stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Pokaždé, když se mi do rukou dostává nový díl z této série, říkám si, proč ho vlastně čtu, vždyť už mě autorka nemá čím překvapit. Předem vím, že tam bude ženská hlavní hrdinka. Předem vím, že se stane nějaký průšvih, který ji donutí spálit mosty a odjet do zahraničí. Předem taky vím, že tam potká osudovou lásku, které se bude bránit, ale nakonec to bude silnější než ona. Jo, všechno tohle tam vždycky je a nechybělo to ani v nejnovějším dílu. Ale já jsem si ho i přes to všechno užila :D Můj první dojem z knihy byl doslova “jak to ta ženská dělá, že je to pokaždé to stejné, ale pokaždé to dočítám s hrozně příjemným pocitem?”.
Myslím, že je za tím umění čtenáře doslova přenést do lokality, ve které se příběh odehrává, a způsobit pocit, že i když sedíme na gauči v obýváku, cítíme se jako na chatě ve Švýcarsku :)

02.12.2021 4 z 5

Na život a na smrt Na život a na smrt Laura Griffin

Hlavní hrdinka, soukromá detektivka Kira, je svědkem vraždy svého parťáka. Ten zrovna pracoval na případu, ve kterém se mu podařilo objevit zásadní informace - a kvůli tomu byl pravděpodobně i zavražděn. Jediný, kdo o případu něco ví, je právě Kira, proto se rozhodne v pátrání pokračovat, aby Ollieho smrt nebyla zbytečná, a vypátrat, na co zásadního její parťák přišel a stálo ho to tak život. Sama se tímto však dostává do ohrožení, proto jí je přidělen bodyguard Jeremy, jehož zájem udržet Kiru na živu se brzy stává osobním.
Jedná se o thriller s romantickou dějovou linkou, což je příjemné zpestření, avšak nic unikátního. Kniha mě při čtení bavila, ale je to přesně takový ten příběh, na který pravděpodobně po dvou týdnech zapomenete.
Nicméně příběh byl napínavý, bavila jsem se u něj, thrillery ozvláštněné milostným napětím mezi hlavními protagonisty jsou vždy příjemným zpestřením :D

02.12.2021 3 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Třetí kniha ze série detektivních thrillerů s hlavní hrdinkou Josie Quinnovou. A za mě zatím ta nejpovedenější!
Josie se opět ujímá vyšetřování vraždy, tentokráte se jí však celý případ týká mnohem osobněji, než tušila. Jak název napovídá, celé vyšetřování je opředeno smrtí její matky, ale nenechte se zmást, závěr vás možná překvapí...
Na knize bych vyzdvihla prolínání současné a minulé časové linky, kde se KONEČNĚ dozvídáme více o Josiině dětství, které bylo upřímně děsivé.
Více prozrazovat nebudu, knihu si přečtěte, protože za to stojí, nicméně doporučuji číst postupně od prvního dílu, ať nepřijdete o nějakou zásadní informaci :)

02.12.2021 4 z 5

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Miluju kočky a miluju Japonsko. Když jsem na instagramu začala vídat tuhle knížku, hned jsem věděla, že si ji taky budu muset přečíst. A pokud jste ji nečetli, rozhodně to napravte, jelikož tohle bylo skvělé.
Knihu jsem poslouchala v audioverzi, která byla perfektní!
Jedná se o sérii několika příběhů, které jsou více či méně propletené postavami, jež se v nich objevují. Hlavním pojítkem je však záhadná kočka, která se vždy objeví na okraji příběhu a zasáhne do něj.
Každý z příběhů je žánrově trochu jiný, některý je laděn spíše romanticky, jiný třeba thrillerově, sci-fi či realisticky. Vše je lehce a citlivě protkáno japonskou kulturou, každý z příběhů ve vás zaseje semínko přemýšlení a celkový dojem z knihy je pak více než uspokojivý.
Jo, tohle mě hodně bavilo a více takových knížek prosím :)

08.11.2021 5 z 5

Když jsme ještě věřily na mořské víly Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbara O'Neal (p)

Pokud máte rádi příběhy, v nichž se prolíná současnost s minulostí, kniha Když jsme ještě věřily na mořské víly by se vám mohla líbit. Já osobně miluju knihy, ve kterých se postupně odkrývá minulost a tím se vysvětluje, co vedlo k současnému dění. A přesně tohle, a samozřejmě ještě mnohem více, najdete v tomto příběhu.
Hlavní hrdinkou je Kit, mladá lékařka, která se vydává do Austrálie najít svou sestru. Háček je v tom, že si všichni myslí, že její sestra zemřela před lety při teroristickém útoku. V průběhu knihy postupně odkrýváme dětství a mládí obou sester s zjišťujeme, co je ukryto za současnou situací.
Kniha je nabitá emocemi, obsahuje zajímavou zápletku a sympatické hrdiny, romantika samozřejmě součástí :)

Tři ženy pana Wrighta Tři ženy pana Wrighta Linda Keir

Tři zamilované ženy a jeden muž, který je všechny spojuje. Jon Wright umí každé z nich dát pocit, že je jedinečná. Že je ta pravá.
Kniha popisuje tři vztahy Jonathana Wrighta od chvíle jejich seznámení přes dokonalé souznění až po závěrečná odhalení. Má to však jeden háček: všechny vztahy se odehrávají ve stejnou dobu.
Kdybych se snažila popsat něco více, asi bych už prozrazovala spoilery; pokud vás tedy zápletka zaujala, knihu si přečtěte raději sami :) Co však uvést mohu je to, abyste nečekali nějaké nervydrásající zvraty. V knize je od počátku poměrně jasné, co se děje a jak to dopadne, i tak mě ale bavilo číst jednotlivé kapitoly a nevěřícně zírat na to, jak byly všechny ženy velice naivní/Jon velmi manipulativní.

Slečny Slečny Anne-Gaëlle Huon

Hlavní hrdinkou je mladá dívka Rosa, která se před válkou spolu s jinými děvčaty vydává do francouzské továrny na výrobu espadrilek. Příběh provází láska a přátelství, nenávist a tragické osudy. V knize je krásně vykreslena variabilita vztahů mezi dívkami a ženami od nenávisti a lhostejnosti až po naprostou oddanost.
Děj jako takový není nikterak originální, co mne však zaujalo bylo prostředí továrny na výrobu espadrilek, kolem kterého se celý příběh točil. Závěr může být pro někoho dojemný, mně ale přišlo, že kniha tak nějak klouzala po povrchu, nebo alespoň mně se nedokázala nikterak dostat pod kůži a zanechat ve mně silnější dojem.
Byla to příjemná oddechovka, která však nepřinesla nic moc dechberoucího :)

08.11.2021 3 z 5

Ještě jedna lež Ještě jedna lež J. M. Winchester (p)

Představte si, že jednoho dne odvedete svoje dítě do školky, v mezičase si zajdete na jógu a vyřídit nějaké soukromé pochůzky. Když se do školky vrátíte, abyste si dítě vyzvedli, zjistíte, že o vašem dítěti nikdy nikdo neslyšel, dítě ve školce nebylo a nebylo tam dokonce ani zaregistrováno. Váš manžel nepracuje tam, kde si myslíte, že by pracovat měl, dokonce do té práce nikdy nenastoupil. Začínáte přemýšlet, zda jste se dočista zbláznili, nebo si s vámi jen někdo krutě zahrává.
A přesně takhle začíná kniha Ještě jedna lež. Po většinu knihy netušíte, co je realita a co pouze pomatené představy hlavní hrdinky (nebo minimálně já jsem zhruba do tří čtvrtin knihy vůbec neodhadla, o co by mohlo jít).
Super psychologický thriller, který vás bude nutit číst dál a dál.

08.11.2021 4 z 5

Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku Tereza Dusová

Do knihy Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku jsem se zprvu vůbec nechtěla pouštět. Ač má fakt zajímavou obálku, anotace mě moc nezaujala. Nakonec jsem knize šanci přece jen dala a… asi jsem měla dát na svou intuici :) Nebylo to vyloženě zlé, to vůbec ne; kniha se zabývá poměrně závažným tématem, a sice vztahem mezi umírajícím otcem a jeho synem, tento vztah je však rozebírán a analyzován humornou, sarkastickou cestou.
Spolu se vydají na spontánní cestu do Norska na rybolov. Oba tuto cestu berou jako poslední možnost k nápravě jejich zvláštního vztahu, proto vzpomínají na předchozí zážitky a situace, analyzují minulé pocity a emoce a snaží se užít si dost možná poslední společnou cestu, která by mohla (a měla) napravit jejich vztah.
Jak to dopadne si přečtěte sami.
U knihy jsem se místy bavila, bylo to příjemné, vtipné a melancholické čtení, zároveň to pro mě ale bohužel nebylo nic, z čeho bych byla vyloženě nadšená.

08.11.2021 2 z 5

Bez tváře Bez tváře Lucie Salová

Kniha Bez tváře autorky Lucie Salové mě velmi zaujala svým tématem. Mladá maminka začne po porodu druhého dítěte trpět psychickou nemocí, se kterou si její okolí ani ona sama neví rady. Většina z nich si myslí, že se jedná o poporodní depresi, na kterou pomáhá péče o dítě a každodenní povinnosti. Zhoršující se stav nemoci donutí hlavní hrdinku vyhledat lékařskou pomoc, kde zjistí, že ne vše je takové, jak se zdá.
Autorka se při psaní příběhu inspirovala svými vlastními zkušenostmi, díky tomu je příběh velmi uvěřitelný. Bohužel mi ale vadilo, jak byl příběh velice rychle utnut. Na to, jak dlouho celá nemoc pomalu prosakovala na povrch, autorka detailně popisovala jednotlivé stavy nemoci a příběh postupně gradoval, vše bylo utnuto velice náhle bez bližšího vysvětlení, jak se vlastně hlavní hrdince podařilo začlenit zase do normálního života. V jedné chvíli si tak hrdinka doslova sahá na svůj život, v druhé chvíli žije spokojeně s manželem a dvěma dětmi a s nemocí, kterou se jí podařilo utlumit na minimum.
Škoda toho rychlého konce.

08.10.2021 2 z 5

Nevinný záskok Nevinný záskok Lizzy Dent

Další fajn letní pohodovka, jen se připravte, že pokud se do knížky pustíte, budete mít při jejím čtení pravděpodobně obrovskou chuť na víno (aspoň na mě to tak stoprocentně působilo).
Birdie se vydává pracovat do skotského hotelu a restaurace jako someliérka. Problém je však v tom, že žádnou someliérkou není a pouze se za ní vydává. Vzniká tak spoustu humorných situací, součástí je samozřejmě nějaká ta letní láska, jak jinak Ale vůbec nejvíc mě na knize bavilo to, jak se Birdie snažila rychle naučit vinný lístek, který čítal asi 120 vín, a zapamatovat si, které víno se hodí k jakému pokrmu. A přesně to byly ty momenty, kdy jsem měla neodolatelnou chuť na víno a dobrý pokrm!

08.10.2021 3 z 5

Když jsem se dozvěděla, že u nás v Čechách vychází kniha Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové, jejíž hrdinka by se v mnohém dala přirovnat k Bridget Jones, a tuto knihu napsal Robert Bryndza, byla jsem v šoku. Roberta mám, asi stejně jako většina českého čtenářstva, neodmyslitelně zapsaného jako autora kriminálních thrillerů. Říkala jsem si, proč se Robert pouští do příběhu čtyřicetileté ženy, když mu thrillery jdou tak skvěle. Až poté jsem se dozvěděla, že Coco je vlastně první Bryndzovou knihou, kterou vydal už v roce 2013 a díky níž se proslavil v Anglii. U nás vyšla až v roce 2021 a já tedy musím říct, že je to škoda! Bryndzovy thrillery mám ráda, ale Coco byla prostě boží!
Příběh potrhlé čtyřicátnice, která se rozvádí s nevěrným manželem a snaží se ve svém životě najít jakous takous rovnováhu. Součástí jsou flirty s mladšími muži, patálie s náctiletým synem či humorné situace s ex tchyní. Já jsem se u knihy nasmála, oceňuji také to, že celý příběh je napsaný formou mailů, které Coco rozesílá svým nejbližším. Obdivuji, jak toto Bryndza zvládl napsat, protože přiznejme si, že vystavět plnohodnotný příběh jenom na jednostranné e-mailové komunikaci musel být tvrdý oříšek.

08.10.2021 4 z 5

Krásné věci Krásné věci Janelle Brown

Knihu Krásné věci jsem četla na dovolené a nejen, že mi v tomto období skvěle sedla, ale navíc mě i hodně bavila.
Jedná se o dramatický příběh o hlavní hrdince Nině, která se živí dosti pochybnou prací. Seznamuje se totiž s bohatými influencery, kteří na sociálních sítích hrdě vystavují svůj bohatý a luxusní život, snaží se dostat do jejich domů a bytů a vytipovat cenné kousky, které následně její kumpáni ukradnou a za drahé peníze prodají. Ke všemu jí dohání prostý důvod - Ninina matka má rakovinu a poctivou prací by nebyly schopny hradit nákladnou léčbu.
Jednoho dne si Nina vytipuje dalšího obětního beránka, tentokráte dívku, kterou zná z minulosti. Nina si vymyslí novou identitu a snaží se s bohatou dědičkou spřátelit, to však ale ještě netuší, že její snahy začnou pomalu odkrývat tajemství všech zúčastněných. Mimo jiné Nina zjistí, že veškeré hodnoty, které doposud uznávala, jsou postaveny na lži.
Kniha mě opravdu moc bavila; jedná se sice o tlustší kousek, ale příběh je napsán tak čtivě a dynamicky, že se ani nenadějte a máte přečtených 100 stran na jeden zátah :)

08.10.2021 4 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Kniha pojednává o Rossu Ulbrichtovi, tvůrci prvního a nejslavnějšího tržiště Silk Road. Jedná se o beletrizovaný životopis, jistě vás tedy mile potěší, že se nejedná pouze o holá a nudná fakta. Při čtení se dozvíte vše o mladíkovi z Austinu, od vzniku první myšlenky týkající se neomezeného a necenzurovaného tržiště až po Rossovo zatčení. Kniha se částečně věnuje také policejnímu vyšetřování, místy tak máte pocit, že čtete zajímavý thriller - akorát že se jedná o realitu.
Pokud vás toto téma zajímá stejně jako mě, určitě se do knihy pusťte (je dostupná i v podobě audioknihy).

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Knihkupectví ztrát a nálezů je taková ta milá, hezká a pohodová knížka, od které už podle obálky a anotace očekáváte příjemný příběh odehrávající se v prostředí k knihkupectví - a přesně to také dostanete.
Hlavní hrdinka Natalie se potýká s nelehkostmi osudu: v jeden den přijde o dva milované lidi a navíc přijde o svou těžce vydřenou pozici v zaměstnání. Vydává se zpět do rodného města, aby se postarala o rodinné knihkupectví a také o dědečka, kterému přestává sloužit zdraví. Postupně sledujeme, jak se Natalie snaží ze zadluženého knihkupectví dělat prosperující podnik, mimo jiné i její pokusy o navázání nového vztahu, který by jí v nelehké situaci mohl pomoci přijít na jiné myšlenky.
Knížka se mi líbila, ideální letní čtení, které na vás přenese atmosféru starého knihkupectví.

01.09.2021 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Miluju thrillery, kde autor drží čtenáře v napětí do posledního momentu a on pak vlastně neví, co se děje a komu věřit. A přesně tohle jsem dostala.
Naprosto skvěle zvolená interpretka, která postavu Clairev rámci audioverze načetla velice věrohodně. Dobrá zápletka obohacená o básně Charlese Baudelaira. Napětí do poslední kapitoly, prolínání reality a divadelního scénáře.
Moc dobré, dávám 4/5.

Obr z mlhy Obr z mlhy Jérôme Loubry

Pokud jste četli psychothriller Útočiště (který mimochodem vřele doporučuji), jistě jste se, stejně jako já, nemohli dočkat nové knihy autora.
Na první dobrou mě překvapilo, jak je kniha tenká. Útočiště bylo přece jen pořádnou knihou, proto mě Obr z mlhy s jeho 250 stranami celkem zarazil. Musím ale říct, že obecně mám raději tenčí knihy, ve kterých autor dokáže vystavět plnohodnotný příběh a nepotřebuje čtenáře zatěžovat zbytečnou omáčkou. A přesně to se zde povedlo.
Pokud bych měla říct něco krátce k ději: v Detroitu se vyšetřují záhadná zmizení malých dětí. Vyšetřování se ujmou dva detektivové Stan a Sarah, kteří mají, každý z jiného důvodu, svůj zájem na tom, aby byl neznámý únosce dopaden co nejdříve. Více prozrazovat nebudu, zacházela bych do zbytečných podrobností.
No a teď co se mého hodnocení týče. Jedná se spíše o detektivní thriller - spolu s policií sledujeme postup celého vyšetřování, seznamujeme se jak s minulostí případu, tak se soukromými životy hlavních detektivů. Autor je prolínáním časových rovin známý již z Útočiště a i v nové knize se tento postup opakuje. Z počátku mi jednotlivé dějové linky přišly trochu zmatené, nicméně postupem času jsem si vše srovnala a pochopila. Postavy hlavních vyšetřovatelů jsou sympatické, ale asi nic vyloženě originálního, stejně tak jako příběh mizejících dětí, který je použit ve spoustě jiných detektivek. Stejně tak mě trochu zklamalo, že na konci nepřišlo žádné wow, kterým mě naprosto nadchlo Útočiště a tak trochu jsem to očekávala i v této knize.
Celkově hodnotím 4/5. Není to top originální thriller, který jste ještě nikdy nečetli, nicméně v záplavě thrillerů jako takových tento rozhodně vyčnívá.

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Představte si, že vám jednoho dne u dveří zazvoní žena, která tvrdí, že je vaše nevlastní sestra. Údajně by měla být dcerou vašeho otce; ten je však bohužel už několik měsíců mrtvý a nemůže se tak k situaci vyjádřit. Přesně tohle se stane sestrám Kate a Lauren, které právě večeří se svou matkou. Dvě z nich zarputile odmítají jakoukoli otcovu nevěru, ta poslední si však myslí, že cizí žena mluví pravdu.
Kate, která pracuje jako novinářka, začne své znalosti a kontakty využívat tentokráte k pátrání týkající se vlastní rodiny, a nejen ona se diví, co všechno začne vyplouvat na povrch.
Knihy tohoto typu mám všeobecně moc ráda - skryté rodinné křivdy, odhalování minulosti, poznávání lidí, o kterých jste si mysleli, že o nich víte vše.

19.08.2021 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Baladě o ptácích a hadech jsem se delší dobu vyhýbala. Důvodem byly ne moc kladné recenze, které se ke mně dostaly. Jakožto milovník Hunger Games jsem si nechtěla kazit dojem ze série a knihu jsem si proto nikdy nepřečetla. Až doposud.
Příběh vypráví o mladém Coriolanu Snowovi (budoucí prezident Panemu), jeho studiích a náctiletém životě. Co opravdu oceňuji je vykreslení Snowovy osobnosti, vysvětlení jeho povahy i myšlenkových pochodů, které ho dohnaly k jednotlivým skutkům. Jenže tady bych asi u superlativ skončila.
Co se děje týče, Balada o ptácích a hadech byla taková nijaká. Na to, že kniha má 500 stran, se tam toho zas až tak moc nestalo. Bavit mě pořádně začala až ve dvou třetinách, kdy už bylo pro nějaké vtažení čtenáře do příběhu dosti pozdě.
Knihu jsem ve finále ohodnotila 3/5, ale velkou roli tam hrál svět Hunger Games, který znám už z předchozích knih. Pokud by se mi do rukou jako první dostala právě Balada, obávám se, že by mne vůbec nenadchla pro přečtení dalších dílů.

19.08.2021 3 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Štěstí má barvu levandule je přesně ten romantický příběh, který chcete číst v létě, nebo prostě jen ve chvílích, kdy potřebujete vypnout a přenést se do příjemného imaginárního prostředí.
Hlavní hrdinka, skoro třicetiletá Pepe, prožívá životní zlom. Rozešel se s ní přítel, vyhodili ji z práce a navíc se dozví, že její babička vypadla z okna a má vážná zranění. Pepe se proto vydává z Berlína do Provence, kde její babička žije, aby jí mohla navštěvovat v nemocnici a zároveň se v její nepřítomnosti postarala o penzion, který babička spravuje. Pepe tuto příležitost uchopí jako možnost restartovat svůj život a přijít na to, čemu se chce skutečně věnovat. A díky jistému nadhledu, který svým odcestováním získá, pomalu objeví hluboko zakořeněný cit, který si doposud odmítala připustit…
Knížka se mi moc líbila! Ano, je to typický romantický příběh, i ten lze ale pokazit. V tomto případě se tak nestalo, ba naopak. Autorka nás umně přenese do oblasti Provence, do prostředí levandulových polí a malých francouzských rodinných podniků.
Kniha mi velmi připomínala příběhy Julie Caplinové - pokud jste jejich fanoušky, Štěstí má barvu levandule by vás zaručeně nemělo minout.
(A jelikož je kniha pruhovaná, pomůže vám splnit jeden z úkolů čtecí výzvy pro rok 2021 na @databazeknih, nemáte zač :D)

03.08.2021 5 z 5