Dívka, která zvítězila nad IS

Kocho, idylická vesnička na úpatí severoiráckého pohoří Sindžár, v níž žijí příslušníci náboženské menšiny Jezidů. Farida právě ukončila předposlední třídu osmiletého gymnázia a těší se na letní prázdniny. Ale všechno dopadne jinak. V srpnu 2014 přepadnou její vesnici ozbrojenci takzvaného Islámského státu. Postřílejí všechny muže a ženy odvlečou do zajetí. Faridu drží po několik měsíců jako otrokyni – a děvče prožívá nepředstavitelné útrapy. Ale jednoho dne se jí podaří uprchnout, společně s pěti dalšími dívkami. Jedinečný dobový dokument o hrůzách páchaných teroristy „Islámského státu“. Dojemný příběh o tom, že přátelství, láska a vůle přežít jsou silnější než jakékoli barbarství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291550/divka-ktera-zvitezila-nad-is-Ult-291550.jpg 4.473

Das Mädchen, das den IS besiegte (2016)

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

orinka3
28. listopadu

Každý máme nějaký ten světonázor, mnozí jsou věřící. Svého Boha uctívají a vyznávají různými způsoby. Je to v pořádku do té doby, než si někdo usmyslí, že ten jeho způsob je jediný správný. A snaží se o to, aby ho třeba i násilně šířil dál. Je zlé, pokud se takoví fanatičtí "osvětáři" dostanou k moci. IS je smutným potvrzením toho, jaké zlo vyklíčí z nevzdělanosti a fanatismu. Vylíčené osudy jezídské rodiny jsou pro mě jen těžko představitelné. Tím spíš, že se to všecko stalo teprve nedávno, v 21. století. Ti lidé si zaslouží lepší budoucnost. A pokud už to nejde v jejich vlasti, pak tam, kde je přijmou. Těchto imigrantů si, na rozdíl od ekonomických a jiných nevítaných skupin, vážím, protože skýtají záruku, že se budou chtít snažit najít své místo ve společnosti, a nebudou žít na úkor hostitelské země.

daniela7015

Muj nazor na kniha jako dilo neni moc pozitivni, a nazor na pribeh jako zazitek take ne. Trvalo mi zacist se asi 50 stran (kniha je celkem stroha, opakujici se scenare jen na jinych mistech)... Jako clovek zapadniho sveta nemam pochopeni pro zadne nabozenstvi. IS neberu jako nabozenske fanatiky, spis si z islamu udelali berlicku aby mohli valcit, nakonec se i v knize ukazuje, ze pokud jde o prachy, Alah nebo jiny Buh je vedlejsi... Nesympatizovala jsem ani s nabozenstvim Faridy a jejim pohledem, ze byli "normalni" rodina... Normalni rodina s nekolikadennimi modlitbami, obrizkami a hanbou pro znasilneni zeny? Myslim, ze temto zemim chybi to, co zbytek sveta uz prozil... Straslivou valku s miliony mrtvych kvuli ideologiim... Pak snad prozrou? Nabozenstvi je opium lidstva, a nejhorsi hrich je nutit svou viru svym detem... Bez moznosti volby, aby i oni pak vnimali tento zivot jako normalni...jako Farida. Zajimava kniha, ktera me spis rozcilila. :-)

AninaK

Šílené, poutavý příběh, který vypráví o zvěrstvech, které je schopen muž konat na ženě na lidech, ve jménu tzv. víry. Nelze pochopit, nelze obhájit, člověku je z toho skutečně zle. Ženám jenž prošli takovým peklem snad jen popřát, aby se znovu naučily žít.... Stále v plejádě knih, které jsem četla o muslimech a pod. stále se snažím přijít na to proč jim mnohdy Evropanky naletí, vím není to problematikou této knihy, ale pořád to ve mě evokuje to, že tito muži si ženy absolutně neváží... tak proč...těch promrhanych životů, zkažených dětství, iluzí, ztráta ženskosti, ztráta identity...kéž by chtěla nějaká vyšší moc udělat konec s tím vším...Kniha se opravdu čte jedním dechem.

lenkavildomcova

Hrůza co prožila hlavní hrdinka je opravdu strašná. V knize je popisováno ukrutné bití a trestání jako normální součást života, jako to nejmenší z toho zla, které jim dělali. Nechápu jak je možné, že chlap dokáže takhle ubližovat ženě. To přece musí být nějaká nemoc, nějaké šílenství... Nechápu.

JIVaJaH
04.11.2017

Farida, to je zde obrovská síla, nenávist ke všemu, co by ji mělo ovládat, pošpinit víru celé rodiny...to byl velký motor pro útěk a boj této dívky! Smekám!
Bohužel je ještě spousta lidí, kteří si myslí, že je toto nebezpečí daleko! Ale, jak bylo trefně psáno..."... myslí si, že jeho stát bude jednou tak velký, že zahrne i Německo a Austrálii....což by ale znamenalo, že z těch zemí vyžene všechny, kdo mají jinou víru než islám....

Mergirus
16.10.2017

Je to velmi emotivní příběh. Je smutné, že i v dnešní době se něco takového děje. Nejvíc zaráží přístup některých žen, že je lepší pro dívku být mrtvá než zneuctěná, neboť jako zneuctěná podle nich nebude mít žádný život, nikdo si ji nevezme. Opět mi to zavání fanatickým náboženstvím. A tito lidé zavítají do demokratického Německa...no nevím. Jsem pro, zvítězit nad IS a pomoci lidem znovu žít v jejich domovině. Ale jak píše i sama hlavní hrdinka, v Německu si nezvykla a díky své rodině si dál udržuje své náboženství a zvyky.

tezzpoletsar
11.08.2017

Hrůza, kterou si nedokážu představit, že se tohle pořád ještě na světě odehrává.. Smutné, děsivé. Prožívala jsem to s hlavní hrdinkou, která je pro mne opravdu hrdinka.

mirunda
28.04.2017

Velmi čtivý příběh. Člověk si ani neuvědomí, jaké hrůzy si asi ty dívky musely zažít.

Lena79
19.02.2017

Kniha se čte, navzdory hrůzám v ní obsažené, dobře. Pro nás je dost nepředstavitelné pochopit, čím si hrdinka knihy musela projít.

siminka5980
18.12.2016

Kniha, mě okamžitě v tiskla do příběhu malé Faridy s napětím jsem ji přečetla az do konce. Doporučuji každému kecalovi, který strká uprchlíky do jednoho pytle

iveta3689
15.12.2016

Na stylu vypraveni je znat zasah novinarky. Pribeh je odvypraven stroze, nehraje na city, protoze sam o sobe je velmi silny. Nechava na ctenari, aby se zamyslel a hodnotil.

Frenkis
16.10.2016

Tuto knihu jsem ani nedočetl, jelikož kdo není podrobně zasvěcen do této problematiky, tak mu to nic neříká. Hodně moc informací, které nás chtějí zasvětit do příběhu, ale pokud si člověk nedělá poznámky, tak se v tom ztrácí. Po 50-ti stránkách jsem věděl akorát to, že někde v sousedním městě jsou teroristické útoky.

Rumplestiltskin
12.10.2016

Tato kniha se asi nedá nijak hodnotit. Prostě si na ni každý musí udělat názor sám.
Pro mě to byla místy velmi náročná četba, protože jsme s Faridou stejně staré. Lituji všech, kteří si tím musejí procházet. Jsem ráda, že takové knihy, jako je tato, existují a předávají tyto příběhy dál.

TerkaM
11.09.2016

Hodně dobře napsané. Určitě procítěné. Mám ráda příběhy z tohoto prostředí, i když jsem jich zatím tolik nečetla (jen dvě, včetně této).

Myslím si, že v dnešní době je dobré číst podobné knihy, alespoň se člověk nějak vcítí do situace uprchlíků a zjistí, že ne každý je takový, jakého nám ho ukazují média. Jinými slovy: není uprchlík jako uprchlík.

Možná si do knihy něco přikreslili, nemohu říct, že bych věřila všemu a že s nikým nechtějí prostřednictvím této knihy manipulovat, ale je mi to upřímně řečeno jedno. Já vám tuhle knihu každopádně doporučuji. :)

P. S. A víte, co mě děsí nejvíc? Že hlavní hrdinka, a tedy autorka, je stejně stará jako já. Nejsem si tak úplně jistá, jestli bych se dokázala zachovat úplně jako ona a bohužel bych se asi nechala zlomit a bála bych se útěku. Ale nevím, těžko říct, v té situaci jsem se - díkybohu - neocitla, nemůžu tedy v tomhle směru hodnotit.

MirijamFrankl
10.08.2016

Páni...
Tohle bylo silné kafe.Kniha mě od začátku chytla,přečetla jsem přes dvě stě stran za den.
Faridu nesmírně obdivuji,stejně jako ostatní dívky,které se nebály uprchnout.Nejvíc asi dvanáctiletou Besmu,jenž je skoro stejně stará jako já a Faridu,protože je strašně inteligentní a dokázala vymyslet takový plán.
I literárně mě kniha velice příjemně překvapila.Slovník byl velmi pestrý,takže chválím i překladatele.
Musíte si přečíst!!!

Mr.Elmo
26.07.2016

Takovouhle knihu je velice těžké hodnotit, asi jako většinu knih psaných podle skutečných událostí. Kniha se četla sama, dokázala jsem se vcítit do role dívky, a na druhou stranu se mi příčí říci " skvělá kniha", protože pak mi přijde, jako bych si neuvědomovala ty hrůzy, co se opravdu staly.
Určitě by tato kniha mohla otevřít alespoň trochu oči těm, kteří házejí všechny do jednoho pytle a ve všech uprchlících vidí teroristy... neuvědomují si, čím si prošli a že oni jsou oběti, ne ti zlí

Kesssssi
19.07.2016

Velice jsem se vžila do pocitů hlavní hrdinky a uvědomovala jsem si, že musela zažít obrovskou hrůzu. Nejen ona, ale všechny dívky a rodiny. Nevíte nic o své rodině, žijete v otroctví, nevíte, co s vámi bude. Doufáte jen v útěk a přitom nad vámi visí neustálé nebezpečí smrti. Kniha se četla jedním dechem a zanechala ve mně silný emotivní zážitek!

Petucelli
05.07.2016

Sama jsem musela uznat, jaký pohled nám na celou situaci davaji media. Určite veci jsem si prehodnotila, nevím jak presne knihu ohodnotit. Jak hodnotit zivotni pribeh cloveka, ktery prosel takovymi zverstvy a to zijeme v 21.stoleti?