Strom splněných přání

Jane se podařilo prorazit jako investigativní novinářka. Její přítel Simon se ale nedokázal smířit s tím, že je úspěšná a práci se věnuje víc než jemu. Blížící se Vánoce jí jen připomínají, že zůstala úplně sama. Její šéfce je jasné, že by potřebovala změnit prostředí, a tak ji vyšle do Norska na cestu organizovanou pro zástupce tisku a blogery. Má napsat článek o tradici, která se váže k úniku norského krále před nacisty. Za to, že mu Anglie poskytla azyl, posílá Norsko každý rok vánoční strom do Londýna. Na Jane čekají fjordy, norská zima, luxusní hotely a skvělé jídlo. A také pár zajímavých mužů, jeden starý příběh a rada: Když vás potká láska, chytněte ji a pevně držte!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457330/strom-splnenych-prani-aMX-457330.jpg 3.870

Vydáno: , Cosmopolis

A Gift in December, 2019

Kniha Strom splněných přání

jana79

Hezká oddechovka na jedno odpoledne. Sice velmi rychle začnete tušit, jak to dopadne, ale to nevadí. Už podle obálky, která je krásná, neočekáváte nějaký složitý příběh. Ale mě se líbila, bylo to hezké počtení. Za mě na odpolední relax ideální

ZapisnikTerky

Pěkné čtení takhle v zimě po Vánocích. Kniha mě ale nijak zvlášť nenadchla ani neurazila. Více informací v mé recenzi :).

akinomV

Moc příjemná romantika, která se navíc trefila i do počasí, které teď máme. Hlavní hrdinka byla sympatická a prostředí Norska krásné. Navíc se mi líbila ta troška historie spojená s vánočním stromem.

Mojepočteníčko

(+ SPOILER) Před Vánoci všichni toužíme po odpočinku a k tomu mnohdy směřuje i výběr knih ke čtení. Na tuto novinku nás nalákala Janička s týmu nakladatelství Grada a následně bylo uspořádáno společné čtení. Já osobně tuto formu vítám, protože díky ní můžete poznat spoustu dalších lidí, kteří milují knihy stejně jako vy. Navíc je mnohdy velmi úsměvné, jak se jednotlivá hodnocení liší. A nyní už se pojďme společně podívat na to, o čem tato kniha je a jak moc se mi líbila...

Příběh vypráví o novinářce Jane, která po neúspěšné vztahu prakticky zanevře na Vánoce a veškerý mumraj, který se kolem nich každoročně odvíjí. Její šéfka ji za odměnu vyšle na pracovní cestu do Norska. Jejím úkolem je sepsat reportáž o kácení vánočního stromu, který následně poputuje do Anglie jako poděkování za pomoc v době druhé světové války. Její kamarádka ji nabádá, aby si cestu maximálně užila. Což v podstatě znamená užít si všeho, co jí cesta nabídne, nahodilého románku nevyjímaje. Mimo Jane odjíždí do Norska i velmi pestrá skupinka reportérů a bloggerů. Hlavní hrdinka tedy rozhodně nebude mít nouzi o zajímavá setkání.

Upřímně? Já ty "romanťárny" moc nemusím. Romantika v knihách mě neodrazuje, ale potřebuju v ní vidět nějakou přidanou hodnotu. Špetku něčeho navíc, jak s oblibou říkávám. Nicméně ano, přiznávám, tenhle příběh se mi vyloženě trefil do nálady a dění v něm mě kupodivu nerozčilovalo. Vlastně jsem si ho hezky užila.
Moc se mi líbily pasáže, které se odehrávaly přímo v Norsku, protože autorka skvěle zachytila tamní atmosféru. Ať už se jednalo o cestu přírodou, průběh ranního rybolovu, večeře, při kterých se podávaly norské speciality nebo dění odehrávající se v prostorách hotelů. Zimu z duše nenávidím, ale na cestu do Norska bych si v tu chvíli nejraději zabalila ihned.
Knížka se čte velmi dobře a částečně se odehrává ve dvou dějových liniích. Nemůžu však tvrdit, že bych z celkového obsahu či zápletky byla úplně paf. Taky mě mnohdy rozčilovalo myšlení a zároveň jednání hlavní hrdinky. Ale předpokládám, že tomu tak mělo být, aby ji vývoj událostí přivedl na tu správnou životní cestu.

Pokud budete příští rok hledat vánočně laděnou, oddechovou a čtenářsky nenáročnou knížku, pak vám Strom splněných přání mohu jenom doporučit.

Peťkaaa

Jane, která se snaží dostat z nevydařeného vztahu, posílá její nadřízená na pracovní cestu do Norska. Během této cesty má Jane za úkol napsat článek o kácení vánočního stromu.

Strom splněných přání je příjemně laděná vánoční kniha s předvídatelným dějem. I přestože od začátku víte, kam příběh směřuje a jak to celé dopadne, kniha Vám navodí příjemnou vánoční atmosféru. Mě pomohla dostat se aspoň trochu do vánoční nálady, protože tenhle rok je velká katastrofa a všechno je takové podivné – však to všichni moc dobře víme. Vzhledem k tomu, že děj není nikterak složitý, čte se kniha lehce a svižně, navíc se nejedná o žádnou bichli. Kniha má příjemných necelých 280 stran, takže je to ideální odpočinkové čtení na jedno nebo dvě odpoledne.

Zasazení děje do Norska byl moc dobrý nápad. Příjemně to ozvláštnilo příběh, který jinak ničím zvláštní nebyl. Dalším plusem byl příběh z minulosti související s druhou světovou válkou – příběh Thomase a Marit. Tahle vedlejší dějová linka mě na celé knize bavila nejvíc a je škoda, že nedostala více prostoru.

Co se týká postav, hlavní hrdinka mě ničím nezaujala. Přišla mi jako taková ta typická hrdinka z romantických knížek, kterých je všude plno. Taky proto čtu romány jen výjimečně (například o Vánocích). Vedlejší postavy byly taky docela nevýrazné, abych pravdu řekla na většinu jmen si už ani nevzpomínám, a to jsem knihu dočetla před dvěma dny. Takže asi tolik k jejich nevýraznosti.

Co dodat závěrem? Jistě, jedná se o knihu, na kterou si po chvíli ani nevzpomenete, ale jako vánoční čtení Strom splněných přání určitě neurazí.

LilianaFalcon

Měla jsem trochu jiná očekávání.
Pátrání po minulosti mě v tomhle případě moc nebavilo, i když to rozuzlení stálo za to :-)

foxi_ii

Strom splněných přání je romantický příběh, který je propletený historickou linkou, tehdy začínající války. Musím říct už teď, že ta mi příběh v knize trošku zachraňovala. Budu se tu opakovat, protože už u jedné knihy co tu mám jsem říkala, že zde najdeme klišé příběh, ale tady mi už na začátku, bylo líto jak je právě na tu onu knihu příběh i podobný. Jedná se o Kavárnu v Kodani.
A bohužel jsem pozorovala další podobnosti, né jen již zmíněný začátek.
Děj za mě byl docela předvídatelný a onen milý, se kterým má naše hlavní hrdinka najít štěstí, no.. zkrátka a dobře, jen jak se tu objevil, hned mi to bylo jasné, škoda. Protože si myslím, že by kniha nemusela být vůbec špatná a vlastně ani nechci tvrdit, že byla, ale nezaujala mě a znovu bych si ji nepřečetla, a kdyby mělo být pokračování, jako například právě u Kavárny, tak bych po něm už nesáhla.
Můžete si třeba myslet, ale tak co chceš po oddechově vyhlížející knize? Myslím si, že i ta romanťárna může být "prostě" více zajímavá. Je toho více a více, ale vše dopovím ve videu jako vždy. Nebojte už si před ten foťák sednu.
Tahle kniha ale určitě je pro láskomily, co se těchto příběhů nemohou nabažit.

AnnaKreon

Tuhle knihu jsem četla opět v rámci společného čtení a jsem za to moc ráda, protože mě to donutilo alespoň nějak vnímat, že budou Vánoce. Možná je to tím, že letos se mi vánoční nálady ani trochu nedostalo a tak jsem knihu četla přibližně 14 dní a byla jsem jedna z posledních, co ji přečetla.
~~~
V první řadě - kniha má naprosto krásnou hygge obálku a úplně mě uchvátila. Takže po grafické stránce se mi kniha opravdu moc líbí.
~~~
Hlavní hrdinkou je June, novinářka, která je po čerstvém rozchodu, ze kterého se ne a ne dostat a tak se její šéfová rozhodne ji poslat do Norska, aby napsala článek o Královně lesa - vánočním stromu, který Norsko každý rok vybírá jako dar Anglii za pomoc ve válce, a taky aby zapomněla na svého ex.
~~~
Jestli se jí povede napsat dobrý článek a taky zapomenou na svého bývalého musíte zjistit sami. Co vám ale řeknu já je, že jsem hlavní zápletku odhadla téměř okamžitě, což je škoda a proto bych knihu hodnotila dost průměrně.
~~~
Musím ale vyzdvihnout pár věcí. Zaprvé, vedlejší dějová linka. Příběh Thomase a Marit. Druhá světová válka. Romance. Dopisy, na které nikdy nebylo odepsáno. A naprosto skvělý závěr tohoto příběhu. Tohle se mi líbilo mnohem víc, než hlavní dějová linka. A zadruhé, prostředí. Osobně se chci do Skandinávie podívat už dost dlouho a tohle bylo tak krásné. Ty popisy lesů a samoty, to jsem si vážně moc užívala.
~~~
Celkově je tedy kniha lehce nadprůměrná a je to moc příjemná oddechovka na zimní čas.
~
*3,5/5