Red-haired Red-haired komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

O KLDR jsem jednu dobu sledovala jeden dokument za druhým, včetně různých rozhovorů s Ninou Špitálníkovou, která vyprávěla o svých zážitcích ze Severní Koreje. Byla jsem fascinovaná tím, jak můžou lidé takovou dobu žít v naprosto uzavřeném státě, kde nemají přístup k informacím ze světa, často trpí hladem, a přesto věří ve svého vůdce. Myslela jsem si, že mě knížka už tolik nepřekvapí, ale opak byl pravdou.

Kniha se skládá ze sedmi rozhovorů s lidmi, kteří utekli z KLDR za lepším životem. Rozhovory jsou zaměřené na běžný život – dětství, studium, práci, rodinný život i různé neobvyklé zážitky. Trik je v tom, že jsou vedeny s naprosto odlišnými lidmi z různých sociálních vrstev i částí státu. Je fascinující, jak každý svou zemi vnímal úplně jinak a často neviděl, jak bylo jednáno s druhými nebo mu to připadalo jako zcela normální. Mě osobně nejvíc šokovalo, co zažívaly ženy v armádě a to, že někteří i po útěku slepě zbožňují prvního vůdce nebo mají otevřeně šovinistický pohled na svět.
Dobře, těch šoků bylo možná mnohem víc, ale je na vás, abyste si knížku také přečetli a nechali se překvapit.

Knihu jsem přečetla za jeden den, je totiž napsána opravdu poutavě, autorka mezi rozhovory vkládá i své poznámky a moc chválím také ilustrace, které dokreslují celou atmosféru.

24.06.2022 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Děj nulový, opakování stejných frází stále dokola a používání slova "bejby" v českém překladu - tohle chtějí ženy vážně číst? Tak tentokrát tu posedlost opravdu nepochopím, možná některé baví číst o sadistických chlapech posedlých kontrolou, možná má skutečně tak velké množství žen takové touhy, ale já opravdu ne, a tak pro mě znamenalo čtení této knihy ztrátu času.

15.09.2014 odpad!

Výpověď Výpověď Whitney G. (p)

Tak tohle bylo dokonalé!❤
Mě osobně romantika z kancelářského prostředí a vztahy – od nenávisti k lásce – baví snad úplně nejvíc, a Výpověď dokonce předčila má očekávání.
Přesně tohle u oddechového čtení hledám - knihu, která baví od začátku do konce, je nenáročná, vtipná, překvapí, dojme a zaručeně vám zpříjemní den. Výpověď tohle všechno splňuje a hlavní postavy si prostě musíte zamilovat.
Určitě doporučuji!

19.07.2020 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Asi není dobré komentovat závěrečný díl hned po přečtení, protože z toho může vyjít akorát pěkně zlostný komentář, ale risknu to.
POZOR!! URČITĚ TU BUDOU SPOILERY, PROTOŽE SE NEUDRŽÍM...
Nebudu strhávat víc hvězd, protože série je čtivá a vtáhla mě do děje, a to i v posledním díle, zklamání ze závěru ale bylo obrovské.
Za prvé - Mal - jaká převratná změna osobnosti! Žádný vývoj, jen jakoby ho úplně zaměnili s jinou postavou, najednou je to pan dokonalý, který vždy učiní správné rozhodnutí a Alině nic neztěžuje, A VŮBEC TO NENÍ DIVNÉ (těžký sarkasmus).
Nikolaji, naštěstí ti nemám co vytknout, ale že bys tu knížku zachránil, to se taky říct nedá.
A nakonec to nejtěžší - pojďme dát nejzajímavější postavě minimum prostoru v závěru a nechme to vyšumět - jestli byl tohle záměr, bravo, povedlo se! Zrovna postava Temnyje si opravdu zasloužila jiné zakončení, neříkám happy end, ale opravdu pořádnou scénu. Dáme o něm teda ještě větičku na konci, aby se neřeklo, a sbohem, to přece úplně stačí...
Stačilo asi jen napsat "Jsem zklamaná", příště se třeba polepším :)

05.02.2019 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Mě osobně zaujala Aliance mnohem víc než Rezistence a svým dramatickým koncem se pro mě opět vyšplhala na 5 hvězdiček. V posledním dílu se konečně dozvíme pravdu o celém experimentu a systému frakcí, je to díl mnoha rozuzlení a možná to někomu nepřijde tak atraktivní, ale já se na všechny odpovědi moc těšila. Obecně mi v knihách nevadí rozdělení vypravěče na dvě postavy, takže ani tady to nebyl problém, a navíc to bylo kvůli konci nutné.
Na tuto knihu budu vzpomínat jako na tu, u které jsem hodinu brečela, jako na tu, kde mě autorka nejvíc a navíc nepříjemně překvapila a nakonec také jako na tu, kvůli které jsem ještě den smutnila. Po čase jsem za absenci happy-endu byla ale ráda, protože závěr knihy byl krásný, Tobiasovy vzpomínky na nevýrazného škroba, který skočil jako první, byly nádherné, a tak je pro mě i celá tato trilogie nezapomenutelná.

17.09.2014 5 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Myslíte, že bude knížka předvídatelná a plná klišé? No jasně že jo. Vadí to snad někomu? Mně teda vůbec. Tohle bylo tak čtivé, že jsem knížku zhltla na jeden zátah. Všechny postavy jsou sympatické, až na Bena, kterého budete chtít nakopat do zadku aspoň padesát krát, ale to je naprosto přirozené. Lily je poněkud naivní a ovlivněná svým přítelem, ale zároveň má kolem sebe skvělé lidi, kteří ji dokážou dostat zpátky na správnou cestu a získat ztracené sebevědomí. Z Alexandera se nakonec vyklubal takový slušňák, až mě to překvapilo, ale vlastně moc mile.
Moc se mi líbilo i sportovní prostředí, a to sportu vůbec neholduju, ale ta týmová atmosféra šla z knihy úplně cítit a kombinace s fyzioterapií mi přišla nesmírně zajímavá. Autorka do příběhu také zakomponovala vážnější problémy, se kterými se hlavní hrdinka potýká a bylo zajímavé sledovat, které každodenní záležitosti se můžou pro takové lidi stát problémem a jak se s tím vypořádávají.
Nakonec to byla úžasná romantická oddechovka, kterou jsem ani nemohla odložit a nemám ji absolutně co vytknout. Třešničkou na dortu je grafické zpracování, kdy se mezi kapitolami střídají kreslené lilie a rugbyový míč.
Haku za lilii všem vřele doporučuji, hodnotím 5*/5* a těším se na další knihy od autorky.

02.10.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Začátek čtení pro mě byl poněkud zmatený, protože se zde setkáváme s vyprávěním příběhu čtyř různých postav, přičemž se jejich pohledy střídají v krátkých kapitolkách, takže než zachytíme, co se děje u jedné postavy, už měníme místo i osobu a musíme se naladit na jinou situaci.
Naštěstí se cesta těchto postav spojuje čím dál víc, takže jsem časem už bez vyrušení četla jeden příběh.
Musím říct, že mi bylo krajně nepříjemné čtení z pohledu Alfreda, což je nejspíš dobře, protože to znamená, že autorka dokázala velmi přesvědčivě vykreslit myšlenky psychopata. Ostatní postavy jsou naopak sympatické každá svým způsobem, takže jsem během katastrofy v poslední třetině knihu nedokázala knihu odložit a nutně potřebovala vědět, jak to s nimi dopadne.
Přesto, že historické knihy moc často nečtu, filmů jsem jako malá viděla nespočet, a líbily se mi zmínky o některých válečných událostech, které si kupodivu moc dobře pamatuji. Co mě ale dostalo asi nejvíc, bylo propojení s předchozí knihou autorky. Protože je Joana zmiňovanou sestřenicí Liny (hlavní hrdinky knihy V šedých tónech), dozvídáme se zde i důležitý detail jejího příběhu.
Ve zkratce – pokud se vám líbilo V šedých tónech, pak si určitě přečtěte i Sůl moře. ♥

26.07.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

!!! SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje !!!

Útlá knížečka, ve které se toho skrývá nečekaně hodně. Rodinné drama, které sledujeme z perspektivy matky a jedné ze dvou dcer. Matka je prostá žena, která chce mít v životě všechno jasně nalajnováno, v domácnosti mít pořádek a hlavně před svým okolím působit co nejlepším dojmem, a to samé také očekává od svých dětí a manžela. Otec je flegmatik, který nic neřeší, dokud ho k tomu manželka (většinou křikem) nevyprovokuje. Starší dcera Katuška jede ve stejných kolejích jako její matka, a to se matce samozřejmě zamlouvá. KATUŠKA uklízí, je pečlivá, vše splní do posledního puntíku, přesně a hned, neodmlouvá… ne jako BARUNA (ano, už od začátku si můžeme všimnout, že matka své děti oslovuje „malinko“ rozdílně). Baruna, ta si jen čmárá ty svoje patlanice, nikdy nic neuklidí pořádně, vždy matku něčím naštve.

V příběhu sledujeme dění v rodině, přičemž se Barča potýká s nástrahami dospívání, nepochopením ze strany matky a nedostatkem podpory jakéhokoli člena rodiny, přitom se stále snaží dostát očekávání matky a pochopit, co dělá špatně. Matka ve všem, co Barča dělá, vidí jen vzpouru a rovnou dceru trestá a snaží se ji „srovnat do latě“.

Nebudu vám lhát, není to žádné příjemné čtení a naopak vás slušně zdeptá, ale jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Navíc – když už se do ní pustíte, nedá se odložit. Bohužel jsem si znovu uvědomila, v jak bezvýchodné situaci můžou děti a dospívající být, jak může domov působit jako past i přesto, jak moc se snažíte, a jak můžou být někteří rodiče svou osobou tak zaslepení, že se své děti ani nesnaží pochopit. Proto bych knížku doporučila každému, protože většina z nás tím rodičem jednou bude a naše děti nemusí být dle našich představ, to ale neznamená, že jsou špatné.

Pomýlené srdce Pomýlené srdce Samantha Young

Tohle je přesně ten typ příběhu, který vám totálně zlomí srdce, aby vám ho zase složil dohromady, a vy si to masochisticky užíváte a trpíte, aniž byste dokázali knihu odložit.

Samanthu Young asi považuji za mou absolutně nejoblíbenější autorku romantických knih, i když mě svým psaním občas vrhá do deprese, protože její příběhy neskutečně prožívám. Dokáže psát ty nejkrásnější romantické a erotické scény, ničeho není málo ani příliš, chemie mezi postavami je abnormálně skvělá a vy jim tu osudovou lásku pokaždé věříte na sto procent. Navíc do svých knih vždy zakomponuje témata, nad kterými musíte přemýšlet ještě dlouho po dočtení. A i když si hrdinové často musí projít emocionálním peklem, nakonec dostanete ten krásný konec, který vám vykouzlí úsměv na tváři.
Asi chápete, že knize nemám co vytknout, hodnotím 5*/5* a za Struny lásky i Pomýlené srdce dám ruku do ohně, takže pokud jste ještě nic od Samanthy Young nečetli, je čas to napravit.

14.06.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha nádherná obálkou i obsahem.❤
Je to knížka, která vás vtáhne od samého začátku a až do konce zůstanete napnutí tak, že bude těžké knihu odkládat, aspoň pro mě bylo. Smutné na tom je, že kniha obsahuje mapku, která ukazuje cestu, kterou se Lina ubírá a já během čtení i tak marně doufala, že se zrovna TAM nedostane.
Líbí se mi, jak příběh popisuje nejen zvěrstva, která si lidé dokážou napáchat a lidské utrpení, ale také to, jak i v těch nejhorších situacích lidé dokážou najít střípky naděje, radosti, lásky a důvod bojovat dál.

19.07.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Příběh je čtivý, psaný nenáročnou a zábavnou formou, vůbec jsem se nenudila a musela jsem se pokaždé nutit, abych knihu odložila. Líbila se mi romantická zápletka mezi hlavními hrdiny, boj za ženská práva, zamyšlení nad rodinnými vztahy a naprosto boží prostředí knihovny (no kdo by nebral takovou práci!) :D

Jsem opravdu nadšená a doporučuji – úsměv na tváři během čtení zaručen. (Já se culila jak blázen :))

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Miluju svět i postavy, které autorka vytváří. ♥ V závěrečném dílu opět nechyběla akce, napětí, intriky, ale taky komplikované vztahy. Hlavně Judeiny rodinné vztahy si podle mě zaslouží pozornost a autorka je dokázala vyřešit skvěle. Ne, stále nemám ráda Madoca, Taryn ani Vivi, ale s rodinou to bývá komplikované a konflikt Jude a Madoca jako otce a dcery vs. politických nepřátel mi stejně rval srdce za Jude.
Cardanem autorka opět šetřila jako šafránem, ale po dokončení série nemám pochyb o tom, že to dělala schválně. Čím méně Cardana, tím více Cardana chceme. :D Propůjčuje mu to jistou záhadnost a do poslední chvíle tak nevíme, jak se s ním věci vlastně mají. (I když jsem po druhém díle už měla jasné teorie.)
Dokážu si představit, že některé závěr neuspokojí, já s ním spokojená jsem a celá série je moje velká srdcovka. ♥

26.07.2020 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

To nejlepší v nás byl pro mě sice čtivý příběh a v mnohém mě překvapil, ale nemůžu jej zařadit k oblíbencům.
Colleen do svých příběhů vždy zahrne jedno těžší téma, se kterým se musí hrdinové popasovat. Tentokrát jsem dopředu ani nevěděla, jaké téma to bude, takže mě samotnou překvapilo, že právě s tímto se budou hrdinové potýkat a dost mě to rozesmutnilo, jak už to u Colleen bývá.
Důvod, proč knize nefandím tolik jako jiným, je ten, že nám autorka vykresluje Quinn a Grahama jako spřízněné duše, které k sobě už od začátku pasují a dokládá nám to i střípky z minulosti, jenže tyto dvě spřízněné duše jsou schopné spolu několik let vůbec nekomunikovat o tom, co je ve vztahu trápí. Neberte mě špatně, mám určitě pochopení pro Quinn i pro její obavy, ale přece jen v dlouholetém vztahu spolu dva lidé musí být schopní aspoň občas otevřeně promluvit o svých problémech, obzvlášť pokud se partneři milují a rozumí si tak moc, jak se nám to autorka snaží předhodit. Mlčeli však oba a přitom věděli, že tím toho druhého trápí ještě víc. .
Graham je v knize vykreslen jako učiněný světec, a to i když udělá velký přešlap, je autorka schopná ho ospravedlnit a udělat ještě víc ušlechtilým – pro mě to bohužel nefungovalo, ale chápu, že někoho Graham nadchne.
Moc se mi líbil nápad s krabičkou a u některých slov Grahama jsem i já roztávala, Colleen to se slovíčky prostě umí. ♥

26.04.2020 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Ach, tuhle knihu si tak užijete! Já se na příběh moc těšila díky originálnímu prostředí a čekala jsem zábavnou oddechovou romanci. Nakonec jsme dostala ještě mnohem víc.
Příběh mě vtáhl i rozesmál už od první kapitoly. Ten humor, špičkování mezi Olive a Adamem, radosti a strasti vědecké kariéry, skvělé vedlejší postavy, podporující přátelé… to všechno vytvořilo tak úžasně milé kombo, že můžu knížku určitě z části zařadit mezi typicky komfortní čtení, které vás povzbudí a dostane do dobré nálady. Můžete ale očekávat také to, že se do postav natolik zamilujete, až vám některé scény zlomí srdce. Tady rozhodně platí, že protiklady se přitahují a já si přitažlivost těch dvou světů moc užila.
Co jsem v knize vůbec nečekala, byla vyloženě erotická scéna. Z nějakého důvodu jsem byla přesvědčená, že to autorka z větší části přeskočí a zůstane jen u romantiky, a ono ne. A panečku, že to byla erotika! Jedna z nejlepších pikantních scén, co jsem kdy četla, ale asi za to může i fakt, jak moc jsem hrdinům fandila a veškeré to napětí předtím.
Velké plus také dávám za Hypotézy před každou kapitolou, které originálně nalákaly na to, co se bude odehrávat dál.
Tato kniha pro mě měla naprosto všechno a já za ni dávám ruku do ohně, upíšu svou duši ďáblu a ohodnotím jednoznačně 5*/5*.

15.01.2023 5 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Když napíšu, že tohle byla ta stará dobrá Colleen, pochopí někdo, jak to myslím?

Začínala jsem kdysi dávno na knihách jako Bez naděje, Život jedna báseň, Možná jednou… byly to knihy o mladých lidech, často s těžkou minulostí, prožitými traumaty, vyrovnáváním se s nimi, plné emocí, první velké lásky a hledání sebe sama. To jsou knihy od Collen, které si jako první získaly mé srdce, a i když mě většinou ani její novější knihy s dospělejšími hrdiny i v odlišném žánru většinou nezklamaly, tento návrat do minulosti mě opravdu donutil znovu se zamilovat do některé autorčiny knihy. Přesně tohle jsem potřebovala, aniž bych to tušila.

Příběh je o dvou uzavřených lidech s podělaným životem, odhodlaných vytvořit si lepší budoucnost i přes beznadějné vyhlídky. A víc vědět nepotřebujete. Stačilo mi přečíst si první stránku abych věděla, že knížku jen tak neodložím, a věřím, že stejně rychle kniha přesvědčí i vás.

Já jsem tuto dokonalost přečetla za jeden den. Na Nový rok. A už teď vím, že se kniha dostane na můj seznam top knih za rok 2023. Jen tak ji něco nepřekoná.
Hodnotím 5*/5* a dávám za ni ruku do ohně.

03.01.2023 5 z 5

River Wild River Wild Samantha Towle

Určitě od knihy nečekejte klasický erotický román, je to spíš krásná romanťárna a dojemná ždímačka emocí, ale napsaná tak, že na mě naštěstí nepůsobila jako velké neuvěřitelné klišé.
Hlavní postavy jsem si moc oblíbila, líbilo se mi počáteční špičkování Carrie a Rivera a bylo jednoduše krásné sledovat, jak se dávají dohromady.❤
Na konci jsem dostala menší infarkt, protože i přesto, že tyto romány mají většinou stejnou konstrukci, stát se může všechno, že jo. :D

Připravte si tedy pevné nervy a směle se pusťte do čtení, dáte to s přehledem na jeden zátah a nudit se určitě nebudete.

20.11.2020 5 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Určitě jsem nečekala, že zrovna příběh z fotbalového prostředí mě vtáhne tak, že budu číst celý den v kuse. Pokud hledáte dokonalou slow burn romantiku, pak s Kultim určitě nešlápnete vedle.❤
Na úplném začátku jsem byla docela rozpačitá. Autorka totiž píše čtivě, ale její smysl pro humor mě docela vyděsil, protože kdybych měla v průběhu celé knihy snášet její „záchodový“ humor v takové míře, jako byl na začátku, byla bych asi jen pořád znechucená. Naštěstí od něj upustila a dále se objevoval minimálně. (Zmiňuji to schválně, aby někoho nenapadlo zahodit knihu po prvních kapitolách) :D
Jinak mě kniha vtáhla tak, až byla návyková. 500 stránek mi mezi rukama uteklo, ani nevím jak, a já byla v totálním čtecím kómatu. Užívala jsem si počáteční třenice a konflikty mezi Sal a Kultim a jejich následné poznávání. Často jsem se při čtení culila jak malá holka a vůbec se za to nestydím. Navíc miluju ty národnostní přezdívky, kterými se ti dva častovali. :)

Bylo to vtipné, originální, s dokonalou romantickou zápletkou, která se ani za 500 stran neomrzí.

20.11.2020 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Jsem odpůrcem toho šíleného natahování knih autorky, a skoro 800 stran byl pro mě už extrém, přesto knížku miluju.
Geniální svět i postavy, vtipné kousavé dialogy, romantika, detektivní zápletka, akce, zvraty velká přátelství - vše bylo na výbornou, včetně vážných témat, která autorka tentokrát zakomponovala.
Nemůžu hodnotit jinak než na plný počet i přesto, že mě z držení kilové knížky fakt bolí ruce. :D
U knihy jsem se smála, brečela, fandila hrdinům a bála se o ně, užila jsem si čtení na plno a přesně tohle si od knih přeji. ♥

03.11.2020 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Musím říct, že tohle byla extrémně milá a příjemná knížka, kterou jsem přečetla na jeden zátah. A nedá mi to, za mě dokonce lepší než P.S. Líbíš se mi, kterou jsem od Kasie West už četla.
Od začátku mě bavila interakce hlavní hrdinky s bratry a sousedem. Charlie s kluky zápasí, účastní se absurdních sázek, hecování a její život ji naprosto vyhovuje, dokud nezatouží být taky trošku víc holčičí a pokusí se vyjít ze své komfortní zóny.
Za mě opravdu zábava. Krásná romantická linka i rodinné zázemí, dýchne to na vás pořádnou dávku pozitivní energie, slunce a duhy, pokud to zrovna potřebujete. :D♥

27.07.2020 5 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Kasie West píše opravdu krásně čtivě, kniha je nádherně odpočinková, milá a zábavná. Hlavní postava Lily je moc sympatická, takže není těžké se s ní ztotožnit a její chaotická rodina je dalším prvkem, díky kterému jsem si ji oblíbila ještě víc.

Dopisování s neznámou spřízněnou duší mi hodně připomnělo Dopisy ztraceným, což je jedině dobře, protože to je také úžasná kniha. Celá romantická linka od nenávisti k lásce byla hodně zábavná a tyhle hate/love vztahy mě v knihách snad nikdy neomrzí. Ach ano, a Cade byl samozřejmě také skvělý! :D

Vzhledem k tomu, že jsem knížku sloupla jako malinu a neustále mi vyvolávala na tváři úsměv, ji můžu všem doporučit