Hluboká práce

od:

Hluboká práce

Hluboká práce Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě Cal Newport „Po šesti stranách jsem vypnula laptop. Po dvaceti stranách jsem opustila dům, abych si koupila budík, díky čemuž přijdu o výmluvu pro mobil na nočním stolku. Po sto stranách jsem požádala bratra, aby mi změnil heslo na twitteru, abych se tam už prostě nemohla nikdy nalogovat.“ napsala Molly Youngová v recenzi na Hlubokou práci v New York Times. Jedna ze schopností, kterých si naše současná ekonomika nejvíce cení, je čím dál ojedinělejší. Když si ji osvojíte, dosáhnete výjimečných výsledků. Tzv. hluboká práce je schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Umožní vám rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase. Díky hluboké práci se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Hluboká práce je zkrátka jakousi superschopností stále konkurenčnější ekonomiky 21. století. Většina lidí ale schopnost ponořit se hluboce do práce ztratila a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost. V knize Hluboká práce otáčí spisovatel a akademik Cal Newport způsob, jakým se díváme dopad různých činností ve věku neustálé online dostupnosti. Místo pouhého přesvědčování, že je rozptylování špatné, oslavuje přínosy opaku: soustředění a hluboké práce. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve přesvědčivě argumentuje, že pěstovat si zvyk hluboce pracovat přináší obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř pravidel, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat. Hluboká práce je mixem kulturní kritiky a praktického návodu, v níž autor čtenáře zahrnuje nezapomenutelnými příběhy – od Carla Junga stavícího si v lesích kamennou věž, aby se mohl lépe soustředit, až po průkopníka v oblasti sociálních médií, který si koupil zpáteční letenku do Tokia, aby ho ve vzduchu nic nerozptylovalo a mohl napsat knihu – i seriózními radami, jako je konstatování, že většina profesionálů, kteří svou práci berou vážně, by měla přestat používat sociální média nebo že byste si měli pěstovat schopnost se nudit. Hluboká práceje nezbytnou příručkou pro každého, kdo usiluje o soustředěný úspěch v roztěkaném světě. „Hluboká práce je "killer app" znalostní ekonomiky: díky intenznivní koncentraci jako jediná umožní zvládnout obtížný obor či vyřešit náročný problém.“ – The Economist...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/310127/hluboka-prace-wH7-310127.jpg 3.935
Originální název:

Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World (2016)

Žánr:
Literatura naučná
Vydáno:, Jan Melvil
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
Blanchidlo
17. ledna

Teorii jsem po pár desítkách stran zbaběle přeskočila, praxe byla podstatně zajímavější! Kniha je sice o hluboké práci, ale ruku v ruce s hlubokou prací jde dnešní fenomén digitálního světa. Komu vadí být neustále online, toho kniha nadchne :)

hanocri
14. ledna

Přiznávám se, že jsem ještě nedočet, ale jsem přibližně v půlce. Zajímavé postřehy o tom, jak je důležité se umět na práci soustředit a limitovat distrakce. Není to nic objevného, ale kniha jistě inspiruje k tomu, zamyslet se nad svými pracovními návyky. Koneckonců, autorovi je "teprve" 35 let, takže myslím, že nějaká více inovativní kniha teprve přijde, až získá více životních zkušeností a větší nadhled.

Faither
19.09.2017

Nemohu hodnotit jinak než 2*. Myšlenku knihy nezpochybňuji, ale jak již bylo řečeno v předchozích komentářích, šlo by jí prezentovat se stejným přínosem na několika málo desítkách stran. Při poslechu jsem měl několikrát pocit, že autor stejnou myšlenku již zmiňoval a mám silné podezření, že několikrát dokonce bez přeformulování dané části. Mnohem raději bych si přečetl obsah knihy ve formě dvacetistránkového odborného článku, jejichž četným vydáváním se autor neopomněl opakovaně pochlubit. Takhle mám bohužel pocit, že autor téma natahoval pouze z důvodu vydání ve formě knihy. Navíc mě zklamalo, že (trochu nadneseně) největším úspěchem na cestě za produktivnější prací je podle autora omezení zveřejňování příspěvků na Twitter, čemuž autor věnoval podstatnou část publikace. Jelikož mě tato činnost na sociálních sítích velkým obloukem míjí a některé myšlenky nelze aplikovat obecně na jiné neproduktivní činnosti, nebylo pro mě její opakované probírání přínosem. Pokud má čtenář s touto činností problém, možná se mu kniha zalíbí více než mně. (Audiokniha)

Miqqie
13.05.2017

Kniha, kterou nemůžu doporučit všem. Problematika je to určitě dost zásadní, ale teoreticky by to všechno stačilo jednou, krátce a stručně vysvětlit a bylo by po problému. Ale tak jako každý člověk ví, co má za povinnosti a přesto je nedělá, tak podobně u tohoto tématu, snad každý člověk má tendenci vykonávat práci ledabyle a spíš se i flákat než poctivě pracovat (učit se). V knize se na dvou stech stránkách vysvětluje jak úspěšně pracovat a autor na to jde pokaždé z trošku jiné strany. A to může řada lidí ocenit.
Obecně knihu hodnotím 3 hvězdami. Kdybych hodnotil pouze z hlediska literatury naučné, mohla by si kniha zasloužit i hvězdy čtyři. Pokud někdo vyloženě hledá návod jak změnit pracovní návyky, mohl by knihu klidně ohodnotit za *****.

OldřichHanton
06.03.2017

Zajímavá knížka, která rozvíjí jednu myšlenku a to, že na opravdu tvůrčí práci je potřeba klid a dlouhé nepřerušované soustředění. To jsem sice tušil už dřív, ale alespoň jsem se inspiroval a snažím se nekoukat pořád do telefonu.

darinakovacova
01.01.2017

Knihu jsem dostala jako dárek. Asi nebude pro každého - lidi, jejichž hlavní pracovní náplní je komunikace a práce s lidmi ji těžko využijí pro svůj profesní růst, nicméně je může inspirovat i v organizaci volného času. Již delší dobu se potýkám s neurčitou prázdností, výše zmíněná kniha mi poskytla mnohé odpovědi. Vliv sociálních médií, roztěkanost mysli a mělká činnost - s nimi se potýká většina z nás. Publikace je inspirací, zároveň přináší návod, jak začít pracovat smysluplně a hluboce a jak začít pečlivě promýšlet i to, co budete dělat ve volném čase, protože soustředěný život je ten nejlepší, co je... uzavírá opětovná citace v závěru knihy.

martin3683
18.10.2016

Řeknu vám radu. Chcete se něčemu opravdu soustředěně věnovat? Tak se někde zavřete a nenechte se vyrušovat (a je jedno zda mobilem, zákazníky, kolegy či dětmi). V nové knize Hluboká práce vám toto autor řekne taky, jen za pár stovek Kč na pár stovek stránkách. Děkovat za úsporu času a peněz nemusíte…

Já osobně mám s tímhle velký problém, proto jsem si i knihu pořídil, že se dozvím, jak na to. Jak se zase více věnovat hluboké práci, která přináší dle mnohých opravdovou přidanou hodnotu pro firmu a ne jen té mělké (jak ji nazývá autor knihy), kdy jen reagujeme a nic nového netvoříme. Velmi záhy mezi řádky vyplynulo, že jako manažer mám celkem smůlu, že tohle je spíše pro vědomostní pracovníky (akademiky, spisovatele, novináře, programátory) a že přidaná hodnota manažera pro firmu je právě v mělké práci, aby se ostatní mohli věnovat více té hluboké. Dělat manažera je totiž tuze nevděčná role. Ze všech stran se to na vás hrne (obchodní partneři, zákazníci, zaměstnanci, problémy, které chtějí rychlé řešení, termíny, vztahy) a vy musíte toto do sebe absorvovat a pak dle zkušeností a znalostí celého kontextu nějak kvalifikovaně rozhodnout, ideálně hned. Na nějakou hlubokou analýzu není moc čas, a nejde se na den někde zavřít a hrát si s tím. Respektive jde, ale pak toho průtokáče dění ve firmě/týmu/projektu musí dělat někdo jiný, protože bez něj se to celé začne bortit, váznout komunikace, zbytečné prostoje a tak.

Takže jsem celkem se závistí četl o tom, jak to funguje, jak si prostor a čas na hlubokou práci vytvořit, ale záhy jsem byl atakován skutečností, že to konkrétně u mě nebude tak lehké. Kniha mě asi tedy neřekla nic moc nového, ale na pár věcí mě přeci jenom nastavila zdrcadlo a ukázala jinou stranu mince. Třeba, jak si uvědomit, že děláte práci, kterou by mohl dělat někdo jiný a vy se mohli věnovat zas jiné, kterou teď nestíháte, ale není tu nikdo, kdo by ji za vás zastal - třeba se občas urvat i na tu hlubší analýzu nejakého problému. Pár věcí jsem si poznamenal a pár rad určitě časem využiji.

Pokud patříte více mezi vědomostní pracovníky, vaší prací je tvořit nějaký obsah, kreativně pracovat, programovat, analyzovat a tak a nedokážete se tomu pořádně věnovat, protože lítáte po poradách, jste pořád na mailu/Facebooku/mobilu apod., tak vám ta kniha může hodně pomoci a dokonce bych si dovolil tvrdit, že pokud jste zatím podobným uvažováním nedotčeni, že budete knihou unešeni. Pokud pracujete v profesi, kde je komunikace ta hlavní činnost, tak přínos knihy není moc výrazný.


Autor a jeho další knihy

Cal Newport

Cal Newport
americká, 1982

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených13x
v Přečtených51x
v Čtenářské výzvě5x
v Doporučených4x
v Knihotéce15x
v Chystám se číst67x
v Chci si koupit25x