Život v utajení - Příběh agentky CIA

Amaryllis Fox vypráví ve svých fascinujících pamětech o výcviku a nasazení v elitní tajné operační jednotce CIA, o osmi letech pronásledování nebezpečných mezinárodních teroristů v šestnácti zemích, ale také o manželství a narození první dcery během doby, kdy stále pracovala v utajení. Kniha Život v utajení je výjimečnou výpovědí o životě zasvěceném službě, o vášni a o téměř nepochopitelné odvaze. Současně vypráví intimní, syrový a spletitý příběh o lidských vztazích, lásce a přátelství. Tyto paměti nadané začínající autorky si zkrátka musíte přečíst. Amaryllis byla po vystudování mezinárodního práva a teologie na Oxfordu přijata na Georgetownskou univerzitu ve Washingtonu, kde vytvořila algoritmus umožňující předvídat pravděpodobnost aktivace buňky teroristické organizace kdekoli na světě. V jednadvaceti letech vstoupila do služeb CIA. Zpočátku zde analyzovala tajné depeše a zpracovávala z nich výstupy pro prezidenta USA. Následně působila v irácké sekci protiteroristického centra CIA, kde měla za úkol lokalizovat zajatce unesené al-Káidou. O rok později už usilovala o to, aby se zbraně hromadného ničení nedostaly do rukou teroristů, cestovala po celém světě a vyjednávala o nákupech chemických a biologických zbraní s překupníky na mezinárodním černém trhu. Po završení náročného špionážního výcviku byla nasazena na špionáž ve zvláštním režimu utajení v nejodlehlejších částech severní Afriky, jihovýchodní Asie a Blízkého a Středního východu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449803/zivot-v-utajeni-pribeh-agentky-cia-JpC-449803.jpg 3.316
Literatura světová, Thrillery, Biografie a memoáry
Vydáno, Cosmopolis

Life Undercover: Coming of Age in the CIA, 2019

Kniha Život v utajení - Příběh agentky CIA

kirkpatrick

Autobiografie agentky CIA od naivního dětství a mládí k výcviku až ke stavu pokročilého agenta. Popisuje svůj život a niterné pocity přes činnost agenta v akci. V závěru knihy rekapituluje svůj život v rámci agentury a ukazuje ženský pohled na toto zařazení.

Jana283

Velmi zajímavá životopisná kniha s jejíž autorkou nahlédnete do života agentů a fungování CIA, což je samo o sobě atraktivní. To, že se jedná o ženu, přináší do vyprávění další rozměr o životě v utajení - o tom jak těžce lze tuto profesi (či spíše poslání) skloubit s partnerstvím, rodinným životem, mateřstvím… Je to kniha o hrdinství, odvaze, boji za mír a lepší svět, ale také o hledání sebe samé, své zodpovědnosti vůči druhým lidem, o místě v životě, samotě, pochybnostech… Kniha velmi upřímná, otevřená a poctivá.
Velmi silná byla část o setkání se Aun-Sán-Su- Ťij v jejím domácím vězení v Barmě. Jeden ze zásadních momentů formujících světový názor a postoje autorky.
„Mravní přesvědčení jediného člověka dostalo na kolena celou armádu. Chci být přesvědčena o svém poslání stejně jako ona.“
„Představuji si, jaké to asi je, být jejím synem v tichém domě na anglickém venkově a místo na mámu se dívat jen na výstřižek z novin. Napadá mě, jestli cítí spíše zášť, nebo hrdost.“
„Poznáte pravdu a pravda vás osvobodí“.
Dočítáte poslední stránky a zamýšlíte se nad vlastním životem, nad tím, jak zprofanovaná jsou dnes slova „vlastenectví“ nebo „boj za lepší svět“. Jako bychom si vážili spíše sobectví, sebestřednosti, „pinožení“ se za vlastním pohodlným životem… Ale jsou lidé, kteří se nebojí z tohoto obrazu dnešní civilizace vystoupit, a to mne naplňuje optimismem.

inachisio

Kniha byla rozhodně zajímavá. Byla však příliš stručná, někdy zdlouhavá a chybělo jí napětí. Ale jsem ráda, že jsem ji přečetla.

abnanaju
21.12.2020

Po přečtení knihy jsem došel k názoru, že je to celé smyšlené. Žádná ženská agentka CIA nemůže fungovat v zemích od Středního východu, po Afriku a většinu Asie tak, jak je to popsáno v této knize. Muži z kultur těchto zemí, by se nezapojili do komunikace s žádnými ženami takovým způsobem, jaký je v knize popisován. Atraktivní žena jako ona, by v takových končinách a při takovýchto činnostech zmizela během pár hodin. Toto je dílo naprosté fikce.

ladyfromskye
14.11.2020

Přečetla jsem doslova a dopísmene na jeden zátah. Jak jednou začnete, už nedokážete přestat.
Žena, špionka, matka. Amaryllis Vás vezme na cestu svým neobyčejným životem a na jejím konci se budete muset na svět podívat docela jinýma očima.
Tohle byl úžasný čtenářský zážitek a výjimečná životní lekce.

monkal
25.10.2020

Není to kniha, kterou bych hltal od začátku až do konce, ale musím uznat, že je to velmi zajímavá autobiografie, která ukazuje život lidí ze zpravodajské komunity v celé nahotě. Je ti vlastně život ve lži a to i vůči svým nejbližším.
Autorka neadoruje USA ani CIA jako jediné hrdiny, ale nebojí se vyjádřit své vlastní názory, často i kritické.
Pokud by jste chtěli autorku poznat trochu blíž, tak doporučuji její dokumentární sérii o drogové problematice z produkce Netflix.

gonga
08.10.2020

Tato kniha je pro mě zklamání, plná vzletných slov a lásce, míru a porozumění, na mě ale působila falešně a povrchně. Snaha o napsání knihy, která se bude prodávat a souznít se současným levicovým pohledem na svět, ve kterém jsou všichni dobří, z ní je cítit na sto honů. Jako by šlo spíš o autorčino vyznání víry v pravdu a lásku a ne o memoáry agentky CIA. Podotýkám, že se sám za pravdoláskaře považuji a samotné snaze o "pravdu a lásku" se nevysmívám. Toto nejsou memoáry agentky CIA, ale sladkobolné bilancování jedné idealistky, ze kterého se o špionážní práci dozvíme akorát to, že většinou neprobíhá jako ve filmech. Nechal jsem se nalákat reklamou a opět hořce lituji, vyhozené peníze.

Spímsknihou
05.10.2020

Kniha od Amaryllis Fox mě překvapila. Líbilo se mi, že nám autorka přiblížila svůj život v nasazení. Jak nám ukázala i život "mimo službu" a jak může profese jako je ta její ovlivnit osobní i milostný život.

Přiznávám se ale, že mi docela dlouho trvalo, než jsem se do knihy začetla a během čtení se našly části, které mě tolik nezaujaly.

I tak ale hodnotím knihu kladně.