Vysněný život Ernesta G.

Hrdinou Vysněného života Ernesta G. je Josef Kaplan, český lékař židovského původu, který v třicátých letech 20. století vystuduje v Paříži, válku a antisemitské běsnění přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa. Netuší však, že ani zde se svobody příliš nenadechne a že stráví téměř celý život v totalitním režimu. Když v roce 1966 přijme v sanatoriu k léčení jistého jihoamerického revolucionáře, dostoupí jeho absurdní životní dráha vrcholu. Protože se dožívá stých narozenin, zažije i pád železné opony a konečně se může zase podívat do Francie, kde se snaží posbírat střípky svého rodinného života. Podobně jako v Klubu nenapravitelných optimistů, Jean-Michel Guenassia i ve svém druhém románu představuje řadu nezapomenutelných postav (z nichž některé známe již z Klubu). a utkává bohaté předivo přátelských a milostných vztahů. Zevrubně se věnuje otázkám politickým a společenským a obohacující francouzskou optikou nahlíží každodenní život v komunistickém Československu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203858/big_vysneny-zivot-ernesta-g-ZxV-203858.jpg 4.5283

Vydáno: , Argo

La vie rêvée ďErnesto G., 2012

Kniha Vysněný život Ernesta G.

Clara_C

Nemá smysl hodnotit knížku, kterou bravurně vystihly komentáře přede mnou.
Není to čtení pro někoho, kdo chce být se čtením rychle hotový, ale knížka se vám lehce vryje pod kůži a zaleze pod nehty.

" Jako dítě jsem zažil první světovou válku, měli jsme za to, že její hrůzy nikdy nemohou být překonány. Pamatuju si na pozdvižení vyvolané ruskou revolucí a na strašnou španělskou chřipku, na tu zemřela i moje matka. Došlo k tolika válkám, tolika obludnostem, že by si člověk mohl zoufat nad svým údělem, ale taky k tolika objevům a takovému pokroku. Nebudu tu vyjmenovávat nekonečný seznam událostí mého století. A z nich všech, kdybych měl vybrat jedinou, by to byl pád železné opony. Protože to se zhroutila nejhorší diktatura ze všech, největší lež v dějinách lidstva. Dnes je život tvrdý, ale aspoň je to život svobodných lidí. "

los

výborně napsané, příběh zaujme hned od prvních stránek

přibližně v polovině knihy se vyprávění přesune do Prahy, resp. na české území, padesátých a šedesátých let s krátkým, leč silným finále v letech devadesátých; autor užívá české reálie s obdivuhodnou přesností a znalostí, dávkuje je přiměřeně a na správném místě, umí je přirozeně začlenit do děje, sympatické!

čímž nechci vzbudit dojem, že mne nezaujala první část, která se odehrává během světové války v Alžíru, naopak - je také vynikající!

protagonista Josef Kaplan = aluze na Kafkova Josefa K.

Guenassia je mistr stupňované a překvapivé (ale uvěřitelné) pointy, a zároveň dokáže dovedně odkládat čtenářovo porozumění názvu díla (nebudu prozrazovat, kdo je Ernesto G., ale Josef to není)

znovu jsem se utvrdil v přesvědčení, že námět čerpající z českých dějin objektivně, střízlivě a nezaujatě dokáže napsat jen cizinec (bohužel pro naši kulturu)

DOPORUČUJU

Dani25
17.09.2021

Áno, kniha je veľmi zaujímavá, čítala sa dobre. Mám rada takýto typ kníh, kde prežijeme celý život hlavného hrdinu. Odporúčam, ale na Optimistov podľa mňa nemá.

Skjaninka
29.08.2021

Nedovolila som si zapochybovať, že táto kniha bude výnimočná. A ona ňou skutočne je. Po nenapraviteľných optimistoch je Josef Kaplan ďalšou úžasnou postavou a jeho príbeh má zaslúžené miesto v mojej knižnici. O to viac, že knihu som dostala ako darček.

"Cítit se svobodný je stejně důležité jako najíst se dosyta."

To zas boli osudy a životy. Guenassia vie ako zasiahnuť čitateľa, síce nenápadne, ale sakra hlboko. Ani nejde opísať ako mi toto dielo ulahodilo. Musím s čistým svedomím napísať, že som si fakt uživala takmer každú stránku. Čítala som ju dlho, pomaly a schválne som sa k tomu koncu nechcela ani priblížiť. A aj keď som sa k nemu chtiac nechtiac dopracovala, nemyslela som si, že tam na mňa čaká ešte jedno nečakané rozuzlenie. Čo dodať, bol to skvelý čitateľský zážitok. Ďakujem.

"Když člověk jednou projde truchlením, nemá už chuť chodit na hřbitov."

5/5

adoli
09.07.2021

Kniha nebyla špatná, dobře se četla, měla zajímavý děj. Provázela nás téměř celým životem (a stoletím) českého lékaře. Kniha měla zajímavou atmosféru, autorovi se ji podařilo vystihnou jak v Alžíru, tak ještě lépe v Československu v 50. a 60. letech. Kniha člověku prohloubila obzory (vyhledávání informací jak o neznámém státu, tak o osobnosti - to mám u knih ráda). Ale...jak už píší pode mnou, také mi to připadá, jako by do jedné knihy byly nalepené dvě. A ač byl Josef hlavní postavou nebo hrdinou knihy, neustále mě pronásledoval pocit, že je tam jen do počtu, takový nemastný, neslaný, nenápadný. Nějak jsem si k němu, a vlastně k žádné postavě, nedokázala vytvořit vztah. Ale nevadí, přesto kniha stojí za přečtení.

Juagustin
02.06.2021

Nečekal bych, že Francouz dokáže napsat román odehrávající se (zčásti) v Česku tak uvěřitelně. Reálie - geografické, historické i společenské - zvládl výborně, snad až na ta jména agentů a důstojníků ve spisech StB, to by se v reálu nestalo.
Nemohu se ubránit srovnání s Klubem nenapravitelných optimistů: kniha má opět poměrně pomalý rozjezd a ze začátku mi přišla taková nijaká; opět je to kniha obsáhlá, ač narozdíl od Klubu se zdejší děj nerozlije tak do šířky - sledujeme život jedné hlavní postavy a několika málo jí nejbližších lidí (z nichž někteří se představili už i v Klubu, oceňuju;-). Opět kromě fiktivních postav zařadí i historicky skutečnou postavu, byť její jednání literárně fabuluje. Zvláštností je rozdělení knihy do dvou částí - až se mi zdálo, jako by šlo o dvě knihy slepené v jednu. A pak má autor ještě jednu libůstku: často nadhodí nějaký motiv, a pak ho vůbec nezužitkuje - to nehodnotím, asi i to má svůj smysl a účel.
Celkově dobrá kniha, ale ... Klub byl dřív a lepší. Takže za čtyři;-)

Katka2382
29.04.2021

Nebyla to špatná kniha,ALE Klub nenapravitelných optimistů prostě JE lepší.
Ovšem klaním se před autorem jak úžasně popsal Československo,dobu i všeobecnou náladu.

Pablo70
18.05.2021

Lákavé sousto číst o tajné kapitole ze života legendárního revolucionáře! Ale od kapitoly Helena jsem nevěřil svým očím, bylo to tak podobné Kunderově Lehkosti bytí… Myslel jsem, že někdo zmatlal dvě knihy dohromady: útěk na venkov, sledování StB a ta love story s Guevarou byla přitažlivým, leč nepravděpodobným soustem…
Tak jen pár fakt: oholený a ostříhaný revolucionář pobýval v roce 1966 ve státní vile v Ládví na Benešovsku. Zároveň si revolucionář v komunistickém Československu od března do července 1966 léčil silné astma. I kvůli prošlým sovětským lékům na něj málem zemřel v africkém Kongu, kde se neúspěšně pokoušel o podobnou revoluci, jakou společně s Fidelem Castrem zorganizovali na Kubě. Opravdu tu byla přítomná ona milenka. Vilu spravovala tehdejší čs. rozvědka. Che měl samozřejmě změněnou identitu. Milenkou byla agentka Tanja, Argentinka německého původu. Ovšem Che nebyl nadšen poměry v Československu. O zdejším socialismu řekl: „Tohle není socialismus, ale jeho selhání. Celá Praha je jako kajuta z Titaniku. Ze slavných časů revoluce nezbylo nic.“ Po prodělané nemoci byl na pokraji života a smrti. Ostatně, za rok ho zastřelili v Bolívii při dalším exportu revoluce z Kuby.
Souhlasím s dalšími čtenáři: Klub nenapravitelných optimistů je lepší!