stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

(SPOILER) Hlavní hrdinka Maya se vypořádává s neobjasněnou vraždou manžela. Krátce po jeho smrti si do domu pořídí kameru, čistě pro jistotu, aby viděla, zda se v její nepřítomnosti neděje něco podezřelého (třeba když chůva hlídá její malou dceru). Jednoho dne na kamerovém záznamu objeví něco, co ji doslova vyrazí dech - na kameře se objevuje její zemřelý manžel Joe, jenž si s úsměvem hraje s jejich dcerkou. Maya okamžitě konfrontuje chůvu s dotazem, co se vlastně děje, ale chůva ji fyzicky napadne, uteče z domu a vezme sebou pro jistotu i flashku s uloženým záznamem. Maya tak nemá žádný hmatatelný důkaz, to jí ale neodradí od pátrání po tom, co vlastně na videu viděla.
Když se k pátrání přidá možná souvislost mezi úmrtím její sestry, ke kterému došlo před pár lety, celá situace se začíná komplikovat. Maya jakožto bývalá členka armády má díky svým kontaktům přístup k mnoha důležitým informacím, které ji krok po kroku odhalují události minulých dní.
Thriller se mi moc líbil, jednoduché napínavé čtení, které vtáhne do děje a zároveň není tuctové. Coben je prostě sázka na jistotu.

21.09.2020 5 z 5

Vypůjčený život Vypůjčený život Ashley Farley

Hlavními hrdinkami jsou dvě ženy, každá z nich je jistým způsobem nespokojená se svým současným životem. Lena žije v nešťastném manželství - manžel ji neustále ponižuje a chová se k ní jako ke služce, skutečnosti nepřidává ani rozmazlená dcera, která je dávno po škole, ale nechce si hledat práci a nechává se živit svými rodiči. Druhou ženou je Olivia, která je dva roky po rozvodu, stále však není vypořádána s tím, co se stalo, a realitě se snaží unikat pomocí práce na blogu. Obě tyto ženy se setkávají na letišti při útěku ze svého stereotypního života, shodou okolností ani jedna z nich nemá plán, co bude dělat dál. Domluví se tedy, že si na měsíc vymění své životy - jedna z nich má malebnou chatu uprostřed lesů blízko jezera, druhá moderní byt v centru přímořského letoviska.
Sami už si asi dovedete představit, že se zde začínají odehrávat dva nové příběhy odvážných žen, které se i po padesátce rozhodly kompletně změnit svůj nespokojený život a začít znovu. Probíhá zde samozřejmě milostný románek, přece jen je to Edice Sedmilásky :) Ale kniha jako celek mne bavila. Není to žádná velká literatura, nenaleznete zde žádný přesah či myšlenku, která by ve vás rezonovala, ale jako další z letních odpočinkových příběhů je to velmi příjemná četba :)

21.09.2020 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Hlavní hrdinkou je třicetiletá Maddie, která dostává nabídku na letní přivýdělek - obsluha na luxusní jachtě v Chorvatsku. Jelikož je Maddie nezaměstnaná, neváhá a nabídku přijímá. Kontrast mezi obsluhující Maddie, holkou krev a mlíko pocházející z chudších poměrů, a osazenstvem jachty nemůže být větší. Loď si na dva týdny pronajal milionář společně s modelkami a jejich přáteli. Ti si velmi rádi užívají luxusu, drahého oblečení a neokázalých večírků. Maddie si hned při prvním setkání s nimi uvědomí, že je považována za pouhou nevkusnou služebnou s kily navíc, která je potřeba vždy jen v případě úklidu či přípravy jídla, jinak je pro ně neviditelná.
Jelikož se ale jedná o správnou patetickou letní romanťárnu, Maddie nezůstane neviditelnou dlouho a i ona začne prožívat románek s jedním z členů lodního osazenstva.
Ano, je to slaďárna jako blázen, žádnou vysokou literaturu od toho nečekejte, co vám však kniha může nabídnout je naprosto dokonalá atmosféra letní dovolené, Chorvatska, moře, jachty - zkrátka přesně to, co chcete o dovolené u moře číst. Anebo co chcete číst, když jste doma, nikam nejedete, ale chcete se k moři přenést alespoň ve své fantazii ????

11.09.2020 4 z 5

Já už budu hodná Já už budu hodná Clara Weiss

Thriller Já už budu hodná rozhodně patří mezi ty, které si musíte přečíst. Do posledního momentu netušíte, kde se ukrývá pravda (já teda měla podezření, ale pořád jsem si říkala, že tam musí být ještě nějaký háček).
Sledujeme zde příběh Judi, která se přistěhuje do podnájmu k mladé herečce. Judi studuje na vysoké škole, vydělává si porůznu brigádami, penězi neoplývá a spolubydlení je tedy jasná volba. Obzvlášť pokud má za spolubydlící sympatickou Grétu, jež svůj život zasvěcuje herectví a ve volném čase také úklidu. Idylu však záhy začnou narušovat neobjasněné vraždy, ke kterým v domě dochází. Krom nich se také začíná objevovat záhadná postava Charlotty, jež je už několik měsíců pohřešovaná, aleJudi v bytě mladé herečky nachází důkazy o tom, že zde působila. Je do vražd zapletená herečka, která na první pohled působí přátelsky, brzy však vidíme její nenávist vůči nové spolubydlící? Nebo za všechno muže záhadná Charlotta, která se již nějakou dobu pohřešuje? Či kdokoli z jiných nájemníků domu?
Všichni víme, že thrillerů vychází nepřeberné množství, tohle je však jeden ze skrytých pokladů. Pokud chcete do poslední chvíle tajit dech a přemýšlet nad tím, jak to vlastně celé je, sáhněte po této knize.

11.09.2020 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Na první dobrou musím uznat, že to má autor dost dobře vymyšlené. Co aktuálně nejvíc letí u YA čtenářů? Fantasy (všechny ty koruny a královny a hadi a kdoví co všechno) a sex (After). Spojit to dohromady? Geniální. A co třeba vyjít z těch nejvíc nejznámějších sérií? Oukej, dejme tam mladou holku, která sleduje popravu svého otce, zabijou jí matku a ona svůj život zasvětí pomstě (Arya ve Hrách o trůny). Udělejme z hlavní hrdinky studentku, která se zdokonaluje v uměních typu lektvary, magie, boj (tady cítím trošku Harryho Pottera). A aby toho nebylo málo, dejme jí do kolektivu dalších mladých vrahů, kteří postupně umírají při výcviku nebo se zabíjejí navzájem (něco málo z Hunger Games). Vzniká z toho monstrózní slátanina, která přesně vychází z potřeb náctiletých čtenářů a snaží se je zasáhnout prvky, které už zafungovaly jinde. Ale nejvíc překvapivé na tom je, že to vlastně vůbec nepůsobilo násilně.
Co mi ale VELMI VELMI vadilo byly chyby - na každé straně minimálně jeden překlep, což mě nutilo pochybovat nad profesionalitou korektora.

11.09.2020 3 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Super nenáročná detektivka, která se čte jedním dechem!
Od Bryndzy jsem v minulosti četla akorát Temné hlubiny, které mě moc nenadchly. Kanibal z Nine Elms, to ovšem byla jiná písnička :)
Co se týče děje, nečekejte nic světoborného - hlavní hrdinka Kate, která v minulosti pracovala jako detektiv, zapletla se však se sériovým vrahem, který byl shodou okolností její nadřízený. Kvůli této události skončila její kariéra a Kate od té doby vyučuje kriminologii na univerzitě. Jednoho dne se ale začnou objevovat vraždy až příliš podobné těm, jež v minulosti páchal její šéf a milenec v jednom. Kate na vlastní triko začne vyšetřovat jednotlivé případy. Ve chvíli, kdy se začne zdárně blížit cíli, se však cíli přibližuje i vrah...
Detektivek vychází spousty, málokterá zaujme příběhem či vyprávěním. Tady od příběhu asi nečekejte velké věci, vyprávěn je však tak příjemným a pozvolným stylem, že se ani nenadějete a tuhle 400stránkovou knížku máte přečtenou :)

18.08.2020 4 z 5

Jak to celé přežít a nezbláznit se Jak to celé přežít a nezbláznit se Denisa Cziglová

Musím přiznat, že zpočátku to pro mě bylo trochu rozporuplné počtení - chápu, že v takto mladém věku je prostě strašné bojovat s rakovinou a všemi dalšími nabalujícími se zdravotními potížemi, a že to člověku asi zrovna nepřidá na pozitivních myšlenkách. Někdy mi už ale přišlo, že toho negativismu bylo v knize přespříliš :( Denisa měla pocit, že se jí dějou ty nejhorší věci na světě - špatný přítel, špatný šéf, všichni dostali dovolenou jen ona ne, nezvládla zkoušky, protože byla nemocná a byl na ní nepříjemný otec. Ustřihnutí vlasů kvůli operaci brala jako katastrofu, někde v příběhu bylo dokonce napsáno, že to každá žena pochopí. Pardon, já tedy žena jsem a nějaké vlasy by mi asi byly ukradené v souvislosti s mým zdravím. V tomto výčtu bych mohla pokračovat dlouho. Je pravda, že osud se s Denisou nemazlil, ale podobných příběhů je kolem nás plno a kdyby se měl každý chovat takto negativně, daleko bychom to nedopracovali.
Každopádně mi připadá, že na konci příběhu autorka došla k jistému prozření a sama přiznává, že všechny věci se nám dějí z určitého důvodu. Ten závěr to tedy v mých očích trochu zachránil, nezpozorovala jsem však žádný postupný progres myšlenek v průběhu vyprávění.
Příběh jako takový mě ale “bavil”, pokud takové slovo mohu v souvislosti s léčbou nemoci vůbec použít. Je zajímavé, jak je člověk vlastně zdravý, dokud se nedostane do rukou lékařů a ti do něj nezačnou ládovat jedny prášky za druhýma (sama vím o čem mluvím). Přírodní léčbě fandím a gratuluji autorce, která vše ustála, a přeji hlavně hodně dalšího zdraví!
Kniha v závěru obsahuje spoustu zdravých receptů, některé z nich určitě vyzkouším.

18.08.2020 2 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Hledáte zajímavý psychothriller, u kterého až do posledního momentu nebudete vědět, co se vlastně děje? Přesně tohle najdete v Útočišti. Autor si se čtenáři pěkně zahrává, když už si začínáte být jistí v kramflecích, přijde zlom, který vás donutí zase všechno přehodnotit.
V thrilleru sledujeme příběh mladé novinářky Sandrine, která se vydává na téměř opuštěný ostrov kvůli vyzvednutí pozůstalosti po zemřelé babičce. Ostrov slouží jako přírodní rezervace, kam se nesmí stěhovat žádní noví obyvatelé, pouze zde dožívají původní osadníci. Jelikož v minulosti fungoval jako nacistická centrála, je opředen nešťastnou historií. Sandrine se se svou babičkou nikdy nesetkala, při cestě na ostrov tedy netuší, co ji čeká. Poté, co se na ostrově začne seznamovat s hrstkou zbývajících obyvatel a proniká do jeho temné historie, zjišťuje, že se dostala na místo, ze kterého nepůjde jen tak snadno odejít. Den se se dnem sejde a Sandrine je nalezena celá zakrvácená na pláži blízké pevniny.
Tady svůj výklad utnu, jelikož už bych prozradila příliš (ostatně výše zmíněné se můžete dočíst i v anotaci knihy). Pro všechny, kdo mají rádi tajemnou atmosféru a nejistotu půdu pod nohama (v rámci knižních příběhů samozřejmě), bude tahle kniha to pravé. Já jsem si ji moc užila :)

18.08.2020 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Tuhle knížku jsem začala číst asi před dvěma měsíci v čekárně u zubaře - potřebovala jsem něco vtipného, na co se nebudu muset nijak zvlášť soustředit a odvede mi to pozornost od nadcházející zubní kontroly. Svůj účel kniha splnila, nešlo ale o prvoplánovou komedii, jako tomu bylo ve filmu. Postavy se shodovaly, jejich vykreslení bylo však (pochopitelně) mnohem důkladnější. Děj se v několika pasážích lišil, nemyslím si ale, že právě děj je v knize to stěžejní. Použít autobusový zájezd k moři je velmi dobrý autorský tah - pro čtenáře je velmi snadné vžít se do děje (asi všichni jsme si takový zájezd minimálně jednou zažili), zároveň má autor možnost pohrát si s psychologií nesourodých postav a množstvím mikropříběhů plynoucích z jejich setkání v uzavřeném prostoru. A právě psychologie postav, sonda do duší jednotlivých účastníků, je jádrem celé knihy.
Počtení to bylo příjemné, ideální na léto, na chvíle, kdy chcete číst a zároveň nad knihou nechcete moc uvažovat. Variabilitu českých povah Viewegh zvládl popsat skvěle, s hořkosladkými osudy se zajisté ztotožní nejeden čtenář. Ve finále jsem ale byla ráda, že už mám knihu za sebou :D Vtipné kapitoly s Jolanou střídaly nudné pasáže s Maxem, jehož nekonečná touha sbalit průvodkyni i přes to, co si o ní myslel, mě upřímně iritovala. Když se nad tím zamýšlím, mužské postavy mě vlastně iritovaly celkově :D Jejich nekončící touha dostat se pod sukni všem mladým účastnicím zájezdu nehledě na závazky či přítomné partnerky byla dosti únavná. Nezarmoutí, nenadchne, jako odpočinek na léto dobrý, do budoucna se ale vrátím raději k filmovému zpracování :)

04.08.2020 3 z 5

Neviděla jsem tě přicházet Neviděla jsem tě přicházet Hayley Doyle

Pokud chcete nenáročnou romanťárnu na léto, nad kterou nemusíte sáhodlouze přemýšlet, sáhněte po této knížce. Jak s oblibou říkám, nezarmoutí, ale ani nenadchne. Typická lovestory, jejíž protagonisté mají okolo 30 let (možná proto mi to celé bylo tak nějak sympatické), hlavní hrdinka žije v Dubaji, což je moje srdcovka, hlavní hrdina zas v Anglii, což je moje druhá srdcovka.
Celou dobu mi děj připomínal nějakou filmovou romantickou komedii - myslím si, že kdyby se kniha zfilmovala, měla by docela dobrý předpoklad pro úspěch (u milovníků romantických komedií bez hlubšího smyslu).
Asi nemám, co víc bych ke knize řekla, vše co jsem o ní napsala ji tak nějak vystihuje od začátku až do konce.

04.08.2020 3 z 5

Den ve starověkém Řecku Den ve starověkém Řecku Jacopo Olivieri

Moc hezká kniha, ve které si přijdou na své nejen děti, ale i dospělí. Krásně ilustrovaný příběh mladého chlapce Averyho (v tomto případě řeckého Averose :)) je protkán fakty vysvětlujícími historické milníky či představujícími díla slavných osobností starořecké kultury. I já jsem zde našla spoustu informací, které jsem nevěděla, nebo už stihla za ta léta zapomenout. Rozhodně doporučuji - takovou knížku by měl mít v knihovničce každý malý školák :)

03.08.2020 5 z 5

První řez První řez Judy Melinek

Musím říct, že už k těm thrillerům přistupuju celkem skepticky. Je jich prostě moc, málokterý překvapí, většinou jsou průhledné, banální, přitažené za vlasy. O to více mě překvapil thriller První řez :)
Hlavní hrdinka pracuje jako soudní lékařka, mrtvoly a pitvy jsou jejím denním chlebem. Pokud jste slabší povahy, kniha pro vás místy může být nepříjemná, už jen z toho důvodu, že sama autorka působila jako soudní lékařka a některé popisy průběhu pitvy jsou proto velmi důkladné a nenechávají prostor pro představivost :D O to více se mi to však líbilo.
Neotřelá zápletka, napínavý děj, ač jsem si hned ze začátku myslela, že jsem objevila pachatele, tak jsem ho vlastně vůbec neobjevila, no a nějaká vedlejší romantická linka taky nechybí. Velmi kvituji i to, že sama zápletka byla dosti zamotaná, zorientovat se v posledních částech knihy a pochopit, kdo za co vlastně může, byl celkem oříšek. Vůbec mi to ale nevadilo, ba naopak si myslím, že to mnohem více odpovídá realitě, než nějaké jednoduché zápletky bez nápadu.
Za mě velký dobrý a více takových příjemných thrillerů prosím :)

21.07.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Vrány. Nejlepší kniha, kterou jsem letos doposud četla. Po přečtení jsem si musela dát pár dní oraz, abych byla schopna vůbec napsat tuhle recenzi. U knížek běžně nebrečím, ono vlastně i celkově nejsem člověk, který by moc dával najevo své emoce. To ovšem neplatilo po dočtení Vran. Co si budem, slzavé údolí, stálo mě spoustu sil přestat brečet a začít myslet na něco jiného, dokonce mě musel utěšovat i přítel, což je, uznejme, na knížku o 180 stranách hodně silná reakce. Ale kdo ji četl, zřejmě mi bude rozumět.
Velmi smutný příběh, nádherně popsaná nevinnost dětské duše a hlavně naprosto dokonalá symbolika vran prolínající celý příběh od začátku až do konce. Vrány, které pro někoho symbolizují naději, lásku, volnost, svobodu...
Asi o téhle knížce nedokážu nic víc napsat, aniž bych vás okradla o jedinečný dojem z jejího přečtení. Je až neuvěřitelné, jak silný pocit dokáže v člověku vyvolat útlá knížečka na jeden večer. Pokud jste Vrány ještě nečetli, doporučuji všemi deseti. Tohle je knížka, na kterou jen tak nezapomenu a to je přesně ten stav, který chci zažívat po každé dočtené knize!

16.07.2020 5 z 5

Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Claudine Monteil

Milenci svobody jsou biografií pojednávající o životech dvou významných francouzských spisovatelů Simone de Beauvoir a Jean-Paula Sartra. Přiznám se, že od autorů jsem dosud nečetla ani jedno z děl, po přečtení Milenců svobody však určitě po nějakém sáhnu.
Oba spisovatelé žili v Paříži, kniha je proto protkána pařížskými ulicemi a kavárničkami, jejichž popis vás, alespoň pomyslně, přenese na zmíněná místa.
I přesto, že po biografiích obvykle nesahám (možná je mám lehce znechucené z dob studií literatury :D), musím uznat, že konkrétně tato byla velmi čtivá. Důvodem nejspíš bylo to, že krom životních osudů obou autorů se děj zaměřoval také na milostný vztah, který mezi sebou Simone a Jean-Paul měli.
Od knihy nelze čekat žádné napětí či drama (přece jen je to biografie), dozvíte se však informace o počátku feminismu, o kulturně-politickém dění Francie 20. století a v neposlední řadě také o autorech samotných, které si zajisté oblíbíte (minimálně Simone :)).

10.07.2020 3 z 5

Nová životní kapitola Amy B. Nová životní kapitola Amy B. Kelly Harms

Pokud máte rády (záměrně oslovuji ženy, protože si myslím, že muže by tato kniha nenadchla :D) Sex ve městě, Ďábel nosí Pradu a další podobné filmy a seriály, rozhodně sáhněte po této knize! Já osobně výše zmíněné kousky miluju, proto jsem si velmi užila i tuhle knížku. Asi vás nepřekvapí, že se jedná o odpočinkovou četbu, žádnou velkou vědu od toho nečekejte.
Amy pracuje jako knihovnice, sama vychovává dvě děti a poslední tři roky prochází životem jako silná sebevědomá samostatná žena. Zlom nastane ve chvíli, kdy se v Amině životě znovu objeví její manžel, který před třemi lety odjel na služební cestu a už se z ní nevrátil. Dle jeho slov jednoduše potřeboval změnu, jelikož se stávajícím životem nebyl spokojený. Nyní je ale zpět a požaduje po Amy týden volna se svými dětmi. Amy po přehodnocení situace vychází jeho požadavku vstříc a pár dní volna, které se nakonec protáhnou v několik týdnů, stráví u své kamarádky Talie v New Yorku. Talia pracuje v módním časopise a Amy využije jako zdroj pro svůj nový článek o "momsprinze". Tu lze jednoduše chápat jako kompletní přeměnu pro unavené matky ve středních letech. Amy si projde kosmetickou i módní proměnou, začne se věnovat sama sobě, začne pravidelně cvičit a dokonce i randit.
Nejde však o čistě "slepičí" knížku :D Amy zde do hloubky řeší své pocity po odchodu manžela, to, jak na vše zůstala sama s minimálním finančním rozpočtem, přemýšlí, proč si její manžel nyní nakráčí zpět do jejich života a dělá pro děti první poslední, aby si je získal zpět na svou stranu. Kapitoly jsou protkány maily od Aminy dcery, která jí po dobu nepřítomnosti píše pocity z otcova návratu. Navíc je celý děj protkán vhledem do práce knihovnice, což jistě nejednoho knihomola potěší :)

06.07.2020 4 z 5

Byl jsem číslo 30529 Byl jsem číslo 30529 Felix Weinberg

Knížek s tématem druhé světové války a koncentračních táborů je v dnešní době plný trh. Sama jich mám v knihovně několik. Na jednu stranu je fajn, že se o tomto odstrašujícím období mluví i po letech a našlo si "příznivce" i u mladé generace, na druhou stranu se z něj ale stalo poněkud komerční téma. Nejvíce mi asi vadí ty tituly, které napsal autor, jenž kolem koncentráku nešel ani oklikou. Mám tím na mysli mladé autory, kteří mají o životě v koncentračním táboře pouze načteno, ale oni sami, nebo někdo z jejich příbuzných, koncentračním táborem neprošli. Vždy mě pak napadá, že autor nedokáže vymyslet natolik silný příběh sám o sobě a musí si vypomáhat krutou atmosférou koncentráku.
Což ale není případ této knihy. Autorem je Felix Weinberg, jenž koncentrační tábor zažil na vlastní kůži a, jak je asi patrné, jej i přežil. Felix retrospektivně vzpomíná na své mládí prožité hned v několika táborech, počínaje Terezínem a konče Buchenwaldem. Na autorovi mi je velmi sympatické to, že se nesnaží své vzpomínky nikterak přikrášlovat či dramatizovat, ba naopak přiznává, že spoustu věcí zapomněl. Respektive nezapomněl je strářím, nýbrž je jeho mysl v rámci sebezáchovy cíleně potlačila. Autor na sklonku svého života pociťuje, že jakožto jeden z mála přeživších by měl o těchto hrůzách zanechat nějaký důkaz, ať už pro sve potomky či pro širší populaci.
V knize se zřejmě nedozvíte nic nového, co by o táborech v dnešní době nebylo známo. Stejně tak nečekejte žádné nervy drásající napětí. Pokud však chcete číst pravdivou zpověď člověka, jenž si prošel všemi hrůzami a i přesto se stal světově uznávaným fyzikem, rozhodně po knize sáhněte.

06.07.2020 3 z 5

Drobkovo podivuhodné dobrodružství Drobkovo podivuhodné dobrodružství Ondřej Elbel

Drobkovo podivuhodné dobrodružství je útlá knížečka pro děti, u které se ale nebudou nudit ani dospělí :) Vůně křídového papíru, na kterém je kniha vytištěna, mě vždy přenese zpět do dětských let :)
Kniha je doplněna o hezké ilustrace, její čtení jsem si proto vyloženě užívala (možná je to tím, že jsem dětskou knížku neměla v rukou už roky ????).
Příběh nás přenáší do světa trpaslíků smradlíků, kteří jsou všude kolem nás. Smradlíci se živí odpadky, čím zkaženější, tím lepší. Ač je nemůžeme zahlédnout, jelikož jsou lidským okem neviditelní, můžeme si být jisti, že když cítíme pronikavý nepříjemný zápach, jedná se právě o smradlíka. No a jak už název napovídá, v knize sledujeme příběh mladého smradlíka Drobka, který pátrá po příčině přeměny některých smradlíků v zahradní sádrové trpaslíky.
Příjemná knížka, pro dospělého čtení na jeden večer, pro děti možná o něco delší.

24.06.2020 3 z 5

Kouzelný ostrov Kouzelný ostrov Brenda Bowen

Kouzelný ostrov je novým románem pojednávajícím o nesourodé skupince lidí, kteří spolu tráví měsíc prázdnin na malém ostrůvku Little Lost Island v Maine. Nápad pronajmout chatu dostanou dvě ženy, Lottie a Rose, které se v podstatě téměř neznají (jejich děti chodí do stejné školky). Obě si potřebují odpočinout od každodenní reality, Lottie od svého nevěrného manžela a Rose zase od těžce zvladatelných dvojčat. Jelikož je chata velmi drahá, na základě inzerátu se k nim přidají ještě dva další lidé, kteří s nimi budou trávit prázdninový měsíc na ostrově. Jedná se o slavnou herečku Caroline, která si potřebuje odpočinout od světa médií, a starce Beverlyho, kterému v nedávné minulosti zemřel jeho milovaný partner.
Všichni tito lidé se spolu se svými problémy setkávají na magickém ostrově plném starousedlíků a během měsíce mimo všední realitu bojují se svými problémy.
Na knize bych vypíchla opravdu kouzelnou atmosféru ostrova. Myslím, že každý čtenář této knihy má po jejím dočtení chuť ostrov navštívit a okusit trochu magična, které jako by proudilo ostrovním vzduchem. Co už bych ale nevypíchla je jakási plytkost celého příběhu. V průběhu knihy zde sice dojde k nějakým milostným dramatům a letní lovestory, nedokážu ale vlastně vůbec popsat emoce jednotlivých postav.
Pokud bylo cílem autorky na čtenáře přenést atmosféru ostrova, pláže, uzavřené komunity ostrovanů a postupného pronikání čtyř našich hrdinů do každodenního života na ostrově, povedlo se to na jedničku. Pokud v nás však autorka chtěla vyvolat třeba nějaké napětí, nebo alespoň takový ten úsměvně sladký pocit, který v nás romány (a obzvlášť romány z období prázdnin odehrávající se na krásném ostrově v krásné chatě) zanechávají, moc se to nepovedlo.
Pokud chcete něco nenáročného, odpočinkového (třeba na letní dovolenou), pokud se chcete přenést na malý ostrov Maine a od děje nic moc nečekáte, směle se do knihy pusťte. Pokud od své četby však čekáte trochu více, asi se spíš porozhlédněte jinde :)

17.06.2020 2 z 5

Víš, kdo se dívá? Víš, kdo se dívá? Catherine Ryan Howard

Mladá bloggerka a instagrammerka Natalie je zavražděna v rekreační chatě, kam se vydává prozkoumat nevěru svého manžela. Její smrt je zachycena na kameře, která je umístěna v ložnici chaty, aniž by o ní rekreanti věděli. O Nataliině smrti však nikdo netuší a její manžel i četní sledující si myslí, že si dala na pár dní pouze oddech od sociálních sítí a od lidí. Když však mladá žena nekomunikuje déle než týden, manželovi začne blikat varovná kontrolka a zmizení své ženy nahlásí na policii. Začíná se odehrávat kolotoč pátrání po slavné Natalii. Kdo mohl mít důvod ji zabít? Někdo z jejích závistivých followerů? Její manžel, kterého Natalie podezírala z nevěry? Nebo majitel chat, který měl v každé ložnici nainstalovanou kameru, aniž by o ní hosté věděli?
Jo, mně se tenhle thriller líbil. Zejména prolínání časových os jednotlivých aktérů příběhu. Celá kniha začíná scénou, kdy je Natalie zavražděna a majitel chaty tento čin sleduje na videu. Postupně začínáme sledovat, co Natalie vedlo k návštěvě chat a jaké byly její poslední dny před smrtí, to se prolíná se samotným pátráním po Natalie a samozřejmě, jako v každém správném thrilleru :D, ani zde nechybí reportérka, která o tom všem píše článek.
Kniha vás svou dynamičností nenechá usnout na vavřínech, krátké kapitoly a neustálé střídání postav a časových os ve vás zaručeně udrží pozornost.
Je fakt, že mě poměrně brzy napadlo, kdo by mohl být pachatel (a že to ve většině thrillerů většinou neuhodnu), ale myslím, že to ničemu nevadilo. Překvapivě zde nefigurovalo ani žádné za vlasy přitažené rozuzlení, jak tomu ve spoustě thrillerů bývá.

17.06.2020 4 z 5

Med v hlavě, marmeláda v srdci Med v hlavě, marmeláda v srdci Hilly Martinek

"Marmeláda v srdci. To je ten pocit, když člověk někoho silně miluje." A přesně láska je tématem, které prolíná tuto knihu od první stránky až do té poslední.
Med v hlavě, marmeláda v srdci je hezkým příběhem o lidských citech, rodinných vztazích a ranách osudu, které mohou obrátit život naruby.
Hlavní hrdinka Tilda vzpomíná ve sledu současných událostí na své dětství, které prožila po boku dědečka s alzheimerem. Kniha nenásilně, avšak zřetelně zobrazuje pomíjivost lidského života. Poukazuje na to, jak zapomínáme na chvíli se zastavit, vychutnat si okamžik, radovat se z lásky, přítomnosti svých bližních, být vděčni za to, co máme. Ukazuje, jak jsou malé děti a staří lidé ve svých citech mnohem více upřímní, nezatíženi starostmi o práci a každodenní povinosti.
Ale nebojte, kniha není pouhým soupisem srdcervoucích událostí (ačkoli jich tu je spousta). Najdete zde i vtipné příběhy, které může zažít pouze zapomětlivý dědeček se svou ztřeštěnou vnučkou. Ta jediná je schopna díky svému dětskému entuziazmu dědečkovi jeho stáří a postupné zapomínání zpříjemnit co nejvíce.
Oceňuji poselství, které kniha přináší a které rozhodně stojí za zamyšlení. Na druhou stranu byl na mé poměry příběh až moc sladký, v některých momentech (cesta do Benátek) až přitažený za vlasy...

17.06.2020 3 z 5