Hluboká práce

kniha od:

Hluboká práce https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310127/bmid_hluboka-prace-wH7-310127.jpg 3.9 171
Koupit Koupit eknihu Bazar

Hluboká práce Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě Cal Newport „Po šesti stranách jsem vypnula laptop. Po dvaceti stranách jsem opustila dům, abych si koupila budík, díky čemuž přijdu o výmluvu pro mobil na nočním stolku. Po sto stranách jsem požádala bratra, aby mi změnil heslo na twitteru, abych se tam už prostě nemohla nikdy nalogovat.“ napsala Molly Youngová v recenzi na Hlubokou práci v New York Times. Jedna ze schopností, kterých si naše současná ekonomika nejvíce cení, je čím dál ojedinělejší. Když si ji osvojíte, dosáhnete výjimečných výsledků. Tzv. hluboká práce je schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Umožní vám rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase. Díky hluboké práci se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Hluboká práce je zkrátka jakousi superschopností stále konkurenčnější ekonomiky 21. století. Většina lidí ale schopnost ponořit se hluboce do práce ztratila a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost. V knize Hluboká práce otáčí spisovatel a akademik Cal Newport způsob, jakým se díváme dopad různých činností ve věku neustálé online dostupnosti. Místo pouhého přesvědčování, že je rozptylování špatné, oslavuje přínosy opaku: soustředění a hluboké práce. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve přesvědčivě argumentuje, že pěstovat si zvyk hluboce pracovat přináší obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř pravidel, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat. Hluboká práce je mixem kulturní kritiky a praktického návodu, v níž autor čtenáře zahrnuje nezapomenutelnými příběhy – od Carla Junga stavícího si v lesích kamennou věž, aby se mohl lépe soustředit, až po průkopníka v oblasti sociálních médií, který si koupil zpáteční letenku do Tokia, aby ho ve vzduchu nic nerozptylovalo a mohl napsat knihu – i seriózními radami, jako je konstatování, že většina profesionálů, kteří svou práci berou vážně, by měla přestat používat sociální média nebo že byste si měli pěstovat schopnost se nudit. Hluboká práceje nezbytnou příručkou pro každého, kdo usiluje o soustředěný úspěch v roztěkaném světě. „Hluboká práce je "killer app" znalostní ekonomiky: díky intenznivní koncentraci jako jediná umožní zvládnout obtížný obor či vyřešit náročný problém.“ – The Economist... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World , 2016


více info...

Komentáře (42)

Komentáře 42 Recenze 4

Dionýsos
Dionýsos
21.08.2023

Já tedy knihu nečetla a po přečtení recenzí níže ji zřejmě ani neotevřu. Ale komentář přidávám pro ty, které vliv sociálních médií a informační znečištění zajímá a pokud se o problematice chtějí dočíst něco více, doporučuji knihy od Manfreda Spitzera: Kybernemoc, Digitální demence a knihu Odpojený muž od Philipa Zimbarda - jednak to jsou akademici a druhak nabízejí skutečné statistické údaje a studie :)

parxel
parxel
16.06.2023 3 z 5

Hluboká práce je kniha o tom, jak je pro nás důležitá schopnost soustředit se a jak nás moderní technologie o tuto schopnost připravují. Autor v textu stále dokola omílá několik myšlenek, až je to člověku protivné. Mnoho jeho tvrzení navíc není podloženo studiemi a mají spíše charakter osobních postřehů a názorů. To však nic nemění na tom, že v jádru s ním v mnoha ohledech souhlasím.

Doba ve které žijeme, je charakteristická tím, že informace jsou doslova na dosah ruky - stačí vytáhnout mobil. A to na nás klade spoustu nových nároků a požadavků. Musíme se naučit informační asertivitě, aby jsme se doslova neutopili v té hromadě informací, která se na nás odevšaď valí, roztyluje nás a připravuje nás o schopnost se soustředit. A to je v souhrnu asi tak vše, co jsem si z této knihy odnesl.

Nakonec zbývá otázka, zda tato kniha stojí za přečtení či nikoliv. Odpověď není jednoznačná. Podle mého názoru závisí zejména na tom, zda je pro vás toto téma nějak důležité či nikoliv. Rozhodně však od této knihy neočekávejte, že vám dá nějaký jednoznačný návod nebo praktická doporučení. Kniha je z větší části spíše teoretická a těch několik praktických tipů, které autor popisuje v závěru je navíc hodně specifických a pro mne osobně nepoužitelných.


Lubošovo
Lubošovo
21.08.2022 3 z 5

Autor sice pořád dokola opakuje to samé, ale oceňuju, že se nebojí upozornit na to, že nám sociální média zhoršují život.

Ba.Ru
Ba.Ru
27.07.2022 1 z 5

Celá kniha by se dala shrnout do jedné poučky: pokud se chcete něco naučit nebo něco vytvořit, najděte si klidné prostředí, nejlépe bez počítače a telefonu, zavřete se tam a pracujte. Zbytek textu je vlastně omílání toho samého nebo pak příběhy různých lidí, které mě vůbec nezajímají.... Žádný konkrétní návod jsem v knize nenašla.

Žirafa94
Žirafa94
02.04.2022 3 z 5

Dobré shrnutí nad tématem soustředění a škodlivosti multitaskingu. Kniha je více napsaná jako zamyšlení nad důležitostí hluboké práce v dnešní době, uvádí spoustu konkrétních příkladů lidí, jak se dokážou odlepit od každodenních žroutů času (emaily, sociální sítě). Menší počet hvězdiček však dávám za to, že mi připadala trochu vleklá. U některých kapitol by se informace mohly více shrnout a celou knihou se prolíná neustále škodlivost emailů a sociálních sítí.

Pafka643
Pafka643
13.01.2022 4 z 5

Nevím, jak se lidé cítili před 100 nebo 200 lety, každopádně je pravda, že náš život je do značné míry hektičtější. Sociální médie, multitasking, stres způsobený prací, nesoustředěnost, přehlcenost zbytečnými informacemi. To všechno jsou neduhy, se kterými se potýkáme víc, než kdy dříve.
Jestli se vás některý z výše uvedených pojmů týká, vězte, že Cal Newport v Hluboké práci řeší právě výše zmíněnou problematiku. Jak zvýšit svou schopnost soustředit se? Jak v dnešní době najít chvíli klidu pro práci či nějaký projekt? Jak dopomoci k tomu, aby člověk vyprodukoval něco opravdu hodnotného, a ne jen další generickou excelovskou tabulku?
Souhlasím s myšlenkou autora, že schopnost soustředit se na práci je v dnešní době dost možná vzácnější. Více méně souhlasím i s jeho postojem k sociálním médiím a emailu. Jak se říká, NIC není nikdy zadarmo. A za sociální sítě platíme tím nejcenějším, co máme. Naším časem. Ten by šel jistě využít líp.
Kniha se mi jako celek vlastně docela líbila. A na svůj žánr je i celkem čtivá. Je z ní sice trochu cítit, že její pisatel opravdu pochází z univerzitního prostředí nicméně s tím jsem se dokázal smířit.
Myšlenkově jsem se s autorem nejvíce rozdělil snad jen v jediné kapitole, která se týkala plánování dne. Nicméně je potřeba přiznat, že z teoretického pohledu mají Calovi myšlenky něco do sebe. Není to nic z čeho by vám měla vybouchnout hlava, ale určitě se vyplatí se nad některými nápady v knížce alespoň zamyslet.
To jo!

Hafanik
Hafanik
03.01.2022 5 z 5

Kniha pro ty, kteří jsou zahlceni multitaskingem a dnešní digitální dobou. Za mě perfektní inspirace jak si utřídit priority.

radimch
radimch
08.12.2021 5 z 5

Hluboká práce to je klíč ke smysluplnému životu, ať už se člověk zabývá čímkoliv.

orson
orson
22.09.2021 2 z 5

Tak nějak jsem se tím prokousal, ale teda za mě nic moc objevného a ani ten styl mi nesedl.

RadimB.
RadimB.
05.09.2021 4 z 5

Mám rád knížky, které ve vás probouzí myšlenky, jak se dál v životě posunout a tato kniha patří mezi ně. Je protkaná zajímavými postřehy,
co ničí naši koncentraci a naopak návody jak ji zvýšit. Popisuje jak extrémně špatný vliv na naši koncentraci mají zábavná media styl
fsb, který z nás pomalu dělá mentální trosky, neschopné se delší čas plně koncentrovat. Kniha se mi líbila. Vřele doporučuji.

BabaJaga11
BabaJaga11
16.05.2021 4 z 5

Začátek mě příliš nebavil – točil se totiž okolo hodně bohatých úspěšných lidí. Nemám ráda, když se klade rovnítko mezi úspěch a nadbytek financí. Co takhle aby byl člověk spokojený a šťastný?

Po asi 20 úvodních stránkách mě ale knížka chytila a nepustila až do konce. A dost mi pomohla dotáhnout jeden dlouhodobý úkol, kdy jsem fakt potřebovala máknout, aby asi půlroční pracovní úsilí celého týmu nepřišlo nazmar.

Pro někoho je kniha dlouhá či dokonce zbytečná. Pro mě osobně bylo nejcennější vědět, že nejsem nenormální, když mám pocit, že mě neustálé záplavy e-mailů a žádosti o schůzky (momentálně online) a telefonáty odvádějí od skutečné práce. Bohužel ač hluboká práce je - či by alespoň měla být - podstatou mého povolání, k mému zděšení to většině lidí na mém pracovišti vůbec nedochází. Tuhle knížku proto nepošlu dál - může se hodit jim ji ukázat.

PietroGrencik
PietroGrencik
28.03.2021 5 z 5

Kratšia kniha, no výborná téma.
Točí sa to okolo jednej hlavnej myšlienky, ktorú je dobré pochopiť "do hĺbky" a hlavne aplikovať v živote.

Odporúčam ;)

8634
8634
23.02.2021 3 z 5

Za me jedna ze slabsich knih od autora. V knize jsem se nedozvedel zas tak moc nic noveho. Jak pisou lide v komentarich nize, hodne jsou omyvana temata, ktera by se dala shrnout do par vet. Take nektere autorovi postupy, kterymi hlubokou praci vynucuje mi jiz prijdou zastarale a nejsou na dnesni dobu dostatecne pruzne. Take se mi nelibi autorova tunelova vize. Dam priklad: Autor ukazuje pribeh jednoho z americkych prezidentu. Vyjmenuje jeho uspechy a potom rekne "nic z toho by nedokazal nebyt hluboke prace". Takovy zaver je absolutne tristni u pracovnika vysoke skoly a nechapu jak je autor schopen bez jakychkoliv dukazu ci uvah takovou vec napsat. Ja teda nevim, ale nemohl byt treba onen prezident proste zaroven chytrejsi nez jeho vrstevnici? Je to opravdu jen hlubokou praci? Takovych veci je tam vice. 3/5

sandratea
sandratea
08.01.2021 3 z 5

Takové to klasické motivační čtení pořád dokola, prošpikované mnoha a mnoha příklady o tom, jak "hluboká práce" jen a jedině... No, dala by e shrnout do myšlenky - udělejte si čas na hlubokou práci, je to důležité.

Honziin
Honziin
15.09.2020 5 z 5

Kniha mi dala nový pohled na využívání času co se týče práce a volnočasových aktivit. Knihu si určitě ještě někdy přečtu, a pokusím se co nejvíce užitečných metod z knihy zařadit do svého života.

Randyz1986
Randyz1986
10.05.2020 5 z 5

Kniha mi přinesla několik užitečných tipů jak si udělat prostor pro hlubokou práci a přinutila mě zamyslet se nad svým stávajícím časovým harmonogramem a činnostmi, které během dne vykonávám. Snad se mi podaří je díky této knize více přetvořit z těch mělkých na ty hlubší.

MirekUL
MirekUL
22.03.2020 5 z 5

Druhá kniha od Cala Newporta, kterou jsem četl a opět přínosné čtení. Kniha poskytuje cenné rady hlavně těm, kteří nemají pevně stanovenou pracovní dobu, a tak musejí být pány svého času a k tomu při práci musí být kreativní. K zamyšlení je určitě i část, která se věnuje emailům a jejich významu v pracovním procesu.

pszabo
pszabo
26.01.2020 5 z 5

Jedná z nejlepších knih o produktivitě, co jsem zatím četl. Do jisté míry mi zřejmě změnila pohled na životní čas a spolu s knihou Houžavnost mám nyní v rukávech Esa, která vytáhnu vždy, když budu neefektivní, nesoustředěny a když mi bude chybět motivace. Doporučuji všem.

ARWS
ARWS
01.01.2020 4 z 5

Souhlasím s tím, že by bylo možné shrnout důležitost "hluboké práce" do méně stránek. Na straně druhé by to ale zase znamenalo, že si člověk neuvědomí v současném zaplevelení "mělkou prací" její důležitost. Proto se dá ta cca 50ti stránková nálož o tom, proč je hluboká práce důležitá, zkousnout.

Kniha je užitečná pro ty, kteří si chtějí připomenout, že je důležité pracovat s maily zodpovědně a radši věnovat odpovědi více času, než se "dopaminově" zahlcovat několika koly odpovědí na mail s pozvánkou na kafe.

Užitečný je odkaz na knihu 4 disciplíny realizace, kterou si určitě přečtu. Jak bylo zmíněno v jiném komentáři, manažerská práce si vyžaduje hromadu "mělké práce" a jak je uvedeno v knize - "Často pro firmy není těžké strategii pro dosažení cíle najít, ale dělá jim problémy ji v praxi realizovat". Proto i my "plytkopracaři" máme velmi důležitou roli, protože nápady "hlubokopracařů" velmi často narazí na to, že se prostě neudělají, nedotáhnou. I pro manažery je tedy dobré si tuto knihu přečíst.

Někteří zde píší o tom, že by zde mohlo být více praktických tipů. Mohlo, ale pokud by bylo, tak dám za tu knihu klidně několik tisíc, ne dvě stovky. Proto je např. tip na "hlasité vypínání" velice užitečný a uvidíme, jak se zadaří. Nevadí mi odnést si z knihy i jen jedno jediné ponaučení, či nápad. I ten proces čtení pomáhá "hluboké práci". Koneckonců, tipů je několik - memorovací cvičení na kartách, "balící party" pro zbavení se přebytečných věcí, "omezené" opuštění sociálních médií a taky užitečný tip na měření hluboké práce v "člověkoměsících".

Za mne 4 hvězdy, pátá chybí za to, že kniha není psána z pohledu obchodníka, ale akademika, což mu ovšem nelze vyčítat. :)

ylada
ylada
26.11.2019

Mnoho slov o ničem. Člověk se dozví, že na soustředěnou (neboli hlubokou) práci má vyhledat klidné prostředí a tam se soustředit. Celkem zbytečná kniha.

vojtech5896
vojtech5896
16.11.2019 5 z 5

Kniha je velmi aktuální v dnešní době, kdy se díky internetu a telefonům nemáme šanci ani na chvilku nudit - stále je co číst, s kým si psát, co sledovat, bavit se. Ale to je velmi mělký život. Skutečná hodnota, ať už jde o vztahy nebo o práci, vzniká pomalou vědomou činností.

Kniha mi pomohla si uvědomit, jak vzácný je v našem dnešním životě tzv. pomalý čas, kdy děláme v klidu jednu činnost bez vyrušování a rozptylování, a jak je důležité si tento pomalý čas chránit. Doporučuji.

Petanee
Petanee
25.10.2019 4 z 5

Znalostní pracovníci se kloní ke stále viditelnější zaneprázdnosti, protože lepší způsob, jak prokázat svou hodnotu, nemají - dělat viditelně a dělat toho moc, to je to, co se dnes nosí... Jako čtenář této knihy se stanete učedníkem hloubky v mělkém světě. Předpokládám (jak slibuje autor), že opustit roztěkané masy a přidat se k soustředěné menšině bude zážitek...

Per-quiee
Per-quiee
18.08.2019 2 z 5

Hlavní myšlenka je dobrá, ovšem v praktické části jsem čekala o mnoho víc tipů. Kniha myslím až moc dlouho rozebírá, proč je vůbec hluboká práce důležitá (stačila by na to jedna kapitola).

zdendaz
zdendaz
09.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha s dobrou myšlenkou a dobrými radami. Nepovažuji ji za zbytečně roztahanou, celé to dává smysl.

Sariklen
Sariklen
23.03.2019 4 z 5

Mnozí namítnou, že by se rady, obsažené v této knize, a postupy, díky kterým dosáhneme vyšší soustředěnosti, vyšší výkonnosti a vyšší efektivitě, daly zhutnit do jedné kapitoly. A mají pravdu. Ale přesto oceňuji a dávám přednost verzi, ve které je napsaná tato kniha - se svými 211 stranami textu. Informace mimo konkrétní rady, které jsou v knize obsaženy, považuji za důležitý prvek, bez kterého by konkrétní postupy nebyly tak úderné. Zde se dozvíme kontext, dozvíme se vědecké opodstatnění metod, autor vyvrátí různé možné protiargumenty. Zkrátka si dané metody můžeme paradoxně více zažít, než kdyby byly napsané v textu o pár bodech. Přesto jednu hvězdičku strhnu, protože nějaké hezké shrnutí všech metod na konci by určitě nezaškodilo :) Knihu doporučuji všem, kteří by chtěli efektivněji využívat svůj drahocenný čas.

mamamama1
mamamama1
19.01.2019 2 z 5

Příliš mnoho zbytečného textu na to málo rad.

LogoloG
LogoloG
15.12.2018 5 z 5

Další kniha, která mi změnila (prohloubila) a ještě změní život! Týká se toho nejcennějšího, co člověk má - času a pozornosti.

Pokud pracujete hlavou, studujete anebo jste prostě jen nespokojeni s roztříštěností moderního světa, sociálních sítí a vlastního času, povinná četba. Čím dřív, tím líp. Paráda. Doporučuju. Fakt. Prostě si to přečtěte! ;-)

Ketesh
Ketesh
02.11.2018 1 z 5

Knihu jsem přečetla jen z poloviny, pak jsem odmítala číst stále dokola "převratné zjištění, že nám sociální sítě odvádějí pozornost, že se nesoustředíme a všechno se pak dělá mnohem hůř a déle.
Co na knize však oceňuji, je pohled na organizaci práci u některých významných osobností, ať už historických nebo žijících.

Václav2015
Václav2015
28.10.2018 3 z 5

To, že náš dnešní svět a jeho tempo vedou k neustálému přeskakování od jedné věci ke druhé, aniž bych se chtěli, mohli a posléze i dokázali soustředit na jeden úkol, na jednu práci, je nepochybně velké téma. Hluboká či snad jiným slovem soustředěná práce přináší navíc i uspokojení, které multitasking nabídnout neumí.

Knížka Vás bezesporu argumentačně vybaví, pokud jde o prospěšnost hluboké práce, a poskytne i některé tipy, jak ji co aspoň občas ve Vašem pracovním životě aplikovat. Nemohu se však zbavit dojmu, že místo dvou set stran by stačil delší článek nebo hodinová přednáška.

Pokud bych měl hodnotit téma ("pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě"), bylo by pět hvězdiček na místě. Mám-li však vzít v úvahu i určitou rozvláčnost, s níž je téma v této knize zpracováno, musím jít s hodnocením níž.

Eldar80
Eldar80
17.07.2018 3 z 5

Podle mě je název trochu matoucí. Vzhledem k obsahu by výstižnější název měl znít Efektivní práce. Základem je sice hluboká práce, ale více než polovina knihy je její time management. Samotná problematika hluboké práce je popsána na asi 80 stranách.
Není to nic jiného než trochu jiné pojetí okamžiku flow. Newport v knize zmiňuje další dnes populární výzkumy z osobního růstu. Začátek knihy je tak trošku kompilát. Bohužel ne úplně podařený. Už dávno se prokázalo, že multitasking je značně neefektivní. Že jakékoliv vyrušení snižuje naši pozornost. A že síla vůle není konstantní, ale v průběhu dne klesá nebo se může unavit. Všechny tyto poznatky směřují k hluboké práci.
Kniha je tak užitečná především pro lidi, kteří si dokáží vyšetřit delší časové úseky, kdy nebudou ničím rušeni a zároveň se nebudou se věnovat běžným činnostem. Je určená pro čtenáře, které zajímá vlastní efektivita a produktivita práce. A o tom to celé je. Argumenty pro hlubokou práci jsou zřejmé a tak vše zbývající je jen práce s vlastním časem.
Co je nutné poznamenat, tak Newport vůbec neřeší samotný stav flow. Věnuje se času na hlubokou práci, ale neřeší zda to hluboká práce skutečně bude. Asi se spoléhá, že si čtenáři dostudují problematiku, kterou uvádí v teoretickém úvodu. Nízké hodnocení tak dávám, protože přečtení jen této knihy podle mě nestačí.
Knihu sráží kapitola o sociálních sítích. Podle mě úplně zbytečných 20 stran. Kdo usiluje o efektivitu vlastní práce a váží si času, má určitě svůj vlastní přístup k sociálním sítím. Pokud patříte mezi cílovou skupinu čtenářů, tak rozhodně doporučuju. Je však třeba mít na mysli, že existují profese, pro které bude hodně rad nepoužitelných. 75%

Tyrkysová
Tyrkysová
16.07.2018 5 z 5

Množství příkladů z reálného života a to, že se autor snaží najít řešení (téměř) pro každého, je mi velmi sympatické. Díky tomu si totiž může každý odnést přesně to, co zrovna jemu vyhovuje. Oproti jiným seberozvojovým knihám nemá tendenci brát svůj způsob práce jako ten jediný správný a navíc jej nevnucuje, ale předkládá možnosti. Doporučuji každému, kdo se o tuto problematiku zajímá a chtěl by na sobě zapracovat.

coki
coki
14.07.2018 4 z 5

Kniha představuje velice zajímavý koncept a zabývá se myšlenkami v dneštní společnosti, propletené sociálními sítěmi, velice aktuálními. Poskytuje spoustu konkrétních rad a tipů, jak zvýšit svoji produktivitu, které jsou aplikovatelné v poměrně širokém spektru odvětví.
To vše podáno dosti motivačním způsobem, takže jsem po přečtení začal některé věci sám aplikovat.
Rozhodně stojí za přečtení.

LukasKudlacek
LukasKudlacek
31.03.2018 5 z 5

Kniha mě osobně velmi obohatila v tom jak si naplánovat čas a vyhradit si prostor pro hluboké přemýšlení o problémech. Kniha je velmi přínosná pro každého kdo se chce sebevzdělávat, vykonává složitou odbornou práci, ale i toho kdo chce prostě využít svůj dne na plno s tím, že si najde čas se i nudit a odpočívat. V knize je velmi dobrý návod na to, jak stihnout všechnu i sebenáročnější práci do pěti odpoledne a mít víkend volno. Kniha také vypovídá o tom, jak nesmírně škodlivé je neustálé rozptýlení moderních technologií pro každého, kdo potřebuje nad prací, či problémy dostatečně hluboce přemýšlet.

LuciMarkova
LuciMarkova
17.03.2018 4 z 5

"Pravidla pro úspěch v roztěkaném světě." Myslela jsem si, že mi kniha nic nového nedá, ale tím, jak jsem se víc a víc prokousávala jsem přicházela na nové a nové myšlenky, které mi dávají smysl.

Od přečtení uplynulo již pár měsíců. Ve své práci aplikuji myšlenky z knihy a dává mi to smysl.

kacenka72
kacenka72
11.03.2018 4 z 5

Kdo by v dnešní době neměl problém s roztěkaností... v knize Cal Newport shrnuje pár tipů, které vám mohou pomoci, ale rozhodně není využitelné pro všechny pozice v reálném světě... Teoretická část je trochu sušší, ale praktická část mě bavila.
Za mě si odnáším "efekt bílé tabule" a "vypínácí rituál". Obě jsem vyzkoušela v praxi a pro mě fungují... možná se časem dopracuji k dalším kroků... uvidíme.

Blanchidlo
Blanchidlo
17.01.2018 4 z 5

Teorii jsem po pár desítkách stran zbaběle přeskočila, praxe byla podstatně zajímavější! Kniha je sice o hluboké práci, ale ruku v ruce s hlubokou prací jde dnešní fenomén digitálního světa. Komu vadí být neustále online, toho kniha nadchne :)

hanocri
hanocri
14.01.2018 3 z 5

Přiznávám se, že jsem ještě nedočet, ale jsem přibližně v půlce. Zajímavé postřehy o tom, jak je důležité se umět na práci soustředit a limitovat distrakce. Není to nic objevného, ale kniha jistě inspiruje k tomu, zamyslet se nad svými pracovními návyky. Koneckonců, autorovi je "teprve" 35 let, takže myslím, že nějaká více inovativní kniha teprve přijde, až získá více životních zkušeností a větší nadhled.

Faither
Faither
19.09.2017 2 z 5

Nemohu hodnotit jinak než 2*. Myšlenku knihy nezpochybňuji, ale jak již bylo řečeno v předchozích komentářích, šlo by jí prezentovat se stejným přínosem na několika málo desítkách stran. Při poslechu jsem měl několikrát pocit, že autor stejnou myšlenku již zmiňoval a mám silné podezření, že několikrát dokonce bez přeformulování dané části. Mnohem raději bych si přečetl obsah knihy ve formě dvacetistránkového odborného článku, jejichž četným vydáváním se autor neopomněl opakovaně pochlubit. Takhle mám bohužel pocit, že autor téma natahoval pouze z důvodu vydání ve formě knihy. Navíc mě zklamalo, že (trochu nadneseně) největším úspěchem na cestě za produktivnější prací je podle autora omezení zveřejňování příspěvků na Twitter, čemuž autor věnoval podstatnou část publikace. Jelikož mě tato činnost na sociálních sítích velkým obloukem míjí a některé myšlenky nelze aplikovat obecně na jiné neproduktivní činnosti, nebylo pro mě její opakované probírání přínosem. Pokud má čtenář s touto činností problém, možná se mu kniha zalíbí více než mně. (Audiokniha)

Miqqie
Miqqie
13.05.2017 3 z 5

Kniha, kterou nemůžu doporučit všem. Problematika je to určitě dost zásadní, ale teoreticky by to všechno stačilo jednou, krátce a stručně vysvětlit a bylo by po problému. Ale tak jako každý člověk ví, co má za povinnosti a přesto je nedělá, tak podobně u tohoto tématu, snad každý člověk má tendenci vykonávat práci ledabyle a spíš se i flákat než poctivě pracovat (učit se). V knize se na dvou stech stránkách vysvětluje jak úspěšně pracovat a autor na to jde pokaždé z trošku jiné strany. A to může řada lidí ocenit.
Obecně knihu hodnotím 3 hvězdami. Kdybych hodnotil pouze z hlediska literatury naučné, mohla by si kniha zasloužit i hvězdy čtyři. Pokud někdo vyloženě hledá návod jak změnit pracovní návyky, mohl by knihu klidně ohodnotit za *****.

OldřichHanton
OldřichHanton
06.03.2017 4 z 5

Zajímavá knížka, která rozvíjí jednu myšlenku a to, že na opravdu tvůrčí práci je potřeba klid a dlouhé nepřerušované soustředění. To jsem sice tušil už dřív, ale alespoň jsem se inspiroval a snažím se nekoukat pořád do telefonu.

Autorovy další knížky

Cal Newport
americká, 1982
2016  77%Hluboká práce
2019  79%Digitální minimalismus
2018  87%Tak dobří, že vás nepřehlédnou
2022  0%Svet bez e-mailov

Kniha Hluboká práce je v

Právě čtených25x
Přečtených273x
Čtenářské výzvě12x
Doporučených15x
Knihotéce96x
Chystám se číst222x
Chci si koupit85x
dalších seznamech3x