Pražská buzna

Pražská buzna

Od coming outu až po krizi středního věku zažije průměrný gay spoustu věcí, o kterých si myslí, jak jsou jedinečné, ale ve skutečnosti si jimi projde prakticky každý – od krále gay barů až po nepřiznaného kluka z vesnice. Jinak to neměl ani Milan, který si celých patnáct let nahodile vedl deník, abyste mu mohli alespoň naoko závidět. A to bez ohledu na to, jestli jste gay, lesba nebo třeba i heterosexuál. V takovém případě je pro vás v knize přichystán i přehled toho, co byste jako začínající buzna měli vědět, pro případ, že by vás konvenční heterosexuální život začal nudit. Pražská buzna je debutem Jiřího Markvarta, který si jako každý správný gay buduje kariéru v reklamě. V roce 2015 psal stejnojmenný blog, který se během několika měsíců vyhoupl na místo jednoho z nejúspěšnějších českých queer blogů vůbec. Čtenáře si získal zobrazováním notoricky známých životních situací s velkorysým nadhledem i svým nevybíravým smyslem pro humor. Bez ohledu na vaši orientaci vás bude čtení Pražské buzny bavit. Možná i trochu urážet, ale rozhodně víc bavit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/309576/prazska-buzna-Chu-309576.png 3.8101
Humor, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno:, Jiří Markvart

pastelka53

Jednoduché čtení, které někoho nadchne a někoho urazí.
Tenhle přisprostlý rádoby deník mě bavil! Odpočinula jsem si, zasmála se a ráda se někdy k této knize vrátím.

DriftBooks

Jeden můj dobrý kamarád je buzna. Osobně mu říkám Velkej Buzna. A on mě občas počastuje nějakým tím buznovským dárkem. Naposledy třeba knihou Pražskej buzna. K padesátinám. Předpokládám, že ho k tomu inspirovala věta z anotace: „v knize je přichystán i přehled toho, co byste jako začínající buzna měli vědět, pro případ, že by vás konvenční heterosexuální život začal nudit.“ On totiž, coby neúnavný apoštol homosexuality, hlásá, že teplý jsou všichni chlapi, jenom někteří to ještě neví. I já zatím žiju v blažené nevědomosti…

Jo – říkat buznám buzna je prý v poho. Píše se to v té knize… Napsal jí buzna. Jak jinak…

Chvíli jsem váhal, zda knihu do čtenářského deníčku vůbec zařadit. Zda se k tomu, že jsem ji četl vůbec přiznat. Zejména když jsem v recenzích našel perličky typu – skvělá kniha pro fandy teplého čtení – knížka jim poslouží i pro seznamování na veřejnosti (protože, upřímně, když v šalině – pro Pražáky v tramvaji – někdo drží knihu s názvem Pražská buzna, je dost pravděpodobné, že nebude úplně hetero). Aha…?! Knihu jsem tedy raději četl pouze doma, abych náhodou někde na veřejnosti nevzbuzoval plané naděje… A nakonec jsem se dobře pobavil. Takové příjemné odlehčení od veškeré té seriózní heterosexuality... ehm...

Je nutné říct, že to skutečně není čtení pro každého. Nahlédnout do toho pražského buzince je pro neznalého trochu zjevení. Tipoval bych, že pokud si ji přečte nějaký mladý hledač sama sebe, žijící kdesi na maloměstě, nebo nedej Bože na vsi, tak si svůj coming out rozhodně na dlouho rozmyslí… Kniha je opravdu velmi vtipná. Ovšem docela sžíravě. Nemilosrdně. Tak nějak hodně… pražsky.

Tak jsem to tedy přečetl, chvílemi se smál nahlas, a co si budeme povídat – v hetero světě to vlastně zas tak moc jinak nefunguje…

Puntíkatýhrnek

Nemohu říct, že by mě přečtení téhle knížky duševně nějak výrazně obohatilo...maximálně jsem si ujasnila, jak jsem ráda, že jsem hetero...

St.Evelin

Je to úplně něco jiného, takovou knihu jsem ještě nečetla :-) Místy vtipná, to určitě ano, některé pasáže mě pobavily velmi ;-)
Za polovinou knihy jsem už ale v duchu odpočítávala počet stran do konce. Kniha je zajímavou sondou a popisem coming outu, o tom žádná, ale já jsem přeci jen spíš romantická duše :-) - pouziti vulgarismů mi přišlo ke konci opravdu prvoplánové, prostě ať je to sprosté, bude se o tom mluvit, stejně jako povrchnost Milana.

TomTomis

Konečně dočteno. Musím říci, že jsem se místy sice bavil, ale čím víc jsem se blížil konci knihy, o to víc jsem se těšil, kdy už bude konec. Hrdina myslí pouze na jedno. Sex je zřejmě jedniná věc, co ho baví. Pokud by takto žily všechny buzny v Praze, musí to být hodně jednotvárný život, kdy se vám vše smrskne na to, kdo má jaké nářadí v kalhotech...

Inouš

Jednoduché a zábavné čtení. Rozhodně nic intelektuálně náročného. Má očekávání Pražská buzna naprosto splnila.

Jizi
29.12.2017

Nejvtipnější kniha letošního roku. Na kostru blogu (takže ne, není to souborné vydání blogových zápisků, jak je teď děsně - v naprosto debilní - módě) je nabalený celý životní příběh Milana, kuřbuřta z maloměsta, který si ze sebe a z druhých umí dělat naprosto nekorektní, cynickou, hodně drsnou a pro mě tím pádem totálně boží srandu.
Pokud nejste a) zarytý homofob nebo b) skautík, jemuž při byť jen zaslechnutí sprostého slova prasknou ušní bubínky a sleze zubní sklovina nebo c) obojí, což mnohdy značí, že jste stejně jen buzna, co si to ještě nestihla uvědomit / nechce si to připustit, a nejste extra přecitlivělí, budete se bavit. Dozvíte se totiž spoustu věcí, který by vás asi ani nenapadly (jak to chodí v gay sauně? Proč je dobrý dávat si bacha na chlapce, kterým smrdí prsty rybinou? Kdo dělá ráno snídani? Jak vypadá gay trojka? A je Roger fakt pes?), byť tedy za cenu, že už se na kakaový věneček nikdy nedokážete dívat stejně.

indyka
09.12.2017

("Dobrý den, prosím vás, máte Pražskou buznu?", zeptala jsem se prodavačky v knihkupectví a ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, jak to zní, mi začaly cukat koutky. "Chviličku...ano, máme, hned vám toho Markvarta najdu", pravila prodavačka a tím si zachovala tvář.)

Nedávno jsem objevila blog. Cynické hovado Milan mě tak okouzlil a donutil smát se nahlas, že byla koupě knihy jasnou volbou. Jsou zde sice zrecyklované i blogové zápisky, ale pořád je tu spousta nového textu a milovníci sarkastického, nekorektního a pro mnohé pobuřujícího humoru si zde určitě přijdou na své. Občas jsem se ztrácela ve vedlejších postavách, protože jich tu bylo celkem dost a ani deset minut po dočtení knihy bych nedokázala vyjmenovat, s kým vším se Milan vyspal, ale to je asi jediné, co mi nelahodilo - jinak nemám výtek. Neskutečně jsem se u toho bavila.

daria2573

Super kniha :)

Orsy
12.11.2017

Řekl bych, že nenáročné, ale zábavné čtení. Jsem spokojen.

Zuzu1402
12.11.2017

Příběhy, u kterých se člověk zasměje i nahlas. Obyčejné
životní příběhy napsané neobyčejně. Doporučuji.

Mikka_M
11.11.2017

Asi jsem to čekala nějaké jiné, ale pořád se nemohu rozhodnout, jestli je ta knížka vtipná nebo spíš depresivní...

Sunday
27.09.2017

Nejdřív jsem přečetla celý blog z roku 2015, pak o autorovi všechny dostupné informace (jako vždy) a pak teprve knihu. Líbilo se mi členění podle let a postupné "zrání" hlavní postavy. Podle mě pět *.

kklepkaa
07.09.2017

Začátek knihy byl naprosto skvělej. Zasmála jsem se, jakože fakt hodně. Ten přisprostlý styl psaní má něco do sebe. Jenže bavilo mě to tak nějak do půlky a pak mi to přišlo na jedno brdo a ten vtipný styl psaní už mi tak vtipný nepřišel, sice jsem se sem tam pousmála, ale přála jsem si už být na konci této homosexuální sondy. No neberu to jako průšvih, ale unešená taky nejsem. Tak snad někdy příště Jirko :-)

slečnaBarbora19
14.08.2017

Je to taková tragikomedie s černým humorem. Prostě život. Krásná přirovnání, humor, spád. Čtení v MHD je další zážitek ke knize - ty pohledy ostatních jsou nepřenositelné a mě bavily. Ale pro křehké povahy - čtěte doma, nebo volte obal knihy!

barunka_n
26.07.2017

Bavila jsem se od začátku do konce! Nejen tím, co jsem měla možnost číst v knize, ale také reakcemi lidí v MHD, když se podívali, co čtu (někteří jedinci zvládali přečíst zadní stranu přebalu). Milanovi jsem fandila s tím jeho Jakubem, trochu škoda, že mu to nevyšlo, ale na druhou stranu je lepší, že kniha nekončila happy-endem. Jiří používá super přirovnání - třeba kelímek z KFC mě hodně pobavil. A celkově mi přijde, že tato kniha hodně otevřela dveře do světa homosexuálů těm, kteří o tomto světě moc nevědí. Je to psané vtipně a díky tomu se kniha snadno čte. I přesto, že autor nejde daleko pro sprostá slova, vulgárně kniha vůbec nevyznívá. Asi nejvíc jsem se nasmála při větě "na chodbě jsem potkal vysokého modrookého blonďáka" :D Jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou :)

hellena1523
14.07.2017

Kniha mě zpočátku neskutečně chytla. Byla úžasně vtipná. Přirovnání, která Markvart užívá, jsou vážně vtipná (alespoň většinou). Bohužel, asi v půlce knihy už mě příběh moc nebavil a už mi začalo být víceméně jedno, jestli Milan jen s někým spí, nebo je ve vztahu a vlastně i všechno ostatní. Dokonce i ten vtip už mi přišel poněkud ohraný. Navíc mi moc neseděl deník z "budoucnosti"...

Začátek byl ale geniální! A moc mě bavila úvodní pasáž na začátku každé kapitoly.

Celkově ale průměr. Znovu určitě číst nebudu.

netty
08.07.2017

Vtipné! Hodně jsem se nasmála a Milanovi jsem moc fandila. Oceňuji i to, že kniha nevyznívá vulgárně, čehož jsem se na začátku trošku bála. Výborná prvotina!

Jana_Hlus
03.04.2017

Vtipně, s nadhledem a upřímností napsaná sonda do života gaye, která pobaví, ale ukáže i osamění a prázdnotu člověka odlišujícího se od "neteplé" většiny. A velmi oceňuji souběžnou dějovou linii s "normálním" vztahem. Začátek knihy je naprosto super, četlo se to tak nějak samo, ke konci už jsem měla promiskuity, pokusů o navázání vztahů až nad hlavu, proto doporučuji nečíst najednou, ale vzít jako oddechovku k něčemu náročnějšímu. Pro mě byla ideální do MHD, ale přiznám, že jsem ji měla zabalenou v látkovém obalu:-). Rozhodně bych ji nedoporučila netolerantním lidem a puritánům. 4/5

Dajda
30.03.2017

Rozporuplná kniha - ať si už si člověk myslí co chce, je tohle dílo rozpoznatelné od ostatních :-) A to se cení..

magnolia
16.03.2017

Nakoukla jsem na autorův blog a přečetla ho za odpoledne celý. Dařilo se mi povznést se nad tu hlavní hrdinovu "starost" a jen jsem si užívala skvělý humor a postřehy ze života (i když bych občas potřebovala hledat ve slovníku nebo na wiki:). Knížku asi shánět nebudu a doporučovat dále - no, opatrně, jen někomu.

Kaaramelka
12.03.2017

Kniha se s nikým ani s ničím nemazlí, je sprostá, upřímná a místy i vtipná. Buď se vám bude líbit, nebo nebude, nic mezi není. Buď si vás získá, vy se pobavíte anebo vás odrovná a vy ji ani nedočtete. Dobře si promyslete, zda chcete číst o životě jednoho nenapravitelného gaye.

Martiiiik
25.02.2017

Kniha byla občas vtipná, ale na můj vkus moc vulgarismů, které nebyly potřeba. Znám pár gayů a jsem moc ráda, že to v životě takhle nevypadá :-) výborný nápad mi přišel v konfrontaci gaye s "průměrným" heterosexuálem, ačkoliv to bylo předvídatelné :-) jen doufám, že si tuto knihu nebudou mladíčci brát za návod na život :-D

TheMajkee
23.02.2017

Knižní verze Pražské buzny není tak vtipná jako blog. Ten byl díky své „nárazovosti“ opravdu jedinečný a skutečně autentický. I když i ten mi místy přišel samoúčelně vulgární, což občas můj dojem ze čtení ubíralo, a to i teď v případě knihy. Na základních kamenech blogu je vystavěna i papírová adaptace, která dá věci více do souvislostí, ale primárně v ní jde opět o sexuální eskapády. Není třeba v tom hledat zbytečné nedostatky, její hlavní ambicí je pobavit a nechat čtenáři vydechnout, nikoli poskytnout intelektuální náhled do pražské gay komunity. A plnit svůj účel se jí daří, i když jsem měl pocit, že někdy ta fabulace překračuje únosnou hranici. Markvart ale psát umí, jen je zkrátka škoda, že kniha měla spíš vulgární náboj nežli cynický.

Meaki
23.02.2017

Není moc knih u kterých bych se v půl třetí ráno smála tak nahlas, aby přišla moje milá paní sousedka pozdravit a požádat o utišení (většinou mi chodí nadávat za jiný kraviny). Když mi tuhle knihu kamarádka koupila koukala jsem na ni skrz prsty, co mi to kupuje za dárky a co si o mě asi myslí, ale teď ji jdu poděkovat. Osobně si myslím, že je to náramně vtipná kniha.

saumur
20.02.2017

Na rozdíl od ostatních nadšení nesdílím. I když jsem si spoustu věcí, o kterých Jiří píše, sám prožil, z knížky mám pocit, že její expresivita, místy zbytečná a opravdu přehnaně vulgární, je jen prostředkem k tomu, aby kniha "zaujala" a aby se o ní mluvilo. Hlavní hrdina je ztělesněním promiskuity a sexuje s každým - padni komu padni. Všechno ostatní jde stranou, o jeho jiném než sexuálním životě toho moc nevíme. Nejlepší kamarád hlavního hrdiny (Karel) je heterosexuál a "vyhulenec", nicméně vedou spolu rozhovory, které svou náplní odpovídají spíš konverzaci gaye s jeho nejlepší kamarádkou.
Jistě je knihu třeba brát jako nadsázku, jen mám strach, že kdo by si na základě ní chtěl dělat obrázek o životě gayů, získá představu o tom, že žijí jen promiskuitním sexem a honbou za stále novými "šukacími objekty" - jinak se totiž ti, kdo se s hlavním hrdinou vyspí, nazvat nedají.
Nicméně místy jsem se opravdu pobavil. Pokud to byl hlavní záměr knihy, pak se povedl.

Címa
28.01.2017

Vzdycky jsem byla na spoustu veci, co se gayu tyce, zvedava a na hodne veci Milan v knize odpovi. Je to velice zabavne napsane, je to sproste, nekdy az trosku moc, rozhodne nic pro slusnaky, ale moc me to bavilo a ze spousty hlasek nemuzu do ted :-) super byly uvodni stranky kazdeho roku, jako s kym se pravdepodobne poprve vyspite, jake jsou typy prvniho gay sexu, jak poznate, ze jste gay... Cte cosmopolitan a obcas ho i pije, to je nejvic :-D

MarVo86
18.01.2017

Je to sprostý, je to drzý, pro někoho možná až urážlivý.....přesto všechno je to ale především ohromně vtipný! Milane, ačkoliv jsi egoistickej pitomec, miluju tě!....k mojí veliké smůle jsem žena.

msjadepaton
09.12.2016

Bylo tam pár míst, u kterých jsem protáčela oči, ale i tak jsem se zasmála, protože Milana ve většině věcí stejně nešlo brát vážně. Je rozhodně nutné brát to s hodně velkou nadsázkou a nenechat se urazit, protože Milan opravdu střílí na všech frontách. Na druhou stranu je těžké nechat se urazit od někoho, o kom si stejně od začátku myslíte, že je to blbec.
Netroufám si odhadnout, jak moc je Pražská buzna založena na skutečnosti, ale ve výsledku je to jedno.
U podobných blogů jsou už téměř povinností takzvané škatulkovací články, které rozdělují do kategorií všechno, na co si jenom vzpomenete. V tomhle případě sice byla většina z nich úsměvná, ale bavila mě poněkud méně než "deníček", který tvořil zbytek textu.
Četlo se to v podstatě samo, ale v podstatě se pořád opakovaly ty samé situace dokola a po nějaké době jsem se začala trochu nudit. Vtipné to ale bylo, o tom žádná.

Babouš
07.12.2016

Až budu velký, chci být taky takhle vtipný. Lehce, svižně napsaná kniha mapující osudy jednoho českého gaye v průběhu více než 10 let.