stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Sucho Sucho Neal Shusterman

Ač nejsem častým čtenářem young adult žánru, v rámci knižní štafety jsem měla možnost přečíst si tento dystopický příběh. Jak zřejmě většina z vás ví (po svém vydání kniha obletěla Instagram a bylo těžké si jí nevšimnout), hlavním motivem je v knize období sucha. Jednoho dne zčistajasna přestane téct voda ve všech domácnostech a začíná se, pomalu ale jistě, odehrávat boj o přežití. Je všeobecně známo, že člověk si uvědomí, co měl, až když o to přijde - a stejné je to v tomto případě i s vodou.
Hlavními hrdiny je parta náctiletých, kteří byli kvůli situaci nuceni postavit se na vlastní nohy a vydat se za hledáním pitné vody. Potýkají se s lidmi, kteří jsou pro kapku vody schopni ublížit či zabíjet, brzy však zjistí, že ani jim zřejmě nezbývá jiná možnost, pokud chtějí zůstat naživu.
Nápad skvělý, zápletka perfektní, rozjezd knihy napínavý - a zde bych se superlativy asi skončila. Celkový děj bohužel nebyl propracován dobře, chybělo spoustu důležitých detailů, které každého čtenáře nutně musí během čtení napadnout (ku příkladu jak se vůbec mohlo stát, že k suchu došlo - proč se příděly vody neregulovaly už dříve, proč se na to daná oblast lépe nepřipravila, jelikož z děje vyplývá, že o tom lidé věděli už dříve apod.). Když se ale na knihu podívám jako na youngadultovku, která seznamuje současnou mladou generaci s problémem plýtvání vodou a nutností uvědomovat si, co máme a co se potenciálně může stát, když o to přijdeme, je kniha velkým přínosem.

06.01.2021 3 z 5

Strom splněných přání Strom splněných přání Jenny Gladwell (p)

Jedná se o vánoční romantický příběh (což je asi patrné na první dobrou). Hlavní hrdinkou je novinářka Jane, která je po rozchodu s partnerem emočně nevypořádaná a proto ji šéfová posílá do Norska, kde má Jane za úkol napsat reportáž o kácení vánočního stromu pro Anglii. V Norsku se Jane seznamuje s novými lidmi a, nečekaně, dochází k jejímu přerodu z vystrašené a smutné bývalky v silnou sebevědomou ženu, milostný vztah included.
A teď mé hodnocení. Já vám nevím, ale myslím si, že i romantický příběh se dá napsat dobře. Jasně, vždycky to bude tak trochu brak, ale i ten může být v jistých ohledech originální a vyvolávat ve čtenáři emoce. Což se téhle knížce vůbec nepovedlo... Zápletku a rozuzlení jsem odhadla do posledního detailu v polovině knihy, atmosféra Vánoc na mě vůbec nedýchla a o emocích se krom antipatiích s hlavní hrdinkou také nedá moc mluvit. Možná, že kdybych před měsícem nečetla Hotýlek na Islandu, nepřipadalo by mi to tak hrozně patetické a nudné, ale Strom splněných přání mi bohužel ve finále připadal jako chudý příbuzný Hotýlku.

21.12.2020 2 z 5

Příliš vysoká očekávání Příliš vysoká očekávání Karolina Hošek

Pokud jste se v devadesátkách narodili nebo v nich vyrůstali, pravděpodobně se vám tahle knížka bude líbit stejně jako mně. Začíná rokem 89, kdy během listopadové revoluce přichází na svět hlavní hrdinka. Postupně sledujeme její dětství a mládí formou krátkých deníkových zápisků a vězte, že vám kniha zajisté vyvolá spoustu vzpomínek na vaše vlastní vyrůstání :)
Paní autorka vychází z vlastních zážitků (na příklad život v zahradním domku a množství mladších sester), kniha je ale samozřejmě fikcí.
Myslím, že tento počin může být vhodný i pro nepravidelné čtenáře díky jednoduchému, lehkému a vtipnému stylu, jakým je kniha napsána.

21.12.2020 4 z 5

Paříž tě nikdy neopustí Paříž tě nikdy neopustí Ellen Feldman

Příběh z období 2. světové války a okupované Francie. Hlavní hrdinka Charlotte pracuje v knihkupectví a společně se svou malou dcerou se potýkají s nedostatkem potravin (ostatně jako celá Francie). Když se jim nabízí pomoc z rukou německého důstojníka, Charlotte se to v prvním momentu velmi příčí, co by ale neudělala po dobro a zdraví své malé dcerky Vivienne...
Zároveň zde sledujeme i období po deseti letech od osvobození Francie, kdy Charlotte společně s Vivi žijí v Americe.
Hlavním přínosem příběhu není popis dění během války, příběhy z koncentračních táborů ani vykreslení půvabů Paříže. Hlavní je zde otázka židovství, antisemitismu a náboženství.
A teď co se mého názoru týče. Co si budem povídat, jakožto milovník všeho pařížského mne zaujala hlavně ta Paříž (2. světové války je v knihách spoustu a upřímně to pro mě asi není důvod, proč bych po nějaké knize sáhla). Příběh jako takový nebyl špatný, nicméně ve mně nevyvolal žádné hlubší emoce (což by zrovna příběh mladé opuštěné matky žijící v Paříži okupované německými vojáky podle mého názoru vyvolat měl) a celkově tak nějak klouzal po povrchu. Zajímavá byla otázka židovství deset let po válce v Americe, i to mi ale připadalo autorkou jen lehce nastíněno, nikoli propracováno do hloubky. Celkově si myslím, že paní autorka chtěla otevřít velmi důležité téma židovství v poválečné době, použila k tomu lukrativní místo a lukrativní hrdinku (Paříž, knihkupectví, mladá ovdovělá zásadová matka), už se ale nepovedlo propracovat téma do důležitých detailů.
Kniha se četla dobře a rychle, ale z výše zmíněných důvodu nemohu hodnotit lépe.

14.12.2020 3 z 5

Odložená spravedlnost Odložená spravedlnost Petr Čepek

(SPOILER) Kniha je rozdělena do dvou částí. V první sledujeme soudní proces, ve kterém je za únos a vraždu sedmnáctileté dívky odsouzen narkoman Josef Sklenář. To samozřejmě není nic neobvyklého, zajímavým prvkem je zde však to, že období jednoho dne sledujeme pohledem několika lidí spojených s tímto soudním procesem - pohled samotného Sklenáře, jeho advokátky, soudce, svědkyně a státní obhájkyně. Díky tomu je samozřejmě první část knihy poněkud pomalejší, jelikož se neustále vracíme k těm stejným událostem pohledem několika lidí. Sklenářův soud je nakonec odložen pro nedostatek důkazů, brzy po něm však podezřelý Sklenář umírá ve vazbě na zástavu srdce.
V druhé části už přichází více dynamičnosti a děj se začne odvíjet jakožto standardní thriller. I zde je však několik motivů, které vás svou originalitou jistě překvapí. Mimo jiné i to, že na konci první části jste zcela přesvědčeni o tom, kdo je vrah, ale ono to ve finále není až tak zřejmé :) Z důvodu únosu další dívky velmi podobnému případu, za který byl souzen Sklenář, se znovu začíná odkrývat několik let stará záležitost a na povrch vyplouvají zajímavá zjištění.
Musím říct, že mě tahle knížka z právnického prostředí velmi bavila, ostatně šla jsem do ní bez větších očekávání. Přece jen - český thriller - neznám moc novodobých signifikantních děl z tohoto odvětví. Ale tohle bylo opravdu super, zamotané, napínavé, a pokud máte chuť na detektivní thriller odehrávající se na konci devadesátek a na počátku 21. století v Praze, určitě sáhněte po Odložené spravedlnosti.
Myslím si, že by z toho mohl být výborný český film (úplně tam vidím Vetchého :)).

09.12.2020 4 z 5

Den, kdy jsem zahlídla lásku Den, kdy jsem zahlídla lásku Josie Silver

Pokud si předvánoční období rádi spojujete s filmy typu Láska nebeská, mohu vám vřele doporučit tenhle romantický příběh. Já doteď měla s Vánocemi (tedy co se knih týče) spojeného pouze Harryho Pottera, myslím si ale, že tato knížka se přidá do pořadí :)
Laurie jednoho dne během cesty autobusem zahlédne na zastávce mladého muže, který ji natolik zaujme, že na něj zůstane zírat. Mladík její pohled opětuje a, světě div se, mezi oběma přeskočí tak velká jiskra, že se do sebe na první pohled zamilují (já vím, tady je to opravdu hrozný patos, ale příběh je ve finále moc fajn). Sotva se muž zvedne z lavičky a chystá se do autobusu naskočit, aby s Laurie navázal kontakt, autobus odjíždí a mladá dvojice na sebe zůstane jen smutně zírat. Laurie začne po mladíkovi pátrat, jelikož tuší, že se dost možná jedná o její životní lásku. O to větším překvapením ale je, když po roce hledání tento mladík přichází přímo za ní. A ne jen tak náhodou - začne totiž chodit s její nejlepší kamarádkou a spolubydlící Sarou. I přes silné emoce se oba nezávisle na sobě rozhodnou nezničit jejich vztah se Sarou a budují mezi sebou dosti křehké přátelství...
Ano, je to romanťárna jako blázen, zápletka je dosti nereálná, ale musím říct, že jsem si to čtení užila. Veškeré důležité momenty se v knize odehrávají právě v období Vánoc, proto se příběh do tohoto času perfektně hodí. Nemohu se zbavit představy, že kdyby kniha byla zfilmována, jednalo by se o další oblíbený předvánoční film :)

09.12.2020 5 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Děj se odehrává v malém městečku, a jak už to na takových místech bývá, jeho obyvatelé se všichni více či méně mezi sebou znají. Naprostá většina obyvatel má však dobré povědomí o novém řediteli místní školy, Tomu FitzWilliamovi. Tom je doslova magnetem na ženy a dívky, svým nenuceným šarmem dokáže okouzlit nejen své sousedky, ale také studentky z jeho školy. Ne vždy je však tento dar k dobru.
V jednotlivých kapitolách postupně odkrýváme nemocné vztahy jednotlivých obyvatel městečka - studentky Jenny, jejíž matka trpí bipolární poruchou a podezřívá ředitele školy, že je vůdcem tajné organizace; studentky Bess, jež je do ředitele beznadějně zamilovaná a tráví s ředitelem víc a víc času; mladé novomanželky Joey, která se i s manželem přistěhuje do domu sousedícího s domem Toma FitzWilliama a ihned po prvním setkání naprosto podléhá jeho šarmu. Krom toho ale děj prolínají také kapitoly z policejního výslechu. Hned v úvodu knihy zjišťujeme, že v městečku došlo k vraždě, která je spojena s rodinou FitzWilliamových a že několik obyvatel městečka mělo poměrně dobrý motiv k vraždě.
Jedná se o další z knih ideálních pro tyto dlouhé podzimní večery. Napsáno velmi dynamicky a napínavě, pokud chcete fajn thriller, kniha Pod dohledem zajisté splní vaše očekávání :)

30.11.2020 4 z 5

Láska ve světě lichých ponožek Láska ve světě lichých ponožek Marie Vareille

Nenechte se odradit neatraktivním názvem knížky, který evokuje patetický románek. Tohle byl jeden z nejhezčích romantických příběhů, jaký jsem za poslední dobu četla. A nejspíš to bude tím, že ta milostná dějová linka je spíše okrajová, mnohem více se tady pomocí retrospektivních deníkových zápisů řeší láska sesterská.
Celý děj se odehrává v Paříži, což je moje srdcovka, hlavní hrdinka je moje věková kategorie, což je sympatické, a trpí panickými záchvaty, což je zajímavé. Když k tomu přičteme, že záchvaty paniky zde nejsou z pouze důvodu ozvláštnění příběhu, ale taky proto, že jsou způsobeny událostmi z minulosti, jimž pomalu přicházíme na kloub, kniha zajisté zaujme nejednu čtenářku (a dost možná i čtenáře).
Nelekejte se anotace, ta ani zdaleka nevystihuje to, co z knihy získáte. I mně ukápla v závěru slza, a to jsem celkem tvrďák :)
Za mě zatím nejlepší kousek z Edice Sedmilásek.

27.11.2020 5 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

První půlku knížky jsem se snažila přijít na to, co se to sakra děje, co to vlastně čtu a kde se v tom ukrývá ten perfektní thriller, který jsem znala ze seriálového zpracování. Takže upozornění pro všechny ostatní, abychom předešli dalším zmateným a zklamaným čtenářům, jakým jsem byla i já - kniha je mnohem více psychologickým románem nežli napínavým thrillerem.
V první polovině knihy narazíte na dialog zřídkakdy. Veškerý obsah je tvořen vnitřními monology hlavní hrdinky. O to více ale oceňuji ten přerod, který je jasně cítit ze závěrečných kapitol. Zde se už dialogů nachází podstatně více a já předpokládám, že to byl i autorčin záměr - v úvodu vykreslit hrdinku, jejíž svět je postaven na manželovi, synovi a terapeutické praxi. Žádní přátele, pochybné vztahy s rodinou, žádné vedlejší zájmy. Poté, co se však Grace obrátí svět vzhůru nohama a zjistí, že dvacet let žije ve vykonstruované lži a její až úzkostlivě dokonalý svět je vlastně přelud, začínáme poznávat opravdovou, přirozenou Grace.
Znovu však upozorňuji všechny věrné zastánce napínavých thrillerů, aby si v tomto případě raději pustili seriál. Pokud jste však milovníkem melancholických, přemýšlivých románů, možná trochu ve stylu Liane Moriarty, knížka by se vám mohla líbit.

20.11.2020 4 z 5

Poslední na seznamu Poslední na seznamu Peter Mohlin

Důvody pro nízké hodnocení jsou dva.
Za prvé - jedná se o poměrně průměrnou detektivku, která vlastně ničím nevybočuje z řady jiných příběhů, kterých každý určitě četl několik. Sledujeme zde osud FBI agenta Johna, který se kvůli infiltraci do drogového kartelu dostal do programu ochrany svědků. Z Ameriky se stěhuje zpět do rodného Švédska, dostává novou identitu a začíná pracovat jako detektiv zabývající se odloženými případy. Konkrétně vyšetřuje kauzu zmizení mladé dívky starou deset let. Z vraždy byl obviněn jeden mladík, jehož před vazbou uchránilo pouze to, že dívčino tělo nebylo nikdy nalezeno. Je v Johnově největším zájmu případ vyřešit, jelikož obviněným mužem je jeho mladší bratr. John začíná pátrat, na případ se dívá očima bývalého FBI agenta a brzy začíná přicházet na mezery v původním vyšetřování. Potud je to ještě fajn, ač tedy poněkud tuctové.
Ale! Problém nastává v korektuře textu. Musím říct, že knihu s tolika chybami jsem snad ještě nečetla. Opakování slov, chybně použité tvary sloves, špatný slovosled, pochybná interpunkce... Přiznám se, že jsem si z hledání chyb musela udělat zábavu, jinak bych knihu snad ani nedočetla.
Z toho důvodu hodnotím pouze dvěma hvězdami a doufám, že se jedná o první a zároveň poslední knihu s tolika hrubkami, která se mi dostala do rukou :)

11.11.2020 2 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Další knížka ze série Romantické útěky opět nezklamala :) Tentokráte se ocitáme na Islandu v příjemné hygge atmosféře. Ačkoli toto slovo nemám moc ráda (ostatně když si chcete doma udělat příjemné a útulné prostředí, nemusíte to pojmenovávat slovem hygge), k téhle knížce se to ale tak nějak hodilo.
Je to klasická romanťárna, kde hned od začátku víte, kdo s kým skončí a jak to dopadne, ale to se od těchto knížek tak nějak očekává. Velmi se mi ale líbily popisy islandské přírody, a to až tak, že jsem si Island připsala na pomyslný seznam míst, která chci navštívit :)

04.11.2020 4 z 5

Ať zemře Ať zemře Sarah Pinborough

Naprosto dokonalá kniha a další skrytý poklad mezi thrillery. Podle anotace příběh nevypadá nijak extra, ale nenechte se zmást!
Marcie pochází z chudých poměrů, v minulosti žila v karavanu a pracovala jako servírka. Měla však štěstí a ulovila velmi bohatého muže, jenž se s ní, po vyhroceném rozvodu s bývalou ženou, oženil. Marcie si postupně několik let buduje své místo mezi savannahskou smetánkou, lidmi s “modrou krví” s bohatou rodinnou historií a neméně bohatými konty. Zlom však nastává ve chvíli, kdy mezi ně přichází nová manželka jednoho z nejvýše postavených členů jejich společnosti. Jeho původní manželka zemřela na rakovinu, William však nelenil a našel si ženu novou, ještě o 10 let mladší než je Marcie. Ta se najednou cítí být ohrožena ve svém postavení nejmladší manželky ve společenství; když si navíc všimne neskrývaného flirtování jejího manžela s novou ženou Williama, rozhoduje se, že to tak nenechá.
Už samotný tento příběh by vystačil na fajn thriller, věřte mi ale, že tohle je teprve začátek. V knize sledujeme kontrast mezi společenskou smetánkou a ženami z nižší společnosti, ješitnost starších, bohatých mužů, kteří si myslí, že za peníze si koupí cokoli, ale také prvky černé magie a voodoo.
Opravdu vřele doporučuji, knihu jsem přečetla za dva dny a po jejím dočtení jsem měla přesně takový ten prázdný a zároveň naplněný pocit, který získáte jen tehdy, když dočtete opravdu dobrou knihu, která vás svým příběhem naprosto pohltí.

02.11.2020 5 z 5

Aplikace lásky Aplikace lásky Tash Skilton

Aplikace lásky je takovou oddechovou jednohubkou, která vám vykouzlí úsměv na tváři. Od knihy nečekejte žádnou velkou literaturu ani hlubší význam, obsah přesně odpovídá anotaci, která nenechává moc prostoru pro představivost.
Sledujeme zde osud dvou lidí, muže a ženy, kteří se živí jako ghostwriteři - za své klienty obepisují v internetových seznamkách potenciální kandidáty a snaží se s nimi domluvit rande. No a jaké to pak je, když se náhodou střetnou dva ghostwriteři spolu na jedné seznamce a zjistí, že mezi nimi přeskočila jiskra, přestože vlastně vystupují za jinou osobu? Přesně o tom a ještě dalších romantických klišé je tato knížka.
Pro mě to opět byla příjemná oddechovka, kterou jsem slupla za dva dny, ono je potřeba si ty dny občas zpříjemnit nějakým takovýmhle příběhem, nad kterým nemusíte přemýšlet a můžete se poddat typickým romantickým stereotypům, jejichž pravděpodobnost je v reálném životě téměř nulová :)

29.10.2020 4 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Pokud chcete dobrý, napínavý thriller s až hororovými prvky, povinně si přečtěte Mráz pod kůží! Když jsem si tuhle knížku vybírala, říkala jsem si, že to bude další z těch klasických thrillerů, který nenadchne nezarmoutí, během pár dní jej přečtete a nezanechá ve vás žádnou hlubší emoci. Ale tahle knížka naprosto předčila má očekávání a ať vzpomínám, jak vzpomínám, nemyslím si, že bych někdy něco podobného vůbec četla.
Sledujeme zde partu pěti přátel, kteří se po deseti letech setkávají na horské chatě v Alpách. Všechny je spojuje jejich láska ku snowboardingu a horám, před lety působili jako profesionální závodníci na u-rampě. Přesně před deseti lety však došlo k jistému neštěstí, které dodnes není vyřešeno - jedna z jejich kamarádek a zároveň soupeřek beze slova zmizela těsně před závodem. Její tělo nebylo nikdy nalezeno, z toho důvodu byla nakonec prohlášena za mrtvou. Poté, co celé zbývající partě přijde pozvánka na víkend v horách za účelem zavzpomínání si na staré časy, všichni (ať už s menšími či většími obavami) souhlasí. Ihned po příjezdu si však začnou uvědomovat, že se vůbec nejedná o přátelský víkend na horách, ale o holý boj o přežití. Ocitají se na opuštěné chatě bez personálu, kde jim někdo neznámý připravil “hru”, díky které se začnou otevírat staré rány a na povrch vyplouvají dlouho ukrývaná tajemství.
Tahle knížka mě velice bavila, v podstatě jsem se od ní nedokázala odtrhnout od prvního momentu; když jsem ji v noci četla sama v pokoji, byla jsem doslova vystrašená, napětím je naplněná téměř každá strana, střídání současnosti a minulosti vás neustále udržuje v pozornosti a o překvapivé momenty zde taky není nouze.

29.10.2020 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Knihou nás provází hlavní hrdinka Josie Quinnová, kterou si zřejmě oblíbíte od prvního momentu (stejně jako já). Josie je momentálně suspendovaná z výkonu práce kvůli použití nepřiměřeného násilí v předchozím případu. Jelikož však přitahuje nebezpečné situace, ocitne se jako svědek u havárie auta. A nejedná se o ledajakou havárii - auto narazí do budovy benzinové stanice krátce poté, co je doslova provrtáno kulkami. V autě se nachází členové gangu a středoškolský učitel. Záhy proniká na povrch informace o spojitosti členů posádky s případem mizejících dívek v okolí. Případu se ujme místní policie, Josie však nic nenechává náhodě a případ si vyšetřuje po vlastní ose. A je dobře, že to dělá - přichází totiž na věci, které by policie nikdy nebyla ochotna zveřejnit... Děj navíc prolíná Josiino bilancování nad starým a novým vztahem, které příjemně ředí hladinu policejního vyšetřování.
Kniha je plná napínavých momentů, v podstatě od prvního okamžiku se nenudíte, ba naopak jedete spolu s Josie na vlně záhadných zmizení. Zápletku určitě nečeká ani jeden ze čtenářů - i pro mě byla překvapením. Mám radost, že se ke mně tento #skrytypoklad mezi thrillery dostal a jsem moc zvědavá na pokračování série s detektivkou Quinnovou!

29.10.2020 5 z 5

Na saních Na saních Kateřina Pojkarová

Krása místo popela - Na saních je druhým dílem série. Já osobně jsem četla pouze tento druhý díl, ale vůbec ničemu to nevadilo, jednalo se o samostatný příběh, který jen pár zmínkami navazoval na předchozí díl.
Musím přiznat, že nejsem prvoplánovým čtenářem fantasy a většinou jsem k těmto knihám dost skeptická. Tahle útlá knížečka mne ale velmi mile překvapila!
Děj se odehrává v zasněžených horách, hlavní hrdinku Chriss si prostě musíte zamilovat, stejně tak Toryho, který jezdí se psím spřežením. Velmi sympatické je mi i to, že se nejedná o fantasy plné čarodějů, víl, vlkodlaků a příšer, ba naopak, postavy jsou zcela “reálné” a vy máte pocit, že čtete příběh, který se klidně mohl stát.
Příběh je takovým pohlazením na duši, což je obzvláště v těchto časech velmi potřebné. Ale nebojte, v knize se najde i napětí a nějaká ta vražda, romantická linka taky nechybí - prostě má to vše a dokonce i víc, než jsem od toho čekala.

19.10.2020 4 z 5

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Bokovku jsem přečetla za dva dny - jedním z důvodů bylo, že se jedná o poměrně útlou knížku (nemá ani 300 stran), druhým byl děj, jehož dynamičnost a gradace čtenáře udrží v pozornosti.
Podle názvu můžete získat poměrně jasnou představu, o čem kniha bude. Anotace tuto představu ještě rozšíří a předesílám, ať od knihy nečekáte nic moc víc, než co se dozvíte na jejím přebalu.
Karolína je třiatřicetiletá svobodná, bezdětná žena, která se na firemním večírku zaplete s kolegou Markem, ženatým čtyřicátníkem se dvěma malými dětmi. Myslím, že už z téhle věty si mnoho z nás dokáže představit, o čem kniha bude, jaká bude zápletka a vyvrcholení. Marek je znuděný manželstvím, proto je pro něj Karolína, která se snaží splnit každou jeho představu, příjemným odpočinkem od manželky a dvou malých holčiček. Oceňuji vykreslení psychologie postav a jejich postupnou proměnu - emoce, se kterými vstupují do jejich společného “vztahu”, se záhy mění. Zprvu lhostejná Karolína se brzy stává nadšenou, zamilovanou milenkou, Marek si však začíná uvědomovat rodinné kvality... Nejtypičtější klišé, jaké známe z jiných knih i filmů :)
Kniha se čte dobře, uteče vám to, ani nevíte jak, ale žádný překvapivý moment opravdu nečekejte. Gradace v posledních kapitolách ve vás vyvolá pocit stresu z toho, jak autorka může stihnout vyřešit takovou patovou situaci během pár stránek, které zbývají do konce, a - no víte co, nechte se překvapit :))

12.10.2020 3 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Jak je z anotace patrné, sledujeme zde příběh vraha, který je posedlý číslem tři - vždy 3. března zabíjí první ze tří obětí, ostatní dvě pak zabijí s třídenním odstupem. Následně se na tři roky odmlčí, aby pak pokračoval s vraždami na jiném místě. Případ přebírá FBI, která se za pomocí místních policistů snaží vraha dopadnout co nejdříve, začíná totiž třetí série jeho útoků a právě bylo nalezeno tělo první oběti. Policie má tedy 3 dny času do druhé a 6 dní do třetí vraždy. Pokud si nepospíší, je pravděpodobné, že zahyne někdo z jejich řad...
Ač se podle popisu jedná o typickou detektivku, kde čtenář krok po kroku sleduje vyšetřování a honbu policie za vrahem, přece jen zde je pár překvapivých momentů. Na příklad to, že poměrně záhy víme, kdo je vrah (dokonce dříve, než to ví policie), sledujeme tak jejich postupy s jakýmsi vědoucím pocitem a touhou jim pomoci. Víme dopředu, co chce vrah udělat a co ho k tomu vede, jsme tedy spolu s ním o krok napřed před FBI, která se snaží přijít na motiv. Celý děj je doprovázen extrémně čtenářsky sympatickým agentem FBI Mattem Costou. Ten vede Mobilní vyšetřovací jednotku FBI - uskupení agentů, kteří jezdí po různých zapadlých místech Států a pomáhají místní policii řešit složité případy. Nesledujeme tedy detektivy znalé svého okolí, nýbrž společně s FBI pronikáme mezi obyvatele malého městečka, které až doposud bylo považováno za klidné a mírumilovné místo pro život.
Jako celek to funguje velmi dobře a ač je knížka celkem bichlička, po pomalejším rozjezdu přichází super napínavý příběh.

12.10.2020 4 z 5

Pohlednice z Itálie Pohlednice z Itálie Alex Brown

Kniha Pohlednice z Itálie je takovou laskonkou mezi knihami - stejně sladkou, stejně lehkou. Ano, jedná se o hodně slaďoučký román, ale ono to už tak nějak jde cítit z názvu, z obálky i z anotace :)
Hlavní hrdinka Grace pracuje v takovém tom typu skladů, které známe z reality show - když někdo nezaplatí nájem, majetek ze skladu propadá skladovací společnosti, která s ním může naložit, jak uzná za vhodné. A přesně to se jednoho dne stane - Grace otevírá jeden z nezaplacených skladovacích prostorů, ale k jejímu překvapení zde nachází doslova poklad. Prostor je aranžován do podoby obývacího pokoje, společně s luxusním vybavením, drahými obrazy a šperkovnicí plnou diamantových šperků. Grace, která si v osobním životě (samozřejmě) prožívá peklo (podvedl jí snoubenec, její stará nemohoucí matka jí využívá od rána do rána), je naprosto uchvácena deníkem, který zde najde, ztotožňuje se s osudem majitelky skladu a vydává se hledat potomky paní, jež ve svém skladu zanechala nemalé jmění. A, světě div se, v pátrání jí pomáhá velmi krásný, inteligentní, bohatý a hodný muž - však já vás na začátku upozorňovala, že je to laskonka :)
Ale jako na to, že je to červená knihovna, to bylo docela dobrý. Obrovské klišé typu chudinky utlačované podváděné hrdinky, která najde muže, který v reálném životě snad ani neexistuje, je doplněno zajímavými pasážemi odkrývajícími život svobodné matky v období druhé světové války. Co musím dále ocenit jsou krásné popisy Benátek a dalších italských městeček, které vás, obzvlášť v tomto deštivém období, jistě potěší.
Pokud máte rádi slaďárny, určitě se vám kniha bude líbit. Pokud máte spíše rádi jiný žánr knih, bude vám kniha zřejmě připadat stejně úsměvná jako mně, ale spíše v tom dobrém slova smyslu :)

30.09.2020 3 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Jedna z mála Young adult knížek, které mě fakt bavily. Super nápad, jednoduchá zápletka, pokud bych měla svému potenciálnímu budoucímu dítku vybírat YA knihu, stokrát raději sáhnu po tomhle než po Afteru :))
Náctiletá Pipa v rámci školního projektu pátrá po neobjasněné vraždě sedmnáctileté Andie, ke které došlo před pěti lety. Pipa je ukázková šprtka a proto nic nenechává náhodě - při vyšetřování postupuje krok po kroku přesně dle návodů na internetu. A světě div se, po značných peripetiích a lží od přátel dokáže Pipa vyřešit to, co policie a detektivové před lety nedokázali.
Při tomto vyšetřování se však sama Pipa dostává do ohrožení života, vyřešit tak případ co nejdříve je v jejím nejlepším zájmu. Pomocníkem jí je mladík Ravi, jehož bratr byl z vraždy před pěti lety obviněn, a to jen z toho důvodu, že po Andiině zmizení spáchal sebevraždu. Pipa a Ravi se tak snaží očistit jeho pověst a zjišťují, že v rámci vyšetřování nemohou věřit nikomu, ani svým nejbližším...
Standardní vyprávění příběhu prolínají Pipiny zápisky, úryvky z její školní práce a printscreeny konverzací. Kniha vás tak stoprocentně vtáhne do děje, až se sami budete cítit součástí Pipina vyšetřování.

21.09.2020 5 z 5