Hluboká práce

Hluboká práce Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě Cal Newport „Po šesti stranách jsem vypnula laptop. Po dvaceti stranách jsem opustila dům, abych si koupila budík, díky čemuž přijdu o výmluvu pro mobil na nočním stolku. Po sto stranách jsem požádala bratra, aby mi změnil heslo na twitteru, abych se tam už prostě nemohla nikdy nalogovat.“ napsala Molly Youngová v recenzi na Hlubokou práci v New York Times. Jedna ze schopností, kterých si naše současná ekonomika nejvíce cení, je čím dál ojedinělejší. Když si ji osvojíte, dosáhnete výjimečných výsledků. Tzv. hluboká práce je schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Umožní vám rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase. Díky hluboké práci se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Hluboká práce je zkrátka jakousi superschopností stále konkurenčnější ekonomiky 21. století. Většina lidí ale schopnost ponořit se hluboce do práce ztratila a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost. V knize Hluboká práce otáčí spisovatel a akademik Cal Newport způsob, jakým se díváme dopad různých činností ve věku neustálé online dostupnosti. Místo pouhého přesvědčování, že je rozptylování špatné, oslavuje přínosy opaku: soustředění a hluboké práce. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve přesvědčivě argumentuje, že pěstovat si zvyk hluboce pracovat přináší obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř pravidel, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat. Hluboká práce je mixem kulturní kritiky a praktického návodu, v níž autor čtenáře zahrnuje nezapomenutelnými příběhy – od Carla Junga stavícího si v lesích kamennou věž, aby se mohl lépe soustředit, až po průkopníka v oblasti sociálních médií, který si koupil zpáteční letenku do Tokia, aby ho ve vzduchu nic nerozptylovalo a mohl napsat knihu – i seriózními radami, jako je konstatování, že většina profesionálů, kteří svou práci berou vážně, by měla přestat používat sociální média nebo že byste si měli pěstovat schopnost se nudit. Hluboká práceje nezbytnou příručkou pro každého, kdo usiluje o soustředěný úspěch v roztěkaném světě. „Hluboká práce je "killer app" znalostní ekonomiky: díky intenznivní koncentraci jako jediná umožní zvládnout obtížný obor či vyřešit náročný problém.“ – The Economist...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310127/hluboka-prace-wH7-310127.jpg 3.9121
Literatura světová, Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Jan Melvil

Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World, 2016

Kniha Hluboká práce

PietroGrencik

Kratšia kniha, no výborná téma.
Točí sa to okolo jednej hlavnej myšlienky, ktorú je dobré pochopiť "do hĺbky" a hlavne aplikovať v živote.

Odporúčam ;)

Za me jedna ze slabsich knih od autora. V knize jsem se nedozvedel zas tak moc nic noveho. Jak pisou lide v komentarich nize, hodne jsou omyvana temata, ktera by se dala shrnout do par vet. Take nektere autorovi postupy, kterymi hlubokou praci vynucuje mi jiz prijdou zastarale a nejsou na dnesni dobu dostatecne pruzne. Take se mi nelibi autorova tunelova vize. Dam priklad: Autor ukazuje pribeh jednoho z americkych prezidentu. Vyjmenuje jeho uspechy a potom rekne "nic z toho by nedokazal nebyt hluboke prace". Takovy zaver je absolutne tristni u pracovnika vysoke skoly a nechapu jak je autor schopen bez jakychkoliv dukazu ci uvah takovou vec napsat. Ja teda nevim, ale nemohl byt treba onen prezident proste zaroven chytrejsi nez jeho vrstevnici? Je to opravdu jen hlubokou praci? Takovych veci je tam vice. 3/5

sandratea

Takové to klasické motivační čtení pořád dokola, prošpikované mnoha a mnoha příklady o tom, jak "hluboká práce" jen a jedině... No, dala by e shrnout do myšlenky - udělejte si čas na hlubokou práci, je to důležité.

Honziin
15.09.2020

Kniha mi dala nový pohled na využívání času co se týče práce a volnočasových aktivit. Knihu si určitě ještě někdy přečtu, a pokusím se co nejvíce užitečných metod z knihy zařadit do svého života.

Randyz1986
10.05.2020

Kniha mi přinesla několik užitečných tipů jak si udělat prostor pro hlubokou práci a přinutila mě zamyslet se nad svým stávajícím časovým harmonogramem a činnostmi, které během dne vykonávám. Snad se mi podaří je díky této knize více přetvořit z těch mělkých na ty hlubší.

MirekUL
22.03.2020

Druhá kniha od Cala Newporta, kterou jsem četl a opět přínosné čtení. Kniha poskytuje cenné rady hlavně těm, kteří nemají pevně stanovenou pracovní dobu, a tak musejí být pány svého času a k tomu při práci musí být kreativní. K zamyšlení je určitě i část, která se věnuje emailům a jejich významu v pracovním procesu.

pszabo
26.01.2020

Jedná z nejlepších knih o produktivitě, co jsem zatím četl. Do jisté míry mi zřejmě změnila pohled na životní čas a spolu s knihou Houžavnost mám nyní v rukávech Esa, která vytáhnu vždy, když budu neefektivní, nesoustředěny a když mi bude chybět motivace. Doporučuji všem.

ARWS
01.01.2020

Souhlasím s tím, že by bylo možné shrnout důležitost "hluboké práce" do méně stránek. Na straně druhé by to ale zase znamenalo, že si člověk neuvědomí v současném zaplevelení "mělkou prací" její důležitost. Proto se dá ta cca 50ti stránková nálož o tom, proč je hluboká práce důležitá, zkousnout.

Kniha je užitečná pro ty, kteří si chtějí připomenout, že je důležité pracovat s maily zodpovědně a radši věnovat odpovědi více času, než se "dopaminově" zahlcovat několika koly odpovědí na mail s pozvánkou na kafe.

Užitečný je odkaz na knihu 4 disciplíny realizace, kterou si určitě přečtu. Jak bylo zmíněno v jiném komentáři, manažerská práce si vyžaduje hromadu "mělké práce" a jak je uvedeno v knize - "Často pro firmy není těžké strategii pro dosažení cíle najít, ale dělá jim problémy ji v praxi realizovat". Proto i my "plytkopracaři" máme velmi důležitou roli, protože nápady "hlubokopracařů" velmi často narazí na to, že se prostě neudělají, nedotáhnou. I pro manažery je tedy dobré si tuto knihu přečíst.

Někteří zde píší o tom, že by zde mohlo být více praktických tipů. Mohlo, ale pokud by bylo, tak dám za tu knihu klidně několik tisíc, ne dvě stovky. Proto je např. tip na "hlasité vypínání" velice užitečný a uvidíme, jak se zadaří. Nevadí mi odnést si z knihy i jen jedno jediné ponaučení, či nápad. I ten proces čtení pomáhá "hluboké práci". Koneckonců, tipů je několik - memorovací cvičení na kartách, "balící party" pro zbavení se přebytečných věcí, "omezené" opuštění sociálních médií a taky užitečný tip na měření hluboké práce v "člověkoměsících".

Za mne 4 hvězdy, pátá chybí za to, že kniha není psána z pohledu obchodníka, ale akademika, což mu ovšem nelze vyčítat. :)