Randyz1986 Randyz1986 komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Poslouchal jsem v podobě krásně namluvené audioknížky. Děj člověka naprosto pohltí jako by se odehrával teď a tady... Je to naprosto děsivé a nepochopitelné, že se něco takového mohlo v historii dít. A když se to navíc dělo v kraji, ve kterém člověk vyrůstal a velmi dobře ho zná, tak je to o to děsivější.

14.08.2016

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Před několika lety jsem viděl film, který mě naprosto dostal. Potom jsem zjistil, že je natočen podle knihy. Teď jsem ji dočetl a jsem opět nadšen a asi si ji brzy přečtu znovu, abych si všiml více detailů...

14.06.2014 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Smutná, ale krásná knížka, která je vyprávěna netradičním způsobem, na který když si po chvíli zvyknete, tak vás naprosto vtáhne do děje a získá si vás. Všem doporučuji!

02.05.2012 5 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Začátek mě tentokrát narozdíl od předchozího dílu moc nebavil, ale postupně se to zlepšovalo a ke konci to bylo opět skvělé. Uklidňující a poučné.

07.03.2021 4 z 5

Z Paříže do Paříže Z Paříže do Paříže Joseph Joffo

Z knížky jde stylem vyprávění dost cítit, že není napsaná profesionálním spisovatelem, ale samotným vypravěčem, který si příběh prožil, ale o to je možná přirozenější a autentičtější a je pro mě neuvěřitelné, co si tehdy mnohé děti musely prožít a jak rychle byly neuceny dospět. Rád bych upozornil i na filmové zpracování, o kterém si myslím, že se velmi vydařilo.

26.05.2019 4 z 5

Po přečtení či poslechnutí si této knížky si budete spánku vážit mnohem více. Věděl jsem, že je spánek velmi důležitý, ale i tak mě spousta poznatků z knihy hodně překvapila. Určitě všem doporučuji!

23.03.2019 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Knihu jsem poslouchal ve formě audioknihy. Byl jsem k ní zlákán nesčetnými doporučeními od lidí z mé sociální bubliny a i na konferencích a také jejím vysokým hodnocením. Naprosto souhlasím s tím, že tato knížka je pro společnost velmi důležitá a prospěšná z důvodu, že asi skoro každý začne, po jejím přečtení, nahlížet na dnešní obraz světa dost jinak a to ve většině záležitostí asi o dost méně pesimistický a černě a naopak se zaměří na skutečné hrozby, rizika a katastrofy oproti těm, která na nás valí média, protože jsou divácky poutavější. Fasnicující jsou ony interaktivní bublinkové grafy dostupné na webu, ze kterých člověku opravdu docvakne, jak se svět skokově mění v posledních letech a pár desetiletích. Knihu tedy všem velmi doporučuji. Čím více lidí si ji přečte a začne na svět nahlížet jinýma očima, tím lépe. Zároveň však musím uznat, že tím, že se vše v knize točí kolem dat a statistik, tak se nejedná o čtení či poslech úplně pohodový. Asi by mi trvalo dlouho než bych se přinutil přelouskat tuto knihu v papírové formě a tak jsem byl rád za audio. Ale zárověn má tato forma jednu velkou nevýhodu, že občas nemáte dostatek času statistiky a čísla dostatečně rychle vstřebat a tlumočení určitých dat a tabulek je občas dost zdlouhavé a nudné. Z papíru by to bylo mnohem výstižnější a asi i lépe stravitelnější.

17.02.2019 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Na tuhle klasiku jsem už byl dlouho zvědavý. Nedávno mě potěšilo, že existuje i v audiopodobě, tak jsem si ji konečně poslechl. Dojmy mám rozpačité. Na knížce se mi líbil motiv volnosti, atmosféra nesvázanosti a neustálého cestování, dobrodružství a užívání si života. A také kamarádství. Na druhou stranu bylo znát, že společnost tenkrát byla dost jiná a např. neustálé navážení se do homosexuálů, fetování a eskapády mimo zákon se mi moc nelíbily. Ale chápu, že se to všechno tenkrát bralo jinak a Amerika byla divočejší a bouřlivější. Dnes to tam naopak často přehání opačným směrem :-) Poslech mě celkem bavil. Číst by mě to asi celé nebavilo. Ale uznávám, že jsem se tím asi dost ochudil o to, že jsem neměl dostatek času se nad dějem více zamýšlet a více ho prožívat a např. bych ocenil nějakou mapku či náčrtky s místy kudy cestovali. Nicméně jsem rád, že jsem si tuto klasiku poslechl.

28.12.2018 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Hodně depresivní knížka, ale líbila se mi. A audio verze je pěkně načtená a protkaná pěknou skladbou od Beatles, podle které se jmenuje.

12.11.2018 4 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Knížku jsem dostal jako dárek. Prvních pár stránek knížky mi přišlo až moc dětských či teenagerovských a skoro jsem chtěl knížku odložit, že jsem na ni už moc odrostlý, ale to by byla chyba :) Děj se příjemně rozjel a od půlky do konce jsem knížku přečetl na jeden zátah, ptotože jsem byl vážně zvědavý, kdo že je onen tajmený Blue :) A dokonce mi nakonec můj tip vyšel :)
Knížka je vtipná, psaná moderní formou a četla se pěkně. Také mám rád, když jsou v textu zmiňovány názvy písniček a hudebních interpretů, které když si půstíte jako podkres, tak vám zážitek ze čtění ještě více umocní a prohloubí.
Knížku určitě doporučuji k přečtením všem lidem, kteří se ještě stále hledají anebo se bojí vyjít s barvou ven. Věřím, že jim knížka pomůže a dodá kuráž. Ale nejen jim.

03.06.2018 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha mě velmi bavila. Je velmi čtivá. Jedná se v podstatě o tři různé související příběhy. Určitě doporučuji.

14.05.2017 5 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Michael Cunningham

Pro mě už klasický Cunningham. Bez převratného a bohatého děje, ale o to více je v knize psychologie postav a míst, kde to přiměje člověka zamyslet se...

17.01.2016 4 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Vieweghovým knihám jsem se dlouho vyhýbal, ale Vybíjená mě bavila hodně. Asi zejména proto, že se jedná o příběh z běžného života, který je zároveň vtipný, ale často přinutí člověka k zamyšlení a mnoho osob se v něm asi i najde. Naštěstí jsem trapné nezáživné filmové zpracování viděl až po dočtení knihy...

16.05.2015 5 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Poslouchal jsem jako audioknihu. Jako člověk uměním a historií vcelku nepolíbený jsem se občas v popisech obrazů ztrácel a některé pasáže mě nudily, ale jsem za tuto možnost, podrobně nahlédnout do života mistra Leonarda jak po profesní, tak trochu i po lidské stránce, rád a rozšířil jsem si tak obzory.

12.12.2020 4 z 5

Slunečnice Slunečnice Sarah Winman

Dle českého přebalu jsem čekal spíše knížku pro mládež a o dost lehčí a veselejší čtení, ale ve výsledku se mi knížka hodně líbila, ač mi na duši zanechala nějaké smutno, které moc nedokážu popsat. Ze začátku se mi četla dost těžce, ač má obrovská písmena, ale nechápal jsem moc kdo je kdo, v jaké je to zrovna době a oč jde, ale postupně se to dost zlepšilo a pak se už četla jak po másle, i když občas přicházelo to smutno a lítost trošku mě mrzelo, že konec byl podle mě dost otevřený.

17.05.2020 5 z 5

Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit Robert B. Cialdini

V něčem obohacující a člověk bude často ještě více obezřetnější, ale podle názvu jsem čekal asi nějaké převratnější a modernější "zbraně" ač chápu, že i ty v knize popsané jsou stále velmi často účinné...

08.03.2020 3 z 5

Po Muži, který chtěl být šťastný, je to moje druhá kniha od tohoto autora. Příběh se mi sice zdál poměrně dost nepravděpodobný, ale zárověn mě kniha opět velmi bavila. Podobný typ “duchovních” knih mě v minulosti velmi odrazoval, zvlášť, když je příběh “Bůh” v názvu. Ale poslední dobou mě naopak tento žánr začal velmi bavit, protože jsem zjistil, že např. jako v případě této knihy, se jedná o děj zasazený do prostředí moderní doby a nejedná se o nějaké náboženské vymývání mozku, ale spíše o kombinaci moderní psychologie osobního rozvoje a starých duchovních mouder. A pomocí příběhu čtenář sám pěkně vidí jak tato moudra a rady lze využít v běžném moderním životě anebo naopak z příběhu dané moudro samo pěkně vyplyne.

17.02.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Audioknížku jsem si chtěl poslechnout z důvodu, že knížky je "všude plno" a všude se o ní píše. Jak jsem čekal, tak to bylo hodně ženské čtení, ale musím uznat, že mě to celkem chytlo. Hodně postav a zvláště pak propojování jejích osudů bylo opravdu hodně zajímavé a poutavé. Knížka je krásně namluvená a každá postava má jiný hlas, což přidává na přehlednosti a umocňuje propojení posluchače s příběhem. Jen závěr mi přišel takový nijaký.

26.10.2018 4 z 5

Pozitivní leader Pozitivní leader Jan Mühlfeit

Knížku jsem poslouchal v audio-podobě. První kapitoly mě celkem odrazovaly. Připomínaly mi dost americký styl plný motivačních frází pro nabuzení maximální výkonnosti a odkazů na nástroje a testy jak si “změřit”, zmapovat a zadefinovat vlastní osobnost a vlastnosti. Ale to byl opravdu jen začátek. Kniha se zaměřuje na mnoho oblastí osobního rozvoje, správnou komunikaci, štěstí v práci i osobním životě, psychologickou stránku, nastavení týmů atd. Přišlo mi, že shrnuje mnoho oblastí, jak se stát leaderem, se kterým je radost pracovat a jak být šťastný a spokojený jak v pracovním, tak osobním životě. Mně osobně takové shrnutí více témat a oblastí do jedné knihy vyhovovalo a knížku doporučuji. Ale je možné, že se lidé, co se o leadership a osobní rozvoj zajímají déle a hlouběji, v ní extra moc nových věcí nedočtou. Překvapilo mě i, že se jedná o českého autora, který navíc úspěšně leaderoval v Microsoftu.

03.06.2018 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Pro mě, společně s knihou "Jak mít vše hotovo" (GTD), asi prozatím dvě nejužitečnější knížky. Konec prokrastinace je super v tom, že autor za čtenáře přežvýkal ohromné množství materiálů, studií a metodik a zkomprimoval je do tohoto neuvěřitelně čtivého jednoduchého a motivujícího textu plného obrázků a náčrtů, které opravdu hodně pomáhají pochytit z této knížky, co nejvíce a i při zpětném listování knížkou si ihned vybavíte a připomenete, co se v dané sekci řešilo. Knížka obsahuje i několik jednoduchých nástrojů, které věřím, že mohou pomoci se více motivovat a povzbuzovat v životní cestě. Pár z nich jsem už v trošku jiné formě začal dělat dříve díky GTD a řekl bych, že alespoň mně to pomáhá např. na věci nezapomínat a řesit je s větsí pravidelností po menších krůčcích. Knížka mě nejvíce překvapila tím, že rozhodně nevypráví jen o tomto v poslední době populárním buzzwordu "Prokrastinace", ale že se s tím pojí spousta dalších zajímavých sociologických, psychologických a jiných oblastí a metodik, jak vůbec společnost, člověk a jeho mozek a mysl ve své podstatě fungují. Řekl bych, že tato knížka, pravděpodobně, to nejlepší z nich velmi pěkně a elegantně sdružuje do jedné kompaktní "kostky", která bude mnohým naprosto dostačovat a pro jiné naopak může být odrazovým můstkem do hlubších vod i díky četným odkazům na zdroje, ze kterých autor čerpal. Knížku určitě doporučuji.

19.03.2018 5 z 5