Divočina

od:


KoupitKoupit eknihu

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa rodina rozpŕchne. Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej. O štyri roky neskôr, v čase keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá cestu bez náležitej prípravy. Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke… Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon katarziu a naplnenie. Divočina je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá 1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/173359/divocina-R0u-173359.jpg 4.3774
Orig. název:

Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail (2012)

Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Ikar (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (220)

Přidat komentář
vtrlc3
24. listopadu

...divoký příběh "Ztracené" ženy na obdivuhodné cestě za nalezením...

...díky Cheryl...

mi-380
20. listopadu

Cheryl a její matka. Problémy Cheryl (a její matka). Vítězství Cheryl (a její matka). Za vším hledej matku. Je tu pořádná Divočina, je tu Velká cesta, je tu ovšem na prvním místě Matka. Tato četba byla pro mě dalším pokusem o pochopení nepochopitelného, jinými slovy snaha muže pochopit myšlení a jednání žen. Některých žen. Úspěch částečný.
Ale už mám velké téma pro novou výpravu. Chtěl bych si Pacific Crest Trail vyzkoušet, třeba jen kousek. Jenže nevím, zatím se toulám jen po Evropě a blízkém okolí. Tak si v nejbližší době alespoň pustím film s Reese Witherspoon.
80% (767 hodnotících je aktuálně na průměru 85%).

Fundelot
20. listopadu

Už dlouho se mi nestalo, že bych na konci nějaké knížky byla tolik smutná z toho, že ji musím odložit. Cheryl si mě svou upřímností získala hned na samém začátku, kdy bez obalu popisovala okolnosti, které ji na Pacifik Crest Trail přivedly a během její cesty přes pláně, hory a lesy k ní moje sympatie ještě vzrostly. Obdivuju, že se jako žena nebála sama vyrazit takovou dálku jen s obrovským batohem na zádech, každý by nemusel mít takové štěstí na lidi jako měla právě ona, a zároveň jí neskutečně závidím, že mohla vidět všechnu tu krásu tamní přírody na vlastní oči. Nádherná a inspirativní kniha nejen o hledání cesty skrze divočinu, ale především o hledání sebe samé.

Analady
17. listopadu

Cheryl má můj obdiv za to, že tak náročnou hřebenovku zvládla, sama se svým Monstrem. I ve mně se během čtení probudila chuť někam jen tak vyrazit, zažít pocit volnosti a sounáležitosti. Její vyprávění bylo krásné, místy bolestivé a syrové. Dokáže vyprávět velmi sugestivně, takže prožíváte vše, o čem píše, s ní.

lapagerie
16. listopadu

Nohy mě bolí ještě teď. Neumím si vůbec představit, že bych sbalila svůj život a vlastně nepřipravená (fyzicky ani psychicky) se vydala kamsi do hor, kde by jedinou mojí obranou proti medvědovi byla píšťalka. Každopádně knížka je to boží, i když mi vypravěčka a její jednání místy není blízké.

MaggieR
07. listopadu

Táto kniha mi ovplyvnila celý život. Knihy som nečítala. Nevedela som kam a čo so sebou. Ani neviem ako sa mi dostala do rúk. To bolo v roku 2016. Cheryl ma svojou úprimnosťou, odvahou jednoducho zmenila. Táto kniha asi ženu s bezproblémovým životom nezaujme. No naopak ak hľadáte niečo čo vám ukáže iný pohľad na život - do toho! Divočina je to pravé :) Na knihe milujem ako autorka jednoducho prizná čo všetko zlé v živote spravila, zmieri sa stým. Zmieri sa s celým životom, so všetkými problémami čo nám každý deň prináša. A nájde východisko. Je plná emócií a nádherne umelecký napísaná.

emamat
15. října

Včera v noci jsem dočetla a plná emocí jsem nemohla usnout. Naprosto obdivuji všechny, kteří se rozhodnou
tuto cestu podniknout. Teď přemýšlím o tom, co by to udělalo se mnou.

katy87
29. září

Naprosto úžasná kniha, ke které jsem se ráda vracela. Nesouhlasím s názory, že má kniha nudná místa, Cheryl a její vzpomínky (na matku, dětství atd.) tvoří naprosto nepostradatelnou část příběhu. Kniha není cestopis; je to o cestě k vypořádání se s tím, co si Cheryl prožila. Dalo by se říct, že je hlavní hrdinka diametrálně odlišná od nás "průměrných" lidí - složité rodinné vztahy, úmrtí matky, její nevázaný (sexuální i drogový) život - přesto jsem v knize našla něco, co mě k ní přitahovalo a co měla společného se mnou: touhu na chvíli zahodit všechno za hlavu a splynout se syrovou přírodou. Pasáže popisující její drásavou cestu jsou naprosto dechberoucí. Vřele doporučuji!

Evina.Cetba
26. září

To je perfektní kniha. Imponuje mně odvážné putování hlavní hrdinky, její vůle a odhodlání dojít k cíli. Několikrát už jsem se k této knize vracela. No, dobrá volba pro práci na sobě.

BStone
20. září

Bezvadně čtivý a poutavý příběh ženy, která se vydává divočinou na Pouť, aby si srovnala svůj život. Vynikající.

Amazonka72
26. srpna

Komentář k této knize musím napsat bezprostředně poté, co jsem dočetla poslední stránku. Některé knihy mají svůj čas, a pokud ji vezmete do ruky v tu správnou dobu, vidíte ve slovech spoustu věcí, které by Vám jinak unikly. Příběh Cheryl jsem znala velmi dobře ze stejnojmenného filmu, který mám moc ráda. Papírové knižní vydání jejího příběhu mi pár měsíců leželo v knihovně, až jsem po něm sáhla při balení na mojí vysněnou cestu. Mým cílem nebylo tříměsíční putování po PCT, ale jenom osmidenní přechod evropské cesty kolem horského masivu Mont Blancu- tzv. Tour du Mont Blanc - TMB. Celkem tedy pouhých 170 km v horském terénu a asi 9000 výškových metrů. Navíc stále tak trochu v civilizaci, protože zvláště v letních měsících je tato cesta plná turistů. Každopádně se, stejně jako v knize, na pár dní stal mým domovem stan se spacákem, a můj denní režim byl omezen na velmi jednoduché a jednotvárné úkony jako složit mokrý stan, sehnat dostatek vody, šlapat celé dopoledne do příšerného kopce a odpoledne zase z kopce dolů, postavit stan, připravit jídlo... a pak utahaná zalézt do spacáku s čelovkou a otevřít knihu. Divočinu. Hltala jsem slova v knize a prožívala vše doslova na vlastní kůži. Cítila jsem, jak mě bolí nohy, i hlad a neodolatelnou chuť na bublinkovou limonádu. V hlavě jsem si rovnala myšlenky, i když impulzem pro moji cestu nebylo srovnat si svůj vlastní život. Cesta je cíl, a je úplně jedno, jak je dlouhá. Důležité je, abychom měli mysl otevřenou. Pro pocit štěstí a jistoty stačí opravdu málo, vím to, a Cheryl to poznala také. V životě nám většinou stačí vlastnit pouze tolik věcí, které jsme schopni zabalit do batohu. Zní to jako klišé, nejsou to má slova, ale něco na tom je. Zpět ke knize. Ano, je to průměrný cestopis, ale je psán upřímně a nesnaží se nic skrývat. Návratů k matce je tam někdy až příliš, ale pokud autorka cítila, že se s její ztrátou musí opakovaně vyrovnat, pak tam patří. Je to kniha na cesty, pro chvíle, kdy máte potřebu alespoň v myšlenkách utéct někam “ven”. Nechám si ji ve své knihovně jako připomenutí, že někdy je dobré alespoň na pár chvil opustit komfort svého života, vydat se na cestu a být sám sebou.

Verunka289
25. července

Knihu jsem právě dočetla a musím říct, že to pro mě bylo příjemné zpestření mezi všemi těmi psycho- nebo krimithrillery.
Mám pocit, že bych měla ještě dnes sbalit batoh a vyrazit zdolávat kopce. Ač byla kniha ve své podstatě vlastně hrozně smutná, přesto z ní nemám pocit nějaké sklíčenosti, ale naopak se cítím opravdu nabuzeně a plná odhodlání, že člověk dokáže cokoliv, jen musí chtít a nepolevit.
A musím říct, že mě téma zaujalo natolik, že jsem si začala vyhledávat různé takové treky a začala jsem sledovat i blogy nebo youtube kanály zaměřené na cestování.

iveta3867
12. června

tato kniha je pro mě srdcová záležitost.. jedna z mála knih, která mě opravdu naprosto pohltila a kdy jsem uronila slzu, ne kvůli příběhu, ale protože už byl konec..

KejtlinM
03. června

Prvořadě obdivuji autorčinu odvahu. Knihu provází silný příběh silné ženy. Kniha je velice čtivá, občas jsem musela zatlačit slzičku. Na doporučení od kamarádky jsem se hned po dočtení podívala také na film. Knihu určitě ještě někdy znovu otevřu. Má své místo v mé knihovně.

Runkyna
26. května

Tak to bylo hodně špatný. Nudný až otravný retrospektivy. Soukromý deník, který měl zůstat na půdě v krabici. Jedna ušmudlaná hvězda za PTC téma. Nechápu, že to mělo úspěch mimo USA.

LEGACY
18. května

Jako začínajícímu cestovateli, který na vlastní pěst procestoval pár zemí se mi přirozeně tohle putování a jakási vnitřní očista a sebepoznání velmi zamlouvali, můj zájem byl o to větší, že jsem se dozvěděl o PCT a hlavně o bájném západu USA, který toužím vidět jako nic na světě (Oregon obvzláště). Každopádně byť knih čtenáře malinko sbližuje s tím jak to na takové pouti funguje, na co si dát pozor, na co se připravit a co čekat, panují u mě mírně rozporuplné pocity, Cheryl si cením, už jen za tu odvahu jít se všemi svými životními kiksy na trh, ale já v knize našel moc a moc pasáží, kdy jsem se nudil. To je ovšem individuální a nehodlám nikoh od knihy odrazovat, zvlášť pro ženy tohle může být více než příkládná příručka jak "nakoupnout motory" a podmanit si svět.

jengibre
17. května

Upřímná zpověď hlavní hrdinky mě naprosto dostala. Její příběh je strhující a inspirativní. I přes to, že Cheryl měla spoustu nelichotivých vlastností a nežila úplně ukázkově, byla mi od začátku sympatická a strašně moc jsem jí držela pěsti. Po přečtení jsem měla chuť sbalit si batoh a podstoupit stejnou cestu jako ona.

Luci136
07. května

Po zhlédnutí filmu se mi do ruky dostala kniha a já si s ní dlouho pohrávala než jsem ji dala šanci. Film mě nenadchnul, ale kniha mě naopak velmi příjemně překvapila.
Po stránce děje to bylo poutavé a poučné. Někdy velmi poučné :D
Fascinovalo mě jak lehce, aniž by čtení začalo nudit, byla popisovaná cesta ač každý den se zdál zdánlivě stejný.

janii0943
04. května

Divočina - jak film, tak kniha, jsou bravurně napsané (natočené). Knižka se čte jedním dechem, a je tak skvěle napsaná, že máte pocit, že po Pacifické hřebenovce kráčíte též.

Doporučuji.

nocnymotyl38
04. května

mám tú ženu rada, to ako ide do všetkého po hlave a bez rozmyslu, a nebojí sa na seba nabonzovať aj nepríjemné veci, ktoré si väčšinou nepriznáme ani sami sebe, knihu odporúčam a filmárikom rovnako aj witherspoonku vo filme :)

housenka007
21. dubna

Krásný příběh o cestování, poznání. Pěkně napsána knížka, která se četla jedním dechem.

coppacabana
14. dubna

Knihu jsem už četla podruhé. Tentokrát ale byla moje vlastní, takže ne půjčená z knihovny, a já si četbu o to víc užila. Vyprávění Cheryl Strayedové a samotná její cesta na PCT je strhující. Zpočátku docela trvá, než se do toho pořádně dostanete, než zapomenete na všechno okolo, ale když se tak stane, je to pohádka. Cheryl krásně vypravuje a nebere si, co se týče chyb, které udělala na cestě, servítky. Je v každém svém slově upřímná a bez přetvářky. Jakmile se s knížkou zachumláte v posteli s čajem, nemůžete ji pustit z ruky.

Živa23
06. dubna

Silný příběh..

Pařmen
08. března

Cheryl Strayedová vypravý svůj příběh jak se rozhodla překonat a překonává velkou tůru od začátku Kalifornie až nakonec státu Oregon a najít tam vlatní já a sebe samou. Mezi tím vzpominá na chudé děctví a trablé a žívotní překažky které se ji připletly do života. A jak se sněma statečně snažila poprat. Za mě vynikají a krásný příběh odvážné ženy která mě ke konci knihy málem dohnala k slzám. Tuto knihu můžu jenom doporučit, zvášt lidem co mají rádi příběhy o překonání životních překážek a sebe sama. Díky Cheryl za skvělou knihu a krásný příběh..:-)

t-e-r-k-a
02. března

Uzasne, stejne jako film. Precteno jednim dechem!

devildeny
19. února

Knihu jsem začala číst už před rokem na základě shlédnutého filmu, kdy jsem ji nakonec odložila, protože jsem se do ní nemohla začíst. Nyní jsem se k ní vrátila a jsem za to ráda, protože právě až od druhé půlky mě začala nejvíce bavit a příběh Cheryl je opravdu obohacující. Líbilo se mi i shrnutí na konci knihy, o tom co se odehrálo po letech, což se ve filmu opravdu nedozvíte. Stojí za přečtení.

BarboraZ
17. února

Když opominu přecitlivělé vzpomínky na jeji matku a heroinove obdobi je Divočina překrásný cestopis a dechberouci příběh o vytrvalosti, nezlomnosti a odhodlání mladé dívky, která se odrazila ode dna a začala nový život. Doporučuji podivat se i na skvělý stejnojmenný film s Reese Witherspoon. Jsou v něm téměř totožné pasáže i dialogy jako v knize, navic si užijete pohley na krasnou prirodu podél PCT.

koki.veru
16. února

Velice povedený a silý příběh. Jsem ráda, že jsem se ke knížce dostala. Prožívala jsem se Cheryl všechny nástrahy a dobrodružství. Kniha mě naprosto pohltila. Často jsem si říkala, že bych chtěla něco takového taky zkusit, ale vím, že já bych to nedokázala, na to jsem moc velký srabík :D Okamžitě si jdu stáhnout film a doplnit tak příběh o obrázky :)

Nomia
13. ledna

Cheryl, povrchní, dost sebestředná, bláznivá, rozervaná, místy hysterická, nadržená, odhodlaná. Nepochybuji o tom, že se najde spousta čtenářů, kterým bude pít krev, ale její cesta dokáže zaujmou, kniha nenudí. Pro mě obdobně dobrá byla i filmová verze.

Vlk.kh
06. ledna

Dobré, ale zdaleka ne tolik, jako Útěk do divočiny. Měl jsem samozřejmě také problém ztotožňovat se s ženskou hrdinkou knihy.