St.Evelin St.Evelin komentáře u knih

Do vody Do vody Paula Hawkins

Ne že by mě tato kniha nenadchla, ona mě přímo iritovala a to takovým způsobem, že jsem ani netušila, že kniha dokáže ???? Celá zápletka mi přišla taková nijaká, celý děj se táhl jak týden před výplatou a největší katastrofou pro mě bylo nekonečné množství postav, z nichž ani jedna nebyla sympatická. Pomyslným hřebíčkem do rakve bylo právě skákání z postavy na postavu, kdy každou chvíli vyprávěl příběh někdo jiný, jinou formou a zorientovat se v tom byl někdy poradny oříšek. Mě osobně to spis znechutilo. Takže za mě ne. Ani na dovolenou pod palmu.

16.07.2019 1 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Styl psani je stejný a přeci v něčem jiný. Postavy jsou opět propletené, popsané a vybarvené do nejmenších detailů. Nicméně, hlavním hrdinou je tentokrát muž, Václav. Na první pohled téměř nudný chlapec, ale přitom ve skrze zajímavý člověk. Podobně jsou na tom pro mne i ostatní.
Excelentní je děj, osudy lidí... Žádné překombinované zápletky. Měla jsem pocit, že čtu o reálných lidech s reálnými problémy a peripetiemi. A tak čtu a čtu a čtu, abych věděla, jak to celé dopadlo!
Za mě osobně opět výborný počin paní spisovatelky. Tato kniha mi oproti ostatním ubíhala tak nějak plynule, příjemně. Žádné urputné zvraty, či extrémní zapletky a přitom silný příběh, který mě nutí číst dál. Na léto úplná pecka.

01.07.2019 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Medvědín byl láska. Kniha My proti vám je pokračováním příběhů jednotlivých postav.
V knize doznívají následky předchozích událostí (znásilnění, politické tahanice,...) a autor umně popisuje celou škálu jevů v lidské společnosti. Od těch opovržení hodných (intriky, předsudky, nenávist, zrada) až k těm nejkrásnějším (láska, obětavost, statečnost, oddanost). A to vše v jednom malém městečku někde uprostřed lesů. Vlastně ve dvou. Někomu mohou příběhy připadat až neuvěřitelně či překombinovaně, ale mě ne. Pro mě je pokračování perfektní a vše do sebe zapadá jako puzzle.
A ten konec byl prostě jen kousek od toho, aby i mě puklo srdce. Slzy ale zastavit nešly.
Knihu mám dočtenou už více než týden, ale musela jsem ji vstřebat, uklidnit rozjitřené emoce. Dotkla se mě tak hluboce, že jsem zatím žádnou jinou knihu neotevřela. Ještě nejsem připravena žít a prožít další příběh.

20.06.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tak strašně jsem se spletla! Prostě klasická kniha pro mladistvé - hokej, holky, kamarádství, zápletka, vztahy,...
Jenže pak tu knihu otevřete večer, bez hluku dětí kolem vás a najednou kniha dostává úplně jiný rozměr! lidi potkáváte, každý den.
Ano, možná mají jiná jména, jiné pracovní pozice, ale přece jsou to oni! Tak blízko, jako byste četli téměř svůj příběh.
Kniha o přátelství, zradě, touze, vítězství i prohře. Daleko víc než o sportu je to ovšem kniha o všech těchto věcech. V životě. Reálném. O tom, jak bolí zrada, kolik kompromisů a ústupků je člověk schopný unést, než ho to zlomí, o tom, že i z té největší a ryzí lásky může puknout srdce. O tom, že manželství i přátelství by nebylo bez práce.
Ano, ano, ano! Hlavu mám plnou myšlenek, knihu plnou zvýrazněných pasáží, úryvků a citaci. Tohle je prostě TOP!!! Děkuji ???????????? Tahle kniha se mi zaryla pod kůží a zůstane ve mě už napořád.

11.06.2019 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tato kniha byla první knihou, kterou jsem od paní Hanišové četla. Začala jsem ji číst a ač je celé ústřední téma knihy poměrně ponuré a neveselé, tak jsem zkrátka musela dočíst. Rychle. Smutný příběh Elišky, které se v dětství zabila máma a ještě předtím zabila jejího bratra, je plný neveselých pasáží o hledání pravdy toho, co se stalo, o hledání sama se a možná i trochu o tom zkusit překonat rodinné stereotypy a chtít pro své děti něco lepšího, něco víc.
Autorka až mrazivě přesvědčivě vykreslila komplikovanost vztahu matka-dcera, jeho bolavost, hloubku zrady a pocitu ublížení, tu neúplnost a palčivou potřebu znát odpovědi na své otázky, které ale nepřicházejí.
Za mistrovský tah považuju paradoxně to, co mě i nejvíce nazlobilo a to je absence konce. Respektive on tam je, ale otevřený a je vlastně na čtenáři, jak ve své fantazii celý příběh ukončí... A právě proto já nad knihou už několik dní přemýšlím i přesto, že už jsem ji dočetla.
Jako mámu od dvou malých dětí mě až fyzicky bolelo číst o tom, co si Eliška možná nese z dětství, co možná zdědila, jak se jako máma chová ona. To mě osobně zasáhlo nejvíce.

23.05.2019 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Příběh o tom, že ani v Nigérii není cesta za početím a dítětem dlážděna růžemi. O tom, co je člověk ochotný z lásky udělat pro toho druhého, o zoufalství, zradě, ale i naději, o tom, že ani láska není všemohoucí.
Yejide chce otěhotnět a mít dítě, chce se uspokojit svého manžela, svou tchyni, být dobrou ženou, jak se v Nigérii sluší a patří. Jenže když nic nejde podle plánu a manželství je záležitostí všech okolo a do hry vstupuje druhá manželka, tak se začíná příběh jednoho manželství zamotávat ještě více.
Kniha primárně není špatná, to nemohu říct, nicméně má očekávání byla po nadšených recenzích pravděpodobně vysoká a bohužel zůstala nenaplněna.
Vnímám jako velký krok, že i ženy v Nigérii píší knihy, vydávají celosvětově v mnoha překladech a to prosím ve 30 letech! Klobouček! ????
Nicméně se nepotkala se mnou, minula mě. Minulo mne africké názvosloví a oslovování, minul mě popis politické situace, možná v jinou dobu, v jiný čas bych z ní byla bez sebe, těžko říct. Jde o všem o velmi zajímavou a mnohdy bolestnou sondu do hlubin manželství, mateřství, strachu a vůbec existence.

20.05.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Bohdana a Svatopluk, dcera a otec. Uzavřená dívka, která nemluví a oddaný komunista s hlavou plnou ideálů.
Četla jsem Slepou mapu a Hanu a upřímně jsem byla na knihu zvědavá. Počáteční nespokojenost a neschopnost se do knihy ponořit vystřídal vnitřní klid, užívání si jednotlivých stran a pasáží. Večerní chvilky s touto knihou pro mě bylo malé zpomalení celého dne, které jsem si vychutnávala.
Tato kniha oproti dvěma výše zmíněným je komorním nahlédnutím do života jedné rodiny, kde historické dějiny nehrají klíčovou roli, ale jsou spíše na pozadí a dokreslují atmosféru jednotlivých postav.
Ústředním motivem je rodina, co všechno o svých bližního nevíme, co všechno jsme ochotni pro ně udělat, jak vysokou cenu jsme ochotni zaplatit, jaké jsou vlastně charaktery lidí kolem nás.
Pro mnohé čtenáře byla kniha možná neukončená, já naopak děkuji, že nepokračovala dále. Velmi osobně se mě kniha dotkla a to na mnohých bolavých místech mě duše. Lehce se otřela o témata mě (až nepříjemně) blízká a známá, kdy jsem knihu několikrát odložila, abych utřela slzy a nabrala sílu číst dál, dočíst tuto (pro mě) bolavou knihu.
Smekám před Vámi, paní Mornštajnová, jste PANÍ SPISOVATELKA a já se Vám hluboce klaním, protože tohle... Tohle je opravdu umění psát, otevřít rány. Klobouk dolů.

13.05.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Vraždy a panáčci s kaštanů. A na nich otisk prstu, který patří dívce, která zmizela a její případ je uzavřený. Zda se vám to zamotané? A to jste ještě nečetli tu knihu!
Tak si tu knihu přečtěte! Ona totiž fakt stojí za to!
Rozhodně žádné pomalé rozjezdy! Rup šup pěkně od první stránky do toho autor šlape do plných. Žádné ploché dějové linky nebo postavy. Vše je krásně promyšleno, snad do nejmenšího detailu. Já detektivky miluju, ráda přemýšlím, kombinuju kdo, kde, jak a proč... A tady jsem prostě nevěděla, fakt ne! Mám ráda, když mě kniha dokáže překvapit!
Příjemným zpestřením je i ženská hrdinka aka vyšetřovatelka, ale já osobně to nijak feministicky neprožívám, protože #ErikaFosterova, že jo. Ale největší láska je stejně #HarryHole

09.05.2019 5 z 5

Mám tě ráda Mám tě ráda Astrid Desbordes

Nádherná kniha pro rodiče a děti. Podle mě je důležité dětem opakovat, že je máme rádi, i přesto/navzdory tomu, že třeba zlobí nebo si zrovna nerozumíme. Podle mě je více než důležité, aby v tomto ohledu naše děti cítily naprostou jistotu bez špetky pochybností.

06.05.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Anna, Alžběta, Anežka. *
Roman popisující tři ženy, tři generace jedné rodiny. Provede nás nenásilně dějinami téměř celého 20. století - od první světové války až po převrat.
Začátek knihy zastihne babičku Annu na cestě do pohraničí, před první světovou válkou, se svým milovaným Antonínem. Ten však musí narukovat, na frontě je raněn a zranění jej trápí do konce života.
Alžbětu, jejich dceru, čeká také její začátek, její cesta, po které s ní ovšem dusá německá armáda, která zabírá pohraničí a Alžběta přes ní prchá.
Po válkách, zdá se vše zalité sluncem, však ani Anežka nemá o drama nouzi. Tentokrát se do života této rodiny připletl komunistický režim v podobě důstojníka StB.
Kniha pro mě byla úžasným zážitkem. S napětím jsme hltala stránky popisující dramata a zvraty ze životů tří žen, ale nejen jich!
Kniha nestojí jen na příbězích tři statečných a silných žen, ale najdeme zde i několik paralelních příběhů a postav, což mě osobně těší a jen to umocnilo můj uzasny literární zážitek.

29.04.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Robert Bryndza ví, jak na to. Opět se jedná o zamotaný příběh plný vražd, rozplétání jednotlivých vrstev příběhů. Ano, už poměrně brzy víme, kdo je vrahy, ale i tak je zajímavé sledovat jeho cestu. Závěr není úplně šokující jako některé jeho jiné knihy, ale i přesto se čte velmi svižně.
Ale bohužel, za mě se tentokrát WOW nekonalo. (Jen teda jedno jediné malé na konci.)
Nicméně, jedná se pořád o hodně podařenou detektivku, která bude bavit davy.

15.04.2019 3 z 5

Dívka, která zvítězila nad IS Dívka, která zvítězila nad IS Farida Khalaf

Farida, hlavní hrdinka, byla několik měsíců držena jako (zejména sexuální) otrokyně. Tento čas byl proložen neúměrným fyzickým násilím a nelidským zacházením. Po tom všem však našla zbytky zbytky fyzickým a hlavně morálních sil, aby s dalšími pěti dívkami dokázala uprchnout.
Velký klobouk dolů před Faridou. Kolik vnitřní lidské síly dokázala najít! Je až neuvěřitelné, co vše dokáže lidské tělo snést! Stejně tak se ukazuje, že síla mysli je neskutečná!
Upřímně, náboženství jde mimo mne. Mám na něj svůj pohled (viz je zcela vedlejší). Jen prostě nepochopím, jak ve jménu víry může být v pořádku ubližovat (fyzicky či psychicky jiné lidské bytosti - ať uz křesťanství se svými kauzami zneužívání kněžími nebo třeba právě islám a zotročování žen jako válečné kořisti).

18.03.2019 4 z 5

Skleněné děti Skleněné děti Kristina Ohlsson

Bububu... od autorky jsem zvyklá na jiný styl psaní, jiné zápletky, ale i tak! Za mě palec nahoru! Sice tuto knihu najdete v knihovně v oddělení pro děti a mládež, ale.musim říct, že kniha mě vůbec nezklamala! Ba naopak, její čtení jsem si fakt užila! Na druhou stranu, proč ne? Příjemná lehce napínavá oddychovka! Na deštivé sobotní odpoledne ideální kniha!

06.03.2019 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Tohle se fakt povedlo ???????????? není snad kapitola, u které bych si neřekla "ty vo*e"! Celé je to propracované, další a další stránky odkrývají zamotané vztahy, plánování únosu a výsledek byl pro mě osobně překvapením.
Za mě osobně ANO! Takhle se to dělá ????

05.03.2019 5 z 5

Pusinka Pusinka Sophie Hannah

Já úplně nevím... Knihu jsem četla po porodu, rozečetla jsem ji ještě v porodnici a byť by si o to námět říkal, tak žádná slza, hormony, nic...
Příběh a zápletka měl asi dobrý úmysl, ale to provedení se tak nějak prostě celé nepovedlo.

26.02.2019 3 z 5

Napětí Napětí Naomi Alderman

Nad koupí knihy jsem vůbec nepřemýšlela, nečetla jsem žádné recenze, nic. Jen jsem se nadchla pro projekt Čtenářský klub @martinus_cz .
Ale bohužel, napětí jako takové se u mě prostě nekonalo.
Jednak je to žánrem knihy, přiznávám, dystopie není úplně můj šálek kávy, ale dobře ????
Námět byl hodně zajímavý a myslím, že autorka z něj mohla vytěžit daleko, daleko více. Mnohdy mi to přišlo jen ploché, klouzající po povrchu, bez pořádného vykreslení postav.
Největší "fail" pro mě je ovšem absence závěru. Konec knihy za mě prostě chybí... Chybí mi dokončení, tečka příběhu. A je to veliká škoda. Byť žánr není mému srdci blízký, tak myslím, že kniha mohla vytěžit daleko více ???? takhle to na mě působí, že autorka spoléhala na doporučení od Margaret Atwoodové ????????

07.02.2019 2 z 5

Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Isabelle Filliozat

Skvělá kniha, která se čte sama. Není to žádná "těžká" psychologická a odborná četba. V knize jsou uvedeny příklady z každodenního života s dítětem, u kterých jsem mnohdy pokyvovala hlavou a říkala si "aha". Je fajn se zamyslet nad zažitými stereotypy a postupy.

23.10.2018 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Moc se mi líbí citlivý příběh Dity na pozadí holocaustu a 2. světové války. Člověk by řekl, že je toto téma již vyčerpáno, ale tento dílčí příběh (byť na pozadí fikce) opět ukazuje, jak silní lidé dokážou být! Jakou sílu a odhodlání uvnitř dokážou vykřesat!
U srdce mé hřeje, jakou naděj, lásku dokážou knihy v lidech vzbuzovat.

10.06.2018 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Kniha popisuje silný životní příběh Violy, která přežila 4 koncentrační tábory. Je neskutečné, co všechno lidské tělo vydrží, obzvláště když mysl chce žít a přežít!
Lidstvo si MUSÍ tato zvěrstva připomínat, nesmíme zapomenout! Už kvůli těm, co přežili, NESMÍME! Nesmíme to dopustit.

PS: Dle názvu knihy jsem čekala širší kapitolu ohledně samotných pokusů, Mengeleho...

29.05.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana... Pribeh, který mě dojal... Vlastně od začátku až do konce. Už jen to propojení přebalu knihy s jeho začátkem a koncem je pro mě až nevídané.
Líbí se mi citlivost příběhu, vykreslení jednotlivých postav, i toho jak zapadají do celku knihy.
Také obdivuji to, že ač se jedná o příběh na pozadí druhé světové války a holocaustu, tak popis utrpení v táborech je spíše okrajovou záležitostí. O to více se mi kniha líbí, že nejde o prvoplánovou hru na city.

22.05.2018 5 z 5