Za dveřmi tma

Zmizení mladé dívky strhne masku spořádaného maloměsta... Když se sedmnáctiletá Emma na lesní párty loučí se svou nejlepší kamarádkou Abigail, je stejně jako většina dívek v jejím věku přesvědčená, že opravdový život mají teprve před sebou. Jenže onoho večera se toho přihodí hodně… a druhý den není Abi k nalezení... Na fasádě malého města uprostřed lesů a hor amerického Středozápadu způsobí Abino nevysvětlitelné zmizení trhliny a skrz ně se postupně valí na světlo léta potlačovaná zášť, dobře skryté prohřešky a maskované předsudky. Především v Abině rodině vyvstanou otázky, které si žádají odpovědi: co tu noc dělal její starší bratr Noah, kterého Abi podrazila; co všechno ví citlivý Jude, nejmladší ze sourozenců, plný jizev na těle i na duši; co si nepřipouští jejich matka Dolly a co všechno má v hlavě otec Samuel, podléhající pastorovi, jenž si svým svatouškovským moralizováním podmanil celé město. A potom je tu Rat, přivandrovalec, jehož nezařaditelnost některé z místních znervózňuje a jiné fascinuje. Městečko Whistling Ridge, na pohled ospale nehybné, připomíná soudek střelného prachu, který jen čeká na jiskru. Zmizení Abi vyhodí dosavadní skutečnost do povětří a v pomalu usedajícím zvířeném prachu se pomalu odkrývá pravda o tom, co se tehdy v noci u skal zvaných Holé kosti skutečně odehrálo… Za dveřmi tma se hned po svém vydání stalo literární senzací a aspirantem na jeden z nejlepších thrillerů roku 2021....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472421/big_za-dvermi-tma-7bt-472421.jpg 3.975
Literatura světová, Pro ženy, Thrillery

Vydáno: , Metafora

Tall Bones, 2021

Kniha Za dveřmi tma

marketa9252
26.12.2021

Nová kniha v roce 2021 a ještě prvotina.
Napínavý příběh.

Kskaja
21.12.2021

Prvních pár stránek jsem si myslela, že tu knížku nedám. Nemohla jsem si zvyknout na styl psaní. Moc nesympatickych postav, moc řečí o Bohu....moc problémů... Druhá půlka knihy se mi začala líbit. Z knížky jde velice neprijemna atmosféra, tak jsem ráda, ze jsem ji konečně dočetla.

Pepina19
12.12.2021

nebylo to špatné čtení, bavilo mě to rozplétání všech nitek a osudů

_Brunetka_
19.11.2021

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Od téhle knížky jsem to sice absolutně nečekala, protože z anotace mi zněla celkem průměrně, ale rozmetala mě na kousky. Autorka má naprosto návykový styl psaní, do kterého jsem v momentě naskočila jako do rozjetého vlaku a mrknutím oka jsem byla v cílové stanici. Nebyly tu žádné omáčky okolo a já hltala každé slovo. Moc se mi líbilo, že sem byla kromě přítomnosti zařazena i retrospektiva a vyprávění z pohledu více postav, v kterých jsem se krásně orientovala. Když už jsme u těch postav, nemůžu si odpustit nějaký komentář i k nim. Byly perfektně charakterově prokreslené a rozdílné, vážně jsem se cítila, jako bych v tom městě žila s nimi…co však musím vyzdvihnout, je to, že si prošly i náležitým vývojem. Můj nejoblíbenější hrdina byl asi Noah. Nejde nezmínit to, že celý příběh má vážně úžasnou atmosféru, která na vás dýchá z každé stránky a vyvolá ve vás řadu pocitů, ale ne přímo těch, na které jste u tohoto žánru zvyklí, to hned vysvětlím. Samozřejmě, že jsem celou dobu četla se zatajeným dechem, protože děj knihy je opředen napětím, tajemstvím a zvráceností všech protagonistů, ale nejde jen o to… Někdo si stěžuje, že tohle není tolik thrillerem, ale spíše psychologickým románem a možná proto se mi to tak líbilo. Objevíte tu témata náboženství/víry (která není však úplně ideální), vyčleňování jednotlivců ze společnosti (pod což spadá homosexualita, rasismus,…všechno „nevyhovující“), násilí, zdánlivé dokonalosti a zkaženosti společnosti, odpuštění, křivdy, poznamenání tragickými událostmi,… a já se jednoduše rozplývala a nevěděla, nad čím mám přemýšlet dřív. A ještě taková poznámka k výše zmíněnému – právě z tohohle často plynuly moje pocity znechucení, zloby, smutku a frustrace, což se mi dlouho nestalo. Hlavního záporáka jsem neuhádla a za mě spokojenost. Konec skvělý. Můžu doporučit úplně všem milovníkům napínavých příběhů a knih s přesahem.

galinek
08.11.2021odpad!

Tak konečně dočteno,....nepamatuji si, kdy bych se tak musela nutit do čtení, několikrát jsem ji i definitivně odložila, pak si říkala, že není slušné knihu nedočíst. Obrovsky mě rozčilovaly časové roviny, kdy už to vypadalo, že to má nějaký děj, ...a opět zvrat a kapitola "Dřive".... Čtivých cca poslední 20 stran,.... posílám dál....

Kenan
02.11.2021

Zmizela dívka a všichni se snaží zjistit, co se s ní stalo. Podle mně to ale nakonec není to nejdůležitější, ale spíš jde o postupné odkrývání charakterů obyvatel malého městečka, jejich tajemství, kostlivců, které skrývají za neustálé dokazování zbožnosti. Říkala jsem si, co tohle je za místo, co jsou to za lidi, kdy snad nikdo z nich není normální. Naprosto depresivní a temné. Ale četlo se to dobře a nenudilo mně to.

Mermaida
31.10.2021

Z počátku se zdálo, že kniha nebude úplně můj “šálek kávy”, neboť jsem se obávala, že její depresivní atmosféra mě pohltí a mě se kniha bude horko těžko číst. Ale ejhle! Téhle knize se povedlo, že jsem se dokopala číst doma (místo prokrastinace u seriálů atd.). Během pátečního večera (29.10.) jsem přečetla přes 150 stránek a knihu jsem odkládala s nevolí, ale zvítězila spánková únava. Během sobotního večera jsem knihu dočítala nakonec až do nočních hodin. Kniha mě opravdu chytla a to tajemno v ní mne překvapivě bavilo. Určitě u mě hrálo podstatnou roli, že kapitoly byly spíše kratší a tak mi přišlo, že mi kniha rychleji ubíhá. Děj měl celkem spád a poslední stránky jsem hltala napnutá a plná očekávání, jak to celé dopadne. Poslední stránky byly celkem "síla" a svým způsobem i dost "brutální" (nebo jak pro koho!).
Mimo to má kniha mnoho postav a můžete se nich ztrácet, a aby toho nebylo málo, tak snad každá postava byla "pofidérní" a měla nějaká svá tajemství. Takže jsem si nakonec říkala, jestli toho tajemna nebylo na jedno malé městečko až moc??

Refadora
17.10.2021

Už jsem asi přečetla a viděla moc detektivních příběhů, takže jsem viníka trefila správně hned ze začátku. Jinak z knížky jsem byla chvílemi úplně nadšená, chvílemi trochu zmatená (hlavně mezi vrstevníky hlavních hrdinů jsem se trochu ztrácela) a na konci trochu rozčarovaná, proto váhám mezi 3 a 4 hvězdami. Přikláním se ale ke 4 hvězdám, protože jde o prvotinu autorky. Trochu bych jí vytkla práci s časem, nebylo vždy úplně snadné zasadit si děj do kontextu (kapitoly "dříve" a "nyní" a na konci podle mně celkem zbytečně nastínila na několika stránkách děj několik let dopředu). Z knížky jsem měla celkem teskný pocit a nečetla se mi úplně lehce, lidem v depresi bych ji nedoporučovala. Moc se mi ale líbil námět i propracování postav a jejich vývoj v průběhu příběhu.