Bez tváře

Helena se na druhé dítě těšila a milovala ho, ještě než se narodilo. Po porodu však nastal zlom. Dětský křik jí drásal nervy, každý den jí bylo hůř. Po odchodu partnera do práce celé hodiny proplakala a současně se snažila utišit pláč dětí. Stala se matkou dvou dcer, z nichž ani jedné nedokázala nic dát. Její lásku k miminku nahradily hluboká deprese a pocit neschopnosti. Nenávist. Pocit zbytečnosti. Kdyby se zabila, uleví se jí… V hodině nejvyšší se rozhodne vyhledat péči odborníka a doufá, že jí pomůže pochopit, co se s ní děje. Dokáže ještě někdy milovat své dcery tak, jak si zaslouží? Kniha je založena na skutečném příběhu. Popisuje nejtemnější zákoutí jedné z psychických poruch, která, ačkoliv na první pohled není vidět, uvnitř ničí mladou maminku zaživa. Má Helena šanci svůj boj vyhrát, nebo je navždycky odsouzená k životu, jaký by nechtěl žít nikdo z nás?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476815/big_bez-tvare-zv3-476815.png 419

Kniha Bez tváře

micha-ella
předevčírem

Určitě je dobře, že se o této psychické poruše píše. Ale styl této knížky je podle mne hodně školácký, místy až trapně, pochvalné komentáře chápu jen kvůli námětu.

Hanaa
08.12.2021

Jsem ráda, že taková kniha vychází. Připojuji se ke čtenářům, kteří knihu dále doporučují k přečtení. Myslím, že autorka popsala naprosto přesně, jak nemoc začíná, jak s ní člověk bojuje, i jak ji lze pomocí odborníků zvládat. Určitě se mi vyprávění nezdálo useknuté a ještě bych chtěla podotknout, že to, jak se zachoval manžel, je obdivuhodné. Jsem ráda, že snad nejen v knize, ale i ve skutečnosti to s pomocí rodiny zvládají.

harena
08.12.2021

Musím jenom poděkovat autorce, že svůj příběh vydala také knižně. Je to nesmírně emotivní vyprávění, jak se krásný, šťastný život ve chvíli může změnit v něco, co bychom si nikdy nedokázali představit, nad čím bychom mávli rukou, že nám se to přece stát nemůže. My jsme přece zdraví a vyrovnaní. Já tu nebudu hodnotit literární zpracování, protože ta kniha je, a určitě i bude důležitá pro všechny, které psychická porucha znenadání přepadne nebo ji poznají u svých bližních, což prosím není vůbec snadné. Nemusí jít přímo o psychoafektivní poruchu, neuvěřitelně časté jsou i poporodní deprese.
Bylo to pro mě těžké čtení, musela jsem i přestat a rozdýchávat, protože to trošku znám a viděla jsem i kolem sebe, jak jsou lidé bezradní a doufají, že to zvládnou sami. Tak ještě jednou děkuji autorce, že knihu napsala a věřím, že mnohým pomůže. Palce nahoru a pět hvězdiček.

cornetka
06.11.2021

Autorka podrobně popisuje Heleniny stavy a pocity, které zažívá a které asi zdravý člověk těžko chápe. Pro mě to byla velmi zajímavá kniha, obzvlášť když je založena na skutečném příběhu. Za mě palec nahoru.

Vknihách
01.11.2021

Tak túto knihu som čítala naozaj dlho. 260 strán mi dalo riadne zabrať. Vôbec nejde o to, že by kniha bola zlá, zle napísaná, s gramatickými chybami, nezaujímavým dejom atd. Proste bola naozaj ťažká. Samozrejme, nemyslím tým, že by som mala vykĺbenie zápästia pri čítaní, skôr mám na mysli takú tú ťažobu, ktorá sa na vás z knihy môže preniesť, zasiahnuť vás…

Príbeh nám rozpráva Helena, ktorá žije s priateľom u jeho rodičov, majú malú jeden a pol ročnú (tým som si nie celkom istá,ale to dieťatko je proste malé) dcérku a očakávajú ďalšieho člena rodiny. Hlavná postava má všetko čo by si mohla priať každá žena. Milujúceho partnera po svojom boku, zdravé, šťastné dieťa a dobrý vzťah so svokrovcami. Všetko sa zmení v jeden deň, keď sa Helena vyberie na prechádzku s dcérkou a napadne ich pes. Presne toto je ten zlomový moment kedy viete, že áno, teraz to príde! A prišlo :\ Helenine stavy-strach, beznádej, apatia... Bola vo vysokom štádiu tehotenstva tak niet sa čo čudovať, že sa bála nielen o nenarodené dieťa, ale aj o dcérku ktorú nadovšetko milovala. Bála sa chodiť von, bola zavretá len vnútri... Po pôrode sa to len zhoršilo a všetky tie rady typu -máš predsa rodinu,musíš sa starať o deti ,veď to prejde,vzchop sa-bola som z toho zúfalá rovnako ako Helena. Nikto jej nechcelo reálne pomôcť,aspoň sa to tak zdalo, aj keď musím priznať ,že v partnerovi mala obrovskú podporu a viem si predstaviť, že nejeden chlap by sa na ňu dávno vykašľal. Depresie sa len zhoršovali a keď sa rozhodla ísť hľadať pomoc k odborníkovi, natrafila na ozajstného "špecialistu". Nebudem vám tu prezrádzať celý dej príbehu,ale naozaj som si musela dávkovať túto knihu s rozumom. Aj keď sú kapitoly krátke, veľakrát som to sekla po dvoch- troch stranách, pretože tá Helenina beznádej sa mi vyrývala pod kožu a nerobilo mi to dobre. Udrela milované dieťa,chcela spáchať samovraždu a to vôbec nie je ľahké čítanie (nedokážem si predstaviť zažiť to)...

V každom prípade,som za to,aby sa o podobných témach hovorilo, čítalo, písalo,aby to ľudia nebrali ako tabu... psychická choroba sama nezmizne,rovnako ako zápal pľúc. Treba na to odborníka a vhodnú liečbu..

Chantal300
17.10.2021

Páni...
Po docteni knížky jsem hledela před sebe a snažila se všechno pobrat. Knížka mi dala odpovědi na moje otázky a to, co se to sakra se mnou dělo po porodu a potom. Neměla jsem sice až takové stavy jako autorka /hrdinka, ale hodně podobné. Otevreny konec na mě působil jakoze ta nemoc prostě nikdy nezmizí a Helena s ní musí žít dál, asi proto jsem pak civela do prázdná a říkala si, ppaní. Ta nemoc číhá na vhodnou chvíli, aby se zas mohla předvezt.

flaquitta
15.10.2021

Příběh mladé matky, která se těší na příchod své druhé dcery. Ke konci těhotenství prožije šok, který patrně poznamená následující období. Dochází ke stěhování, porodu, zvykání si na druhé miminko. Po porodu ale začne maminka trpět depresemi, stejně jako nepochopením okolí. Až zhoršující se stav si donutí vyhledat odbornou pomoc.

Autorka v knize popisuje vlastní zkušenost, o které se ve společnosti dosud mluví málo a děkuji autorce, že tohle téma otevírá a šíří osvětu. Společnost by si měla jistě otevřít oči a neodsoudit matky s frází: Jsi citlivá po porodu, to přejde, musíš zabrat.

Zpracování tématu však podle mne bylo urychlené, nedokázala jsem se správně do hlavní hrdinky vžít.

stesti.s.knihou
08.10.2021

Kniha Bez tváře autorky Lucie Salové mě velmi zaujala svým tématem. Mladá maminka začne po porodu druhého dítěte trpět psychickou nemocí, se kterou si její okolí ani ona sama neví rady. Většina z nich si myslí, že se jedná o poporodní depresi, na kterou pomáhá péče o dítě a každodenní povinnosti. Zhoršující se stav nemoci donutí hlavní hrdinku vyhledat lékařskou pomoc, kde zjistí, že ne vše je takové, jak se zdá.
Autorka se při psaní příběhu inspirovala svými vlastními zkušenostmi, díky tomu je příběh velmi uvěřitelný. Bohužel mi ale vadilo, jak byl příběh velice rychle utnut. Na to, jak dlouho celá nemoc pomalu prosakovala na povrch, autorka detailně popisovala jednotlivé stavy nemoci a příběh postupně gradoval, vše bylo utnuto velice náhle bez bližšího vysvětlení, jak se vlastně hlavní hrdince podařilo začlenit zase do normálního života. V jedné chvíli si tak hrdinka doslova sahá na svůj život, v druhé chvíli žije spokojeně s manželem a dvěma dětmi a s nemocí, kterou se jí podařilo utlumit na minimum.
Škoda toho rychlého konce.