shecoola shecoola komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Moja prvá kniha od Kariky - dokonca pochádzam neďaleko od Nitry, o to šokujúcejšie mi to celé prišlo a v hlave mi neustále blikala kontrolka, či sa to skutočne mohlo stať alebo píše autor tak brilantne, že som samu seba pri čítaní musela miestami ukľudňovať a presviedčať, že je to "len" príbeh. Každopádne príbeh veľmi silný, emotívny, často podložený vygoogliteľnými faktami a ktorý dlho ostane v človeku hlodať ako červík. Na tie lesy už nikdy nebudem pozerať tak, ako pred prečítaním Trhliny. A výlet do akejkoľvek časti Tribeča - ďakujem, neprosím.

25.03.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Jedna knihovna, nekonečně životů. A i když jsme měli možnost nahlédnout pouze do několika z nich (a šlo hlavně o výběr buď těch nejúspěšnějších životů Nory, nebo jejich šedých opaků), nahlédnutí do "co by kdyby" mě moc lákalo. Což zaručeně nemusí znamenat "bavilo". Protože co mě na těch životech neustále překvapovalo bylo, jak o nich Nora nic nevěděla, nikoho kolem sebe neznala a přece do nich dokázala vplout jako po másle. I proto se mi nejvíc líbil její život půlnoční poslední, s Ashem a Molly a s hrou na "řekni mi, co víš".
Ke konci knihy mi ukápla slza a ať už měla knížka jakýkoliv větší potenciál i mezery, přiměla mně k zamyšlení nad svým vlastním životem. A taky jsem v něm našla momenty, kdy jsem byla na rozcestí a moc ráda bych viděla, kam by směroval můj život, pokud bych se tehdy rozhodla jinak.

17.06.2022 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Na to, aká hrubá tá kniha je, som ju zhltla pomerne rýchlo. Ona ma totiž vôbec nepustila. Jednotlivé kapitoly končia vždy tak, že chcete hneď rozčítať novú. Postupne vzniká toľko otázok okolo záhady s Derryn, že vzniká pekne zamotané klbko. Jeho rozmotávanie je napínavé, premyslené, logické. V komentároch som postrehla, že kniha je zo série, a je dobre ich čítať po poradí. U mňa to bola prvá kniha od tohto autora, dobre sa mi čítala aj bez predchádzajúcich dielov a určite prečítam aj ďalšie :)

24.04.2022 5 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Skvelý román zahalený do úsmevných konverzačných dialógov, v ktorom každý má svoje šrámy v závitoch ulít. Som rada, že sa dej okolo nesympatického Milána (už len to meno!) preklopil do oveľa zaujímavejšieho deja s Adamom. Po Dvojitom gambite Závity ulit autorkin talent jednoznačne potvrdili. Teším sa na ďalšiu knihu od autorky :)

09.01.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

(SPOILER) Príbeh Štěpána odohrávajúci sa od jeho cca 10 do 15 rokov, počas ktorých príde o otca (rozvod, nová žena, nová rodina), prvú lásku (Avi, Izrael), mamu (rakovina) a napokon aj deda (staroba). Na tejto línii sa Štěpán ocitá v situáciách, ktoré ho prinútia rýchlo dospieť a postaviť sa tak na vlastné nohy. Na sklonku tejto jeho neľahkej cesty napokon spoznáva ošetrovateľku Evu, vďaka ktorej ochutnáva aj krásy prvej lásky a milostného života.
Príbeh je to smutný, ale krásne napísaný. Je až na zamyslenie, koľkým deťom je v ich živote odoprené skutočné detstvo.
"Bůh mi dal ramena, dává mi i břemena".

04.05.2022 5 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Zůstat na večírku s Ethanem a poslechnout srdce, nebo odejít a poslechnout rozum? A přesně od této chvíle se začínají odvíjet dvě dějové linie života Hannah. Jak jedno rozhodnutí dokáže ovlivnit vše, co bude následovat. Čekala jsem, zda se linie na konci knihy propojí, protože jednoduše osud nepustí, nebo zda bude žít Hannah dva diametrálně odlišné životy, které jsou pouze dva z mnoha dalších ve vesmírném časoprostoru. Uvědomila jsem si, že každé jedno rozhodnutí v našem životě (a je jedno jestli malé nebo velké) je velice důležité. Okamžikem rozhodnutí začíná vždy nová cesta, která by ale jiným rozhodnutím mohla vést úplně jiným směrem. Na jiná místa, k jiným lidem. A tak si i já sama teď říkám, kde bych asi byla, kdybych tehdy v létě... nebo tehdy po vysoké škole....atd atd.. :) vždyť vy víte :)

06.10.2021 4 z 5

Dvojitý gambit Dvojitý gambit Martina Málková

Milá knížka, taková čtivá, příjemná oddechovka, ze začátku to sice trochu drhne (nevzdávat!) ale pak už děj pěkně plyne, konverzace jsou vtipné, trefné, nenucené - nečekala jsem zázraky a o to víc potěšila :) Snad si pořídím i další od paní spisovatelky :)

25.07.2021 5 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Po skvelej jednohubke Žena mého života som sa s chuťou vrhla na ďalšiu Weaverovku. Wau efekt sa u mňa ale tentokrát neopakoval. Na mňa tam bolo príliš veľa postáv, mien, poprepletaných príbehov z Rakerovho vyšetrovania a k tomu ešte ďalšie postavy z druhej časovej línie vyšetrovania Kaderovej. Ano, na konci sa to krásne prepojilo, ale pre mňa to nebolo umelecké macramé, ale len zamotaná sieť nití, ktorá vás miestami nudí, miestami štve, občas sa nádejne rozuzľuje a nakoniec si poviete "konečne hotovo". Len zvedavosť, kam sa podeli ľudia z Black Gale, ma nútila čítať vždy ďalej. Myslím, že si dám teraz oddych s týmto žánrom, než prečítam ďalšiu z autorových kníh, ale pre tentokrát mi to stačilo. Plne súzniem s recenziou nižšie od Pavlina50 a Clara_C.

25.05.2022 4 z 5

Záměna Záměna Caro Martini

Posolstvo tejto knihy je jednoduché: nikdy nezáviď život niekomu inému, a ten svoj ži s pokorou a vďačnosťou. V každom veku sa môžu ukrývať nástrahy, zrady, nešťastia a taktiež radosti, krásy a lásky. Aj keď 28ročná Jasmína pôsobila skôr ako puberťáčka, ktorou to trieska zľava doprava a neviem si predstaviť, že by v tom autobusovom momente závidela život 82ročnej zasmušilej babke... No budiž. Príbeh to bol pekný, čtivý, ani po výmene tiel sa mi postavy neplietli, malo to dej, spád, humor aj poučenie, koniec dobrý, všetko dobré, za mňa pekná oddychovka.

17.02.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Moja prvá kniha od tohto autora, a teda bol to riadny nášup! Dokonca som si niekde za polovicou knihy hovorila, že všetci hrajú podozrivo kladné role a tak sa to dlho nejako nieslo síce v pohodovom, ale zato napínavom duchu. Celý čas to totiž šlo tak nejak do kopčeka, no a záver knihy, to bol poriadny "downtown" !

27.01.2022 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Čtivé, velmi dobře napsané. Přečteno raz-dva. A jsem moc ráda, že to skončilo tak, jak to skončilo.

11.08.2021 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Moja prvá kniha od Jodi. Veľmi zaujímavé boli pasáže o vlkoch, o tom, ako sa dorozumievajú, aká medzi nimi vládne prísna hierarchia, ako si vyberajú svoju obeť. Úplne si medzi takouto smečkou neviem predstaviť žiť človeka, predsa len to nie je dravec a nie je prisposobený životu dravca vo voľnej prírode. Napriek tomu bolo zaujímavé sledovať ako Luka vlci medzi seba prijali, ako si medzi nimi našiel svoje miesto, ako ich opustil a ako vnímal potom svoj návrat spať do civilizácie. Čo sa týka Edwarda a Cary, rozumela som im obidvom, ale predsa len som sa v ich rozhodnutí prikláňala viac na jednu stranu.

06.10.2023

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Prvý a druhý príbeh ma celkom k bavili. Nárečie, typické témy (vnučka u babičky, výchova, zabijačka, chlast, nevera). A od tretieho príbehu zásek a nuda. Nedočítanú som vrátila do knižnice.

24.01.2023 1 z 5

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

Žánrovo v mojej knižnici veľmi netradičná kniha, neporovnateľná s akoukoľvek inou knihou, ktorú som doteraz čítala. Uvažujem, či je viac pre mládež, alebo pre dospelých, avšak pravda je asi niekde uprostred.
Veľmi ma zaujal kartový kalendár - až doteraz som si neuvedomovala tento význam kariet.
"52 kariet, to máme 52 týždňov, to je dohromady 364 dní. A potom máme 13 mesiacov po 28 dňoch, čo je tiež 364. Keď sčítaš všetky hodnoty rovnakej farby, dostaneš číslo 91. Pre štyri farby v kartách je to znova 364. Zakaždým však zostáva jeden naviac. A to je práve Žolíkov deň. V prestupnom roku máme 2 Žolíkove dni. Asi preto sú v každom balíku kariet dva žolíky. To nemože byť náhoda."
Dej knihy ma zaujal vlastne až od momentu kolibrej knihy, ktorá vytvorila príbeh v príbehu a prepojila tak 2 svety do jedného.
Ako ďaleko od seba sú svet fantázie a skutočný svet? Narodenie a prežitie koľkých generácií prinieslo na svet mňa? Naozaj nemožeme zmeniť svoj osud? Može byť náš osud vpísaný v kartách?
Kniha ktorá čtivou formou filozofuje o živote a skrze fantáziu nám našepkáva, že svet okolo nás ako aj to, že tu sme, by sme nemali brať ako samozrejmosť.

14.01.2023

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Len veľmi výnimočne siahnem po YA, obvykle keď potrebujem vypnúť po náročnejšej literatúre alebo po dlhom dni, keď už nechcem nad ničím rozmýšľať. U "Zachraň mě" som si spočiatku hovorila, och, aké otrepané klišé. No postupne som sa ponorila do deja, zamilovávala a miestami mi srdce plesalo, keď sa mi vynorili spomienky na vlastné vysokoškolské časy, kde som prežívala svoju skutočne veľkú a vášnivú lásku. Pretože presne taká je aj medzi Ruby a Jamesom, aj keď sa tomu spočiatku bránia, aj keď im to nie každý praje, aj keď žijú vo dvoch úplne odlišných svetoch. Teším sa na druhý diel :)

24.11.2022 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Najprv som si zvykala na štýl písania a tiež mi chvíľu trvalo zapamatať si všetky postavy, ktoré v susedstve bývali, ale keď som sa do toho dostala, šlo to už hladko. Potom už len striedate tipy na vraha a nakoniec sa možno aj trafíte - ja som nebola ďaleko, ale predsa len som bola tesne vedľa :)

26.10.2022 5 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Chvalabohu som si neprečítala žiadne komentáre a už vobec nie spoilery, pretože keby som poznala Julianove tajomstvo, asi by ma kniha tak nebavila. Takto bola príjemne napínavá, čtivá, romantická a myslím, že Juliana by milovala každá z nás aj s jeho jazvami a tajomstvom. Do dvojky nejdem, Auri a Cassie ma nijak zvlášť nezaujali.

18.10.2022 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Po Strachu som siahla po Karikovej Trhline, ktorú som od neho prečítala ako prvú. Keďže Trhlina vo mne zanechala hlboký dojem a anotácia Strachu sľubovala skutočný strach a hrozu pri čítaní, knihu som si pre istotu nechala na leto ako dovolenkové čítanie. Ale asi to bola chyba, lebo som sa tým pripravila o autentickosť. Možno keby som ju čítala v zime, po večeroch a nociach, pod perinou, priniesla by očakávaný strach a zimomriavky. Tropické leto na deke je predsa len tak vzdialené tridsiatim stupňom pod nulou. Každopádne - záver posledných dvoch-troch strán bol tak nepredvídateľný a neočakávaný, až by som to uzavrela ako "wtf???"

06.07.2022 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

(SPOILER) Před pár lety jsem viděla film, který mně až tak moc nenadchl, ale Reese mám ráda, a tak jsem nyní po těch letech dala šanci knížce, protože jak to už ve většině případů bývá, kniha bývá mnohdy lepší, než její sfilmovaná podoba... ale já nevím, všechno okolo toho treku bylo moc fajn, za to Cheryl obdivuju a smekám. Jak to sama zvládla, jak byla odvážná, jak to dala. A chápu i ty omáčky kolem toho, že byla na dně, čím vším si prošla, smrt mámy, rodina se rozpadla, vztahy na houby, protože to ji k tomu všemu vlastně vedlo, takže bylo fajn obeznámit se s tím... jenomže proč se stále kolem toho točit jako ve víru? Někdy už jsem ty pasáže přeskakovala, abych byla zpátky na její cestě divočinou... Chápu, že ta její cesta ve skutečnosti musela být hodně o přemýšlení, myšlenkách, rozjímání... a já jako čtenář jsem pochopila, ok, je v troskách, rozhodla se jet na trek... ale tak si pojďme zbytek knihy užít ten nádherný trek, výlet, výhledy, zážitky, všechny ty nástrahy divočiny, na které jsem se těšila. No a ono kromě černých odpadlých nehtů a puchýřů na nohách nic moc nepřišlo... škoda.

23.02.2022 3 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Skvelý námet knihy! Kto by nechcel poznať svoju spriaznenú dušu, dokonalú druhú polovičku? A predsa to nemusí byť také ružové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Čo keď je vašou drahou polovičkou sériový vrah? A čo keď je to osoba rovnakého pohlavia? Alebo čo ak je už neskoro a svoju spriazenú dušu nestihnete spoznať živú? V piatich dejových liniách autor vykresľuje príbehy Ellie, Jade, Mandy, Nicka a Christophera. Dostal ma každý jeden. Doporučujem!

05.01.2022 5 z 5