Za dveřmi tma

Za dveřmi tma https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472421/bmid_za-dvermi-tma-7bt-472421.jpg 4 112 47

Zmizení mladé dívky strhne masku spořádaného maloměsta... Když se sedmnáctiletá Emma na lesní párty loučí se svou nejlepší kamarádkou Abigail, je stejně jako většina dívek v jejím věku přesvědčená, že opravdový život mají teprve před sebou. Jenže onoho večera se toho přihodí hodně… a druhý den není Abi k nalezení... Na fasádě malého města uprostřed lesů a hor amerického Středozápadu způsobí Abino nevysvětlitelné zmizení trhliny a skrz ně se postupně valí na světlo léta potlačovaná zášť, dobře skryté prohřešky a maskované předsudky. Především v Abině rodině vyvstanou otázky, které si žádají odpovědi: co tu noc dělal její starší bratr Noah, kterého Abi podrazila; co všechno ví citlivý Jude, nejmladší ze sourozenců, plný jizev na těle i na duši; co si nepřipouští jejich matka Dolly a co všechno má v hlavě otec Samuel, podléhající pastorovi, jenž si svým svatouškovským moralizováním podmanil celé město. A potom je tu Rat, přivandrovalec, jehož nezařaditelnost některé z místních znervózňuje a jiné fascinuje. Městečko Whistling Ridge, na pohled ospale nehybné, připomíná soudek střelného prachu, který jen čeká na jiskru. Zmizení Abi vyhodí dosavadní skutečnost do povětří a v pomalu usedajícím zvířeném prachu se pomalu odkrývá pravda o tom, co se tehdy v noci u skal zvaných Holé kosti skutečně odehrálo… Za dveřmi tma se hned po svém vydání stalo literární senzací a aspirantem na jeden z nejlepších thrillerů roku 2021.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Metafora

Tall Bones , 2021

Refadora
17.10.2021 4 z 5

Už jsem asi přečetla a viděla moc detektivních příběhů, takže jsem viníka trefila správně hned ze začátku. Jinak z knížky jsem byla chvílemi úplně nadšená, chvílemi trochu zmatená (hlavně mezi vrstevníky hlavních hrdinů jsem se trochu ztrácela) a na konci trochu rozčarovaná, proto váhám mezi 3 a 4 hvězdami. Přikláním se ale ke 4 hvězdám, protože jde o prvotinu autorky. Trochu bych jí vytkla práci s časem, nebylo vždy úplně snadné zasadit si děj do kontextu (kapitoly "dříve" a "nyní" a na konci podle mně celkem zbytečně nastínila na několika stránkách děj několik let dopředu). Z knížky jsem měla celkem teskný pocit a nečetla se mi úplně lehce, lidem v depresi bych ji nedoporučovala. Moc se mi ale líbil námět i propracování postav a jejich vývoj v průběhu příběhu.

evaval
06.10.2021

Kniha se četla velmi dobře, popisuje malé město, kde má každý svoje kostlivce ve skříni. Doporučuji.

bookcase
29.09.2021 4 z 5

Je to hodně rozvláčné, i na můj vkus. Ale když vydržíte, poslední třetina je šílená jízda. Příšerné, co některé rodiny skrývají.

galinek
21.09.2021 odpad!

Zatím čtu, ale spíš nečtu a musím se nutit.....už dlouho se mi nestalo.....ale určitě dočtu,....uvidíme....

Šárka78095
19.09.2021 4 z 5

Naprosto souhlasím s recenzentkou JustWomen. Skvělá kniha. Nepředvídatelná, tajemná, velmi složité vztahy v rodinách a mezi obyvateli malého města v podhůří Skalistých hor.

annettka1098
12.09.2021 3 z 5

Celou knihu doprovází náboženský fanatismus, který mi tedy dával hodně zabrat. Nepřestává mne občas udivovat, jak někteří věřící dokáží ohýbat různé výroky z Bible, jak se jim to zrovna hodí. Když někdo ubližuje jim, je to hříšník, kterého posedl ďábel a musí být ve jménu Boha napraven. Pokud dělají něco špatného oni sami, pak je to Boží trest, Bůh to tak chtěl a odpustí jim. Náboženská víra se navíc střetává s LBGT, což musím říct, že je obzvlášť v dnešní době velmi zajímavé téma. Kromě toho narazíte v knize také na alkoholismus, domácí násilí, užívání drog mladistvými atd. Přišlo mi, že kniha je okénkem do naprostého dna naší společnosti. Nejvíce mě děsí, že takové městečko někde v Americe (a nejen tam) skutečně je.
 Přestože se mi kniha zdála zbytečně zdlouhavá, jako náhled na společnosti, mi to přišlo výborné.

HODNOCENÍ: 65 %

Na závěr jedno doporučení: kniha mi svým stylem a trošku i obsahem připomínala knihu „Říkala si o to“.

MMacicekk
11.09.2021 3 z 5

Tato kniha má jednu velkou vadu – vystupuje v ní příliš mnoho postav a co hůř, všechny jsou velmi nesympatické. K žádné si tak nevytvoříte bližší pouto, což je způsobeno i útržkovitým vyprávěním – poznáte mnoho postav, ale žádnou do hloubky. Většina postav tak působila velmi ploše. Nebyly jim dány do vínku ani žádné pozitivní charakterové vlastnosti a autorka se snažila do této knihy „natlačit“ všechny aktuální problémy světa – násilí na dětech, násilí na ženách, rasismus, diskriminace, homofobie, náboženský fanatismus atd. Příběh tak nepůsobil příliš reálně – nevěřila jsem a nemohla uvěřit, že by jedno malé městečko a jeho obyvatelé byli až tak zkažení.

IreneP
11.09.2021 4 z 5

Čekala jsem thiller a velké pátrání po zmizelé dívce ve stylu Mizející dívky apod. Ale to knížka Za dveřmi tma není. Navíc je zpočátku tak zvláštně psaná, že člověk neví, jestli číst dál. Ale ano! Mě chytila asi po první třetině. Když jsem přistoupila na to, že budu číst tenhle příběh a opustila svá očekávání. To americké maloměsto je příšerná díra plná děsných (a děsivých) lidí a jejich tajemství. Příliš mnoho Boha, ale také drogy, domácí násilí, nesnášenlivost ke gayům i imigrantům atd. Není to vůbec snadné čtení. Ale stojí to za to.

Zuzulinka
05.09.2021 5 z 5

Kniha byla zajímavě napsaná. Z počátku jsem se nemohla začíst, ale po prvních padesáti stránkách se děj začal stupňovat. Mnoho depresí, ale zároveň i dostatek citů, empatie i lásky.

mikika
30.08.2021 3 z 5

asi bych tuhle knihu jako thriller neoznačila. chyběl mi tu děj. chyběla mi tu hlavní postava. nebo třeba aspoň jiskra naděje. takovou depresi už jsem dlouho neměla a v půlce chtěla knihu odložit. jako by v tom příšerném městě neexistovaly kladné postavy. jako by ani nikoho moc netrápilo, co se stalo s Abi, to je v knize vlastně vedlejší. nakonec jsem knihu prokládala veselou zombie apokalypsou, abych se nezbláznila a dočetla to. uf!

VasnivaCtenarka
23.08.2021 3 z 5

Přestože tato kniha nebyla mým šálkem kávy a při čtení jsem se trošku trápila, protože mi tak úplně nesedl styl psaní, musím velmi kladně ohodnotit promyšlenost samotného děje. Děj samotný měla autorka promyšlený opravdu brilantně! Klobouk dolů. To, jak nám vykreslila městečko spolu s místní atmosférou bylo dokonalé. A osobně bych v takové atmosféře být nechtěla minutu!

Přestože nám autorka umožnila nahlédnout do života postav, osobně jsem si k žádné postavě nevytvořila pozitivní vztah. Nějak mi každá postava byla nesympatická a to považuji také za jistou nevýhodu příběhu. Přece jen, když v příběhu nemáte svého favorita, alespoň jednoho, pak vám v tom příběhu něco schází. Zapálení pro jeho příběh. A že v tomto díle bylo postav! Zorientovat se v nich mi dávalo taky zabrat.

Kniha Za dveřmi tma nám podává příběh ve dvou dějových linkách. První dějová linka nám přibližuje současnost, druhá nás zase vrací do minulosti a odkrývá právě různá tajemství obyvatel města.

Zpočátku je příběh trošku táhlejší, ale jak se více začítáte a začítáte, pozvolna se odkrývají právě ty pravé charaktery postav, tím se tempo pozvolna zrychluje.

Vím, že se autorka opravdu snažila a je to z příběhu znát, musím však tuto knihu ohodnotit spíše průměrně. Ale myslím si, že na první román to je velmi zdařilé dílo, velmi a jsem zvědavá na případnou další knihu od autorky. Mám totiž ráda, když mohu sledovat, jak se autoři ve svém psaní zdokonalují. Tak snad se brzy dočkáme další knihy.

JustWomen
10.08.2021 5 z 5

Originální, tajemné, děsivé, ponuré, nepředvídatelné, prostě skvělé. Bylo tam všechno, homosexualita, rasismus, šikana, násilí, drogy, přátelství, šílené rodinné vztahy a vztahy obyvatel uzavřené komunity. Zavřené dveře je někdy třeba otevřít.

Nixa
09.08.2021 3 z 5

Já bohužel z knihy nadšená nejsem. Autorka má hodně originální styl psaní a tak jsem se dlouho nemohla začíst. V knize je i poměrně hodně postav a než jsem si ujasnila, kdo je kdo, tak to taky celkem trvalo. Asi v půlce knihy jsem se opravdu začetla a hltala jednu stránku za druhou, ale pak byl najednou konec, který by byl skvělý a opravdu mrazivý, kdyby to bylo napsané trochu jinak a nebylo to tak uspěchané. Takhle je tam to rozuzletí a překvapivý moment jen tak mimochodem zmíněný. Přesto určitě kniha stojí za přečtení. Hodně na mě zapůsobila společností lidí, která nepříjímá jedince co se trochu odlišují od ostatních. V knize se objevuje rasismus, domácí násilí, kruté trestání dětí, problémy s alkoholem a drogami.

něcosivymysli
06.08.2021 5 z 5

Anotace působí poměrně běžně a mohli byste ji s lehkou obměnou dosadit k dalším 50 knížkám, ale věřte, že autorka i tak zvládla příběh pojmout originálně. Celé je to znepokojivé asi jako obálka knížky a čím více se dozvídáme o minulosti města, tím děsivější knížka je. Někteří čtenáři si stěžovali na množství postav a nepřehlednost, ale já s nimi neměla žádný problém a poměrně brzy jsem si vztahy ve městě urovnala. Taky některým vadí pomalé tempo, s tím se ale také neztotožňuji, knížka sice nemá zvrat na každé stránce, ale nudná a vleklá rozhodně není, jen je zaměřená na životy a pocity jednotlivých postav. Snad jediné malé minus které v knížce vidím je trošku uspěchaný závěr, ke zbytku se mi to příliš nehodilo a trochu bych ho ještě natáhla.

stesti.s.knihou
03.08.2021 4 z 5

Za dveřmi tma je thriller, který vás bude držet v napětí až do posledního momentu. Hlavní zápletkou je zmizení sedmnáctileté Abigail; nikdo z jejich blízkých netuší, co se s ní stalo. Odešla dobrovolně? Byla zabita? Někdo ji unesl?
Postupně je nám odhalován příběh malého městečka. Vztahy mezi obyvateli jsou velmi propletené, vše navíc zastírá jejich temná historie. Ve městě to nemá jednoduché nikdo, kdo se jakýmkoli způsobem vymyká standardům - ať už přistěhovalci či lidé, kteří chtějí žít jinak, než je požadováno.
Při čtení knihy postupně objevujeme tmu za zavřenými dveřmi, tedy momenty, které si každá z rodin drží pod pokličkou a neventiluje je mezi ostatní. Postupně se dozvídáme, kdo z obyvatel měl důvod Abigail ublížit, zároveň ale poznáváme i toxicitu jednotlivých rodin a jejich vztahů.
Příběh skvěle graduje, na konci už jen hltáte stránky a čekáte, co bude.
Pokud jste milovníky thrillerů, tahle kniha by vás rozhodně neměla minout.

Nikola_
24.07.2021 5 z 5

Tohle bylo něco. Doporučuji

knihomolkaJani
20.07.2021 4 z 5

Uff.. tak tohle bylo něco. Prvních cca 120 stran jsem se poměrně nudila a ztrácela se v postavách, kterých je zde opravdu mnoho. Poté se kniha rozjede na plné obrátky a začne se dít mnohem více. Kniha je o ohromné nenávisti a netoleranci. Obsahuje opravdu silná témata. Příběh o hledání Abi je zde trochu upozaďován, ale asi to knize nijak neubírá.

ivetdos
12.07.2021 4 z 5

Pokud máte rádi ponurou atmosféru, městečko plné narušených lidí, kde každý z nich má nějaké tajemství, pak je tato kniha přesně pro vás. Je to zajímavý příběh, kde postupně odhalujeme různá tajemství jednotlivých postav a snad nikdo vám tam nebude sympatický. Zpočátku budete mít binec v postavách, ale brzy se zorientujete.
Hodně cením, jak lehce se tato kniha četla, ale chvilkama se děj zbytečně táhl a měla jsem tendence přeskakovat. Taky mohou mít problém ti z vás, kteří věří v Boha, protože se tam občas objevují výňatky z bible, které jsou podávány jinak, než jak ve skutečnosti mají být myšleny. Objevují se zde ale i témata homosexuality, rasismu, drog a násilí.
I tak se mi ale kniha líbila, je to jedna z těch lepších psychologických dramat s thrillerovými prvky, takže určitě doporučuju

Danago
08.07.2021 4 z 5

Za mě se jedná spíše o psychologický román než o thriller. Proto kdo by očekával napínavý thriller mohl by být zklamaný. Musím ocenit velice dobře rozpracovaná témata , která jsou stále aktuální. Uzavřená společnost amerického maloměsta je plná předsudků , nesnášenlivosti a zloby. Já jsem se v postavách zorientovala bez problémů. Děj je poměrně pomalý autorka vykresluje především problémy jednotlivých postav a jejich složité životní příběhy. Příběh má podle mě po celou dobu stejné tempo a i když kniha nemá nějaké nečekané zvraty, tak mě zajímalo jak se příběhy jednotlivých postav budou vyvíjet.

Booktwins
08.07.2021

4/5

Stejně jako hodně lidí, jsem měla vysoká očekávání, která se bohužel vyplnila jen z poloviny. Začátek knihy byl skvělý, originální, nabíral obrátky a nebýt toho nudnéhpp středu, byla by to skvělá kniha. Bohužel se tak nestalo a něco okolo sto stran mě nudilo. Ne že by se tam nic nedělo, ale bylo to zdlouhavé a bez cíle. Ze začátku jsem také měla problém se orientovat v postavách, protože se jich tam najednou objevilo opravdu hodně a asi až do poloviny knihy jsem tápala, kdo je kdo. Kromě těch negativních věcí, se tu objevuje i pár pozitivních. Je to promyšlené, má to grády a jedno plus, které u thrillerů obzvlášť oceňuju je nějaká hloubka. Řeší se tam i důležitá témata a nebudu vám úplně říkat jaká, protože mě osobně to překvapilo, ale jsou opravdu skvěle vykreslené, jak ty postavy, tak ty problémy a myslím si, že pokud neuhodnete vraha uprostřed knihy, tak by vás to mohlo i překvapit. Hodnotím nadprůměrně, protože ta kniha si to i tak zaslouží.