Žila jsem příliš krátce

Fascinující život odvážné ženy. Hraběnka Nora Kinská, narozená roku 1888, vyrůstala v Čechách a byla vychovávána zcela v duchu tradic c. k. vysoké aristokracie. Rodina očekávala, že Nora přijme ve společnosti své řádné místo, avšak mladá dáma se vyvíjela podle vlastních představ o svém budoucím životě. Uprostřed první světové války se hraběnka Nora Kinská vydala na cestu na Sibiř, aby pomáhala válečným zajatcům. Pobyt, který byl naplánován na několik měsíců, se stal dlouholetou zkušeností plnou nemocí, hladu, zimy a teroru a také cestou k novému životu. Ve strhujícím životopisném románu sleduje Monika Czernin stopy své neobyčejné pratety a nechává před našima očima vyvstat obraz ženy mladé, odvážné a plné života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4953/big_zila-jsem-prilis-kratce-CmE-4953.jpg 4.451
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Ich habe zu kurz gelebt, 2005

Kniha Žila jsem příliš krátce

Katka2382

Moc pěkně napsaná a velmi čtivá kniha.Nahlédneme do života šlechty evropské i ruské na přelomu století a také na začátku první světové války.
Nora měla bezesporu zajímavý a rušný život,škoda jen že byl tak strašně krátký.

"Jenže epochu,do níž se narodíme,si nemůžeme vybrat,můžeme jen položit na misku vah vlastní život s veškerou odvahou,jenž k němu patří,abychom se stali osobností,kterou v sobě nosíme."-krásně a pravdivě napsáno.

Nelze nic jiného než jen konstatovat pravdu.Žila opravdu příliš krátce.

Werja7

Wow. Tají to dech, jak dobře je tato kniha napsaná. Před autorkou dávám klobouk dolů... Muselo to dát velmi mnoho práce sepsat toto dílo, ale myslím, že výsledek přinesl své ovoce. V průběhu knihy si člověk Noru prostě zamiluje a nedokáže ji přestat obdivovat za její kuráž, svobodomyslnost a chuť do života. Myslela jsem, že mě kniha nedokáže rozbrečet, byla jsem na omylu. V závěru poslední kapitoly se slzám nelze ubránit. Děkuji mnohokrát paní autorce.

pajaroh
22.09.2020

Životopisný román - tedy zčásti fikce, zčásti historie - v tomto případě velmi dobře napsaný. Musel to být tvrdý oříšek zapasovat do tolika historických událostí život hrdinky na základě dopisů, deníkových záznamů a příběhů tradujících v rodině.
Idylické dětství šlechtičny Kinské, ve kterém je dobře zachycena její tvrdá a svobodomyslná povaha, je vystřídáno pozlátkem společenských plesů ve Vídni a do kontrastu s tím postavena cesta do Ruska, touha po smysluplné pomoci na úkor vlastního života, šílenství války, revoluce, podmínky zajateckých táborů na Sibiři. Chytlavě napsané, poučné a hlavně vtahující do děje. Snad ani nelze nemít rád silnou osobnost hraběnky Nory Kinské jako hrdinky této knihy. Velmi dobře jsou popsány její pocity a touha, která nutí opustit komfort zámku a cestovat za krutých podmínek zimní Sibiří, nechat se ničit, utvářet, růst.

"Monotonní rytmus rachotících kol, tu a tam zapískání parní lokomotivy nebo ozvěna v tunelu. To byla hudba cestujících, lovců svobody, nomádů z povolání a dobrodruhů všech myslitelných odrůd. Ale také zvuk války. Transsibiřská magistrála byla dostavěna právě včas, aby se zařadila do akordu, který se rozlehl od francouzského atlantského pobřeží až po Vladivostok a přerostl v neblahé dunění."

Imor
19.08.2019

Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout do života šlechty, procestovat kousek Ruska. Po celou dobu jsem obdivovala odvahu a odhodlání Nory. Mrzí mě jak příběh skončil.

Vojslava
08.04.2019

Hodnocení se více blíží pěti hvězdám a určitě je tento životopis čtivější než předchozí autorčino dílo - zřejmě už proto, že je na něm takříkajíc rodinně zainteresovaná. Ale dětství a mládí bylo vylíčeno velmi barvitě, přičemž už zde byla zřejmá některá témata, s nimiž se čtenář dál setká, a od odjezdu do Ruska už se nedalo od knihy odtrhnout. Ta drobná ztráta kytičky by se nejspíš dala přičíst nevalné redakční práci, jinak by kniha mohla být docela hezký klenot.

evask
02.04.2019

Poměrně obsáhlá kniha. Zajímavý náhled do života šlechty na začátku minulého století a ještě zajímavější názor české šlechty na legionáře.

Mirka2778
14.07.2018

Životopis Nory Kinské *1888. Za 1.sv. války byla jako sestra červeného kříže v Rusku. Kdo by chtěl tvrdit, že šlechta byla jen rozmazlená, dřela z pracujících kůži a hrabala peníze. Při četbě této knížky by jistě změnil názor.

josska
24.06.2018

Knížka se mě moc líbila,pěkně se četla