Tajemství karet

Román s přemýšlením o životě a naší existenci v něm, příběh plný fantazie, dobrodružství a napětí, ale i poučení a údivu nad světem. Hrdinou je dvanáctiletý chlapec Hams Thomas, který se vydává s otcem napříč Evropou. Určeno čtenářům od 12 let.

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/545/tajemstvi-karet-545.jpg 4.7189

Kabalmysteriet (2003)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Albatros

pipetion

Filozofická pohádka pro větší děti i dospělé. Příběh, ve kterém se prolíná skutečnost s fantazií a minulost s budoucností. O tom, že největší zázrak se děje kolem nás, jen se musíme pořádně koukat a i když nám život dá různé karty, záleží na nás, jakou hru zahrajeme.
Moc pěkná kniha k zamyšlení o základních existenciálních otázkách.

Jinovatka

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Přečetla jsem ji několikrát. Občas člověku trochu zamotá hlavu :)

MOu598

Četla jsem v květnu 2016. Podle mých poznámek:
Již jsem četla.
Zajímavý, suprový nápad, napínavé, někdy jsem si ale musela dávat pozor, kde vlastně jsem.
Pěkné.
Citát:
"Člověk vidí to, čemu věří."

jarabr

Po pár stránkách jsem si říkal, že tohle asi nepřečtu. Pak se objevila kolibří knížka a začalo to být zajímavější. Tak jsem to zkusil dál. V tu chvíli jsem viděl hodnocení na dvě hvězdy. Postupně se to rozjelo, tak jsem si v duchu přidal třetí hvězdu, no a čtvrtá tam přišla díky závěru. Moje top to není, ale kniha určitě stojí za přečtení, je to laskavý příběh se spoustou fantazie a myšlenka karetního kalendáře je prostě skvělá :-)

PeťkaW.

Tajemství karet je jeden z nejúžasnějších fantasy příběhů, jaké jsem kdy četla. Knihu jsem četla asi 3x, s odstupem několika let a vždycky jsem v ději našla něco nového a překvapivého, co jsem minule nepostřehla. Člověk tu musí hodně číst mezi řádky a domýšlet si, což mám ráda. Styl psaní je čtivý, děj dokonale zapletený a následně i umně rozpletený, jsou tu skvělé zvraty, které vás dokonale překvapí a hlavně - není to jen bezduché tlachání. Naopak, o knize můžete přemýšlet pořád dokolečka...

Madlobina

Ďakujem za túto knihu, za tento pribeh.

Moymeer

Bůh sedí na nebi a směje se, že v něj lidi nevěří.

Pro mě jedna z nejkrásnějších knížek vůbec. Je napsána tak dětsky a přitom tak neuvěřitelně dospěle, je tak něžná a přitom tak opravdová, tak pohádková a přitom tak moudrá. Úžasné je, s jakou rozdílnosti se na tytéž věci dívá dospělý, dítě, trpaslík, kárová desítka nebo žolík. Celé tohle čtení je balzám na duši, genialita karetního kalendáře musí dojmout i největšího skeptika a vlastně je to knížka úplně pro každého, kdo je ještě aspoň trošku dítětem :)

Lidi, prosím, snažte se být víc jako žolíci. A když ne, tak asi aspoň přečtěte Tajemství karet,,,

Mercatino
26.12.2016

Knížka se dobře čte, někdy až zamrazí z toho, jak autor dokáže objasnit TO, že si člověk dokáže zvyknout na takový zázrak jako je SVĚT. Knížka přinutí čtenáře k zamyšlení proč vlastně člověk žije . Myslím, že každý takový počin směřovaný k dětem by měl dostat Nobelovou cenu za dětskou literaturu.. Každopádně Soffiin Svět mi přišel nejen propracovanější ale i hlubší a více uvěřitelnější.

SteveP1
08.12.2016

Kouzelná a půvabná kniha. Obrovský zážitek číst něco tak milého v dnešní době....

GreenMagritte
29.06.2016

Nádherná kniha nejenom pro mladé čtenáře. Podle mého názoru je to nejpovedenější Gaarderova kniha stojící neprávem ve stínu Sofiina světa.

Příběh je plný originálních nápadů, jako je dokonale vymyšlený svět karet, který se řídí dle karetních hodnot a barev, stejně jako postava žolíka, která v má v románu velmi důležitou roli a odkazuje na otce, sběratele karetních žolíků, neustále hledajícího smysl své existence. Kniha na mne zapůsobila také svojí otevřeností k dospělým tématům, resp. tématům, které se obvykle v dětských knihách z opatrnosti nevyskytují, jako je otcův problém s alkoholem, jehož hlubší příčina vyvěrá z faktu, že byl synem německého vojáka, což byl za války neodpustitelný hřích. Obdobně netradiční je zobrazení disfunkční rodiny postrádající matku.

Knihu, díky níž budete na žolíky už navždy pohlížet jinak, vhodně a citlivě doplňují ilustrace od Josefa Mištěry v celkově velmi povedeném vydání nakladatelství Albatros. Ještě dodám, že překladatelka Jarka Vrbová byla za překlad v roce 1997 oceněna Zlatou stuhou.

bararich8
05.04.2016

Klobouk dolů, takhle mistrně napsaný příběh, rozložený do střípků, které se ke konci složí, aby vyjevily svůj hlubší smysl, se jen tak nevidí!

Totojsemja
03.02.2016

Úžasná kniha, škoda že není víc známa. Autor uvádí fakta tak že příběh vypadá uplně skutečně. Velice se mi líbí kniha v knize. Všechno do sebe nádherně zapadá. Další z řady knih které mě sestra donutila přečíst a já jí mohu jenom poděkovat.

Lily28
22.10.2015

V tejto knihe nás Gaarder opäť sprevádza svetom fantázie i realitou, ktoré sú v jeho dielach neoddeliteľnými súčasťami; sprostredkúva nám krásy sveta údivom, ktorý postihol antických filozofov a ťahá sa naprieč dejinami ľudstva. Údivom nad existenciou sveta, plynutím času, žitím a umieraním. Krásna kniha :)

ji7967
23.09.2015

Prostě geniální kniha. Pro dospělé i děti.. Doporučuju!

Eowynka
26.03.2015

Jedna z mých nejoblíbenější knih, krásně se čte, poutavý a velmi zajímavý příběh, něco na zamyšlení, prostě Gaarder :-)

maxicos
20.09.2014

Četl jsem jako malý kluk. Dodnes bych tu limonádu chtěl ochutnat.

Fairiella
18.06.2014

Moje nejčastěji čtená knížka. Vracím se k ní od dětství v pravidelných intervalech stále; Žolík mezi knihami. :-)

Klamm
29.05.2014

Je to takový David Lynch, adresovaný dětem. Tedy s tím rozdílem, že v tomto příběhu se člověk neztratí. Gaarder opět apeluje na čtenáře, že tento svět, tak jak ho vnímáme, není světem skutečným a že jsme jen drobní tvorové problikávající v nekonečnu. No a že to není tak špatné, protože stačí sundat klapky z očí, začít se dívat trochu pod povrch a radovat se z maličkostí. Doufám, že si knihu přečte co nejvíce dospívajících a že její obsah padne na úrodnou půdu.
80%

Njzy
10.03.2014

Tato skvělá knížka zaujala 1. místo ze všech mých nejoblíbenějších knih,doufám že si ji budou číst i moje děti neboť ''osud je hlávka zelí která roste rovnoměrně do všech stran,, a budou čekat na Žolíka........

lucifuk
25.07.2013

Odkiaľ sme sa tu vzali? Kto sme? Prečo sme tu? Vynikajúca kniha plná tajomného kartového dobrodružstva

JeKa
18.07.2013

Úžasná knížka, četla jsem ji už 3 x či 4 x a mohu vřele doporučit...vlastně patří k těm, které ze mě na základce udělaly vášnivou čtenářku! Takže ti, knížko, děkuju :)

cturad
24.11.2012

Dokonalá kniha. Možná moje nejoblíbenější. Četla jsem ji jako dítě a později i jako dospělá a v obou případech jsem z ní byla unesená. Doporučuji všem, co mají rádi hravou filosofii a tajemství:)

Stammel
02.05.2012

Skutečně typický Gaarder. Je znát, že jde o rannější dílko, kde autor ještě hledal svůj styl. Připadalo mi to trochu jako jakási příprava na Sofiin svět. To ovšem berte s rezervou, protože Tajemství karet je i přes Gaarderovu nevypsanost kniha plnohodnotná, ba dokonce výborná. Gaarderova eruptivní fantazie se rozjíždí naplno v rozvíjení dvou paralelních příběhů, reálného a pohádkového, a jejich postupného splétání. Atmosférou mi to chvílemi připomínalo - a to může být překvapivé spojení - Murakamiho Kafku na pobřeží nebo Harboiled wonderland. Gaarder je ovšem "západnější" v tom, že jeho myšlenky a motivy jsou ostré, důsledně dotažené a propracované. To je také hlavní devizou knihy. Chvílemi jsem se totiž hodně bál, jestli příběh nebude až příliš překombinovaný a nerozpadne se mi pod rukama.

Nakonec ale do sebe vše velmi dobře zapadlo nejen dějově, ale především myšlenkově. Obzvláště se mi líbil důraz na to, jak lidský život překračuje smrt myšlenkou a zůstává zachován v duševní práci dalších generací. Ostatně, co jiného dělá Gaarder, než že sám takto zachovává při životě sokratovský filosofický odkaz? I on je jedním z těch Žolíků, kterých se vždycky pár najde, aby provokovaly a trápily naše líné duše, zapomínající na zázračnost života.

Tajemství karet je dalším cenným poselství o cestě za filosofickým životem se široce otevřenýma očima. Těma na hlavě i těma v duši.

Sykysan
01.05.2012

Typicky přemýšlivý Gaarder, bohužel ke konci ztrácí na síle.

Gahanka
18.02.2012

Skvělá kniha! přečetla jsem ji velice rychle a zpracování bylo zajímavé.

Violetti
17.02.2012

Stejně jako ostatní Gaarderovy knihy je i tahle neuvěřitelně čtivá. Vždycky obdivuji jeho ucelené příběhy s originálním námětem, tady tím víc. A mimochodem, dost mi to osvětlilo pár mých starých představ a fantazií :)

Janasem
03.02.2012

Tuto knihu považuji za svou nejlepší učebnici filozofie

Matematicka
07.10.2011

Četla jsem jako dospělá a vůbec jsem se nenudila :-) Úžasný a napínavý děj a navíc hluboké myšlenky. Zajímalo by mě, co na tuto knihu říkají děti...

vitamir
08.09.2011

Moc hezká. je to sice pro děcka, ale i dospělák tiše žasne.

Matej

Úžasná kniha. Až mi z ní šel mráz po zádech, jak to vše vychází.