RipaRiba RipaRiba komentáře u knih

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Hodnotím s odstupem, protože to ve mně potřebovalo uzrát. Film jsem neviděla, ale obsah jsem znala. A musím říct, že jsem čekala něco jako Pýchu a Předsudek, o to to bylo větší překvapení. Je to velmi sýrový příběh o lásce, zradě, nenávisti a lidských vlastnostech, ač už dobrých či špatných. Psán dosti realistickou formou, která vtáhne do děje i na toulky místní krajinou.

15.09.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knížka nám byla doporučena při prohlídce v dole na Landeku a jsem ráda, že ji mám. Je čtivá, drsná a zároveň svojská jako Karwina a její okolí. Psaná tak, že dialekt a rázovitost jde cítit každým řádkem. Osudy každého jedince by vydaly na další knihu, většinu aktérů si čtenář oblíbí, jen ta Barbora a Jarmila mi byly cizí. Barbora mi byla spíš protivná, místo aby se semkla s dcerami, zatvrzelost ji ohromila. Bylo mi líto, že Ludwik nenaplnil svůj potenciál a zároveň jsem byla ráda, že to s ním dobře dopadlo, aspoň prozatím. Doufám, že druhý díl bude trochu pozitivnější. Místami jsem Šikmý Kostel srovnávala s jinou knihu, a sice Žila Jsem Příliš Krátce od Moniky Czernin, která psala o stejné době,naprosto odlišné společenské vrstvě a i tak si knihy byly v mnoha ohledech tak podobné. Chuť po přežití, žití a dobrém. Obě rozhodně stojí za přečtení. Doslov autorky Karin Lednické se mi líbil moc.

13.01.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

,,tam u nás se považuje úspěšně manželství, když má žena dva roky po svatbě všechny zuby,,..jedna z vět, na kterou jen tak rychle nezapomenu a postava Beáty, která mi byla tak lidsky milá, i když byla svéráz od hlavy až k patě. Hezký příběh o mladé dívce, která měla nezávihodný vstup do života. Místy mi to přišlo trochu strohé, ale asi taková hrdinka byla. Heřmánkové údolí by si zasloužilo trochu barvitější popis krajiny, aby se člověk mohl ještě více ponořit do té obklopující vůně. Dějově velmi čtivé. Jak je napsáno na přebalu, člověk si po přečtení uvědomí, že v dnešní době mnoho lidí řeší pouze malichernosti.

09.12.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Spoiler....asi nejlepší díl, nedokázala jsem se od knihy odtrhnout a za den a půl bylo hotovo. Celou dobu jsem hádala, kdo?? Kdo, že to mohl udělat, obvinila postupně všechny až na skutečného vraha... podvědomě jsem se bránila tomu, že tak blízký kamarád by byl schopen něčeho takového, i když v knize, a ono fakt. A ta Harryho ohleduplnost v závěru, nepochopitelné. Co na to říct, snad jen to, že doufám, že kostka dopadla tam, kde Harry chtěl.

09.10.2020 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Nejhezčí vánoční příběh co znám. Každé Vánoce se na ni těším, i když ve filmu s P. Stewartem. Knížku jsem dostala jako malá na Vánoce a hned si ji zamilovala. Ta nadčasovost je a bude vždy aktuální.

15.09.2020 5 z 5

Děkuji autorce, protože bez ní bych se hádám o některých věcech nikdy nedozvěděla a když, tak už zkresleně. Její doslovy mne vždycky stojí pár slz.

26.06.2022 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Po delší době jsem četla něco, co bylo jiné. Co působí jinak, i když dramatizace tam nechybí, ale autorka se při popisování surových scén a miliskování drží dál a drží určité dekorum, což jsem uvítala,protože onoho je všude už moc. Kniha je poutavá a nejspíš brzo sáhnu po ruských klasicích, abych viděla to srovnání. Příroda tam musí být vskutku krásná, ale ty osudy přesídlenců i Ignatova byly kruté. Zulejka toho opravdu nenamluví mnoho, ale i tak jí člověk přeje jen to nejlepší. Jedna z knížek, co udělá dojem a zanechá delší stopu...

24.04.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jsou knihy a Knihy a tato je z té sorty Knihy. Děkuji autorce.... a celou dobu čtení si říkám, kolik práce a hovorů s pamětníky to muselo dát. Příběh jsem dočetla a musím to vstřebat, jediné v co doufám, že už se nic takového nebude dít. I tato doba má své, ale tamtu bych nechtěla zažít. A taky doufám, že v třetím díle se budu na konci smát... Kéž by.

02.04.2021 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Můj milovaný HH se v tomto podání moc nepovedl...třeba příště...

17.05.2023 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Knížka je čtivá, jako všichni ti Olsenové, Nesbové, Keplerové... Ale nevím, zdá se mi to už moc.. Nějak všichni zbrutálněli nebo já začínám měknout, ale některé pasáže se mi nečetly dobře. Autoři úmyslně matou a vedou čtenáře k jinému podezřelému, aby se jim povedlo konečné rozuzlení. Líbilo by se mi, kdyby ubrali násilí a opakující se scénáře a přidali psychologie.

12.02.2022 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Takový povrchní příběh plácání se ve vlastním naivním a těžce nevyzrálém životě.

14.09.2020 1 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nepohltila mne..,mnoho postav, mnoho pribehu a mnoho z nich, by si zaslouzilo hlubsi rovinu...mozna proto me tak moc nenadchla. Ale I pres to jsem ke konci knizky bulela Jako zelva.

05.11.2023 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Severské detektivky mne baví a Olsena mám velmi ráda, ale poslední dvě knihy mne moc nepotěšily..přijde mi teda, že těch knih stíhá vydávat fakt hodně :D a možná je to na škodu, příběh Nesmírného mne nebavil a tady bylo všeho moc... Carl ale i Asad mi přišli tak bezvyrázní.. Když to srovnám s kolegy Harrym Holem a Linnou, tak mi přijde Carl takový nudný, ani né tak bystrý, ani tak vtipný ani né tak mrzutý jak se snaží budit dojem autor. Úplně vtipné mi přišlo, že oni vyšetřují vraždu paní a nikdo nezkontroluje byty? A když už se k němu dostali, tak koupelnu zkontrolují s tím, že si Asad musí odskočit... :DJe to jiné čtení než Vzkaz v Lahvi nebo Žena v Kleci.

06.05.2022 2 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Příběh o tom, že vše má rub i líc a není zlato, co se třpytí. Popis vlastností ve všech svých krásách i neřestech tak typických pro Dickinse. Moc hezký příběh. Kdo má Dickinse rád, toho nezklame.

01.10.2020 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Čistá deprese, napsáno tak jak Nesbo umí, poutavě, lákavě, ale obsah... ten obsah, nicotnost vztahů, narušenost jedinců, nejhezčí pasáže byly o ptactvu...

09.08.2021 3 z 5

Emma Emma Jane Austen

Hezké dobové nenáročné čtení...i když z toho jemnocitu mi šla místy hlava kolem :).

06.09.2020 3 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Četla jsem již knihu Ohěn je Tvým Osudem a ačkoliv jsem dala autorce ještě šanci, opakoval se naprosto stejný scénář...a sice...kniha má vcelku zajímavý začátek, ale postupně se zvrhne do červené knihovny a po několika set stránkách toho, kdy už je člověk otráven plytkými vztahy, a až groteskně vylíčeným záporákem....to nezachrání ani vcelku zajímavý konec.

08.01.2018 2 z 5

Žila jsem příliš krátce Žila jsem příliš krátce Monika Czernin

Krásná, zajímavá kniha o ještě zajímavější ženě. Po trošku krkolomnějším začátku se příběh začne valit jako řeka. Ten osud, ta energie, doba. Stojí za přečtení! A je to krásně napsáno.

08.01.2018 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

první kniha, kterou jsem odmítla číst... pardon, ale toto fakt ne...brutální, detailní popis nasílí a vyžívání se v něm... úchylárna.

22.01.2019 odpad!

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Přišlo mi to trochu nudné, ale jako náhled do doby Anny Sacher zajímavé, obzvláště pro někoho, kdo k té době tíhne.

20.01.2019 3 z 5