Hluboká práce

od:


KoupitKoupit eknihu

Hluboká práce Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě Cal Newport „Po šesti stranách jsem vypnula laptop. Po dvaceti stranách jsem opustila dům, abych si koupila budík, díky čemuž přijdu o výmluvu pro mobil na nočním stolku. Po sto stranách jsem požádala bratra, aby mi změnil heslo na twitteru, abych se tam už prostě nemohla nikdy nalogovat.“ napsala Molly Youngová v recenzi na Hlubokou práci v New York Times. Jedna ze schopností, kterých si naše současná ekonomika nejvíce cení, je čím dál ojedinělejší. Když si ji osvojíte, dosáhnete výjimečných výsledků. Tzv. hluboká práce je schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Umožní vám rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase. Díky hluboké práci se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Hluboká práce je zkrátka jakousi superschopností stále konkurenčnější ekonomiky 21. století. Většina lidí ale schopnost ponořit se hluboce do práce ztratila a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost. V knize Hluboká práce otáčí spisovatel a akademik Cal Newport způsob, jakým se díváme dopad různých činností ve věku neustálé online dostupnosti. Místo pouhého přesvědčování, že je rozptylování špatné, oslavuje přínosy opaku: soustředění a hluboké práce. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve přesvědčivě argumentuje, že pěstovat si zvyk hluboce pracovat přináší obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř pravidel, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat. Hluboká práce je mixem kulturní kritiky a praktického návodu, v níž autor čtenáře zahrnuje nezapomenutelnými příběhy – od Carla Junga stavícího si v lesích kamennou věž, aby se mohl lépe soustředit, až po průkopníka v oblasti sociálních médií, který si koupil zpáteční letenku do Tokia, aby ho ve vzduchu nic nerozptylovalo a mohl napsat knihu – i seriózními radami, jako je konstatování, že většina profesionálů, kteří svou práci berou vážně, by měla přestat používat sociální média nebo že byste si měli pěstovat schopnost se nudit. Hluboká práceje nezbytnou příručkou pro každého, kdo usiluje o soustředěný úspěch v roztěkaném světě. „Hluboká práce je "killer app" znalostní ekonomiky: díky intenznivní koncentraci jako jediná umožní zvládnout obtížný obor či vyřešit náročný problém.“ – The Economist...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/310127/hluboka-prace-wH7-310127.jpg 3.960
Orig. název:

Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World (2016)

Žánr:
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno:, Jan Melvil
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Přidat komentář
Ketesh
02. listopadu

Knihu jsem přečetla jen z poloviny, pak jsem odmítala číst stále dokola "převratné zjištění, že nám sociální sítě odvádějí pozornost, že se nesoustředíme a všechno se pak dělá mnohem hůř a déle.
Co na knize však oceňuji, je pohled na organizaci práci u některých významných osobností, ať už historických nebo žijících.

Václav2015
28. října

To, že náš dnešní svět a jeho tempo vedou k neustálému přeskakování od jedné věci ke druhé, aniž bych se chtěli, mohli a posléze i dokázali soustředit na jeden úkol, na jednu práci, je nepochybně velké téma. Hluboká či snad jiným slovem soustředěná práce přináší navíc i uspokojení, které multitasking nabídnout neumí.

Knížka Vás bezesporu argumentačně vybaví, pokud jde o prospěšnost hluboké práce, a poskytne i některé tipy, jak ji co aspoň občas ve Vašem pracovním životě aplikovat. Nemohu se však zbavit dojmu, že místo dvou set stran by stačil delší článek nebo hodinová přednáška.

Pokud bych měl hodnotit téma ("pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě"), bylo by pět hvězdiček na místě. Mám-li však vzít v úvahu i určitou rozvláčnost, s níž je téma v této knize zpracováno, musím jít s hodnocením níž.

Eldar80
17. července

Podle mě je název trochu matoucí. Vzhledem k obsahu by výstižnější název měl znít Efektivní práce. Základem je sice hluboká práce, ale více než polovina knihy je její time management. Samotná problematika hluboké práce je popsána na asi 80 stranách.
Není to nic jiného než trochu jiné pojetí okamžiku flow. Newport v knize zmiňuje další dnes populární výzkumy z osobního růstu. Začátek knihy je tak trošku kompilát. Bohužel ne úplně podařený. Už dávno se prokázalo, že multitasking je značně neefektivní. Že jakékoliv vyrušení snižuje naši pozornost. A že síla vůle není konstantní, ale v průběhu dne klesá nebo se může unavit. Všechny tyto poznatky směřují k hluboké práci.
Kniha je tak užitečná především pro lidi, kteří si dokáží vyšetřit delší časové úseky, kdy nebudou ničím rušeni a zároveň se nebudou se věnovat běžným činnostem. Je určená pro čtenáře, které zajímá vlastní efektivita a produktivita práce. A o tom to celé je. Argumenty pro hlubokou práci jsou zřejmé a tak vše zbývající je jen práce s vlastním časem.
Co je nutné poznamenat, tak Newport vůbec neřeší samotný stav flow. Věnuje se času na hlubokou práci, ale neřeší zda to hluboká práce skutečně bude. Asi se spoléhá, že si čtenáři dostudují problematiku, kterou uvádí v teoretickém úvodu. Nízké hodnocení tak dávám, protože přečtení jen této knihy podle mě nestačí.
Knihu sráží kapitola o sociálních sítích. Podle mě úplně zbytečných 20 stran. Kdo usiluje o efektivitu vlastní práce a váží si času, má určitě svůj vlastní přístup k sociálním sítím. Pokud patříte mezi cílovou skupinu čtenářů, tak rozhodně doporučuju. Je však třeba mít na mysli, že existují profese, pro které bude hodně rad nepoužitelných. 75%

Tyrkysová
16. července

Množství příkladů z reálného života a to, že se autor snaží najít řešení (téměř) pro každého, je mi velmi sympatické. Díky tomu si totiž může každý odnést přesně to, co zrovna jemu vyhovuje. Oproti jiným seberozvojovým knihám nemá tendenci brát svůj způsob práce jako ten jediný správný a navíc jej nevnucuje, ale předkládá možnosti. Doporučuji každému, kdo se o tuto problematiku zajímá a chtěl by na sobě zapracovat.

coki
14. července

Kniha představuje velice zajímavý koncept a zabývá se myšlenkami v dneštní společnosti, propletené sociálními sítěmi, velice aktuálními. Poskytuje spoustu konkrétních rad a tipů, jak zvýšit svoji produktivitu, které jsou aplikovatelné v poměrně širokém spektru odvětví.
To vše podáno dosti motivačním způsobem, takže jsem po přečtení začal některé věci sám aplikovat.
Rozhodně stojí za přečtení.

LukasKudlacek
31. března

Kniha mě osobně velmi obohatila v tom jak si naplánovat čas a vyhradit si prostor pro hluboké přemýšlení o problémech. Kniha je velmi přínosná pro každého kdo se chce sebevzdělávat, vykonává složitou odbornou práci, ale i toho kdo chce prostě využít svůj dne na plno s tím, že si najde čas se i nudit a odpočívat. V knize je velmi dobrý návod na to, jak stihnout všechnu i sebenáročnější práci do pěti odpoledne a mít víkend volno. Kniha také vypovídá o tom, jak nesmírně škodlivé je neustálé rozptýlení moderních technologií pro každého, kdo potřebuje nad prací, či problémy dostatečně hluboce přemýšlet.

LuciMarkova
17. března

"Pravidla pro úspěch v roztěkaném světě." Myslela jsem si, že mi kniha nic nového nedá, ale tím, jak jsem se víc a víc prokousávala jsem přicházela na nové a nové myšlenky, které mi dávají smysl.

Od přečtení uplynulo již pár měsíců. Ve své práci aplikuji myšlenky z knihy a dává mi to smysl.

kacenka72
11. března

Kdo by v dnešní době neměl problém s roztěkaností... v knize Cal Newport shrnuje pár tipů, které vám mohou pomoci, ale rozhodně není využitelné pro všechny pozice v reálném světě... Teoretická část je trochu sušší, ale praktická část mě bavila.
Za mě si odnáším "efekt bílé tabule" a "vypínácí rituál". Obě jsem vyzkoušela v praxi a pro mě fungují... možná se časem dopracuji k dalším kroků... uvidíme.

Blanchidlo
17. ledna

Teorii jsem po pár desítkách stran zbaběle přeskočila, praxe byla podstatně zajímavější! Kniha je sice o hluboké práci, ale ruku v ruce s hlubokou prací jde dnešní fenomén digitálního světa. Komu vadí být neustále online, toho kniha nadchne :)

hanocri
14. ledna

Přiznávám se, že jsem ještě nedočet, ale jsem přibližně v půlce. Zajímavé postřehy o tom, jak je důležité se umět na práci soustředit a limitovat distrakce. Není to nic objevného, ale kniha jistě inspiruje k tomu, zamyslet se nad svými pracovními návyky. Koneckonců, autorovi je "teprve" 35 let, takže myslím, že nějaká více inovativní kniha teprve přijde, až získá více životních zkušeností a větší nadhled.

Faither
19.09.2017

Nemohu hodnotit jinak než 2*. Myšlenku knihy nezpochybňuji, ale jak již bylo řečeno v předchozích komentářích, šlo by jí prezentovat se stejným přínosem na několika málo desítkách stran. Při poslechu jsem měl několikrát pocit, že autor stejnou myšlenku již zmiňoval a mám silné podezření, že několikrát dokonce bez přeformulování dané části. Mnohem raději bych si přečetl obsah knihy ve formě dvacetistránkového odborného článku, jejichž četným vydáváním se autor neopomněl opakovaně pochlubit. Takhle mám bohužel pocit, že autor téma natahoval pouze z důvodu vydání ve formě knihy. Navíc mě zklamalo, že (trochu nadneseně) největším úspěchem na cestě za produktivnější prací je podle autora omezení zveřejňování příspěvků na Twitter, čemuž autor věnoval podstatnou část publikace. Jelikož mě tato činnost na sociálních sítích velkým obloukem míjí a některé myšlenky nelze aplikovat obecně na jiné neproduktivní činnosti, nebylo pro mě její opakované probírání přínosem. Pokud má čtenář s touto činností problém, možná se mu kniha zalíbí více než mně. (Audiokniha)

Miqqie
13.05.2017

Kniha, kterou nemůžu doporučit všem. Problematika je to určitě dost zásadní, ale teoreticky by to všechno stačilo jednou, krátce a stručně vysvětlit a bylo by po problému. Ale tak jako každý člověk ví, co má za povinnosti a přesto je nedělá, tak podobně u tohoto tématu, snad každý člověk má tendenci vykonávat práci ledabyle a spíš se i flákat než poctivě pracovat (učit se). V knize se na dvou stech stránkách vysvětluje jak úspěšně pracovat a autor na to jde pokaždé z trošku jiné strany. A to může řada lidí ocenit.
Obecně knihu hodnotím 3 hvězdami. Kdybych hodnotil pouze z hlediska literatury naučné, mohla by si kniha zasloužit i hvězdy čtyři. Pokud někdo vyloženě hledá návod jak změnit pracovní návyky, mohl by knihu klidně ohodnotit za *****.

OldřichHanton
06.03.2017

Zajímavá knížka, která rozvíjí jednu myšlenku a to, že na opravdu tvůrčí práci je potřeba klid a dlouhé nepřerušované soustředění. To jsem sice tušil už dřív, ale alespoň jsem se inspiroval a snažím se nekoukat pořád do telefonu.

darinakovacova
01.01.2017

Knihu jsem dostala jako dárek. Asi nebude pro každého - lidi, jejichž hlavní pracovní náplní je komunikace a práce s lidmi ji těžko využijí pro svůj profesní růst, nicméně je může inspirovat i v organizaci volného času. Již delší dobu se potýkám s neurčitou prázdností, výše zmíněná kniha mi poskytla mnohé odpovědi. Vliv sociálních médií, roztěkanost mysli a mělká činnost - s nimi se potýká většina z nás. Publikace je inspirací, zároveň přináší návod, jak začít pracovat smysluplně a hluboce a jak začít pečlivě promýšlet i to, co budete dělat ve volném čase, protože soustředěný život je ten nejlepší, co je... uzavírá opětovná citace v závěru knihy.

martin3683
18.10.2016

Řeknu vám radu. Chcete se něčemu opravdu soustředěně věnovat? Tak se někde zavřete a nenechte se vyrušovat (a je jedno zda mobilem, zákazníky, kolegy či dětmi). V nové knize Hluboká práce vám toto autor řekne taky, jen za pár stovek Kč na pár stovek stránkách. Děkovat za úsporu času a peněz nemusíte…

Já osobně mám s tímhle velký problém, proto jsem si i knihu pořídil, že se dozvím, jak na to. Jak se zase více věnovat hluboké práci, která přináší dle mnohých opravdovou přidanou hodnotu pro firmu a ne jen té mělké (jak ji nazývá autor knihy), kdy jen reagujeme a nic nového netvoříme. Velmi záhy mezi řádky vyplynulo, že jako manažer mám celkem smůlu, že tohle je spíše pro vědomostní pracovníky (akademiky, spisovatele, novináře, programátory) a že přidaná hodnota manažera pro firmu je právě v mělké práci, aby se ostatní mohli věnovat více té hluboké. Dělat manažera je totiž tuze nevděčná role. Ze všech stran se to na vás hrne (obchodní partneři, zákazníci, zaměstnanci, problémy, které chtějí rychlé řešení, termíny, vztahy) a vy musíte toto do sebe absorvovat a pak dle zkušeností a znalostí celého kontextu nějak kvalifikovaně rozhodnout, ideálně hned. Na nějakou hlubokou analýzu není moc čas, a nejde se na den někde zavřít a hrát si s tím. Respektive jde, ale pak toho průtokáče dění ve firmě/týmu/projektu musí dělat někdo jiný, protože bez něj se to celé začne bortit, váznout komunikace, zbytečné prostoje a tak.

Takže jsem celkem se závistí četl o tom, jak to funguje, jak si prostor a čas na hlubokou práci vytvořit, ale záhy jsem byl atakován skutečností, že to konkrétně u mě nebude tak lehké. Kniha mě asi tedy neřekla nic moc nového, ale na pár věcí mě přeci jenom nastavila zdrcadlo a ukázala jinou stranu mince. Třeba, jak si uvědomit, že děláte práci, kterou by mohl dělat někdo jiný a vy se mohli věnovat zas jiné, kterou teď nestíháte, ale není tu nikdo, kdo by ji za vás zastal - třeba se občas urvat i na tu hlubší analýzu nejakého problému. Pár věcí jsem si poznamenal a pár rad určitě časem využiji.

Pokud patříte více mezi vědomostní pracovníky, vaší prací je tvořit nějaký obsah, kreativně pracovat, programovat, analyzovat a tak a nedokážete se tomu pořádně věnovat, protože lítáte po poradách, jste pořád na mailu/Facebooku/mobilu apod., tak vám ta kniha může hodně pomoci a dokonce bych si dovolil tvrdit, že pokud jste zatím podobným uvažováním nedotčeni, že budete knihou unešeni. Pokud pracujete v profesi, kde je komunikace ta hlavní činnost, tak přínos knihy není moc výrazný.