Hluboká práce

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Hluboká práce Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě Cal Newport „Po šesti stranách jsem vypnula laptop. Po dvaceti stranách jsem opustila dům, abych si koupila budík, díky čemuž přijdu o výmluvu pro mobil na nočním stolku. Po sto stranách jsem požádala bratra, aby mi změnil heslo na twitteru, abych se tam už prostě nemohla nikdy nalogovat.“ napsala Molly Youngová v recenzi na Hlubokou práci v New York Times. Jedna ze schopností, kterých si naše současná ekonomika nejvíce cení, je čím dál ojedinělejší. Když si ji osvojíte, dosáhnete výjimečných výsledků. Tzv. hluboká práce je schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Umožní vám rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase. Díky hluboké práci se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Hluboká práce je zkrátka jakousi superschopností stále konkurenčnější ekonomiky 21. století. Většina lidí ale schopnost ponořit se hluboce do práce ztratila a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost. V knize Hluboká práce otáčí spisovatel a akademik Cal Newport způsob, jakým se díváme dopad různých činností ve věku neustálé online dostupnosti. Místo pouhého přesvědčování, že je rozptylování špatné, oslavuje přínosy opaku: soustředění a hluboké práce. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve přesvědčivě argumentuje, že pěstovat si zvyk hluboce pracovat přináší obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř pravidel, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat. Hluboká práce je mixem kulturní kritiky a praktického návodu, v níž autor čtenáře zahrnuje nezapomenutelnými příběhy – od Carla Junga stavícího si v lesích kamennou věž, aby se mohl lépe soustředit, až po průkopníka v oblasti sociálních médií, který si koupil zpáteční letenku do Tokia, aby ho ve vzduchu nic nerozptylovalo a mohl napsat knihu – i seriózními radami, jako je konstatování, že většina profesionálů, kteří svou práci berou vážně, by měla přestat používat sociální média nebo že byste si měli pěstovat schopnost se nudit. Hluboká práceje nezbytnou příručkou pro každého, kdo usiluje o soustředěný úspěch v roztěkaném světě. „Hluboká práce je "killer app" znalostní ekonomiky: díky intenznivní koncentraci jako jediná umožní zvládnout obtížný obor či vyřešit náročný problém.“ – The Economist...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310127/hluboka-prace-wH7-310127.jpg 3.996
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Jan Melvil

Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World, 2016

Kniha Hluboká práce

Randyz1986

Kniha mi přinesla několik užitečných tipů jak si udělat prostor pro hlubokou práci a přinutila mě zamyslet se nad svým stávajícím časovým harmonogramem a činnostmi, které během dne vykonávám. Snad se mi podaří je díky této knize více přetvořit z těch mělkých na ty hlubší.

MirekUL

Druhá kniha od Cala Newporta, kterou jsem četl a opět přínosné čtení. Kniha poskytuje cenné rady hlavně těm, kteří nemají pevně stanovenou pracovní dobu, a tak musejí být pány svého času a k tomu při práci musí být kreativní. K zamyšlení je určitě i část, která se věnuje emailům a jejich významu v pracovním procesu.

pszabo

Jedná z nejlepších knih o produktivitě, co jsem zatím četl. Do jisté míry mi zřejmě změnila pohled na životní čas a spolu s knihou Houžavnost mám nyní v rukávech Esa, která vytáhnu vždy, když budu neefektivní, nesoustředěny a když mi bude chybět motivace. Doporučuji všem.

ARWS

Souhlasím s tím, že by bylo možné shrnout důležitost "hluboké práce" do méně stránek. Na straně druhé by to ale zase znamenalo, že si člověk neuvědomí v současném zaplevelení "mělkou prací" její důležitost. Proto se dá ta cca 50ti stránková nálož o tom, proč je hluboká práce důležitá, zkousnout.

Kniha je užitečná pro ty, kteří si chtějí připomenout, že je důležité pracovat s maily zodpovědně a radši věnovat odpovědi více času, než se "dopaminově" zahlcovat několika koly odpovědí na mail s pozvánkou na kafe.

Užitečný je odkaz na knihu 4 disciplíny realizace, kterou si určitě přečtu. Jak bylo zmíněno v jiném komentáři, manažerská práce si vyžaduje hromadu "mělké práce" a jak je uvedeno v knize - "Často pro firmy není těžké strategii pro dosažení cíle najít, ale dělá jim problémy ji v praxi realizovat". Proto i my "plytkopracaři" máme velmi důležitou roli, protože nápady "hlubokopracařů" velmi často narazí na to, že se prostě neudělají, nedotáhnou. I pro manažery je tedy dobré si tuto knihu přečíst.

Někteří zde píší o tom, že by zde mohlo být více praktických tipů. Mohlo, ale pokud by bylo, tak dám za tu knihu klidně několik tisíc, ne dvě stovky. Proto je např. tip na "hlasité vypínání" velice užitečný a uvidíme, jak se zadaří. Nevadí mi odnést si z knihy i jen jedno jediné ponaučení, či nápad. I ten proces čtení pomáhá "hluboké práci". Koneckonců, tipů je několik - memorovací cvičení na kartách, "balící party" pro zbavení se přebytečných věcí, "omezené" opuštění sociálních médií a taky užitečný tip na měření hluboké práce v "člověkoměsících".

Za mne 4 hvězdy, pátá chybí za to, že kniha není psána z pohledu obchodníka, ale akademika, což mu ovšem nelze vyčítat. :)

ylada
26.11.2019

Mnoho slov o ničem. Člověk se dozví, že na soustředěnou (neboli hlubokou) práci má vyhledat klidné prostředí a tam se soustředit. Celkem zbytečná kniha.

vojtech5896
16.11.2019

Kniha je velmi aktuální v dnešní době, kdy se díky internetu a telefonům nemáme šanci ani na chvilku nudit - stále je co číst, s kým si psát, co sledovat, bavit se. Ale to je velmi mělký život. Skutečná hodnota, ať už jde o vztahy nebo o práci, vzniká pomalou vědomou činností.

Kniha mi pomohla si uvědomit, jak vzácný je v našem dnešním životě tzv. pomalý čas, kdy děláme v klidu jednu činnost bez vyrušování a rozptylování, a jak je důležité si tento pomalý čas chránit. Doporučuji.

Petanee
25.10.2019

Znalostní pracovníci se kloní ke stále viditelnější zaneprázdnosti, protože lepší způsob, jak prokázat svou hodnotu, nemají - dělat viditelně a dělat toho moc, to je to, co se dnes nosí... Jako čtenář této knihy se stanete učedníkem hloubky v mělkém světě. Předpokládám (jak slibuje autor), že opustit roztěkané masy a přidat se k soustředěné menšině bude zážitek...

Per-quiee
18.08.2019

Hlavní myšlenka je dobrá, ovšem v praktické části jsem čekala o mnoho víc tipů. Kniha myslím až moc dlouho rozebírá, proč je vůbec hluboká práce důležitá (stačila by na to jedna kapitola).

Miluj svůj život
Miluj svůj život