Pražská buzna

Pražská buzna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309576/mid_prazska-buzna-Chu-309576.png 4 150 44

Od coming outu až po krizi středního věku zažije průměrný gay spoustu věcí, o kterých si myslí, jak jsou jedinečné, ale ve skutečnosti si jimi projde prakticky každý – od krále gay barů až po nepřiznaného kluka z vesnice. Jinak to neměl ani Milan, který si celých patnáct let nahodile vedl deník, abyste mu mohli alespoň naoko závidět. A to bez ohledu na to, jestli jste gay, lesba nebo třeba i heterosexuál. V takovém případě je pro vás v knize přichystán i přehled toho, co byste jako začínající buzna měli vědět, pro případ, že by vás konvenční heterosexuální život začal nudit. Pražská buzna je debutem Jiřího Markvarta, který si jako každý správný gay buduje kariéru v reklamě. V roce 2015 psal stejnojmenný blog, který se během několika měsíců vyhoupl na místo jednoho z nejúspěšnějších českých queer blogů vůbec. Čtenáře si získal zobrazováním notoricky známých životních situací s velkorysým nadhledem i svým nevybíravým smyslem pro humor. Bez ohledu na vaši orientaci vás bude čtení Pražské buzny bavit. Možná i trochu urážet, ale rozhodně víc bavit.... celý text

indyka
09.12.2017 5 z 5

("Dobrý den, prosím vás, máte Pražskou buznu?", zeptala jsem se prodavačky v knihkupectví a ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, jak to zní, mi začaly cukat koutky. "Chviličku...ano, máme, hned vám toho Markvarta najdu", pravila prodavačka a tím si zachovala tvář.)

Nedávno jsem objevila blog. Cynické hovado Milan mě tak okouzlil a donutil smát se nahlas, že byla koupě knihy jasnou volbou. Jsou zde sice zrecyklované i blogové zápisky, ale pořád je tu spousta nového textu a milovníci sarkastického, nekorektního a pro mnohé pobuřujícího humoru si zde určitě přijdou na své. Občas jsem se ztrácela ve vedlejších postavách, protože jich tu bylo celkem dost a ani deset minut po dočtení knihy bych nedokázala vyjmenovat, s kým vším se Milan vyspal, ale to je asi jediné, co mi nelahodilo - jinak nemám výtek. Neskutečně jsem se u toho bavila.

daria2573
12.11.2017 5 z 5

Super kniha :)

Orsy
12.11.2017 4 z 5

Řekl bych, že nenáročné, ale zábavné čtení. Jsem spokojen.

Zuzu1402
12.11.2017 5 z 5

Příběhy, u kterých se člověk zasměje i nahlas. Obyčejné
životní příběhy napsané neobyčejně. Doporučuji.

Mikka_M
11.11.2017 4 z 5

Asi jsem to čekala nějaké jiné, ale pořád se nemohu rozhodnout, jestli je ta knížka vtipná nebo spíš depresivní...

Sunday
27.09.2017 5 z 5

Nejdřív jsem přečetla celý blog z roku 2015, pak o autorovi všechny dostupné informace (jako vždy) a pak teprve knihu. Líbilo se mi členění podle let a postupné "zrání" hlavní postavy. Podle mě pět *.

kklepkaa
07.09.2017 3 z 5

Začátek knihy byl naprosto skvělej. Zasmála jsem se, jakože fakt hodně. Ten přisprostlý styl psaní má něco do sebe. Jenže bavilo mě to tak nějak do půlky a pak mi to přišlo na jedno brdo a ten vtipný styl psaní už mi tak vtipný nepřišel, sice jsem se sem tam pousmála, ale přála jsem si už být na konci této homosexuální sondy. No neberu to jako průšvih, ale unešená taky nejsem. Tak snad někdy příště Jirko :-)

slečnaBarbora19
14.08.2017

Je to taková tragikomedie s černým humorem. Prostě život. Krásná přirovnání, humor, spád. Čtení v MHD je další zážitek ke knize - ty pohledy ostatních jsou nepřenositelné a mě bavily. Ale pro křehké povahy - čtěte doma, nebo volte obal knihy!

barunka_n
26.07.2017 5 z 5

Bavila jsem se od začátku do konce! Nejen tím, co jsem měla možnost číst v knize, ale také reakcemi lidí v MHD, když se podívali, co čtu (někteří jedinci zvládali přečíst zadní stranu přebalu). Milanovi jsem fandila s tím jeho Jakubem, trochu škoda, že mu to nevyšlo, ale na druhou stranu je lepší, že kniha nekončila happy-endem. Jiří používá super přirovnání - třeba kelímek z KFC mě hodně pobavil. A celkově mi přijde, že tato kniha hodně otevřela dveře do světa homosexuálů těm, kteří o tomto světě moc nevědí. Je to psané vtipně a díky tomu se kniha snadno čte. I přesto, že autor nejde daleko pro sprostá slova, vulgárně kniha vůbec nevyznívá. Asi nejvíc jsem se nasmála při větě "na chodbě jsem potkal vysokého modrookého blonďáka" :D Jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou :)

hellena1523
14.07.2017 3 z 5

Kniha mě zpočátku neskutečně chytla. Byla úžasně vtipná. Přirovnání, která Markvart užívá, jsou vážně vtipná (alespoň většinou). Bohužel, asi v půlce knihy už mě příběh moc nebavil a už mi začalo být víceméně jedno, jestli Milan jen s někým spí, nebo je ve vztahu a vlastně i všechno ostatní. Dokonce i ten vtip už mi přišel poněkud ohraný. Navíc mi moc neseděl deník z "budoucnosti"...

Začátek byl ale geniální! A moc mě bavila úvodní pasáž na začátku každé kapitoly.

Celkově ale průměr. Znovu určitě číst nebudu.

netty
08.07.2017 4 z 5

Vtipné! Hodně jsem se nasmála a Milanovi jsem moc fandila. Oceňuji i to, že kniha nevyznívá vulgárně, čehož jsem se na začátku trošku bála. Výborná prvotina!

Jana_Hlus
03.04.2017 4 z 5

Vtipně, s nadhledem a upřímností napsaná sonda do života gaye, která pobaví, ale ukáže i osamění a prázdnotu člověka odlišujícího se od "neteplé" většiny. A velmi oceňuji souběžnou dějovou linii s "normálním" vztahem. Začátek knihy je naprosto super, četlo se to tak nějak samo, ke konci už jsem měla promiskuity, pokusů o navázání vztahů až nad hlavu, proto doporučuji nečíst najednou, ale vzít jako oddechovku k něčemu náročnějšímu. Pro mě byla ideální do MHD, ale přiznám, že jsem ji měla zabalenou v látkovém obalu:-). Rozhodně bych ji nedoporučila netolerantním lidem a puritánům. 4/5

Dajda
30.03.2017 4 z 5

Rozporuplná kniha - ať si už si člověk myslí co chce, je tohle dílo rozpoznatelné od ostatních :-) A to se cení..

magnolia
16.03.2017 3 z 5

Nakoukla jsem na autorův blog a přečetla ho za odpoledne celý. Dařilo se mi povznést se nad tu hlavní hrdinovu "starost" a jen jsem si užívala skvělý humor a postřehy ze života (i když bych občas potřebovala hledat ve slovníku nebo na wiki:). Knížku asi shánět nebudu a doporučovat dále - no, opatrně, jen někomu.

Kaaramelka
12.03.2017 4 z 5

Kniha se s nikým ani s ničím nemazlí, je sprostá, upřímná a místy i vtipná. Buď se vám bude líbit, nebo nebude, nic mezi není. Buď si vás získá, vy se pobavíte anebo vás odrovná a vy ji ani nedočtete. Dobře si promyslete, zda chcete číst o životě jednoho nenapravitelného gaye.

Martiiiik
25.02.2017 4 z 5

Kniha byla občas vtipná, ale na můj vkus moc vulgarismů, které nebyly potřeba. Znám pár gayů a jsem moc ráda, že to v životě takhle nevypadá :-) výborný nápad mi přišel v konfrontaci gaye s "průměrným" heterosexuálem, ačkoliv to bylo předvídatelné :-) jen doufám, že si tuto knihu nebudou mladíčci brát za návod na život :-D

TheMajkee
23.02.2017 4 z 5

Knižní verze Pražské buzny není tak vtipná jako blog. Ten byl díky své „nárazovosti“ opravdu jedinečný a skutečně autentický. I když i ten mi místy přišel samoúčelně vulgární, což občas můj dojem ze čtení ubíralo, a to i teď v případě knihy. Na základních kamenech blogu je vystavěna i papírová adaptace, která dá věci více do souvislostí, ale primárně v ní jde opět o sexuální eskapády. Není třeba v tom hledat zbytečné nedostatky, její hlavní ambicí je pobavit a nechat čtenáři vydechnout, nikoli poskytnout intelektuální náhled do pražské gay komunity. A plnit svůj účel se jí daří, i když jsem měl pocit, že někdy ta fabulace překračuje únosnou hranici. Markvart ale psát umí, jen je zkrátka škoda, že kniha měla spíš vulgární náboj nežli cynický.

Meaki
23.02.2017 3 z 5

Není moc knih u kterých bych se v půl třetí ráno smála tak nahlas, aby přišla moje milá paní sousedka pozdravit a požádat o utišení (většinou mi chodí nadávat za jiný kraviny). Když mi tuhle knihu kamarádka koupila koukala jsem na ni skrz prsty, co mi to kupuje za dárky a co si o mě asi myslí, ale teď ji jdu poděkovat. Osobně si myslím, že je to náramně vtipná kniha.

saumur
20.02.2017 2 z 5

Na rozdíl od ostatních nadšení nesdílím. I když jsem si spoustu věcí, o kterých Jiří píše, sám prožil, z knížky mám pocit, že její expresivita, místy zbytečná a opravdu přehnaně vulgární, je jen prostředkem k tomu, aby kniha "zaujala" a aby se o ní mluvilo. Hlavní hrdina je ztělesněním promiskuity a sexuje s každým - padni komu padni. Všechno ostatní jde stranou, o jeho jiném než sexuálním životě toho moc nevíme. Nejlepší kamarád hlavního hrdiny (Karel) je heterosexuál a "vyhulenec", nicméně vedou spolu rozhovory, které svou náplní odpovídají spíš konverzaci gaye s jeho nejlepší kamarádkou.
Jistě je knihu třeba brát jako nadsázku, jen mám strach, že kdo by si na základě ní chtěl dělat obrázek o životě gayů, získá představu o tom, že žijí jen promiskuitním sexem a honbou za stále novými "šukacími objekty" - jinak se totiž ti, kdo se s hlavním hrdinou vyspí, nazvat nedají.
Nicméně místy jsem se opravdu pobavil. Pokud to byl hlavní záměr knihy, pak se povedl.

Címa
28.01.2017 4 z 5

Vzdycky jsem byla na spoustu veci, co se gayu tyce, zvedava a na hodne veci Milan v knize odpovi. Je to velice zabavne napsane, je to sproste, nekdy az trosku moc, rozhodne nic pro slusnaky, ale moc me to bavilo a ze spousty hlasek nemuzu do ted :-) super byly uvodni stranky kazdeho roku, jako s kym se pravdepodobne poprve vyspite, jake jsou typy prvniho gay sexu, jak poznate, ze jste gay... Cte cosmopolitan a obcas ho i pije, to je nejvic :-D

homosexualita ze života gayové LGBT, queer, LGBT+

Autorovy knížky