Randyz1986

Cirkadiánní kódCirkadiánní kódSatchin Panda

Skvělá oči otevírající knížka, kterou bych doporučil každému. Podobný styl jako Proč spíme a podobně skvělá.

18.12.2021

Dalajlamova kočka a umění přístDalajlamova kočka a umění přístDavid Michie

Začátek mě tentokrát narozdíl od předchozího dílu moc nebavil, ale postupně se to zlepšovalo a ke konci to bylo opět skvělé. Uklidňující a poučné.

07.03.2021

Moc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvíceníMoc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvíceníEckhart Tolle

Raději mám asi více vědecky založené knihy, tohle bylo na mě už asi až moc duchovní, ale na druhou stranu dost myšlenek bylo zajímavých a asi na nich něco bude...

06.02.2021

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosuJordan B. Peterson

Z knihy jsem byl po většinu času velmi nadšen a přímý, upřímný styl provázaný s příběhy z reálného života a bible mi vcelku vyhovoval, protože mi přišlo, že to do sebe relativně všechno pěkně zapadá a nic nelakuje na růžovo. Postupem času mi to však začalo i trošku vadit, zejména ke konci jsem už měl celkem pocit, že pokud člověk nežije klasickou formou rodinného života a nevěří v Boha, tak je to špatně. Ale i tak mě kniha vnitřně velmi obohatila a s určitou střízlivostí bych ji doporučil i ostatním.

23.01.2021

Leonardo da VinciLeonardo da VinciWalter Isaacson

Poslouchal jsem jako audioknihu. Jako člověk uměním a historií vcelku nepolíbený jsem se občas v popisech obrazů ztrácel a některé pasáže mě nudily, ale jsem za tuto možnost, podrobně nahlédnout do života mistra Leonarda jak po profesní, tak trochu i po lidské stránce, rád a rozšířil jsem si tak obzory.

12.12.2020

Jeď dál!Jeď dál!Austin Kleon

Velmi uklidňující a povzbuzující kniha.

07.11.2020

Manuál stylu a designu pro každý domovManuál stylu a designu pro každý domovFrida Ramstedt

Užitečné tipy jak přemýšlet při zařizování domova.

07.11.2020

Tracyho tygr / TracyTracyho tygr / Tracy's TigerWilliam Saroyan

Poslechl jsem si pěkně namluvenou audioknihu, ale bohužel jsem byl z děje celkem zmaten. Asi to tedy bude chtít opětovné přečtení a asi spíše klasické knihy, na kterou bude více klidu a soustředění.

25.10.2020

Český rájČeský rájJaroslav Rudiš

Jako audiokniha se to poslouchalo pěkně.

11.10.2020

OnOnElle Kennedy

Pro velmi nenáročný relax a např. usínání či probouzení se s knihou ideální ????

27.09.2020

Co tě nezabijeCo tě nezabijeScott Carney

Začátek knížky skepticky přistupující k této metodě mě hodně moc bavila a je skvělé, že tato metoda posouvá lidské hranice do jiné dimenze a dává i naději mnoha nemocným lidem na zlepšení jejich zdravotního stavu při praktikování této metody, ale druhá půlka knížky mi přišla až moc šílená a spíše až fanatické a zbytečné hazardování s lidskými životy. Na druhou stranu pro někoho je to asi o posouvání možných hranic a překonávání sebe sama, což chápu.

27.09.2020

Atómové návykyAtómové návykyJames Clear

Jedna z nejlepších knížek, které jsem v poslední době četl (poslouchal v audio formě). Navazuje dost i na koncepty z jiných knížek jako např. Síla zvyku atd.

26.07.2020

Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**leDůmyslné umění, jak mít všechno u pr**leMark Manson

Některé pasáže, zvlášť začátek mi neseděl, ale následně jsem pochopil, že ve výsledku dával smysl. Některé pasáže mi přišly dost jako vata a zdlouhavé, ale ve výsledku to zase dávalo člověku více prostor se zamyslet a některé pasáže byly skvělé a oči otevírající... Poslechu audioknížky tedy vůbec nelituji.

26.07.2020

SlunečniceSlunečniceSarah Winman

Dle českého přebalu jsem čekal spíše knížku pro mládež a o dost lehčí a veselejší čtení, ale ve výsledku se mi knížka hodně líbila, ač mi na duši zanechala nějaké smutno, které moc nedokážu popsat. Ze začátku se mi četla dost těžce, ač má obrovská písmena, ale nechápal jsem moc kdo je kdo, v jaké je to zrovna době a oč jde, ale postupně se to dost zlepšilo a pak se už četla jak po másle, i když občas přicházelo to smutno a lítost trošku mě mrzelo, že konec byl podle mě dost otevřený.

17.05.2020

Hluboká práceHluboká práceCal Newport

Kniha mi přinesla několik užitečných tipů jak si udělat prostor pro hlubokou práci a přinutila mě zamyslet se nad svým stávajícím časovým harmonogramem a činnostmi, které během dne vykonávám. Snad se mi podaří je díky této knize více přetvořit z těch mělkých na ty hlubší.

10.05.2020

Malý životMalý životHanya Yanagihara

Mazec. I přes četná varování a náznaky zde v komentářích jsem začal tento dlouhý román číst před Vánoci s tím, že půjde zejména o životní příběhy skupiny přátel, kteří se navzájem znají od dob studií. Tehdy jsem však naprosto netušil, jak moc těžké a emoční čtení to bude. A i navzdory tomu, že bych v uplynulém období naopak potřeboval číst spíš nějaké oddechové a veselé příběhy, tak jsem nemohl se čtením přestat. Postupně se mi tyto knižní postavy a osudy vryly příliš hluboko pod kůži a do duše. A ač to bylo hodně temné a náročné čtení, tak si myslím, že mě obohatilo a opět jsem si uvědomil jak moc náš život a jeho smysl stojí na našich blízkých a jak je zároveň důležité, abychom tu my byli pro naše blízké i v neradostných a těžkých životních obdobích a jak je obecně blízké přátelství důležité, ač to už může znít jako klišé.

19.04.2020

Jak na sítěJak na sítěM. Losekoot (pseudonym)

Ač sociální sítě v práci řešit nemusím a nejsem tak úplně pro danou knihu cílovka, tak mě její poslech bavil a rozšířil mi v této oblasti obzory.

29.03.2020

Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránitZbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránitRobert B. Cialdini

V něčem obohacující a člověk bude často ještě více obezřetnější, ale podle názvu jsem čekal asi nějaké převratnější a modernější "zbraně" ač chápu, že i ty v knize popsané jsou stále velmi často účinné...

08.03.2020

Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Některé pasáže jsou trošku nudnější a zdlouhavější, ale jinak velmi zajímavá knížka o lidstvu, která člověka přiměje se nad lidstvem a naším chováním zamyslet a také přemýšlet, co pro nás vlastně znamená štěstí a jak funguje. Také je docela zajímavá a zároveň dost děsivá autorova vize budoucnosti lidstva či těch, co přijdou možná po nás.

23.01.2020

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhořeníJak žít a vyhnout se syndromu vyhořeníRadkin Honzák

Autorovy texty a postřehy velmi rád čtu a poslouchám. S touto knihou tomu bylo stejně tak. Slupl jsem ji jak malinu a přiměla mě opět nad některými životními záležitostmi se více zamyslet.

04.12.2019

Dej mi své jménoDej mi své jménoAndré Aciman

Knížka je psaná spíše formou myšlenek, které se honí v Eliově hlavě než, že by to bylo vyloženě vyprávění nějakého příběhu, ale i ten příběh tam je a možná touto formou zanechá v čtenáři ve výsledku i silnější a emotivnější stopy. Alespoň ve mně zanechal... Možná skoro každý z nás má ve svých srdcích nějakého "menšího či většího" Olivera :-)

13.10.2019

Koláčky a spiklenciKoláčky a spiklenciT. Addair (pseudonym)

Předchozí díl mě nadchnul trošku víc. Nechci rozepisovat příliš důvody, abych neprozradil děj, ale asi by se mi více líbilo, kdyby byli Daniel a Kit “více spolu”. Ale i tak šlo o bezva pohodové a pěkné čtení. Nevím proč, ale stylem psaní mě to trošku nostalgicky vrátilo do dětství a puberty, kdy jsem hltal příběhy Správné pětky a Tajné sedmy (a to nemyslím nijak zle). Moc rád bych si přečetl i nějaké případné další pokračování.

05.10.2019

Labyrint pohybuLabyrint pohybuPavel Kolář

Skvělá knížka, která se v audiopodobě výborně poslouchá a ač je dlouhá, tak její poslech mě neskutečně rychle utekl. Je až neuvěřitelné jak je všechno se vším v lidském těle a duši propojené a jak i maličkosti a drobné změny mohou naše zdraví ovlivnit. Knížku všem velmi doporučuji.

05.10.2019

Myšlení: rychlé a pomaléMyšlení: rychlé a pomaléDaniel Kahneman

Tato kniha se mi hodnotí velmi těžce. Není to totiž knížka zrovna tenká a odpočinková a tak se mi do tištěné verze nechtělo a zvolil jsem tedy audioknihu, což je asi škoda, protože často jsem uváděný příklad nestihl zachytit a pak už jsem se v daném tématu hodně ztrácel a do poslechu jsem se spíše nutil. Asi je lepší pořídit tištenou verzi a na čtení si naplánovat dostatek času...

15.09.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

Knížku jsem viděl téměř na každém rohu. Nejdříve jsem si z názvu a obálky knížky myslel, že se jedná o ženský román. Později jsem naopak četl, že je to dost silný a krutý příběh a neměl jsem na něj moc náladu. Teď jsem knížku dočetl a musím potvrdit, že to opravdu je krutý a silný příběh, jak se dá v knize z tohoto období čekat. Ale jsem moc rád, že jsem si knížku přečetl a opět jsem si hrůzy a příšerné osudy lidí z tohoto období připomněl i proto, že člověk si pak mnohem více váží míru, ve kterém žije. Velmi mě chytla forma, kterou je knížka napsaná. Dost přemýslím, že se porozhlédnu i po jiných knihách této autorky, které mě do teď moc nelákaly.

14.07.2019

VeselíVeselíRadka Třeštíková

Kniha mi hodně sedla a hodně jsem se u ní od srdce zasmál, možná proto, že je mi stejně jako Elišce, a při návratech z Prahy do mého rodného maloměsta na severní Moravě, občas zažívám dost podobné pocity a situace :-) Zároveň je kniha tak nějak o běžném životě a zvlášť ke konci je i celkem smutná a depresivní. Ale četla se mi lehce a na léto k vodě ideální.

10.06.2019

Z Paříže do PařížeZ Paříže do PařížeJoseph Joffo

Z knížky jde stylem vyprávění dost cítit, že není napsaná profesionálním spisovatelem, ale samotným vypravěčem, který si příběh prožil, ale o to je možná přirozenější a autentičtější a je pro mě neuvěřitelné, co si tehdy mnohé děti musely prožít a jak rychle byly neuceny dospět. Rád bych upozornil i na filmové zpracování, o kterém si myslím, že se velmi vydařilo.

26.05.2019

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

Po přečtení či poslechnutí si této knížky si budete spánku vážit mnohem více. Věděl jsem, že je spánek velmi důležitý, ale i tak mě spousta poznatků z knihy hodně překvapila. Určitě všem doporučuji!

23.03.2019

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Po velké mediální a marketingové masáži mi to nakonec nedalo a také jsem se rozhodl zkusit si přečíst nějakou knížku od šíleně se smějícího Patrika Hartla. Jako první jsem si vybral tuhle, která mě svým obsahem asi lákala nejvíce a má i zde velmi slušné hodnocení. Zároveň mi popisem na přebalu knížky přípomínala knížku Víkend v Londýně od Jana Folnéh, která se mi líbila. Hartlův styl (alespoň, co prozatím mohu soudit pouze z této knihy) mi přijde takový poměrně plytký, hodně jednoduchý, kapku estrádní, žoviální a někdy až kýčovitý. Docela dost mě štvaly všudypřítomné zmínky firem a výrobků, kde jsem si nebyl jistý jestli mají ve čtenáři vzbuzovat reálnost a realitu českého prostředí, ve kterém se děj odehrává anebo jestli se spíše jedná o reklamu. Bobužel častěji bych se asi klonil spíše ke druhé variantě. Styl psaní mi dost připomínal české novodobé komediální filmy. Na druhou stranu se musím přiznat, že se mi to četlo lehce a na čtení jsem se těšil. Z úvodu knížky jsem byl nadšený, pak přišlo zklamání, kdy na mě byl děj dost ztřeštěný a pro mě ne moc realistický a k závěru mě to opět velmi chytlo a závěr se mi líbil hodně a po přečtení mi to jako celek začalo dávalo celkem smysl a přišlo mi to i ve výsledku celkem poučné, jako taková sonda do několika lidských životů a příběhů. Když to shrnu, tak bych řekl, že se nejedná o nijak hluboké čtení, ale jako letní oddechovka nebo pro čtení před spaním, je to knížka naprosto ideální. Je to knížka, u které se člověk dost zasměje a pobaví a třeba se tam i někdo najde. Je to také knížka o naději a o tom, že žádná krize netrvá věčně.

02.03.2019

Mnich, který prodal své ferrariMnich, který prodal své ferrariRobin S. Sharma

Trošku mě mrzelo, že se nejedná o skutečný příběh a občas mi přišlo, že děj je dost nerealistický a přehnaný či trošku umělý. Ale na druhou stranu mi knížka přišla velmi velmi přínosná a opravdu jsem mnichova moudra hltal a nemohl jsem se od poslechu odtrhnout. Knížka je těmito moudry velmi napěchovaná. Podobně se mi líbila např. Dalajlamova kočka nebo Muž, který chtěl být šťastný. Tyto dvě knížky však volí raději více příběhovou a volnější formu, kde dané moudro postupně vyplyne z příběhu a do knihy se těchto mouder tedy nevejde tolik, ale zase možná čtenáři více utkví v paměti. Každá forma má asi nějaké jiné přednosti, ale všechny knížky se mi líbily a doporučuji je. Líbila se mi i knížka, Bůh chodí po světě vždycky inkognito, ale ta je už více o současnějších metodách osobního rozvoje a zvyšování sebevědomí.

02.03.2019