Vysněný život Ernesta G.

Hrdinou Vysněného života Ernesta G. je Josef Kaplan, český lékař židovského původu, který v třicátých letech 20. století vystuduje v Paříži, válku a antisemitské běsnění přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa. Netuší však, že ani zde se svobody příliš nenadechne a že stráví téměř celý život v totalitním režimu. Když v roce 1966 přijme v sanatoriu k léčení jistého jihoamerického revolucionáře, dostoupí jeho absurdní životní dráha vrcholu. Protože se dožívá stých narozenin, zažije i pád železné opony a konečně se může zase podívat do Francie, kde se snaží posbírat střípky svého rodinného života. Podobně jako v Klubu nenapravitelných optimistů, Jean-Michel Guenassia i ve svém druhém románu představuje řadu nezapomenutelných postav (z nichž některé známe již z Klubu). a utkává bohaté předivo přátelských a milostných vztahů. Zevrubně se věnuje otázkám politickým a společenským a obohacující francouzskou optikou nahlíží každodenní život v komunistickém Československu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203858/vysneny-zivot-ernesta-g-1Jm-203858.jpg 4.5174

La vie rêvée ďErnesto G. (2012)

Vydáno:, Argo

zdenek118

Poutavý román o životě českého lékaře židovského původu, odehrávající se v minulém století, který v rámci své profese procestoval jak několik evropských zemí západního světa tak i francouzskou kolonii Alžír. Téměř všude však naráží na antisemické předsudky svého okolí, které vyvrcholí nástupem fašismu v celé Evropě. Přestože byl celý svůj život levicového smýšlení, setkává se při svém návratu do poválečného Československa se stejným přístupem komunistického zřízení k židovské otázce a zažije na své kůži v 50. letech i perzekuce své osoby a celé své rodiny ze strany STB. Právě tuto část naši smutné historie považuji za velmi poučnou a myslím si, že se autorovi knihy povedla velmi dobře vykreslit. Knihu doporučuji k přečtení i dalším čtenářům a hlavně mladým, kteří tuto dobu nezažili.
Dávám 5*

lenkycka

Další z brilantních Guenassiových děl.

Život Josefa K. ve svižném, občas až zběsilém tempu reje nočních lokálů předválečné Prahy a Paříže, stejně zběsilého studia a práce, vyčerpání v horkem se chvějícím africkém vzduchu i v mrazivě ochromeném poválečném Československu.

Krátký sen Ernesta G a kudla v zádech.

Nad vším Gardelův Volver. Fascinující tango 20. století.

Alternative

Jedno velike prekvapeni, ktere ale vybradovalo po zjisteni, kdo je Ernesto G.

Dorrinka

Pro mne osobně asi nejlepší kniha, která ke mně doputovala v roce 2017. Autor používá věcný až suchý způsob vyprávění, ale tak mistrně, že tím jen umocňuje význam všeho, co se odehrává hlavnímu hrdinovi, jehož dlouhý a barvitý život příběh postihuje. Skvělé vylíčení charakterů postav - dá se říci, že zde převažují nesympatičtí hrdinové, někteří dozrají v mimořádné osobnosti, někteří v mimořádné (pardon my french) zmetky, a čtenář celou dobu chápe, rozumí motivacím, ale není nucen sympatizovat. Zkratka dobří jsou dobří, ač nejsou nijak glorifikovaní, a zlí jsou zlí, ale nikdo jim nenasazuje psí hlavu viníka. To mne potěšilo zejména proto, že autor se nebál zaujmout stanovisko k dějinám, že nekývl na módní a plytký relativismus...Taktéž výborně popsané vyvíjející se politické a filozofické tendence, myšlení lidí o své době. Opravdu můžu říct, že jsem dokázala pochopit, proč někteří šli vstříc totalitním ideám, co znělo tak lákavě, že i velmi inteligentním lidem přišla hesla lákavější než samostatné myšlení. Do třetice s úctou tleskám za obraz doby komunismu v Čechách z pera cizince. Nezachytila jsem nic, co by "zatahalo za uši" nebo bylo v rozporu s popisy českých autorů nebo se zkušenostmi, které mi popsali rodiče a prarodiče.
Určitě si ráda od autora přečtu více.

Jane100
18.10.2017

V momentě, kdy jsem přišla na to, kdo to ten EG vlastně je, mi to slušně vyrazilo dech. A přitom to je od začátku tak jasné! :-) Kniha byla na můj vkus vyprávěna takovým zvláštním suchým způsobem, ale to nic neubralo na její kráse. Určitě si ji přečtěte. Nebudete litovat.

Magriva
02.09.2017

Ze začátku jsem si říkala, že ty nadšené informace o knize byly přehnané, zpočátku se mi kniha táhla. Později se ale životní a historické osudy začaly zaplétat, plynout, postupně rozplétat, že mě kniha dostala.

111moni
24.07.2017

Velmi čtivý příběh, jen jsem u každé události čekala něco, nějakou dohru...nicméně,zajímavý příběh popisující velmi dlouhou dobu.Setkání se smutnou dobou,kde se aktéři knihy snaží "jen" žít.

Jihorka
12.07.2017

První polovinu knihy odehrávající se převážně v Alžíru a Alžírsku jsem zhltla jako malinu a chvíli mi trvalo než jsem se dostala do stejného tempa i v části druhé. Každopádně to bylo čtení příjemné, poučné, zábavné i zajímavé. Možná bych ocenila méně zkratkovité vykreslení druhé půle života hlavního hrdiny, ale to asi bylo dáno jak i postupnou změnou v hlavní osobě románu ,tak lepší znalostí reálií autora, který se v Alžíru narodil. Každopádně doporučuji ke čtení.

Makropulos
23.05.2017

Zachytit v jedné knize sto let života jednoho člověka a jeho blízkého okolí a k tomu ještě obsáhnout významné dějinné události 20. století určitě není lehký úkol. Možná proto na mě působil román v některých částech trochu uspěchaně. Vyprávění je to ovšem velmi čtivé, jednotlivé postavy jsou skvěle vykreslené a uvěřitelné a fiktivní popis pobytu Ernesta Guevary v Československu mě skutečně bavil. A přestože tu autor s námi nebyl v té totalitní době, myslím, že ji popsal docela přesvědčivě.

sioux
03.02.2017

Hlavní postavy mi byli nesympatické, všichni zanícení revolucionáři s naivními představami o socialismu a komunismu, což člověku, který v tom dlouho žil, přijde směšné. Jak těm blábolům mohli věřit? Takže jsem se nemohl ubránit pocitům, že si ty zklamání a prozření nakonec zasloužili. Ale ke konci mi jich už bylo jen líto. Prostě za hloupost a naivitu se vždy platí.
Nicméně se to dobře četlo, první část knihy mě nijak zvlášť nebavila, ale stejně jsem četl dál a od některých částí druhé půlky jsem se nemohl odtrhnout. Hrůzu a temnotu komunismu v Čechách se autorovi podařilo velmi dobře vystihnout.

Pett
25.01.2017

Bohémská svoboda kontra dusivá duchna československého komunismu... silné momenty, které vám vezmou dech a zastaví nejednu srdeční chlopeň... možná bych se obešla bez načervenalé knihovny s Ernestem, ale ve finále má vše své místo k dokreslení té stísněnosti, kterou z hlavy jen tak nevyklepete... skvostně odvyprávěno!

Vlaštovka0
18.01.2017

Jedna z nejlepších knížek, co jsem četla. Úplně mě dostala!

hs777
15.11.2016

Překrásná knížka, nádherně napsaný příběh. Jelikož podle ostatních uživatelů je Klub nenapravitelných optimistů ještě lepší, myslím, že se mám na co těšit ;-)

marcela6425
30.10.2016

Nejlepší knížka, která se mi letos dostala do ruky.
Fiktivní životní příběh Josefa Kaplana, českého lékaře židovského původu vás provede prakticky celým dvacátým stoletím "jak jsme to tu u nás měli."
Sledovat zvraty v našich dějinách jako mnohdy násilné rozvrácení rodin během války, poválečný přechod k socialismu, život v komunistickém Československu v hledáčku StB i následný převrat a otevření svazků StB veřejnosti očima Francouze je zajímavým nahlédnutím do naší historie - obzvlášť pro někoho, kdo to vlastně nezažil.
Guenassia popisuje, jak plíživě antisemitismus prorůstal společností, jak nikdo ve vypuknutí 2. světové války doopravdy nevěřil a nakonec bez zbytečného patosu na příběhu jedné, nebo vlastně dvou rodin ukazuje, jak se ty komunistické ideály zvrhly...
Kniha je psaná příjemným stylem, vyprávění ozvláštní deníkové záznamy Josefa Kaplana z Alžírska, dopisy Che Guevary i fiktivní záznamy ze svazků StB.
Celou moji recenzi najdete tady: http://kropacovamarcela.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=563623

lerozka
23.09.2016

V mém soukromém žebříčku zaujímá jedno z předních míst. Ještě dlouho po přečtení a vlastně stále si některé pasáže připomínám. Až neuvěřitelně rozmanitý příběh z několika velice odlišných prostředí. Jenom jsem si měla přečíst v kratší návaznosti na Klub.

Gracian1964
09.02.2016

ano, pridavam sa s nadsenym komentarom a s plnym poctom...som spokojny a tesim sa na dalsiu knihu...

Schwestrn
22.11.2015

Hrozně se mi líbilo, jak tančil. Určitě si to přečtěte!

Jančislava
15.11.2015

Kniha přečtená. Vcelku se mi líbila, jen život v Alžíru mi přišel zbytečně zdlouhavý a naopak nějaké etapy byly zkrácené. Zajímavý příběh.

achilles
18.08.2015

Kniha velice čtivá, nicméně nic ohromujícího. Jsou tam zajímavé momentky, i poučné, ale hodně autor přeskakuje události,aby z toho udělal malou kroniku. Pro nás Čechy znající naši historii tam není nic převratného, spíše pro cizince. Dlouho jsem netušil kdo je ten Ernest G. Závěr knihy je dobře napsaný a celkové hodnocení je kladné.

Brambram
01.06.2015

Prvních 3/4 knihy super, užívala jsem si příběh i formu autorova stylu. Příchod Ernesta alias Che mi tam přišel nadbytečný, tahle dějová linka mi do Josefova života absolutně nesedí a zdá se mi překombinovaná. Porevoluční Heleninu jobovku jsem čekala. Takže díky poslední čtvrtině knihy chybí ta pátá hvězdička.

BUBINA1971
12.04.2015

Jean-Michel Guenassia je výborný vypravěč. Prostě umí. Zas jeden výborný kousek v knihovně. To jsem si rochňala - parádní počteníčko. Už se těším na jeho další knihu Stoprocentní riziko.

buschka
31.03.2015

Určitě doporučuji k přečtení. Jsem z knihy nadšená, stejně tak jako z neméně krásného Klubu. Spojení fikce s historií, cesta Josefa přes Paříž, Alžír do Československa a vliv komunismu.
J.M. Guenassia je mistr popisu.

simonabr
04.03.2015

Ságy, které jsou ovlivněné historickými událostmi, čtu vždycky moc ráda, tato mě také nezklamala a po přečtení jsem jí byla plná, ikdyž na začátku jsem si musela zvyknout na autorův styl. Od šedesátých let byl děj trochu zrychlen, abychom mohli dojít až do současnosti a takový konec jsem rozhodně nečekala.
Název bych zvolila jiný, přece jenom byl hlavní postavou Josef a mám pocit, že nevystihuje celkový obsah knihy, ale autor to asi cítil takto.

smilly
23.01.2015

Sfoukneme prach z vinylové desky, položíme ji na gramofón, jen to zapraská, ale za chvilku už slyšíme sametový hlas Carlose Gardela. Raz, dva, tři, čtyři – za zvuků písně Volver protančíme historií dvacátého století, pěkně v rytmu swingu. Rychlejším krokem proletíme třicátými léty, které Josef tráví ve Francii, jednak tu studuje medicínu a druhak tu metá otočky v tančírnách, pak zpomalíme, důvodem je druhá světová válka, mezi svištícíma kulkama se totiž nehopsá nic moc. Jsme v koloniálním Alžíru, poznáme tu místní kulturu, přečkáme bojové běsnění. Uděláme otočku a vracíme se zpátky, jenže Evropa se změnila, svobodný duch první republiky je pryč. Nad Československem teď visí stín komunismu. Jsme to my, kdo má osud ve vlastních rukou, nebo jsme pod neustálým tlakem historických událostí? Josef Kaplan bere život takový, jaký je, moc s ním nebojuje, je smířený, na světě není bolest, kterou by Carlos Gardel nezmírnil.
Trošku mi vadila nevyrovnanost jednotlivých pasáží. Návrat do Československa a postava Che Guevary mě na zadek neposadily, naopak deníkové zápisky z Alžíru byly dechberoucí. A pak jsem někdy bojovala s přímou řečí, jako když několikrát trestaný zločinec říká: „Jděte se vycpat.“ Takhle mile bych se nevyjádřila ani já a to jsem festovní nóbl dáma.

Disease
13.01.2015

O chlup slabší než Optimisti, asi proto, že se soustředí víceméně jen na jednu postavu. A nebo možná taky, že už tam pro mě není ten "wow efekt". Nicméně na plný počet je to pořád.

Melanka
10.10.2014

Asi jsem nebyla na knihu správně naladěná. Připadalo mi, jako by to všechno nějak plulo po povrchu. Prokousávala jsem se dlouho.

Firefox4
06.09.2014

Já nevím, ale asi jsem tu knihu nepochopila. Začátek výborný, autor umí vyprávět (jak ukázal v Klubu nenapravitelných optimistů), ale tady mi záměr zůstal utajen. Jestli začátek měl sloužit poslední cca čtvrtině, tak to bych raději brala úplně jinou dějovou linku a závěrečný příběh vynechala (pro sebe jsem si to nazvala Forrest-Gumpův syndrom a začíná mi to pomalu v knihách vadit), ale to by se knížka musela jmenovat úplně jinak. Jak říkám, četla se dobře, ale na konci mi zůstal jen jeden velký otazník.

Alma-Nacida
01.09.2014

Velice dobrá, čtivá a poutavá kniha, které bych dala 5 hvězd, kdybych neznala Klub optimistů, který se mi jeví ještě mnohem lepší.

Petradoskla
22.08.2014

Klub nenapravitelných optimistů mám již doma půl roku, ale nějak jsem se k němu nedostala, nyní je ovšem na řadě. Už jen proto, že předchozí recenzenti jej staví před Vysněný život. Vysněný život Ernesta G. se opravdu čte jedním dechem. Nevím, jestli je to tím, že druhou polovinu knihy - od pobytu Josefa v Československu umíme více předvídat, ale mnohem více jsem hltala Paříž a Alžír. Pak již, se znalostí historických reálií, příběh pádil, na můj vkus příliš rychle, zbrkle. Opravdu se autor dotkl všeho, co víme, co někteří zažili. Ač bylo veskrze dojemné číst o srpnu 68 v tentýž den srpna 2014, už jsem četla nejen kvůli slovům, ale především ze snahy zjistit, co se všem hrdinům opravdu stalo. A píšu hrdinům, protože kniha pro mě není příběh Josefa, ale vlastně všech. To tak u románů jednoho století bývá. Tedy, doporučuji, protože tato kniha opravdu nemá nejasný konec. Dozvíte se o hrdinech vše. Možná je to škoda nakonec.
PS: Jak Josef několikrát čte knihu They shoot horses, don´t they? , vyhledala jsem si ji a doporučuji vidět filmové zpracování. Nějak ke knize patří.

Neo1tex
19.08.2014

Neskutečná kniha, neskutečně dobře odvyprávěný příběh. Guenassia je vynikající vypravěč a já jeho dvě knihy, co u nás vyšly, miluju.

Vysněný život má zcela jiný rytmus příběhu, než Klub. Ovšem čte se to dokonale, druhou polovinu knihy jsem přečetl na jeden zátah a konec... ten mě rozsekal.

Excelentní kniha!