Byl jsem číslo 30529

Válečné vzpomínky židovského chlapce z Čech Po válce se Felix Weinberg, aby vůbec dokázal jít dál, rozhodl potlačit své vzpomínky a neohlížet se zpátky. Málokdo by uvěřil, že uznávaný vědec a univerzitní profesor fyziky jako dospívající chlapec prošel peklem koncentračních táborů a přežil i pochod smrti. Po šedesáti pěti letech se odhodlal svůj příběh sepsat, učinil tak ale s nečekaným nadhledem. Jen tak se mohl vrátit k událostem, které ho připravily o milovanou maminku, malého bratra i všechny další příbuzné. Zůstal mu jen otec, který ještě před okupací Československa uvízl v Anglii. Spolu si tam nakonec vybudovali nový život. Měl jsem velmi šťastné dětství. Skončilo ovšem příliš brzy a příliš krutě vinou Adolfa Hitlera, já ovšem věřím, že právě na dětství záleží nejvíc. Vzpomínky na něj vytvářejí v mysli jakousi ulitu bezpečí a radosti, do níž se může člověk v dobách utrpení stáhnout. Moje ulita byla plná krásných vzpomínek a jistoty, že mě mí blízcí zbožňovali a milovali....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441400/big_byl-jsem-cislo-30529-HPN-441400.jpg 3.856
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Cosmopolis

Boy 30529: A Memoir, 2013

Kniha Byl jsem číslo 30529

anysekhel

V porovnání s jinými příběhy z tohoto období je příběh Felixe krásný- navzdory tomu, co jako dítě musel zažít.
Popisuje hrozné období naší historie, jeho života, tak přirozeně, že vás sice bolí u srdce, ale ani jednou nemáte pocit, že by jednal nějak divně, ukřivděně nebo byl plný zášti.
Byť je Nejšťastnější muž na světě teď hodně "in", tak proti tomuto pánovi je z mého pohledu žabař a tento pán je neskutečný charakter.
Pokud s tématikou začínáte a máte znalosti, co kde jak probíhalo a nechcete číst popisy strašných zážitků. Ale přesto pěkně ucelený pohled na vše co stalo z pohledu tehdejšího dítěte.. vřele doporučuji.

jana4084

Příběh z doby koncentračních táborů. Felix popisuje život před, během a po válce. Je to masakr. Popisuje události v koncentračním táboře i pochod smrti. Je to odlišný příběh proti ostatním. Byl smířený, že zemře, ale přesto ho pokaždé něco zachránilo. A nejvíc udělalo asi to, že byl Čech a žil v Ústí nad Labem. Člověk si při čtení říká: ,,Byl jeden z nás". Celé mě to nějak dojalo a obdivuji, kolik toho po válce dokázal. Našel svého otce a žil plnohodnotný život. (Závěr už mě moc nebavil, ale nic to nekazí). Tyto příběhy a tito lidé budou mít vždycky můj velký obdiv. Kniha se čte naprosto sama.

Renike

Obdivuhodné napsat po tolika letech zpět historii tak smutnou a nelidskou ve věku 82. Moc čtivé čtení.

Katka2382

Smutněkrásné čtení.

AlbionFoxyFox
15.11.2021

Kniha je psaná velmi čtivě a s citem, ale zároveň z ní překvapivě čiší lehkost, což nebývá u tohoto tématu zvykem. Připadala jsem si, jako bych poslouchala vyprávění dědečka. Určitě jsem již četla podrobnější a více šokující knihy s tématikou šoa, ale toto byl pro mě velmi příjemný čtenářský zážitek.

cori
28.10.2021

Dvanáctiletý Felix je spolu s matkou a mladším bratrem v prosinci 1942 deportován do Terezína, otec byl od října 1938 v Anglii a snažil se je tam dostat. V prosinci 1943 jsou převezeni do rodinného tábora v Auschwitz - Birkenau. Po půl roce je vybrán na práci do chemické továrny u koncentračního tábora Blechhammer. V lednu 1945 absolvuje pochod smrti do tábora Gross-Rossen. 10.února je převezen do Buchenwaldu, kde se v dubnu dočká osvobození. Autor své vzpomínky bere s nadhledem a vůbec není zatrpký. Vzpomíná na předválečné dětství v Praze u prarodičů i u příbuzných Pickových v Ústí nad Orlicí, u nichž před deportací bydleli. Popisuje i svůj život po osvobození a hledání nového vztahu s otcem, jelikož válku přežili jen oni dva. Lituje, že mladší bratr Jeníček umíral sám a že měl tak krátké a utrápené dětství a že mu jako bratr nebyl tehdy větší oporou.
"Historii nutně píší přeživší, ovšem její jádro tvoří příběhy obětí. Vždy musí být v něčem pokřivená, protože každý, kdo vyhlazovací tábor přežil, nese netypický příběh. Typická táborová historie miliónů lidí skončila smrtí, tudíž ji nelze v první osobě vypovědět. V mém případě jedině zázračná štěstěna, která zapříčinila zcela nepravděpodobný sled tolika nečekaných zvratů, způsobila, že můj příběh vůbec kdy spatřil světlo světa. Ovšem to poslední, čeho bych se chtěl dopustit, je snažit se pravdivě hovořit za ty, kterým to nebylo umožněno."

Iwíček
28.01.2021

Tato kniha se mi moc líbila. Autor v ní dokázal živě vylíčit nástrahy života Židů za druhé světové války. Zobrazil útrapy židovského obyvatelstva v koncentračních táborech. Více se dočtete v recenzi, kterou vložím do daného menu.

cornetka
25.08.2020

Felix, co by starší pán, se rozhodl sdělit nejen veřejnosti, ale i rodině, svůj životní příběh - dětství, pobyt v koncentračních táborech, osvobození a jeho další život po válce. Určitě nebylo jednoduché si znovu připomenout otřesné zážitky, které se celý život snažil vymazat z paměti. Myslím, že i díky časovému odstupu vyprávění od zažité války, se může čtenářům zdát, že válečné období nebylo tak hrozné. Oproti jiným knihám s podobnou tematikou se mi jeví tato kniha jako průměrná, přesto ale oceňuji odvahu pana Felixe o jeho životě vyprávět.