Napětí

Všechno začíná jiskrou – dospívající dívky mezi 14 a 15 lety v sobě objevují schopnost vypouštět z konečků prstů elektrické výboje. Lékaři posléze zjistí, že se jim u klíčních kostí vyvinul svalový orgán generující elektřinu, podobně jako je tomu u elektrických úhořů. Chlapci jsou bezbranní – kvůli bezpečnosti jsou ihned izolováni v chlapeckých školách. V některých částech světa propukají krvavé revoluce. Dívky se v používání elektrického napětí zdokonalují a probouzejí tuto schopnost i u starších žen. Jak by svět vypadal, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen? Kdyby po celém světě zavládl matriarchát a přestaly platit klasické genderové stereotypy? Odpovědi na tyto otázky předkládá Naomi Aldermanová v románu Napětí, mnohoznačném a barvitě psaném textu na pomezí sci-fi, dystopie a thrilleru, v němž je výchozí situace promyšlena do důsledků: ženy zneužívají své nově nabyté síly a sexuality, muži se stávají oběťmi a radikálně se mění celkové paradigma i fungování společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371118/napeti-hYE-371118.jpg 3.440

The Power (2016)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

martinasudová
dnes

Když to shrnu, tak nic moc. Krásná obálka, moc pěkné téma, ale jak píší ostatní... A konec rychle ušmiknutý, listovala jsem a hledala další stránky příběhu.

makynka911
včera

Kniha mi hodně připomíná Příběh služebnice. Co se stane, když se svět obrátí naruby a navrch bude mít mužská nebo ženská část?
Je pravda, že kniha byla dost nešťastně napsaná. Zaprvé styl psaní, s tím jsem se ještě nesetkala, za druhé chyb tam bylo opravdu hodně.
Příběh měl zajímavý nápad, jenže docela selhalo zpracování. Tak jako většinu lidí, mě začala bavit až poslední třetina knihy. Ale je pravda, že od začátku tam bylo něco, co mě popohánělo číst dál. A navíc to mělo hodně useknutý konec. Za mě lepší 3* :)

čika
předevčírem

Trochu pridávam, ale na 3 hviezdičky to má väčšiu "silu" a štyri je o chlp viac ako cítim. Škoda preškoda, že kniha nie je kompaktnejšia, intímnejšia, azda mohla autorka trocha poľaviť na akčnosti a preskakovaní....ale záver je skvelý. Skrátka, pre mňa je to štylisticky nevyrovnaný a nedotiahnutý príbeh, pričom určite zaujímavý svojou témou a otázkami, ktoré nevyhnutne vyvoláva.

Lizard
předevčírem

Ufff.... dalo mi celkem práci knihu dočíst. Myšlenka, že ženy jsou schopné v sobě probudit schopnost vypouštět elektrické výboje mi přišla zajímavá, ale asi dost nešťastně uchopená. Samotné čtení mě moc nebavilo, přiběh mě nepohltil a spíš jsem si často říkala “Cože?Proč?”. Kniha se mi bohužel v knihovně asi dlouho neohřeje...

mekkejla

Opravdu hodně zajímavé téma, které člověka donutí přemýšlet. Ale ten styl psaní... Bylo to tak hrozně zmatené, sprosté a plné překlepů (za to samozřejmě nemůže autorka, ale na dojmu to nepřidá). Souhlasím, že jediná normální postava, které jsem alespoň trochu rozuměla, byla Roxy.

Michelle95

Snad nebudu ukamenovaná za svůj upřímný názor, ale... sakra! Já to fakt nenávidím. Bylo pro mě docela utrpení to číst. Hodně jsem se setkala s názory, kdy se to lidem začalo líbit až v poslední třetině, a budiž. Za poslední třetinu dávám tu jednu hvězdičku. Číst se to pak už docela dalo, byly tam pasáže, které byly fakt chytlavý, ale... Celkově? Nesnáším to. Fakt mě to štvalo, ubíjelo a dělalo mi potíž to přečíst. Nejenom že mě štvalo samotné téma kniha, ale i styl psaní. Nevím, ale prostě je nemožné, aby se mi to snad někdy líbilo. Celkově nejsem moc fanoušek zapřísáhlých feministek, ale tohle bylo už fakt asi moc. Musím uznat, že postava Roxy mě trochu brala, nebyla tak debilní jako ostatní, ale jinak prostě ne. Neužívala jsem si to čtení a bylo hned několik chvílí, kdy jsem vážně uvažovala o tom, že tu knihu hodím pod vlak.

Evcakop

Nápad dobrý, ale zpracovaný nepříliš dobře. Spád to dostalo až v poslední 1/3, kdy jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Než jsem se ale k tomu závěru dostala, musela jsem se nutit, abych ve čtení pokračovala a knihu neodložila.
Kdyby se vyškrtlo sprosté výrazivo, zejména ,,do prdele” a ,,kurva”, byla by kniha cca o 1/4 kratší a o hodně lépe by se mi četla.

Pitbullka

Příběh byl zajímavý, ale z tohoto tématu šlo vytěžit více. A ten konec mi přišel trošku odfláknutý.

Zrzavá_Tereza

Já jsem teda byla hodně zvědavá, jak bude tak lákavé téma zpracované. A za sebe bohužel musím říct, že jsem byla docela zklamaná. Myslím, že by z toho šlo "vyždímat" ještě víc. Ale i tak jsem ráda, že se mi knížka dostala do ruky!

Kokso

Čekala jsem takovou lehčí oddychovku, nicméně kniha byla opravdu zajímavá. Příběh byl poutavý a vyloženě nutil k zamyšlení. Líbilo se mi, že celá záplatka byla pojatá v globalním měřítku a z pohledů velmi rozdílných postav. Rozhodně doporučuji.

iveta3689
24.12.2018

Neni to kniha, ktera vyrazi dech, ale je vyborna. Ctiva, velmi zajimave napsana. Neotrely namet je rozvijen nekolika smery. Je to rozhodne napinave az do konce, vede k zamysleni.

JanaŠ.051
04.12.2018

Pre mňa kniha roku 2018.

smrdutka
06.11.2018

Napětí je skvělé.

Elf2010
27.10.2018

Kdybych mohla tak dam 10 hvězdiček. Jsem zvědavá na hodnocení od ostatních. Nejvíce mě zaujal konec, poslední věta od Naomi Neilovi, jestli náhodou nezvazuje vydat knihu pod ženským jménem, a vůbec, ty poslední výměny mezi Naomi a Neilem ukazují na to jake by to bylo kdyby se role otočily a místo mužů by měly najednou více síly a nadvlády ženy. Nepředstavitelné co ;)

Tydvik
14.09.2018

Ke knize jsem přistupovala s lehkými obavami, ne že ne. Poslední, po čem by má duše toužila, by byla četba feministické agitky. Tedy potažmo jakékoliv agitky, když už jsem u toho. Obavy tohoto rázu byly zbytečné. Kniha je především o tom, co s vámi udělá moc. Zejména ta nečekaně nabytá. A jak velmi snadné je ji zneužít. Proč? Třeba jen proto, že prostě můžete. Přináší ji fyzická převaha, která zčistajasna změní strany. Máte najednou možnost odvety, často oprávněné, často ne. Chvílemi je to docela zneklidňující čtení; ne o ženách, ne o mužích, ale o lidech. Kniha není vůbec špatná, ale na ohňostroj nadšení to taky není. Zaujala mě spíše v detailech, než jako celek. A z postav si za chvíli budu pamatovat jen jednu jedinou, Roxy. Ostatní mi přišly…nevím, šablonovité je možná to správné slovo. Každopádně mě pobavila hříčka s autorčiným křestním jménem…