Kočka a město

Propletené příběhy o kočkách, Tokiu, osamělosti a vykoupení. Tatéra oddaného tradiční technice pohltí ohromující zakázka; bezdomovec se usadí v opuštěném kapslovém hotelu; přepracovaný taxikář nepřestává oplakávat svou zesnulou manželku; uzavřený samotář se bojí opustit dům; přeborník ve videohrách hledá lásku — a všechny tyto lidi spojuje zázračná mytická kočka, která mění podobu a tančí ulicemi Tokia. Při svých toulkách se dotýká životů jeho obyvatel a neočekávanými a někdy i magickými způsoby je propojuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463531/big_kocka-a-mesto-YQP-463531.jpg 4.255

Vydáno: , Host

The Cat and The City, 2020

Kniha Kočka a město

veriszv

Kočka a město mě nalákala překrásnou obálkou a Japonskem. Dostala jsem spoustu postav, spoustu příběhů, které spojují kočky a Tokio a celé to bylo takové magické a odpočinkové, zkrátka ideální na dovolenou.
Ač Brit, dokáže na vás Nick Bradley dýchnout japonskou atmosféru a provést vás Tokiem křížem krážem.
Povídkové příběhy jsou propojeny kočkami, pulzujícím městem a některými postavami. Postavy jsou velice různorodé, zajímavé a umožní vám tak na Tokio nahlédnout z různých úhlů pohledu.
Pokud máte rádi proplétající se příběhy, trochu tajemna až snovosti, zároveň současnosti s opakujícím se tématem blížící se olympiády, čtete rádi Murakamiho nebo se vám líbilo Probudím se na Šibuji, tak tohle je kniha do které byste se měli pustit jako další.

robotto
26.11.2021

Série krátkých povídek, ve kterých se některé postavy objevují znovu a znovu a jejich osudy se různě prolínají. Všemi příběhy prochází záhadná kočka. Některé povídky jsou skvělé, jiné o něco slabší, závěr se podle mě příliš nepodařil. Celkově mě ale kniha zaujala, je vidět, že autor toho o Japonsku a především o Tokiu ví opravdu hodně. 3-4*

Alma-Nacida
25.11.2021

Začátek mě chytil a už jsem si myslela, že to bude jedna z letošních nejlepších knih, když se to potom začalo celé nějak motat pořád dokola. Nakonec z toho zbyly jen střípky s občasným zábleskem něčeho víc, ale bohužel z průměru to moc nevybočovalo.
Dostala jsem náhodně audioknihu i eknihu a načtené je to moc zdařile.

bukiet
10.11.2021

Žiji se třemi kočkami. Nemohu tedy jinak. Jedna hvězdička za každou kočku a jedna i za mne.

stesti.s.knihou
08.11.2021

Miluju kočky a miluju Japonsko. Když jsem na instagramu začala vídat tuhle knížku, hned jsem věděla, že si ji taky budu muset přečíst. A pokud jste ji nečetli, rozhodně to napravte, jelikož tohle bylo skvělé.
Knihu jsem poslouchala v audioverzi, která byla perfektní!
Jedná se o sérii několika příběhů, které jsou více či méně propletené postavami, jež se v nich objevují. Hlavním pojítkem je však záhadná kočka, která se vždy objeví na okraji příběhu a zasáhne do něj.
Každý z příběhů je žánrově trochu jiný, některý je laděn spíše romanticky, jiný třeba thrillerově, sci-fi či realisticky. Vše je lehce a citlivě protkáno japonskou kulturou, každý z příběhů ve vás zaseje semínko přemýšlení a celkový dojem z knihy je pak více než uspokojivý.
Jo, tohle mě hodně bavilo a více takových knížek prosím :)

Greenfingers
12.09.2021

Pro milovníky povídek, mezi které se také řadím, nabízí prvotina Nicka Bradleyho nevšední čtenářský zážitek. Autor dokázal v několika na sobě navazujících příbězích poutavě vykreslit osudy lidí různého společenského postavení, které spojovalo Tokio- velkoměsto připravující se za zahájení letních olympijských her. Dalším spojovacím článkem byla záhadná kočka, která se v každé z povídek objevila a nějakým způsobem zasáhla do děje.
Doporučuji!

soukroma
13.08.2021

Nakonec hodnotím na maximum, i když odezvy na knihu přímo doma nebyly valné a nevěděla jsem, do čeho přesně jdu. Zejména s britským autorem, který žil v Japonsku "jen" 10 let! Japonsko a japonskou kulturu mám moc ráda, a spíše důvěřuji tamním autorům, ale ono to zase může být méně pochopitelné čtení... Takže přemostění přes západního autora je někdy potřeba a povede se (jako Mitchellovy Tisíce podzimů, či Parkerové starobylá detektivní série, nebo Clavellovy japonské knihy z Asijské ságy, ale je toho víc).
A tady se to opravdu povedlo - dýchá z knihy japonský duch, taková citlivost, s níž se probírají nejrůznější témata (od koček, kterých je v knize vlastně málo, ale přesto jsou všudypřítomné, a japonského jazyka a možnosti překladů, přes městskou problematiku bezdomovců a pijatik salarímanů, nemoci, zranění až smrt, jakuzu, tetování až po vztahy a sex), která pospojoval autor nenásilně a zajímavě prostřednictvím jednotlivých kapitol různých žánrů (román/detektivka/poezie/sci-fi/komiks) provázaných nejrůznějšími hrdiny (překladatelka, pošťák, bezdomovec, taxikář, ...) do zdařilého celku. Celku, který umně zobrazuje současné Japonsko (po tsunami, Fukušimě a v plném proudu příprav na olympiádu). A především Tokio - ohromující, nepoznatelné, překvapující, obludné, špinavé, přecpané lidmi i auty, hlučné, zastrašující, přesto neodolatelné... a s reálným i tajemným podkresem všudypřítomných koček (živých doma, na ulici, v kočičích kavárnách, neživých zobrazených především jako Hello Kitty s přátelsky vztyčenou packou).
Aby nedošlo k omylu: není to žádná procházka sakurovým sadem, není to lyrická poema, ani náhodou, je to realita vyjádřena japonským stylem: špína, problémy všeho druhu, prostě jako v každém velkoměstě.

"Tokio je jedním z největších vězení na světě - třicet miliónů obyvatel.
... Tokio se bere moc vážně. A z dobrého důvodu - je to vážné místo."

CUNDOKU = nakupování a hromadění knih, aniž by je člověk přečetl

Lauralex
06.08.2021

Je dokázáno, že jakmile je na knize kočka a je k tomu taky ještě navíc říznutá Japonskem, přečtu si ji. Ať už jako milovník koček, Japonska nebo literatury, Kočka a město nebyla výjimkou.

Mozaika několika povídek, ve kterých se odehrávají celkem běžné, avšak něčím záhadné osudy, jejichž vysvětlení proběhne jen tak mimochodem, úplně jinde a úplně jinak, než byste čekali. Krásná myšlenka toho, že ne všechno je takové, jak to na první pohled vypadá. Pěkně se promítaly jedna do druhé, doplňovaly se, i když třeba jen slabým náznakem, mezi řádky, a čtenář si tak může sám skládat střípky do celého příběhu. Ač britský autor a styl vyprávění, cítila jsem z toho tu japonskou atmosféru a opravdu jsem měla pocit, že čtu japonskou knihu, což oceňuji, jednak je to těžké zachytit a někdy se to nepovede ani samotným Japoncům. Dokázal celkem věrohodně vystihnout místní poetiku a pohled na život.

Je to lehké, samo a jednoduše plynoucí čtení, které se dá přečíst rychle i pomalu, a zanechá úsměv na tváři a tajemno v mysli.