sioux sioux komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

O této autorce jsem nikdy předtím neslyšel. Navíc ženské autorky moc nečtu. Ale tady jsem tomu dal šanci, protože mě zaujal styl psaní, kdy autorka dokáže jednou větou shrnout běh dějin a osudů lidí. Bylo to pro mě velmi milé překvapení. Neskutečně čtivé, hezký jazyk, dobře popsané charaktery. Navíc téma, které mám rád - osudy obyčejných lidí, kteří jsou vrženi do osudových historických událostí, které nemají šanci ovlivnit. Doporučuji a rád zkusím i další knihy autorky.

15.08.2017 5 z 5

Do pr…, dělejte, co máte rádi Do pr…, dělejte, co máte rádi John C. Parkin

Mega kravina. Kniha plná tisíckrát opakovaných myšlenek, 10% obsahu a 90% "bulshitu". Navíc ještě psáno otravným americkým stylem.

23.07.2017 1 z 5

Válka růží: Bouře Válka růží: Bouře Conn Iggulden

Conn Iggulden je mistr popisu bojových scén. Ale nezaostává ani v charakterech, postavy jsem si uměl představit, některé nesnášel, některým jsem fandil, nikdo nebyl úplně černobílý. Je to takové chlapské čtení a mohl tam být i nějaký ten sex, pak by ten popis středověku byl dokonalý.

13.07.2017 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Čtivá kniha bez výrazných hluchých míst ze zajímavé doby.

26.06.2017 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Moje setkání s Ranhojičem bylo kouskované. Začal jsem to číst na doporučení kamaráda a po osmdesáti stránkách mě to přestalo bavit. Pořád jen jezdili po tom anglickém venkově a bylo to pořád stejný. Pak jsem se k tomu asi po roce vrátil, protože jsem tady na databázi pořád četl, jak je to úžasné, tak jsem tomu chtěl dát druhou šanci. Pokračoval jsem tedy a asi po 300 stránkách přestal, protože mě to nebavilo. Pořád jeli s karavanou a nic se tam moc nedělo a bylo to pořád stejný. No asi po měsíci jsem si řekl, tak už to jen prolistuji, prostě to není kniha pro mě. Ale zrovna v tu chvíli skončilo to nudné putování a začal opravdový příběh, kde byli kladní i záporní hrdinové a bylo to super.

27.05.2017 4 z 5

Evropa na rozcestí Evropa na rozcestí Stanislav Komárek

Intelektuální paráda. Komárek má úžasný rozsah znalostí, jak historických tak současných, je mistrem kontrastů, má odvahu psát se zdravým rozumem o tématech, které jsou v Evropě v mnohém tabu.
Vůbec jsem nevěděl, že člověk takovéhoto formátu v Česku existuje. Podívám se i na jeho další knížky. Jen tak dál, pane Komárek. S úctou Sioux

01.05.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Krásný a bohatý jazyk, zajímavé myšlenky... ale pro mě tomu chyběl děj, který by mě zaujal a nutil číst dál. Takže nakonec nuda a nedočteno.

19.03.2017 2 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Po 130 stranách jsem to odložil. Nebavilo mě na tom vůbec nic. Nesympatické a ploché hlavní postavy, jejichž osudy mně byly zcela lhostejné. Styl psaní takový jednoduchý na úrovni základní školy. I když to psal Švýcar, tak mně to přišlo takové americky blyštivé, jak práce v korporaci. A příběh nebetyčná nuda.

17.03.2017 2 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Slušný nadstandard v plejádě thrillerů, kterých je na trhu dnes nekonečno. Bavil mě cynický styl a kapitoly z pohledu několika osob. Závěr byl takový jednodušší. Přečetl jsem to poměrně svižně, ale teď po týdnu si v podstatě nepamatuji, o čem to vlastně bylo.

12.03.2017 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Naprostá špička. Dech beroucí, uvěřitelné, poučné, nezapomenutelné, atmosferické. V knize sice nejsou žádné hluboké myšlenky nebo stylistické perly, ale vyznění je nakonec hlubší než u intelektuálních knih. Jedna z mála autorek, která mě jako chlapa dokáže zaujmout.

03.03.2017 5 z 5

Sharpův Trafalgar Sharpův Trafalgar Bernard Cornwell

Trochu slabší Sharpe. Život na lodi mě bavil jen asi do půlky a Trafalgarská námořní bitva mě moc nechytla. Ono to ve filmu vypadá velkolepě, ale v realitě to byla docela nuda. Nebyl vítr a lodě stály a koukaly na sebe. Indické příběhy mě zatím bavily více.

03.03.2017 3 z 5

Přeběhlík Přeběhlík Michael Connelly

Průměrný thriller z právnického prostředí. Neurazí, nepřekvapí, nenudí ani nevzruší.

12.02.2017 3 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Hlavní postavy mi byli nesympatické, všichni zanícení revolucionáři s naivními představami o socialismu a komunismu, což člověku, který v tom dlouho žil, přijde směšné. Jak těm blábolům mohli věřit? Takže jsem se nemohl ubránit pocitům, že si ty zklamání a prozření nakonec zasloužili. Ale ke konci mi jich už bylo jen líto. Prostě za hloupost a naivitu se vždy platí.
Nicméně se to dobře četlo, první část knihy mě nijak zvlášť nebavila, ale stejně jsem četl dál a od některých částí druhé půlky jsem se nemohl odtrhnout. Hrůzu a temnotu komunismu v Čechách se autorovi podařilo velmi dobře vystihnout.

03.02.2017 4 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Docela zajímavý debut tohoto českého autora. Příběh je občas napínavý a chvílemi dokáže výborně vyvolat atmosféru té doby a toho místa. Ale je znát, že je spisovatel ještě nevypsaný, občas ty věty drhnou a některé části mě trochu nudily. Ale celkově obstojná novela.

30.01.2017 3 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Strhující příběh založený na skutečném životě Josefa Hasila. Těžko hledám slova, protože to byl silný zážitek plný emocí. Výborně napsané. Hrozná doba. Strašné, když se k moci dostane komunistická cháska a chátra. Tolik zničených životů, spravedlnost bylo sprosté slovo. Na konci knihy člověka napadá to samé, co se ptá jeden z hrdinů: "Stálo to vůbec za to?" Takhle to končí, když se jedinec dostane do spárů krutého a bezcitného systému. Fuj!

20.01.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Lepší průměr. Děj dobře plyne, snadno se to čte, občas dobrá hláška nebo postřeh, slušný závěr. Jednodušší styl autora nebo méně kreativní překlad.
Pro mě velké mínus bylo chování nejvyšších borců od policie a chování té bohaté rodiny, které působilo hodně nepravděpodobně, spíše jako kalkul autora působit na masy, že bohatí jsou prostě špatní a mohou si dovolit cokoliv.
Možná bych to hodnotil lépe, kdybych předtím nečetl Tíhu nenávisti od Johna Harta a to bylo o několik úrovní výše.

14.01.2017 3 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Nehezký ale docela zajímavý román. Kundera si hraje se slovy a fantazií, chvílemi není jasné, o kom se právě píše. Chybí tomu pravidelný děj. Milostná část života Jaromilova a jeho matinky mě docela bavila, věci kolem revoluce, básní a stylizování se do rolí už dávno mrtvých básníků mě otravovala a přeskakoval jsem ji.

11.01.2017 3 z 5

O úspěchu O úspěchu Ivo Toman

První knihy od Tomana, které jsem četl, Debordalizace hlavy a Motivace zvenčí je jak smrad, mně přišly výborné. Věcné, k jádru věci, psány ostřejším jazykem, zcela jiné než americké "bulshit" motivační knihy.
Ale když jsem jich přečetl více, už mě to přestalo bavit. A ta nechuť vyvrcholila u této knihy. Bylo to takové plytké, příliš zjednodušené, jen shrnutí z jiných knih a sepsáno autorovým typickým stylem.
A už mně šlo na nervy to neustálé připomínání, jak to má a měl autor v životě těžké.
Ale jinak mám pan Toman můj obdiv za to, co při svém handicapu dokázal. Jen by mi to už nemusel v každé větě připomínat. Howgh.

01.01.2017 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Jiné. Zvláštní. Zajímavé. Čtivé. Schopné rychle navodit atmosféru. A zachytit pocity hlavních hrdinů.
Nádhera. Děkuji.

01.01.2017 5 z 5

Tíha nenávisti Tíha nenávisti John Hart

Absolutní bomba. Drsný, temný, nepředvídatelný, kvalitně napsaný thriller. Konečně zase nějaká extratřída v moři průměrných. Emoce se mnou cloumaly, když jsem nenáviděl ty grázly a držel palce těm nevinným, kteří úplně nevinní vlastně taky nebyli... a teď budu mít zase půl roku prázdno, protože najít takhle kvalitní thriller je moc těžké.

19.12.2016 5 z 5