Tajemná zahrada

Knížka, jejíž anotaci právě prohlížete, je až neskutečně krásná a pronikavě silná. Je z toho šafránově mála vyprávění, jimž člověk podlehne, ať je mu devět, třicet dva nebo sedmdesát osm let. Výjimečná knížka, příběh psaný pro čtenářky a právě tak pro čtenáře! Hned na počátku prožijeme hrůzu: Potom se začaly dít hrozné věci a Mary pochopila, co znamená tajemná atmosféra, která se vznášela nad oním ránem. Propukla totiž cholera. Rozpoutala se ve své nejhorší podobě a lidé padali mrtví k zemi jako mouchy. Chůva onemocněla hned první noc a právě kvůli její smrti se ozýval nářek z příbytků služebnictva. Než nadešel další den, zemřeli ještě tři sluhové a ostatní se v hrůze rozutekli pryč. Všude se šířila panika a v bungalovech umírali lidé. Z Mary se během několika hodin stává sirotek a za několik dní musí opustit koloniální Indii – jediný domov, který dosud poznala. Vydává se ke vzdáleným příbuzným do Anglie, jenže v jejich velkém tmavém domě, který má snad stovku většinou nepoužívaných, zamčených pokojů – nejméně jeden z nich ovšem ukrývá tajemství – se cítí, jako by zůstala na světě úplně sama. Zvlášť když člověk všude kolem narazí napřed na lány nudných zelinářských záhonů a za nimi pak na nekonečná pustá vřesoviště. Ještě věříte, že je to výjimečně krásná kniha? Sáhla do kapsy, vytáhla klíč a zjistila, že se do klíčové dírky hodí. Zasunula ho dovnitř a otočila jím. Musela klíč chytit oběma rukama, a nakonec povolil. Pak se zhluboka nadechla a podívala se na dlouhou cestičku za sebou, aby se přesvědčila, že tam nikdo není. Zřejmě tudy žádní lidé nechodí. Mary se znovu zhluboka nadechla, protože byla nervózní, odsunula dlouhý pohupující se břečťanový závěs a zatlačila do dveří, které se pomaličku otevřely. Mary vklouzla rychle dovnitř, dveře za sebou zavřela, zůstala stát zády k nim a rozhlížela se kolem. Dech se jí zrychlil vzrušením, údivem a radostí současně. Stála uvnitř tajemné zahrady. Život malé Mary a jejího bratrance Colina – ještě před chvílí to byli docela otravní a sobečtí jedinci – se navždy promění. Zláká je zahrada a život v ní se všemi nástrahami a háčky. Podaří se jim kdysi krásnou, ale teď zanedbanou zahradu s pomocí zkušenějšího kamaráda Dickona tajně vzkřísit, poznají ji jako živoucí a umíněnou bytost a pak zjistí, že rozkvétají spolu s ní a že se vlastně stal zázrak: V trávě pod stromy, v šedých kamenných nádobách na květiny, které stály ve výklencích a všude jinde, zářily zlaté, fialové a bílé flíčky. Na stromech nad nimi svítily růžové a sněhobílé květy. Všude se třepetala křídla, znělo sladké cvrlikání a bzukot a rozléval se bezpočet vůní. Tajemná zahrada je příběh o skrytých silách a zřejmých nádherách přírody, o jejím ohrožení a o úsilí, jež ji dokáže navrátit k novému životu, je to vyprávění plné tajemných náznaků, znepokojivých psychologických momentů, překvapivých odhalení a hlubokých, fantastických záhad. Vyprávění, jež se staví s porozuměním ke složitostem života, k otázkám dobra a zla a hlavně k nám, kteří ono dobro i zlo zosobňujeme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444856/big_tajna-zahrada-Wtf-444856.jpg 4.4203
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , Leda

The Secret Garden, 1911

Kniha Tajemná zahrada

Dithiantusi

(+ SPOILER) Tuto knihu som prvy krat videla sfilmovanu a tento film ma uplne ocaril. Roky som nan nemohla zabudnut
a potom som ako dospela nasla ze je to vlastne kniha - vrhla som sa na citanie knihy a bola som ocarenejsia este viac.
Mala Mary zije v Indii zo svojimi rodicmi. Rodicov ich dieta ani velmi nezaujima, a tak je mala Mary naucena starat sa sama o seba.
Lenze to sa odrazi na nej samej a na jej zlomenom srdci - Mary je chladne dievcatko, ktore nedokaze plakat.
V Indii nastava zemetrasenie, a obaja rodicia zahynu, preto mala Mary musi odist z Indie na puste a trochu desive v Anglicku.
Mal by sa jej ujat jej stryko, ktory ju ale zveri svojmu sluzobnictvu. Jej stryko je taktiez zlomeny muz - pred rokmi mu zomrela manzelka
a on sa z toho nikdy nespamatal a uzavrel sa uplne do seba. Mary prichadza do pusteho a desiveho domu, kde pocut nieci narek
a stretava sa s Dickonom, miestnym chlapcom, s ktorym sa spriateli.
Hoci je kniha pre deti, je velmi krasne psychologicky spracovana - sledujeme malu Mary ako sa jej srdiecko obalene ladom pomalicky
vdaka priatelstvu a tajomnej zahrade roztapa. Na zaciatku je to maly neuroticky tyran (pretoze je hlboko zranena nezaujmom svojich rodicov)
ale postupom casu sa v nej zacina prebudzat dievcatko. Stretava sa zo svojim strykom, ktory ma taktiez velke citove zranenie
a taktiez z jeho synom Colinom, chlapcom, ktory prakticky caka kym zomrie. A tak sa Colin a Mary postupne dostavaju
z tmy na svetlo, postupne sa skamaratia a lad v ich vnutri sa roztapa.
Toto je jedna z najkrajsich knih aku som kedy citala, a dokonca aj film z 1993 s Maggie Smith je skvely (co sa neda casto povedat ked porovnavame knihu a film)

evickakyticka

Těžko věřit, že je kniha napsaná před tolika lety. Sice už nejsem dítě, ale příběh se mi líbil. Nejvíc snad objevování zahrady, domu a nakonec i přátelství mezi dětmi, které nemohlo dopadnout jinak než dobře. Moc hezké, oddechové a milé čtení.

PoetickaM

Četla jsem,když mi bylo 10,pak 30,45,a skoro 60 a pořád krása a objevování. Nejdřív jako holčička poté mamka a teď i babička.

bookcase

Nádherná knížka nejen pro děti.

zazvorek

"Tohle je čerstvý vzduch," řekla Mary. "Lehni si na záda a zhluboka ho vdechuj. Přesně tak to dělá Dickon, když leží na vřesovišti. Říká, že se mu tak dostává do všech žil, posiluje ho to a má pak pocit, jako kdyby měl žít pořád a navěky. Prostě jenom pořád dýchej a dýchej."

Při čtení jsem si nejednou vzpomněla na pohádku Lotrando a Zubejda. Zubejda se totiž uzdravila stejným způsobem, kterým se promění postavy tohohle příběhu. Jak prostá medicína! A fakt funguje!

Krásné čtení pro všechny, kdo milují vítr, modré nebe nad hlavou a všechny vůně a barvy živého světa. A taky věří na kouzla.

Arkagas

Není co dodat, tahle mezigenerační kniha je románem i pohádkou v jednom. Knihou, ve které se příjemně ztratíte a zapomenete na okolní svět. A uvědomíte si, v jak zrychlené době žijeme. Je potřeba si uvědomit kdy kniha vznikla a žít příběh jejích hlavních hrdinů spolu s nimi. Pak nemůžete být zklamaní.

veriszv

Tohle byl balzám na duši
Něco tak milého, chytrého a pravdivého jsem dlouho nečetla. Dětské knihy jsou láska a nechápu, jak mě mohla tahle kniha v dětství minout...

Pett

Skvostné vydání, které kvete čarokrásnou líbezností... voní nadčasovostí a lehce naivním poselstvím o vnímání světa kolem, i uvnitř nás... zanechá v duši semínko osvěžující radosti... radosti z maličkostí... radosti ze života... RADOSTI.
Neměli bychom zapomínat právě toto semínko občas pokropit takovou tou prostou šťastnotou... přátelstvím... láskou ♡ tohle vše tak nějak sklizeno mezi řádky... objevujme a hýčkejme si ty naše tajemné zahrady než dočista zpustnou a zoškliví.