jsem se, že půjde o standardní neoriginální detektivku, opak je však pravdou. Moc mě to bavilo, podobnou zápletku jsem nikdy nikde neviděla, příběh je napsán opravdu poutavě a nenechá vás v klidu. V neposlední řadě budete muset ocenit propletenost jednotlivých postav a osudů, které postupně odkrýváte.

23.06.2021 4 z 5

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

Tajemná zahrada je krásným pohlazením na duši, které potěší děti i dospělé.
Hlavní hrdinka, osmiletá Mary, žije v bohaté rodině v Indii. Od malička je zvyklá dostat všechno co chce a z toho důvodu je i pěkně rozmazlená. Její okolí ji nemá rádo a Mary to vlastně ani nevadí - sama nemá ráda lidi; a nejen to, nemá ráda vlastně vůbec nic. Nerada chodí ven, nerada si hraje, všechno ji rozčiluje a ve svém krátkém životě zatím nepoznala moc radosti.
Vše se začne měnit ve chvíli, kdy Indii zachvátí epidemie, která způsobí smrt Maryiných rodičů. Dívenka je proto nucena odstěhovat se do Anglie ke svému jedinému žijícímu příbuznému, panu Cravenovi. Zde se ale začne všechno postupně měnit. Pan Craven žije v obrovském sídle mezi rozlehlými vřesovišti, jeho dům navíc obklopuje obrovská zahrada. A tato zahrada má i jedno velké tajemství, které se Mary rozhodne vypátrat. V sepětí s měnící se přírodou se postupně mění i Maryina nevypočitatelná povaha. A kouzlo přírody nezapůsobí pouze na tuto malou dívku...
Příběh je krásnou oslavou nevinného dětství, přírody a jejích kouzel, přátelství a naděje. Vězte, že vám tato kniha několikrát vykouzlí úsměv na tváři a vsadím se, že stejně jako já budete mít nejednou chuť přenést se do Tajemné zahrady a spolu s Mary vdechovat vůni rozkvetlých růží.
Krásný skvost, který by neměl chybět v žádné knihovně.

09.06.2021 5 z 5

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Pokud jste ještě nečetli tenhle YA detektivní thriller, honem to napravte! První díl s názvem Návod na vraždu pro hodné holky mě mile překvapil, jenže volné pokračování s názvem Hodná holka, zlá krev naprosto předčilo mé očekávání a za mne bylo ještě mnohem lepší než první díl!!
Hlavní hrdinkou je náctiletá Pipa, která, stejně jako v prvním díle, na vlastní pěst vyšetřuje případ. Tentokráte se jedná o zmizení jejího kamaráda. Jelikož je již dospělý a v minulosti několikrát na pár dní zmizel bez ohlášení, policie si z aktuální situace nedělá starosti a odmítá po něm pátrat. Pipa ovšem tuší, že zmizení pravděpodobně není dobrovolné a začne postupně odhalovat, proč k němu došlo.
Kniha je napínavá od začátku do konce, stejně jako v prvním díle ji prolínají úryvky konverzací, mailů a Pipiných zápisků; krom toho je v tomto druhém díle všudypřítomné tajemno, které vás bude nutit neodkládat knihu. Já ji přečetla na dva zátahy, moc se mi líbila a hlavně - tenhle thriller s osmnáctiletou hrdinkou je mnohem lepší než spousta jiných “dospělých” thrillerů, které vychází.

09.06.2021 5 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

Detektivní thriller V temnotě je další z těch knih, která vás nenadchne, ale ani nezarmoutí. Hlavní hrdinka Zoe působí jako konzultantka pro FBI, která se specializuje na profilování vrahů. A nový případ, jenž spolu se svým parťákem Tatumem dostanou do rukou, je více než děsivý. Vrah on-line streamuje video s názvem “Experiment číslo jedna”. A nejedná se o ledajaké video; kamera snímá dívku, která je zavřena v rakvi a zaživa pohřbena. Diváci mohou sledovat, jak dívce postupně ubývá vzduch a před jejich zraky umírá. A z názvu videa je patrné, že se nebude jednat pouze o ojedinělou záležitost...
Knihu hodnotím třemi hvězdami, nebylo to špatné, zároveň to ale ani nebylo nic originálního. Námět a zápletka fajn, hlavní vyšetřovací dvojka tvořena lidmi, které si pravděpodobně oblíbíte. Některé věci mi připadaly snadno odhadnutelné, celkově mi tam ale chyběl nějaký moment překvapení.
Jak říkám, není to zlé a nudit se u toho určitě nebudete, pro mne se však jedná o další ze standardních detektivek.

09.06.2021 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Od autorky jsem četla knihu Vrány, jež je pro mě jednou z nejsilnějších knih vůbec. Dědina má hodnocení o něco horší, proto jsem k ní nepřistupovala s takovým očekáváním - ale byla výborná!
V první řadě musím vyzdvihnout skvělé načtení knihy, které společně s využitím nářečí perfektně dokresluje atmosféru. Stejně jako ve Vranách, i zde je kladen důraz na myšlenkové pochody postav. A myslím si, že autorka vystihla obyvatele malé dědiny naprosto perfektně. Nečekejte promyšlený děj, barvité popisy vesnické přírody, romantické linky ani nic podobného. Jedná se o sondu do mysli vesnických obyvatel, pro které je nade vše důležité, aby nebyli pomluveni ostatními sousedy.
Většinu postav (asi vlastně všechny) jsem strašně neměla ráda, kroutila jsem hlavou nad jejich přemýšlením a životními hodnotami. Což je vlastně jedna z věcí, která mě na knize hrozně bavila :D Všechny postavy v podstatě jednaly tak, aby se nedostaly do řečí, nehledě na to, že ublíží svým blízkým. Máte pocit, že každá z postav je na facku, ale autorka dokáže do každého příběhu velice dobře skrýt zlomeček nějakého citu, emoce či vysvětlení toho, proč se daná postava takhle chová. Jako čtenář pak oscilujete mezi nenávistí k postavám a snahou je aspoň částečně pochopit. Naprostá absence empatie a soucitu vás provází celou knihou a opět je na vás, zda jste schopni si v příběhu nalézt i něco pozitivního.
Mně se to líbilo, žádnou knihu s takovýmto obsazením naprosto nesympatických postav jsem doposud nečetla a myslím, že je autorka vystihla naprosto přesně.

09.06.2021 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Krásný příběh, který mě přiměl ke koupi dalších tří knih od Delphine de Vigan. To už asi trochu svědčí o tom, jak se mi kniha líbila :)
Hlavní hrdinkou je třináctiletá Lou s nadprůměrným IQ. Jak už to u takových lidí bývá, Lou je lehce asociální, vše si v hlavě analyzuje, má problém najít si kamarády a doma to taky nemá zrovna jednoduché. Vše se začne měnit ve chvíli, kdy se Lou seznámí s osmnáctiletou dívkou No, která žije na ulici. Lou si s No začne díky školnímu projektu budovat velice křehký a citlivý vztah.
Moc se mi líbí kontrast nadprůměrně inteligentní Lou, jejích dětských, čistých a nezkažených ideálů a následný střet s realitou, ke kterému zákonitě musí dojít.
Knihu si rozhodně přečtěte, je to krásné a melancholické pohlazení na duši. A zde bych si ještě dovolila vypíchnout jeden citát z knihy: “Lidi dokážou sestrojit nadzvukové letouny a vypouštět rakety do vesmíru, identifikovat zločince z jediného vlasu anebo nepatrného kousíčku kůže, vypěstovat rajče, které vydrží tři týdny v ledničce a ani trochu neseschne, uložit do mikroskopického čipu miliardy dat. Dokážou nechat lidi umřít na ulici.”

20.05.2021 5 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Pokud budete shánět knížku na dovolenou, nebo čistě jen odpočinkovou příjemnou romanťárnu, Letní sázka je přesně to, po čem byste se měli podívat.
Hlavními hrdiny jsou dva spisovatelé, January a Augustus, kteří si prochází tvůrčí krizí. January je nenapravitelnou romantičkou, které se však poslední dobou hroutí život jako domeček z karet. Augustus je zase sarkastickým a zapšklým mužem, který věří, že život se s nikým nemazlí.
Oba tráví léto u michiganského jezera, oba se znají ze školních dob a oba mají krátký čas na to, aby dokončili svou další knihu. January je autorkou romantických knih pro ženy, Augustus zase románů ze života se špatným koncem. Vsadí se spolu, že si oba zkusí napsat knihu v žánru toho druhého. Aby si to trochu usnadnili, January bude pro Guse chystat jednou týdně den plný romantických zážitků, aby Gus mohl čerpat inspiraci. Stejně tak Augustus bude jednou týdně January ukazovat realitu lidského života a to, že ne všechno má dobrý konec.
Asi tušíte, že zde dojde k jistému milostnému vzplanutí - January a Gus spolu začnou trávit dost volného času, ne všechno ale bude tak jednoduché, jak by se zdálo. Do jejich počínajícího vztahu začne zasahovat minulost, situaci nepřidá ani Gusova nelehká povaha.
Příběh je sice předvídatelný, ale příjemný; přesně taková ta oddechová knížka, kterou chcete číst, když jste unavení a potřebujete vypnout.

20.05.2021 3 z 5

Věrný čtenář Věrný čtenář Max Seeck

Když jsem začínala číst tuto knihu, neměla jsem žádná očekávání. Postupně se z ní vyvrbila zajímavá severská detektivka s velice překvapivým závěrem.
Helsinská policie vyšetřuje podivné vraždy, které jsou inspirovány knihou jednoho známého autora. Vražd postupně přibývá, krom narůstajícího počtu obětí se ke zločinům začínají přidávat i jisté rituální prvky. A co víc, případ se začíná osobně dotýkat hlavní vyšetřovatelky Jessicy, která však netuší, proč a jak je do celého případu zapletená.
Nakonec se z knihy vyvrbí opravdu napínavý příběh, který vás baví, krátké kapitoly udržují dynamiku, do děje se prolínají i střípky z minulosti hlavní vyšetřovatelky Jessicy. Všechno to hraje, říkáte si, že je to vlastně super detektivka, která zřejmě není pořádně doceněná (viz hodnocení zde)... A pak přijde konec, který vám absolutně vezme vítr z plachet. V té doslova nejvíc vygradované chvilce se děj najednou utne, přesuneme se do jiného místa a jiného času a vlastně vůbec netušíme, co se to právě stalo :D
Co mě trochu drží nad vodou je fakt, že brzy bude vycházet druhý díl ze série s vyšetřovatelkou Jessicou Niemi, který by nám snad mohl objasnit trochu více. Já se na něj rozhodně chystám, tak vám dám vědět.
Celkově hodnotím 4/5 (a možná by to bylo 5, nebýt toho konce).

20.05.2021 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Tenhle thriller byla naprostá paráda!
Hlavní hrdinka Faye žije na první pohled dokonalý život. Její manžel je majitelem úspěšné firmy, oba patří mezi stockholmskou smetánku, bydlí v nádherném bytě v centru města a mají krásnou dceru. Faye je ženou v domácnosti, jejími povinnostmi jsou akorát péče o dceru a dýchánky s ostatními bohatými manželkami. Tato idylka je však záhy narušena. Faye si začne všímat, že se jejímu muži Jackovi líbí mladé krásné dívky. Faye si je moc dobře vědoma toho, že po třicítce a dítěti už nesplňuje Jackovy představy, stále však žije v domnění, že jí manžel miluje a nenechal by jí na holičkách. Asi nikoho z vás nepřekvapí, že si Jack nakonec najde mladší milenku a Faye opustí. Kvůli předmanželské smlouvě Faye nedostane ani korunu a z veškerého přepychu padá na dno. A právě v tuto chvíli se Faye rozhodne, že to tak nenechá. Začne plánovat pomstu, jejímž cílem je Jacka zničit. Nejen v osobním, ale i v pracovním životě. A zda se to Faye podaří, to už si přečtěte sami :)
Já jsem knihu přečetla jedním dechem, hlavní hrdinka byla extrémně sympatická, navíc si myslím, že příběhů, kdy žena povstane z popela silnější a sebevědomější než dříve, není nikdy dost. Kniha zabíhá také do minulosti - současnost totiž dává tušit, že Faye má za sebou nelehké dětství a mladí, které se postupně odhaluje.
Perfektní, napínavý příběh, garantuji vám, že se nebudete nudit ani chvilku. Kniha má ještě druhý díl s názvem Stříbrná křídla, který je dle všech informací minimálně stejně dobrý jako Zlatá klec. Já se na druhý díl stopro chystám.

10.05.2021 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Pokud vás minula zatím dvoudílná série detektivních příběhu s Josie Quinn, rozhodně neváhejte a sáhněte po ní. První kniha Mizející dívky byla super, pozadu nezůstal ani druhý případ s názvem Dívka beze jména.
Hlavní hrdinkou je náčelnice oddělení dentonské policie. Josie je třicet, je to kariéristka a z drobných náznaků můžeme cítit, že má za sebou nelehkou minulost. Josie je právě uprostřed svatebních příprav, když se dozvídá, že jedna žena čerstvě po porodu byla brutálně zmlácena a v bezvědomí převezena do nemocnice, její novorozené miminko se pohřešuje, a co víc - další pohřešovanou osobou je Luke, Josiin snoubenec. Josie začíná vyšetřovat velmi osobní případ, snaží se zachránit jak ono novorozeně, tak i svého partnera, o kterém však začínají na povrch vyplouvat zarážející informace.
Jako obrovské pozitivum knihy hodnotím krátké kapitoly a styl psaní autorky. Příběh ubíhá opravdu rychle, autorka vás neustále udržuje v pozoru a napětí. Jako méně pozitivní už hodnotím komplikovanost celého příběhu. Připravte se na to, že je zde opravdu hodně postav, které se vám pravděpodobně budou plést. Nicméně dá se to zvládnout. Za mne bych však u napínavé, svižné detektivky preferovala i menší komplikovanost.
Jako celek to každopádně funguje dobře. Sympatická hrdinka, zajímavá zápletka, rychlý spád - není to žádný skvost mezi detektivními příběhy, mohu vám ale garantovat, že se u série s Josie Quinnovou rozhodně dobře zabavíte.

10.05.2021 4 z 5

Život v utajení - Příběh agentky CIA Život v utajení - Příběh agentky CIA Amaryllis Fox

Jelikož mám ráda příběhy silných ženských hrdinek, bez váhání jsem sáhla po knize Život v utajení, který obsahuje paměti agentky CIA. Kniha má dobré recenze na Goodreads, navíc obsahuje i spoustu kladných hodnocení na přebalu knihy slibujících napínavý příběh. Což ale bohužel není tak úplně pravda.
Kniha obsahuje zápisky autorky, ve kterých se postupně dozvídáme o jejím dětství, dospívání, výcviku v CIA, úspěšné kariéře, ne tak úspěšném manželství a založení rodiny. Bohužel mě to ale nebavilo. Knize chybělo zmiňované napětí, u některých pasáží jsem se vyloženě nudila, do knihy jsem se často musela nutit. Chápu, že spoustu věcí, které autorka během svého působení v CIA zažila, muselo projít cenzurou, i tak si ale myslím, že takováto knížka byla pro paní Amaryllis Fox příliš velkým soustem.

10.05.2021 2 z 5

7 klíčů 7 klíčů Asa Schwarz

Kniha 7 klíčů je thrillerem s poměrně zajímavou zápletkou, bohužel ne však už tak zajímavým pokračováním příběhu a rozuzlením. Jde zde vlastně o to, že celý náš internet stojí na sedmi klíčích, jejichž vlastníky jsou ti nejdůležitější lidé v rámci kybernetické bezpečnosti. Každý, kdo těchto sedm klíčů vlastní, je zároveň i vlastníkem internetu - může z něj získat jakákoli data, vymazat či pozměnit libovolný obsah nebo internet kompletně vymazat (mimochodem, tato skutečnost je založena na reálných základech, což jsem do přečtení knihy vůbec netušila).
Příběh začíná tím, že všech sedm majitelů klíčů je v jednu chvíli napadeno; tento útok má jeden cíl - sebrat vlastníkům jejich klíče. Jedním z vlastníků je také Rebecca - maminka dvou malých dětí a samozřejmě také světová špička v kybernetice. Rebecce se podaří její klíč uchránit, zjišťuje však, že jinak tomu je u jejích kolegů. Začíná proto pátrat po tom, kdo za napadením stojí a z jakého důvodu se snaží ovládnout internet.
Jak jsem zmínila, zápletka je bohužel asi nejlepší částí celé knihy. Následný příběh, který se začne odvíjet, už postrádá “šmrnc” a pro mne nebyl ničím překvapivý. Od knihy jsem měla vysoká očekávání, která se bohužel nenaplnila. Nejedná se o špatnou knihu, to vůbec ne, avšak s ohledem na množství thrillerů, které mi projdou rukama, byl tento bohužel nevýrazný a průměrný.

26.04.2021 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Můj první Backman. A rozhodně ne poslední!
Jedná se o příběh devětapadesátiletého muže, který přišel o práci a nyní tak nějak neví, co se svým životem. Ove je typickým morousem - ráno vstává ještě za tmy a chodí na obchůzky po obytné čtvrti, aby zkontroloval, zda se nedějí nějaké výtržnosti; nerad se baví s lidmi, obecně si tak nějak myslí, že jsou všichni nešikovnými hlupáky. Žije sám, jediným jeho hnacím motorem bylo donedávna každodenní chození do práce, o což je však nyní ochuzen. Ove už nemá důvod žít, přišel o vše, co mu v jeho životě dávalo smysl; to se ale změní ve chvíli, kdy se do protějšího domu nastěhuje nová rodina - těhotná Parvaneh s manželem a dvěma malými dětmi.
Více tady prozrazovat nebudu, knihu si přečtěte či poslechněte, abyste se dozvěděli, jaký vztah se vyvine mezi starším morousem a mladou aktivní roztěkanou rodinkou. Za sebe mohu říci, že se mi příběh opravdu moc líbil. Z počátku jsem měla trochu problém si Oveho oblíbit, přece jen - protivný morous asi není nic, co bych ve svém okolí či v knihách vyhledávala. Postupně jsem ale Oveho chování pochopila (i díky retrospektivním kapitolám) a v závěru si ho i velice oblíbila.
Kniha v sobě snoubí humor, nostalgii, smutek a nelehké mezilidské vztahy, vše je v pořádných dávkách přenášeno i na čtenáře. Momenty, kdy se smějete, jsou záhy střídány momenty, kdy máte slzy v očích, aby je nahradily situace, kdy byste Oveho nejraději poslali k šípku.
Bylo to skvělé, určitě si knihu poslechnu nebo přečtu ještě několikrát.

21.04.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

(SPOILER) Jedná se o příběh dvanáctiletého Štěpána, se kterým se život nemazlí - rodiče se rozvedli, otec si našel novou paní, která Štěpána nemá moc v oblibě, navíc se z něj stal hipster s dlouhým vousem a odhalenými kotníky; Štěpánova maminka je nemocná a jako prodavačka v Bille je dosti na štíru s penězi; a aby toho nebylo málo, Štěpánův dědeček má díky svému staří problém postarat se sám o sebe, natož o náctiletého chlapce. Není proto asi překvapením, že se Štěpán snaží stát soběstačným, aby byl co nejdříve schopen stát na vlastních nohou a nebýt odkázán na pomoc dospělých. Lehko se to řekne, ovšem trochu hůř už se to dělá, obzvlášť, pokud je člověku dvanáct let.
Celý příběh je moc hezký. Smutný, ale hezký. Donutil mě zamýšlet se nad tím, jak skvělý život vlastně žiju. Neubránila jsem se srovnání s Vranami Petry Dvořákové - přece jen, jedná se o českou autorku a dětského hrdinu s nelehkým osudem. Vrány mne určitě zaujaly více - zejména to, jak silný příběh byl vykreslen na tak málo stranách, nicméně ani Soběstačný nezůstává moc pozadu.
Knihu určitě doporučuji všem. Jedná se o příběh, který je napsán velice svižně a čtivě, avšak popisuje nelehké téma, které vás donutí zamyslet se nad jednotlivými lidskými osudy. Mně se to moc líbilo.

21.04.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Další kousek ze série Romantické útěky přečten! A opět to bylo moc milé, příjemné a odpočinkové :)
S hlavní hrdinkou tentokráte cestujeme do Tokia. Miluju, jak autorka dokáže vykreslit atmosféru daného místa - při čtení knížky jsem se ocitala postupně v čajovně, v zenových zahradách mezi rozkvetlými sakurami či v centru velkoměsta. Romantický vztah je samozřejmě součástí, to už tak nějak ke knihám Julie Caplinové patří a pro mě se jedná o příjemnou součást autorčina “cestopisu”. Ostatně kdyby se na takových příjemných místech, které autorka popisuje, odehrávala nějaká silná dramata, zřejmě by to odvracelo čtenářovu pozornost od toho, co je v knihách opravdu důležité, tedy detailní, avšak nenásilné popisy lokalit a míst.
Autorka na mne atmosféru přenesla dokonce natolik, že jsem si při čtení musela koupit sushi :)

21.04.2021 4 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Opozdilec je malá útlá knížečka, kterou zřejmě zhltnete za jeden den. To ale neznamená, že požitek z knihy bude o to menší.
Příběh pojednává o třiasedmdesátiletém muži, který je natolik znaven životem a svou manželkou, že se rozhodne předstírat stařeckou demenci. Pečlivě si prostuduje veškeré příznaky nemoci a postupně je začne implementovat do svého každodenního života. A daří se mu to natolik dobře, že je doktory opravdu shledán nemocným a následně přestěhován do domova důchodců.
Je zajímavé, a vlastně i poměrně vtipné, sledovat chování ostatních seniorů očima naprosto bdělého a zdravého muže, který se snaží pozorovat okolí za účelem zdokonalení příznaků své vlastní nemoci. Co už však tak zábavné není je změna chování jeho nejbližších rodinných příslušníků - ku příkladu jeho dcera se dokáže otci otevřít a svěřit až ve chvíli, kdy si myslí, že jí tatínek nepoznává. Jeho syn vzdá vztah se svým otcem úplně, no a manželka, na tu si asi raději utvořte názor sami :)
Na to, jak je kniha útlá, dokáže čtenáři navodit spoustu emocí - od smíchu až po melancholické úvahy nad pomíjivostí lidského života.

13.04.2021 3 z 5

Myškinův problém – Zápisky zrání Myškinův problém – Zápisky zrání Petr Novak

Kniha Myškinův problém byla natolik prosycena myšlenkami a zároveň ve mně i spoustu různých myšlenek vyvolala, že jsem si po jejím dočtení musela nechat pár dní na přemýšlení před zveřejněním recenze.
Hlavním hrdinou je Petr, se kterým prožíváme období mezi 20. a 30. rokem jeho života. Petr je romantik a celý život se tak nějak hledá. Chce žít tak, jak mu jeho romantická povaha velí, ale zároveň neustále naráží na realitu, která je značně odlišná od jeho romantických představ.
Název Myškinův problém v nás pravděpodobně vyvolá asociaci na román Idiot, kde je hlavní postava, kníže Myškin, představitelem morálně čistého člověka. A přesně takový je i hrdina našeho příběhu, Petr. Jedná dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, dokonce nenechá na holičkách ani dívku, se kterou se krátce vídá a zjišťuje, že je ve třetím měsíci těhotenství s někým jiným. Jeho okolí s ním však bohužel ne vždy sdílí jeho romantické představy, což Petra vede k polemizování nad romantismem jako takovým.
Po přečtení knihy jsem měla poměrně rozporuplné pocity, nikoli z důvodu, že by kniha byla špatná, nýbrž kvůli velkému množství myšlenek, které jsou v knize zaznamenány a také kvůli myšlenkám, které ve mne kniha vyvolala. Knihu mám v plánu přečíst si ještě jednou, jelikož už teď vím, že z ní budu mít pocity nové, které jsem třeba po prvním čtení úplně nezachytila.
Pokud si chcete přečíst knihu, která v sobě nese spoustu skrytých poselství, obsahuje mnoho odkazů na jiná slavná díla a filozofické myšlenky a je napsána opravdu sečtělým autorem, doporučuji Myškinův problém. Ač se jedná o autorovu prvotinu, kniha tak rozhodně nepůsobí.

08.04.2021 3 z 5

A v srdci láska A v srdci láska Favel Parrett

Kniha A v srdci láska je příběhem dvou sester, jednovaječných dvojčat, jejichž osudy byly rozděleny během 2. světové války. Jedna z nich zůstala v rodné Praze, ale druhá se musela odstěhovat do dalekého Melbourne. Nyní se píše rok 1980 a my očima jejich malých vnoučat sledujeme, jak se obě ženy vypořádávají s odloučením.
Jedná se o krátký, hezký a melancholický příběh. Smutek obou žen v podání malých dětí je podán s jistou lehkostí, avšak s o to větší hloubkou.
Kniha je kratičká, ve čtenáři vyvolá pouhý závan minulosti, i ten však může zasáhnout na těch pravých místech. Obzvlášť u těch, kteří si třeba obdobnou situaci sami prožili.

08.04.2021 3 z 5