St.Evelin St.Evelin komentáře u knih

Člověk jménem Dave Člověk jménem Dave Dave Pelzer

Poslední díl z trilogie o týraném chlapci Davidovi. Tentokrát jsme již v jeho dospělém věku a můžeme nahlédnout pod pokličku jeho cesty za svým snem dát se k letectvu, stejně tak můžeme být součástí jeho ročních vztahů.
Velice bolestně na mě působí popis jeho návštěv u matky - bohužel ani po letech se Dave nedozvěděl pro něj (a pro mě taky!) to nejdůležitější - roce právě on?! Proč zrovna on ze všech dětí musel mnohdy bojovat o holý život?

19.05.2018 5 z 5

Žlutý baron Žlutý baron Jakub Patočka

Nikdy jsem si nemyslela, že byznys pana Babiše je čistý jako křišťál, nicméně to, co je popsáno zde v knize, je tak smutné, neuvěřitelné a nepochopitelné, že... Že vlastně nemám slov. Je mi z toho smutno. Nechápu, že i takové věci se dějí v demokratickém právním státě. To si opravdu takoví lidé mohou dovolit vše?

11.05.2018 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Na knihu jsem se těšila, bylo o ní slyšet snad všude. Jenže pak nebyl čas...a dobře pro mě. Utichl boom a já od knihy vlastně ani moc nečekala. První zhruba polovina knihy byla vlažná, takové nic moc, pak to začalo být zajímavé a závěr byl naprosto strhující a nečekaný. Hlavní hrdinky mi bylo velice líto a při dočítání knihy jsem si ani nedovedla představit, jakou bolestí si musela projít a žít s ní.
PS: Podobnost s Dívkou ve vlaku vidím také, ale nijak mi to ani nevadí, ani neuráží.

08.05.2018 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Na nový příběh s Erikou jsem se těšila, moc. O to větším možná bylo moje zklamání. Nějak mi to vůbec nesedělo, Erika (a vlastně i Robert) tohle umí daleko lépe. Vždyť teď vlastně pomohla Erice jen souhra náhod a vztahových chyb. Žádná dedukce, úsudek. Samotné finále tak rychle uběhlo, že jsem jen zavrtěla hlavou, jako by to chtěl mít spisovatel z krku (samotné rozuzlení, proč vraždil zrovna on, co konkrétně mu prováděl jakého bratr, jak dlouho, mělo to vliv na jeho aktuální činy?) Celé mi to přišlo tak nějak nedodělané, rozpracované, což je strašná škoda (knihu jsem po dočtení zklamaně uložila k ostatním kniham). Nicméně, je fakt, že Erika tady není zas takové hospodářské zvíře jako v předchozích dílech.

04.04.2018 3 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Naprosto strhující příběh, od kterého jsem se nemohla skoro vůbec odtrhnout! Hltala jsem každou stránku! Nejhorší můra každého rodiče -. "byly tady....a už nejsou..."... Brrrr.

27.03.2018 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Napsat knihu, která se dá číst ze dvou stran, mi přišlo hodně originální.
Já osobně začala číst Veroniku a jsem za to ráda. Sice mi místy přišel příběh až neuvěřitelný a zamotaný (asi žiju příliš obyčejný a nudný život :-)), ale četl se mi dobrý z pohledu ženy. Těšila jsem se i na pohled Jáchyma, ale nevím, nějak mi ten mužský (možná úsporný?) styl neseděl
Na celé knize mi přijde nejzajímavější, že mnohé události, pro někoho zcela zásadním pro jiného naprosto okrajová záležitost. Tak jak v reálném životě.

26.03.2018 3 z 5

Ztracený chlapec Ztracený chlapec Dave Pelzer

Moc jsem si přála, aby příběh týraného chlapce měl happy end. Kniha ukazuje, že návrat do běžného života je neméně těžký a složitý. Dave si prochází mnoha pěstounskými rodinami, okolí k němu má předsudky. I v této knize ale Dave nic nevzdává a jede dál! A já jsem moc zvědavá na poslední knihu u této série.

26.03.2018 5 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Ne, ne, ne. Tohle prostě nemůže být podle skutečné události - to se mi honili hlavou několikrát.
Naprosto děsivý popis toho, co musel malý Dave zažít, vytrpět, podstoupit.
Jako máma nechápu, jak si lze vybrat jedno dítě a to týrat k smrti, nechat hladovět. Proč zrovna on? A proč vůbec nějaké dítě?
Klobouk dolů před Davem, číší z něj neskutečná bojovnost, síla a odhodlání.

Jsem ráda, že společnost je o kus dál, že takové zjevné známky týrání by dnes (DOUFAM) nenechalo tolik lidí chladnými. Nicméně, i přesto je (dle meho názoru) potřeba o této problematice mluvit, protože stále existuje.

24.03.2018 5 z 5

Pražská buzna Pražská buzna Jiří Markvart

Je to úplně něco jiného, takovou knihu jsem ještě nečetla :-) Místy vtipná, to určitě ano, některé pasáže mě pobavily velmi ;-)
Za polovinou knihy jsem už ale v duchu odpočítávala počet stran do konce. Kniha je zajímavou sondou a popisem coming outu, o tom žádná, ale já jsem přeci jen spíš romantická duše :-) - pouziti vulgarismů mi přišlo ke konci opravdu prvoplánové, prostě ať je to sprosté, bude se o tom mluvit, stejně jako povrchnost Milana.

21.03.2018 3 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Kniha o krutostech v 90.letech v Bosně. Příběh o hledání kostí svých nejbližších, abyste je mohli konečně pohřbít, o masových hrobech, o konci války, o strachu.
S mírem ale strach neodešel, přetrvává. Je cítit všude. Kdykoliv může na dveře zaklepat původní majitel na dveře a nárokovat si dům. Kdykoliv se mohou objevit kosti právě vašeho příbuzného.

Přiznám se, že o historii tohoto konfliktu vím pramálo a chci to napravit. Vždyť, takových pár kilometrů od nás se dělá taková zvěrstva!

08.03.2018 5 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

"Stačí se narodit na blbým místě. Jen náhoda, a život je skutečně beznadějným bojem o přežití."
Toto je velká pravda a každý den kolem nás vidím spoustu lidí, věčně nespokojených, kteří řeší vlastně úplně malichernosti a nicotnosti.
Velký klobouk dolů před panem Šebkem, který popisuje své dvě mise s Lékaři bez hranic v Afghánistánu. Tam, kde by většina z nás kolabovala když ne z psychických důvodu, tak těch fyzických určitě, on prostě ne nazuje boty a jede operovat. Klobouk dolů!
Co mi dojem z knihy kazil byl fakt, že je psán hovorovou češtinou (nějaký děti, tenký střevo, nezkušenej chirurg, hotovej nepovednej případ, Šebkovo zlepšovák,...) a někdy mě to nutilo knihu odložit, protože ne, opravdu mi to vadilo.

05.03.2018 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Tleskám. Kniha od knihy lepší a lepší, opravdu. Tady jsem těch 5* už dát musela a chtěla! Skvělá zápletka, žádné zdlouhavé popisy, ubíhání na další dějové linky. Vraha jsem tak nějak okrajově tipovala, ale nevěděla jsem jak a proč a kdy a celé rozuzlení mě tedy nechalo s otevřenou pusou! Skvělá práce!

02.03.2018 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Opět skvělé čtivo! U tohoto dílu se mi líbilo mnohem více, že jsme věděli, kdo je pachatel a pozorovali jsme, jak došlo k jeho odhalení a dopadení. Taky mi pozadí příběhu přišlo víc reálné než bohatá rodina z předešlého dílu.
Nicméně, opět se Erika projevila jako Erika (neuposlechnutí rozkazu, pátrání na vlastní pěst,...) a přiznávám, že mi to vadí, holt, není to Harry Hole, aby byla takový samorost :-), který si může v zaměstnání dovolit cokoliv. Na druhou stranu se v ní projevila i lidskost a vřelost (přátelství s patologem Isaacem).
I tak se těším na další díl!

25.02.2018 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Do knihy jsem se zacetla během chvilicky a četla jsem každou volnou chviličku. Ano, Erika mě štvala a přistihla jsem se,jak nejednou protacim panenky s tím, co zase proboha řekne.
Nicméně, zápletka napínavá,tip na vraha jsem měla zhruba od půlky knihy, ale Bryndza dokázal můj tip odsunout do pozadí a zapomenout na něj. Dej ubíhal svižně, žádné zbytečně protahování. Přesně podle mého gusta! Už dávám do knihovny pro další knihu.

23.02.2018 4 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Pro někoho obyčejné vyprávění, pro mě klobouk dolů za popis bez příkras, bez povyšování se a honění si ega. Lékař na mě působí jako skromný člověk se srdcem na pravém místě.
Člověk pak jen kroutí hlavou,jak to v některých koutech světa chodí (Kongo) nebo naopak pokyvuje hlavou nad tím, jak i v mizerných podmínkách přírodní katastrofy funguje humanitarni pomoc, jak je organizovaná a lidé stateční.
V teple, pohodlí a bezpečí domova se kniha čte opravdu jedním dechem, zajímavá je i vsuvka ohledně historie a konfliktu v Kongu. A možná právě díky tomu pohodlí a tepla domova si člověk uvědomí, kolik odvahy a statečnosti tyto cesty vlastně stály!

19.02.2018 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Kniha se mi hodnotí obtížně, protože jak dát 5* knize, která popisuje zvěrstva, nelidské zacházení, válku, plynové komory, ztrátu všeho, všech, lidské důstojnosti?
Smékam klobouk před přeživšími, kromě štěstí bylo zapotřebí i neskutečné odhodlání a touha žít. Nedovedu, opravdu nedovedu si představit, co lidé museli zažívat (hladovět, nechat se ponižovat, mrznout, vážit 40kg,...).
Je neskutečné, že v otřesných podmínkách koncentračních táborů dokázaly otěhotnět, donosit a porodit dítě, které přežilo.

Čtěte. Čtěte. Čtěte. Už je jen hrstka těch kteří přežili, proto musíme číst! Nesmíme zapomenout, zlehčovat. Tohle se dělo. A není to dávno!

18.02.2018 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasické dílo české literatury, které ve mě od mala vzbuzovalo strach a noční můry. Dnes, s odstupem dvou desítek let, vidím, že to bylo způsobeno mistrovským stylem pana Erbena. Strašidelnost dokreslují ve vzpomínkách útržky z filmu. Oproti tomu jsem si s úsměvem uvědomila, že některé pasáže dokážu ještě odrecitoval zpaměti

16.02.2018 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Joona je prostě borec! A autorské duo Lars Kepler jakby smet. Žádné dlouhé začátky, popisy, ... Hezky rovnou do víru dej, rup, šup, žádné okecavacky! A to se mi líbí! Zápletka byla zajímavá a moc se mi líbily i paralelní příběhy dalších postav, které být příběh doplňovaly, tak si s nimi autoři dali práci.

05.02.2018 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Na knihu jsem narazila opět díky Knižní šifře od nakladatelství Martinus. Přečetla jsem 5. vydání této knihy (rok 2017, moc pěkná grafická úprava titulní stránky, mimochodem). Kniha popisuje téměř dvacetileté bezpráví, příkoří a naprosto
nelidské zacházení s paní Věrou, není sestrou Naďou a dalšími. Nejednou mi bylo do pláče.
Na konci knihy jsem se dozvěděla,že existuje zákon na odškodnění vězňů a já se zaradovala, že alespoň malá satisfakce za léta bezpráví. Bohužel paní Sosnarova odškodněna nebyla. Ne, nejde o peníze, ale sama to vnímám jako bezpráví, které na ni, po letech utrpení v gulagu, páchá vlastní stát.

01.02.2018 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Pro mě naprosto skvělý příběh! Zajímavá zápletka, skvělé prostředí, vše jak má být. S našimi starými známými se však nesetkáváme hned zpočátku, ale jsou tam. A to je sázka na jistotu, detektiv Krauz je prostě třída!!!

29.01.2018 5 z 5