Slunečnice

Je to téměř milostný příběh. Ale tak jednoduché to není… Nezapomenutelný a bolestně něžný nový román Sarah Winmanové, autorky světového bestselleru Když byl bůh králík, o lásce ve všech jejích podobách. Všechno začne obrazem vyhraným v tombole: a těch patnáct slunečnic si na stěnu pověsí žena, jež věří, že chlapci a muži jsou schopni krásných věcí. A pak jsou tu dva chlapci, Ellis a Michael, kteří jsou nerozluční. A z chlapců se stanou muži a potom do jejich životů vstoupí Annie a tím se změní všechno a vlastně nic. Ve Slunečnicích Sarah Winmanová navazuje na poetiku svých slavných románů Když byl bůh králík (česky 2012) a Rok zázraků (česky 2016). Její hrdinové hledají odpovědi na otázky: „Jaký by byl náš život za jiných podmínek? V jiném prostředí? V jiné situaci? Jak by se odvíjel?“ Příběh tří lidí svázaných přátelstvím, kteří nakonec zůstanou sami. Příběh o lásce, přátelství, ale také osamělosti a pochopení ve vás bude doznívat ještě dlouho po přečtení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378676/slunecnice-k2L-378676.jpg 4.256
Vydáno, Cosmopolis

Tin Man, 2017

Kniha Slunečnice

čika

Za mna poctivych 3.5. Kniha sa citala velmi dobre, rychlo. Podobnost s Cunninghamovym Domovom na konci sveta ma zarazila, preto aj body dole, Slnecnice v tejto konkurencii trocha pobledli.

Randyz1986

Dle českého přebalu jsem čekal spíše knížku pro mládež a o dost lehčí a veselejší čtení, ale ve výsledku se mi knížka hodně líbila, ač mi na duši zanechala nějaké smutno, které moc nedokážu popsat. Ze začátku se mi četla dost těžce, ač má obrovská písmena, ale nechápal jsem moc kdo je kdo, v jaké je to zrovna době a oč jde, ale postupně se to dost zlepšilo a pak se už četla jak po másle, i když občas přicházelo to smutno a lítost trošku mě mrzelo, že konec byl podle mě dost otevřený.

Radka_p

Sedím a uvažujem ako opísať túto knihu, odohráva sa v nej veľký príbeh, niekoľkých zaujímavých postáv na (podľa mňa) málo stranách a ťažko sa vlastne opisuje čo sa v príbehu stalo. No celé je to čarovné, dobre sa to číta, a síce tu opisujem svoje nadšene no celou knihou sa tiahne silná melanchólia....ale oplatí sa do nej ponoriť spolu s postavami. A do tohto celého ešte symbolika s obrazom Vincenta Van Gogha...celé je to dobré, prečítajte si!

bari_be

Křehký, dojemný příběh o velké lásce, přátelství, ale i ztrátě a bolesti. Trvalo mi, než jsem se začetla, ale pak přišla Michaelova část a já najednou byla na poslední stránce. Rozervaná, se slzami v očích, avšak naplněna příjemně hřejivým pocitem a nadějí. Kniha velmi klame obalem. Není jednoduchá. Poetický styl psaní, absence přímé řeči, prolínání časových linií může být pro někoho náročnější, avšak co dělá knihu skutečně náročnou, je její obsah, který se vám zaryje hluboko pod kůži.

ondras666
15.12.2019

Povedená kniha o smutném příběhu a vlastně takovém naplněném nenaplněném přátelství.
Ze začátku kniha nic moc, spíš jsem se nemohl začíst, ale postupně se to výrazně zlepšilo. Nejvíc se mi líbila část s Michaelem, za mě nejlepší.
Ke knize mám jednu velkou výtku - a to je chybějící přímá řeč označená uvozovkami. Ten text je pak jako změť náhodných vět. To je za mě velké mínus.

milan.krimsky
20.08.2019

Dva muži co měli k sobě blízko od dětství, měli se rádi, přesto je osud přerozdělil. Konec hodně smutný.

dia.riedl
18.06.2019

3,5 hvězdičky..
A asi už nikdy nedostanu z hlavy písničku Wanderwall...
Za mě trochu zklamání, nemám ráda takovýhle styl psaní - strohé krátké věty, takové jednoduché a hlavně bez emocí, kdy plyne jedna myšlenka za druhou. Přímá řeč bez uvozovek!
Začátek se mi nelíbil, později jsem se do příběhu už víceméně ponořila, ale i tak mi byly hlavní postavy vzdálené.
Příběh skáče mezi minulostí a přítomností, vracíme se ke vzpomínkám hlavních postav Ellise a Michaela. Musím říct, že část s Ellisem mě bavila víc.
Nicméně postavy a očividně komplikovaný vztah mezi nimi, dostaly podle mě málo prostoru a kniha na mě nepůsobila uceleně.

tweed
15.05.2019

♫ BECAUSE MAYBEEEE, YOU'RE GONNA BE THE ONE THAT SAVES MEEE ♫

Tato kniha je o zármutku na milion způsobů.
Jestliže jsem z Call me by your name plakala srdíčka, tak u Tin man slzím dehet.

4,5*/5*, protože jsem životně zklamaná z celkového chování některých postav a beru to velmi osobně. Ach ano, ubírám na hodnocení, abych ztrestala neexistující lidi. Dospělost level milion.

No dobře, taky mi občas lezl na nervy styl vyprávění. Spousta zbytečně zmíněných písniček (hlavně pro mě, páč jsem většinu neznala, a tak na místo toho, aby mi dotvořila atmosféru, mě naopak vytrhla ze situace, jelikož jsem si hned běžela otevřít spotify, abych zjistila o co jde), a také vyprávění stylem
blabla, he said, oh blabla, she said
mi taktéž občas lezlo na nervy.

Tato kniha se nejvíce dotkne vašeho srdéčka a váš mozek nechá víceméně na pokoji. To bude zřejmě taktéž důvodem toho, proč je občas zmiňována vedle Call me by your name.

M I M O CH O D E M

Běžně se tato knížka jmenuje Tin man dle pana plecháčka z čaroděje ze země OZ. V češtině vyšla s názvem Slunečnice (a v kontextu knihy to není úplně blbý název, ačkoliv vystihuje úplně jiný aspekt příběhu), ALE OK, S TÍM SE VŠICHNI SMÍŘÍME. Je ale možné se smířit s naprosto idiotskou obálkou českého vydání?
NIKOLIV
Nevím, kdo by po této knize v knihkupectví jen tak náhodně sáhnul a patřil by k cílovce obsahu, ale ok.
Šířím tedy alespoň povědomí o tom, že ta nominace na Costu byla zasloužená, je to vážně dobré. Taky to není nic pro dvanáctileté děti a ani to není "ženský román".

♫ AND AFTER ALL, YOU'RE MY WONDERWALL ♫

Prokletý princ