Nefritová lilie

Rodinné tajemství, které sahá až do daleké Šanghaje za druhé světové války 1939: Dvě dívky se potkávají v Šanghaji, známé jako „Paříž Východu“. Nádherná Li, která zde vyrůstala, a Romy – židovské děvče, jež do Šanghaje uprchlo spolu se svými rodiči z nacisty okupované Vídně. Dvojice se rychle spřátelí a za krátkou dobu je prakticky nerozlučná. Mladé kamarádky se spolu pohybují ve dvou odlišných světech: mezi zářivými světly velkoměsta a nádherou francouzské čtvrti i v zanedbaných uličkách přecpaného šanghajského ghetta. Ale i přes jejich silné pouto jsou od sebe nakonec odloučeny odstředivou silou všudypřítomné války. 2016: Alexandra odjíždí z Londýna se zlomeným srdcem a vrací se do rodné Austrálie, aby mohla být se svými prarodiči – Romy a Wilhelmem. Po matce jí zůstal jenom nefritový přívěšek ve tvaru lilie. Symbol čiré lásky, pocházející ze Šanghaje. Alexandřin milovaný dědeček umírá a během posledních pár týdnů se spolu s Romy rozhodnou odhalit vnučce rodinná tajemství, která v sobě drželi více než půl století. Pro Alexandru tak začíná objevná cesta omamnými zahradami a trhy Šanghaje, během níž objeví nečekanou pravdu o své rodině. Je odhodlána vydat se ve stopách minulosti, aby poznala vlastní kořeny. Postupně objevuje věci, jež ukazují v úplně novém světle nejen její rodinu, ale i ji samotnou. Nefritová lilie je barvitý, provokativní a krásný příběh o přátelství, mateřství, ceně lásky a síle odříkání a odvahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478657/big_nefritova-lilie-6iS-478657.jpg 4.49
Literatura světová, Pro ženy, Historické romány

Vydáno: , Metafora

The Song of the Jade Lily, 2018

Kniha Nefritová lilie

spencer

Románů odehrávajících se během 2. světové války je v dnešní době na trhu poměrně dost. Nefritová linie avšak přináší příběh, u kterého je malá pravděpodobnost, že jste se doposud setkali. Konkrétně svědectví o událostech odehrávajících se během války v Šanghaji. Židovka Romy, jedna z našich dvou hlavních hrdinek, tam utekla s jejími rodiči z nepřátelského Rakouska, jelikož to bylo jedno z mála míst, kam nepotřebovali vízum. O mnoho let později se její vnučka Alexandra na tom stejném místě dozvídá pravdu o minulost své rodiny.
Zamilovala jsem si způsob autorčina vyprávění a také její schopnost zakomponovat do něj maličkosti, které vám pomohli si tehdejší dobu živě představit. Není to jen příběh o válce, ale podrobně rozebírá i některá nelehká témata typická pro tehdejší dobu. Máte-li rádi silné a zajímavé příběhy, rozhodně vám doporučuji si tento nenechat ujít.
KLADY
- čtivost
- Šanghaj a s ním spojené zajímavosti
- střídající se dějové linie
ZÁPORY:
- romantická linka týkající se Alexandry

oblakaknih

Jakmile jsem se o knížce Nefritová lilie dozvěděla, bylo jasné, že si ji chci přečíst. Po Skříni plné Diora a Dopisu jsem se naprosto zamilovala do příběhů, na které je nahlíženo z různých časových období.

V tomto případě sledujeme druhou světovou válku z úplně jiného a nového místa. V tom pro mě byla kniha nejzajímavější, protože jsem se s tím nesetkala snad v žádné jiné formě. Dosud jsem o tom, jak to fungovala v Šanghaji za druhé světové války, neměla ani ponětí.

Co se časových rovin týče, samozřejmě jsem si užívala spíše tu historickou. Byla pro mě obohacující, zajímavější a originální. Také hlavní postava té linky mi byla sympatická, vtáhla mě do příběhu a já tak mohla prožívat její příběhy s ní. Přesto jsem si ale užívala i tu současnou linku, ale tam už mě nic moc nepřekvapilo.

Kniha se četla moc dobře, ráda jsem se k ní vracela a neměla jsem problém se pořádně začíst. Autorčin styl psaní mi moc sedl, takže se ráda pustím do nějaké její další.

Během čtení jsem narazila na spoustu detailů, které knihu neuvěřitelně pozvedly. Například zmínky dobových písní. Doporučuji se opravdu zastavit, pustit si písničku ke čtení a vychutnávat si tu atmosféru. Tohle čtení bylo v tomto ohledu jedno z nejlepších! Další velké plus u mě mají slova z cizích jazyků. Mají v podstatě tu stejnou funkci, opět příběh přibližují a přenáší tak čtenáře jak do doby, tak do atmosféry daného prostředí. V neposlední řadě stojí za zmínku také šanghajská kultura a gastronomie, které mi přiblížila současná linka. Hlavní hrdinka ochutnává nejrůznější pouliční pokrmy, navštěvuje restaurace… Ano, měla jsem na spoustu věcí při čtení chuť!

Jediná malá výtka, která mě v případě této knihy napadá, je romantická linka. V tomto typu příběhů je již taková typická, ohraná a neoriginální. Ale v tomto případě nebyla v popředí, takže se to dalo zvládnout.

Jsem moc ráda, že jsem se do knížky pustila. Dokázala mě dojmout, překvapit, ale i okouzlit. Doporučuji!

maryzka

Opět zajímavý román z minulosti i když to bylo součást doby tak se v Evropě moc o tom nehovořilo. I když jsem musela trochu vracet stránky, neboť se prolínaly roky události tak
by tato kniha stála za zfilmování

iška

Současnost prolínající se s válečnou minulostí, hledání rodinného tajemství - není to v literatuře až tak ojedinělé téma. Osudy židovských uprchlíků do Šanghaje a události druhé světové války v Číně však pro mne v mnohém objevné byly. Nečetlo se to vůbec špatně, ale pro více hvězdiček mě to nějak nenadchlo.

Danago

Velice krásný, mnohovrstevný, podmanivý a hodně barvitý příběh s neskutečně nečekaným a dojemným závěrem.
Příběh má dvě linky, ta z minulosti začíná v roce 1939, kdy se hlavní hrdinka židovská dívka Romy dostává do Šanghaje, kam byla nucena uprchnout se svými rodiči s nacisty okupované Vídně. Ani Šanghaji se válka nevyhne, takže i zde jde o život nejen Romy ale i jejím čínským přátelům. Sledujeme její lásky a přátelství s čínskou dívkou Li.
Současná linka se odehrává v roce 2016. Alexandra, vnučka Romy, se vrací z Londýna do Austrálie za svými prarodiči. Alexandřina matka již zemřela a Alexandra ví, že její matka byla adoptovaná jako miminko z Číny. Po smrti dědečka se Alexandra rozhodne navštívit Šanghaj a hledat biologickou rodinu své matky, ale protože se adopce uskutečnila během války pátrání je velice složité.
Kniha je velice citlivě, ale zárověň velmi pravdivě napsaná, proto nám v některých místech dost tvrdě dokáže připomenout, jak zrůdná byla válka, jak už v Evropě, tak v Šanghaji. Autorka dokonale vystihuje atmosféru té doby, která byla nepředstavitelně těžká. Není to žádná romantická knížka je to historický román, který mně odkryl jednu nepoznanou část druhé světové války v Číně. Rozhodně doporučuji všem, knížka má přesah a pevně věřím, že bude zajímat i mužské čtenáře.