RMarkéta RMarkéta komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Gertinýma očima sledujeme a prožíváme odsun německého obyvatelstva z Československa i následující události po něm až po sametovou revoluci. Do vyprávění na malou chvíli zasáhne i její vnučka. V té komplikované době byla národnost velký problém. Gerta nebyla Němka a v podstatě ani Česka. Češi se v té době dopouštěli velkých krutostí, které si kolikrát nezadali s těmi německými. Bohužel to odnesli i obyčejní a nevinní lidé, kteří dlouhá léta žili mírumilovně pospolu. Vše se dělo v kontextu doby a byl to výsledek událostí, které odsunu předcházely. Co se stalo, nedá se odestát. Velmi působivě popsaný výsek našich dějin.

07.07.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Kniha, která rozděluje čtenáře na dvě poloviny a které velmi uškodilo, že je zařazena v povinné četbě. Taky jsem s ní měla problémy. Nečte se úplně snadno. Je to čtenářský oříšek. Nějak jsem se jí nemohla dostat na kobylku. S přibývajícími léty to ale přišlo tak nějak samo. Až jsem se sama sobě divila. Začala jsem ke knize přistupovat jiným způsobem. Božena Němcová musela mít svou babičku moc ráda a nebo si ji přinejmenším takovou vysnila. Pro mě je tato kniha krásnou nostalgickou vzpomínkou na laskavého a moudrého člověka. Babička přesně taková je. Zkuste si podívat nebo si vzpomenout na vlastní babičky. Jaké to budou vzpomínky? Samozřejmě, že Božena Němcová knihu hodně zidealizovala, ale proč ne, vzhledem k tomu jakým životním údělem si sama osobně prošla, se to dá pochopit. Takže trošku utekla od reality.

10.05.2021 5 z 5

Nebýt mé maminky, tak ani netuším, že nějaké Životice vůbec existují. Ano, je to pozamomenutá tragédie, o které jsem nic nevěděla. Proto je nutné si takové události připomínat. Nebyly tady totiž jen Lidice, Ležáky nebo Javoříčko. Všichni si zaslouží mít důstojný pomník a být připomínáni. Měla jsem ze začátku problém s vyprávěcím stylem, pak jsem se začetla a málem vystoupila někde jinde, než jsem měla. Je moc dobře, že v tomto případě nejde o románové zpracování. Takových příběhů bude mnohem víc a to i těch novodobých, bohužel. Je to síla, si o tom jen číst. Tato nacistická odvetná vyhlazovací akce, která vznikla z obyčejné pomsty, chtivosti a zášti byla úplně zbytečná. Válka je hnus a vždycky to nejvíce odnesou úplně obyčejní lidé jako vy nebo já.

17.06.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nejdříve viděn film, ale kniha je prostě kniha. Krásný a dojemný příběh, který se odehrává ve velmi těžké době, 2.sv.válka. Nápad s vyprávěčkou byl výborný. S tím jsem se ještě nesetkala. To smekám klobouk. Je ale velká škoda, že je vyzrazena hned na začátku. Mohl s tím trošku vyčkat, kniha by tak získala jiný rozměr.

07.02.2022 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Čeština je krásný jazyk a Karel Poláček to touto kouzelnou dětskou knihou krásně dokazuje. Skloubení hovorového a spisovného jazyka mě dostává do kolen, stejně tak, když se Péťa snaží napodobit dospěláckou mluvu. To je humorné samo o sobě i bez těch klukovin, co s dalšími dětmi prožívá. Výraz pročež a načež už určitě nikdy nezapomenu. Příběh je sice popisován dětskýma očima, ale i dospěláci si zde najdou svoje,jako jsem si našla já. Je to osobitá oddechovka a hezká vzpomínka na dětství.

23.07.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Poprvé přečteno na základní škole v rámci občanské výchovy. Doporučuji přečíst každému. Zejména na základních školách by mělo jít o povinnou četbu. Takové příběhy je velmi nutné vyprávět. Pořád jde o aktuální téma. Nebylo to jednoduché čtení. Účel šokovat tato kniha splnila přesně. Při čtení jsem si vzpomněla na naši nejznámější feťačku Katku. Dokument o ní taky stál za to.

31.10.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

I v našich luzích a hajích není nouze o zločiny. Takže proč ne. Kniha se dobře četla. Zoufalí lidé, dělají zoufalé věci. Bohužel. A nejhorší je, když se to bezbřehé zoufalství promění v chorobu. Ta zde již několikrát zmiňovaná psychologická linka mezi dvěma hlavními postavami mi vůbec nevadila. Bez ní by příběh působil tak nějak sterylně.

16.05.2023 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Můj nejoblíbenější Poirot. Po knížce jsem sáhla až po seriálu a několika filmech. Celý příběh se mi tak při čtení v hlavě odvijel jako film, až jsem měla pocit, že jsem jeho součástí, že jsem v centru samého dění. To se mi občas s některými knihami stává. Mám to ráda. Plynutí času se tak nějak zvláštně změní a já si takové drahocenné okamžiky užívám. Rozuzlení příběhu mě vždycky překvapí, i když vím, kdo je vinen. Je to taková třešinka na dortu.

04.01.2019 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

V paměti mi utkvěla vzpomínka na náš černobílý seriál s křehkou a éterickou Martou Vančurovou co by Janou Eyrovou a Janem Kačerem v roli pana Rochestera. V podání Marty Vančurové byla Jana takový kultivovaný a intelektuální dívčí typ. Vlastně pořád je. Jana Eyrová byla na svou dobu velmi moderní dívka a žena, jako by snad ani do své doby nepatřila. Byla jiná a zvláštní, myšleno ale v dobrém. Příběh je velmi propracováný do nejmenšího detailu a když říkám velmi, tak tím myslím opravdu velmi. To se týká i samotného prostředí a atmosféry. Při čtení jsem si připadala jako nějaký šmírák, co Janu špicluje na každém rohu. Jako bych si listovala v jejím deníku. A to čtení stálo rozhodně za to. Nelíbilo se mi jak se k ní zachovala Reedovic rodinka. Ta nespravedlnost světa na mě taky dopadla a při tom je Jana smýšlená postava. Jsem se nechala dobrovolně strhnout a pohltit příběhem. No, chování pana Rochestera mi taky nepřišlo úplně normální, byl dítětem své doby. Souhlasím s petaSk, že Jana Eyrová je nádherně pozvolné a pomalé čtení.

15.09.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Já jsem v knize nikde nepostřehla, že by si Anna nějak stěžovala, reptala nebo se dokonce litovala. Všechno, čím si v životě prošla, uměla přijmout. Čelila tomu. Porvala se s tím, tak jak to přišlo. To muselo vyžadovat obrovskou vnitřní sílu. Tu jen tak v sobě nikdo nemá. Kdo hledá romantický příběh, tady ho nenajde. Jsou tu moc dobře propojeny dvě linie vyprávění. Jedna druhou nenarušuje. To je fajn. Takhle by to mělo přesně fungovat nebo si to alespoň tak představuji. Při každém otočení stránky jsem byla zvědavá na to, co se s Annou bude dít. Díky té zdravé lidské zvědavosti je asi kniha neuvěřitelně čtivá a styl psaní k tomu taky sedne. Já jsem jí projela jako nůž máslem. Je to příběh, který napsal sám život. Nic vyumělkovaného. Nebála bych se knihu nazvat ispirativní a pohlazením po duši.

14.01.2020 5 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Jedna z nejlepších dětských knih. Přiznám se, že se k ní velmi ráda vracím i v dospělosti. Nechávám se ráda unést příběhem, kde není nouze o dobrodružství. Proháním se s loupežníky v lese a na jejich hradě. Bydlím v jeskyni. Prchám před harpyjemi. Potkávám skřítky. Nacházím opravdového přítele, kterého považuji za svého bratra a zjišťuju jakou moc má láska. Užívám si skandinávské přírody. Neteřím jsem knížku taky nedávno nenápadně podstrčila. Knížky Astrid Lindgrenové mají zvláštní a neopakovatelné kouzlo.

03.12.2019 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tak tohle je opravdová perla a skvost naší literatury, kterou dokážu docenit až teď v dospělosti. Povinná četba prostě zanechává na lidech nedozírné následky, což je škoda. Ke knize se pravidelně vracím, když nastanou ty pravé vlahé večery, kdy je dlouho vidět. Naliju si sklenici vína, jdu si v poklidu sednout na lodžii, plně se ponořím do příběhu a užívám si ho. To jsou chvíle k nezaplacení.

07.11.2019 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Darrel Standing prožíval nepředstavitelná muka. Byly to halucinace, protože trpěl v šílených bolestech a jeho mozek se ho snažil udržet při životě od šílenství a jisté smrti nebo opravdu cestoval v minulých životech? Kde se v člověku bere ta nezdolná síla a vůle? Je hnacím motorem a palivem touha po svobodném a spravedlivém životě? Co to je? Co to umožňuje? V lidské duši se ukrývá mnoho a mnoho neprobádaných možností. Tělo může být spoutané ve svěrací kazajce, ale duch zůstane svobodný a může bloudit, kde chce. Ani zdi věznice a nelidské zacházení ho nedokáže zlomit. Podmínky v tehdejším vězeńském systému byly naprosto příšerné a nelidské. Tato kniha se z Londonovy klasické tvorby dost vymyká. Velmi intenzivní zážitek.

23.10.2023 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Z počátku jsem měla problém se do příběhu začíst. On ten začátek je totiž takový pomalejší. Ale člověk nemůže hned hupsnout do děje. Jakmile se všechno rozjelo, tak jsem nechtěla dát knihu z ruky. Ze stylu vyprávění je cítít, že pan spisovatel má novinářskou praxi a zkušenosti z ní využil moc dobře. Líbil se mi nápad se dvěma vyšetřovacími liniemi, které se v jeden okamžik protnou. Od toho momentu začne všechno do sebe zapadat jako dobře namazaná ozubená kolečka. Při vyslovení názvu knihy mi automaticky vyskočí skvělý Jean Reno. Z filmu jsem si pamatovala, že jde o naprostou šílenost, ale že až takovou.

14.09.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nora se rozhodla zemřít. Odpočet právě začal. Jde o motivační příběh a nejde o motivační příběh. To záleží na naší optice. Můžeme číst o Nořině životě obyčejným způsobem, nebo se do něj ponořit, podrobit ho hloubkovému průzkumu a vztáhnout spoutu věci na sebe. Taky jsem to tak udělala a začala věci kolem sebe vidět v jiném světle. Je tu plno citátů a hlubokých myšlenek. Některé jsem si podtrhla. Máme se skutečně ptát, co by se stalo kdyby? Skutečně to chceme? Utopit se v toku takových myšlenek? Něco si vyčítat a litovat se? Kdybych udělala něco jinak, byla bych šťastnější? Vyhovovalo by mi to? Opravdu? V danou chvíli děláme vždy všechno podle svého nejlepšího přesvědčení, vědomí a svědomí, i když možností je nekonečně mnoho. Žijeme život jaký máme. Nemusíme mu přece vůbec rozumět a pitvat ho. Stačí, že ho žijeme tady a teď. Asi se mi to velmi lehce říká, ale je to tak. Třeba kniha spoustě lidí pomůže. Někam je popostrčí a ukáže směr. S hlavní postavou se dá velmi dobře stotožnit. Samozřejmě záleží na tom v jakou chvíli knihu čteme a v jakém rozpoložení se nacházíme. Obálka knihy je opravdu výstižná. To se tedy povedlo a k příběhu sedne naprosto dokonale.

14.03.2022 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Mohla jsem nahlédnout do životních osudů lidí z cirkusového prostředí a bylo to velmi příjemné a milé nahlednutí. Eduard Bass musel cirkusy a vše kolem nich opravdu milovat. Je to tak věrně a reálně zaznamenáno, že se nestačím divit. Až mi z toho vždy při čtení klesne čelist a já se nechám příběhem unést do sladkého snění. Ta láska k cirkusu z příběhu přímo sálá jako rozpálená kamínka. Jelikož tato románová kronika vyšla v opravdu nelehké době, tak je to takové pohlazení po duši a vlastně i povzbuzení českého národa. A oslava českého člověka (pracovitost, píle a schopnosti). Zlaté české ručičky byly po světě známé, zvláště pak za našimi hranicemi. Ke knize se ráda vracím a stejně tak k televizní adaptaci. Jen ti němečtí herci jsou tak nějak divně prkenní. Hudební doprovod je nádherný (Svoboda).

01.09.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Tenhle díl tomu všemu nasadil korunu, tedy tu královskou a málem posadil na zadek nizozemské království. Paní Tichá by vám to sdělila ale trochu jinak. Bavila jsem se od začátku do konce. Hlavní prim tu hraje právě hláškující paní Tichá, která se obejde i bez ořechovky. Opět se předvedla. Co slovo to perla. Z Marie se stala dáma, taky to má geneticky dané. Info kolem tetičky Nory se taky začíná pomaloučku rýsovat. Ta stará babča mě zajímá. Chtěla bych o ní vědět víc. Už se těším na další díl. Chci vědět, jak vykrystalizují Mariiny trable v ráji.

11.01.2021 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Pro malé i velké. Každý si v této pohádkové knížce najde svoje. Bylo to velmi poučné vypravování. Ano, ano, jedině chytrostí se dá porazit lidská hloupost a nespravedlnost. Jan Werich je opravdu nenapodobitelný a to hlavně díky svému velmi osobitému humoru. Pohádky je potřeba číst v každé době. Ta podzimní sychravost tomu jenom nahrává.

31.10.2023 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Velmi prostý a jednoduchý název, za kterým se samozřejmě může skrývat úplně cokoliv. Půvabná vesnička a malebný venkov opravdu nemusí být jen poklidné místo k žití nebo na rekreaci. Je to ta pravá a osvědčená kulisa pro zločin, kterou používá nejen Agatha Christie a mě to baví. Ale pokud bych měla najít mrtvou ve své knihovně, tak mě pravděpodobně vezou rovnou na odpočinek do Bohnic. Slečná Marplová vyšetřuje svým tradičním způsobem. Hezky vymyšlená zápletka, která se jeví jako velmi komplikovaná a překombinovaná. Ovšem, není tomu tak. Všechno bylo ve finále velmi jednoduché. Akorát jsem to Agathě sežrala i s navyjákem. Takže ano, užila jsem si tuto oddechovou kriminálku.

05.10.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Krásně se mi propojil film s knižním příběhem. Na rozjezd a seznámení se tím brýlatým klukem, který zůstal naživu, to bohatě stačí. Musím uznat, že paní Rowlingová má velkou fantazii. Vymyslela parádní svět, do kterého se velmi ráda vracím.

20.01.2021 5 z 5