Člověk jménem Dave

Jméno Dave Pelzer se dnes už stalo pojmem nejen ve Spojených státech, ale bezmála po celém světě. Jeho autobiografické knihy (obě česky vyšly v našem nakladatelství) Dítě zvané "To" a Ztracený chlapec se okamžitě vyhouply na špici žebříčku bestsellerů. V otřesných a do posledního slova pravdivých výpovědích se v nich autor svěřuje s příběhem svého hrozného dětství, kdy byl téměř k smrti utýrán svou psychopatickou matkou. Avšak ani poté, co jí byl soudně odebrán a konečně směl začít žít jako lidská bytost, nebyl ještě všemu konec. Dave se cítil poznamenán, vykořeněn a dezorientován. Celé roky mu trvalo, než se jako dospívající a posléze dospělý mladý muž dokázal vyrovnat jak se vztahem ke své matce, tak ke svému umírajícímu otci. V nejnovější knize Davea Pelzera se dočtete o nelehkém hledání vlastního místa v životě, o manželských potížích i o narození jeho syna. Je to příběh o neustávajícm boji, o budování kariéry, o konfliktech i o pevném přátelství. Dave nakonec pouta svých strašlivých zkušeností zpřetrhal, zatímco se učil věcem zdánlivě nejprostším - věřit, doufat, milovat a žít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77598/clovek-jmenem-dave-Law-77598.jpg 4.6138

Dave Pelzer 3.

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno · Columbus (ČR)

A Man Named Dave · 1999

Kniha Člověk jménem Dave

logopedka

Je obecně známo, že dítě, které je týráno/vidí týrání jiného (nejčastěji matky otcem), bude v dospělosti samo týrat. I autor tuto "zákonitost" ve své autobiografii zmiňuje. Je si jí velmi dobře vědom a snaží se udělat cokoli pro to, aby to v jeho případě neplatilo. A daří se mu to, myslím, skvěle. Vážím si ho za to, z jakého srabu se dokázal vyhrabat.

Další otázkou, na kterou trilogie poměrně dobře odpovídá, je to, proč oběť setrvává pod vlivem tyrana. Proč se nevzepře, neodejde? Pokud vám někdo bude měsíce, roky... tvrdit, že si za vše můžete sám, že jste neschopný, hrozný, slabý, nic nedokážete, nevíte, neumíte, že vy jste ten špatný... začnete tomu postupně věřit.

Je otřesné, když toto provádí matka vlastnímu dítěti. Kdo jiný by mě měl milovat, brát se za mě, podporovat mě, věřit mi, být na mě pyšný... než rodič?

Jsem ráda, že pan Pelzer svůj smutný život vložil do knih, které jsem si mohla přečíst. A jsem ještě radši, že trilogie má šťastný konec.

pepa4081

Knížka se opět velmi dobře čte. David si opravdu zaslouží všechna ocenění, kterých se mu dostalo. Pocházím z téměř normální rodiny, ale asi bych neměl sílu odpustit někomu takové dětství. Jeho vztah k otci je pro mne nepochopitelný. A jestli za chování jeho rodičů mohl hlavně alkohol, pak je ještě nebezpečnější, než jsem si myslel. Celá trilogie ve mně zanechala velký dojem.
Velmi uspokojivé.

Sunecek800

Další díl trilogie, osobní zpověď autora o týrání a ponižování, kterým si sám prošel. Je neskutečné, co vše musel zažít. Čte se úplně samo. Není možné se od knihy odtrhnout.

St.Evelin
19.05.2018

Poslední díl z trilogie o týraném chlapci Davidovi. Tentokrát jsme již v jeho dospělém věku a můžeme nahlédnout pod pokličku jeho cesty za svým snem dát se k letectvu, stejně tak můžeme být součástí jeho ročních vztahů.
Velice bolestně na mě působí popis jeho návštěv u matky - bohužel ani po letech se Dave nedozvěděl pro něj (a pro mě taky!) to nejdůležitější - roce právě on?! Proč zrovna on ze všech dětí musel mnohdy bojovat o holý život?

Romanka89
19.03.2018

Třetí část života chlapce, který si prošel v dětství peklem v podobě týrání vlastní matkou. I v dospělosti ho minulost dohání, ale stal se z něj silný a šťastný muž, jsem ráda za šťastný konec.

Ali_xy
16.12.2017

Závěr celé trilogie pojednávající o síle člověka a neustálem boji nejen s okolím, ale i sám se sebou. Je vidět, že ačkoli Dave se dávno dostal ze spárů matky fyzicky, psychicky ji neopustil nikdy. Nejsmutnější na tom je to, že se v zásadě nikdy nedozvěděl, proč zrovna on, ze všech dětí, což mu podle mého nikdy nepřinese klid a stále v něm bude hlodat, že třeba částečně si za to může sám. A stále toužící po tom, aby se mu od matky dostalo určitého uznání.
Neskutečně obdivuji, jakým stylem a jak moc se dokázal otevřít. Snad mu to částečně pomohlo. Je také neuvěřitelné, s jakou vervou se snaží pomáhat, vážně klobouk dolů. Jeho syn na něho může být právem hrdý.

petra.kind
25.11.2017

Celá trilogie je zajímavá a bere dech. Tam, kde mnohé takové příběhy končí, tento začíná. Osvobození týraného dítěte pro něj neznamená rovnou "happyend", ale naopak tím začíná další a další boj o jeho budoucnost. Mnohokrát jsem se při čtení divila, proč po tom všem pořád toužil po matčině uznání. Nicméně to je právě asi to, co člověk, který sám něco takového neprožil, nikdy nebude úplně schopný pochopit. Taková zkušenost je příšerná, ale je skvělé, že ji dokáže předávat dál a pomáhat jiným.

okeey
26.09.2017

Naprosto neskutečná trilogie, která mi toho hodně dala. Četla jsem ji jedním dechem. Rozhodně doporučuji, další kniha, která otevře oči.

Dave Pelzer
americká, 1960