Probuzení Simona Spiera

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321804/probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4.5772

Creekwood (1.)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda (2015)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

Ivka14
včera

Wow. Miluji film a knihu taky. je to téma LGBT,ale mě to vůbec nevadí. Pořád jsem se musela usmívat u toho jak je Simon sladký. Už se těším na její další knihu,která má být o Lee,která se tam moc nevyskytovala. Knihu určitě stojí za přečtení ♥

Anetka24
10. listopadu

Super..❤️ strašně mě tahle kniha nadchla je naprosto dokonalá. Doporučuji všem koupila jsem si tuhle knihu hned po zhlédnutí stejnojmenného filmu a je to naprostá bombaa....

Akléda_
09. listopadu

Tohle je tak něco božího! Povinnost pro všechny, hlavně pro milovníky vtipných, odpočinkových a romantických knížek. Miluju!

Denčaa

Tohle bylo tak pohodičkové čtení. Opravdu. Nádherná oddechovka, ideální na léto. Z LGBT literatury jsem četla pouze Will Grayson, Will Grayson, která mi na toto téma úplně nesedla. Ale toto byl pravý opak. Byl to reálný, naprosto uvěřitelný děj, který se na americkém předměstí může přihodit. Proto se také líp vciťuje do hlavního hrdiny a čtenář si dokáže lépe představit co cítí a jaká muka zažívá. K plnému hodnocení mi však chyběl nějaký ten wow efekt, ze kterého bych si sedla na zadek. Ale člověku to určitě něco dá.

MirijamFrankl

Zpočátku mi to přišlo poněkud primitivně napsané, ale později jsem si uvědomila hloubku celého příběhu. Kniha změnila můj pohled na dospívání a sexualitu, homosexualita se pro mě stala nějak víc reálná, dokážu se do LGBT lépe vcítit.

Melcrovka

Úplně mi svítí oči nadšením! Simon má sice trable, ale i přesto je neuvěřitelně vtipný a nad věcí. Je to neskutečný sympaťák. Hledání Bluea je napínavá detektivka. Opravdu jsem se musela hlídat, abych nepřeskakovala a nezkazila si to překvapení. A nakonec jsem měla radost, že jsem to tušila správně. :)
A navíc - po přečtení Simona Spiera a Nedej se mám pocit, že všichni Simonové jsou prostě dokonalí!

verulik196

Málokdy na mě udělá kniha dojem tak, jako Probuzení Simona Spiera. Je vtipná, milá, upřímná a tak nějak celkově roztomilá. 10*!

E.lisabeth

Teda to me tak stvalo, jako fakt neskutecne! Knizku jsem zacala cist navecer a porad si rikala...tak jeste jednu kapitolu, jeste jednu, hmmmm tak fakt posledni...az jsem byla skoro v pulce a donutila se zhasnout lampicku. Jeste ze jsem druhy den mela dovolenou a mohla v klidu docist. To jsem presne potrebovala. Nenarocnou kratkou knihu se sladkym pribehem co nejde prakticky odlozit. Snad to moji cteci krizi poslalo do nenavratna :-D.

Mišule_11

Taková milá a příjemná kniha, která rozhodně neurazí..! Mě osobně si získala již od samotného začátku a od prvních stránek..:) Simona jsem si oblíbila i jeho nejlepší kamarády, až tedy na Martina, který mi pil krev, když se objevil..:/ A odhalení Bluea mi trvalo a vůbec nedošlo stejně jako Simonovi, ale překvapení to bylo milé..! :)
Film jsem neviděla, ale ráda bych! Snad mě nezklame, tak jako mě nezklamala knížka! :)

Julinka679

Odpočinková a milá knížka :-)
Příběh Simona se mi hodně líbil a stejně jako Simon jsem se vždy těšila na nový email od Bluea.
A i když jsem nejprve viděla film tak jsem se o moc neochudila. Film je pro mě možná o trochu lepší než knížka ale i ta je hodně dobrá. Rozhodně bych nepřišla na to, kdo Blue je...
Ale to bych nebyla já aby mě některá z postav nelezla na nervy. A kdo jiný by to měl být než Martin?! Toho kluka jsem tak nemusela! Nakonec jsem sice ráda, že se v něm hnulo svědomí ale i tak je u mě na černé listině! :D
Za mě 4* s tím, že po ní v budoucnu určitě ještě sáhnu :-)

StephenKingje

Young adult knihy považuji za dobrou odpočinkovou četbu, takže ji čas od času s radostí přivítám. Ale většinou to vážně víc než odreagovačky nejsou, takže vím vždycky, do čeho jdu. Ale občas se stane, že se v tomto žánru objeví kniha, která mě naprosto odrovná (jeden příklad za všechny je například Hvězdy nám nepřáli). Ale ještě se mi nestalo, že mě kniha z tohoto žánru zaujala tak moc, jako právě Probuzení Simona Spiera a konstantuju, že se jedna buď o druhou nejlepší YA knihu, nebo o nejlepší (nejsem si jist s již zmiňovanou knihou Hvězdy nmá nepřály).

Úžasný hlavní hrdina, skvělá příjemná atmosféra, dobře vymyšlený příběh a emoce tryskají na každé jednotlivé stránce. Nezapomenutelný zážitek.

HODNOCENÍ:11/10

lolle2311

Když jsem se zmínila, že chci knihu přečíst, ptali se mě, zda jsem viděla film, řekla jsem, že ano, a proto si chci knihu přečíst. Říkali mi, že je to škoda, že kniha je lepší, že filmem jsem si to zkazila. Naprosto nesouhlasím. Poprvé v životě miluji film víc, než knihu. Naopak kniha je suchá, nezáživná, až nudná. Do filmu scénáristé přidali pár věcí, které jsem v knize nenašla, a které miluji. Například to kolo, kde Martin dá Simonovi posledních pár jízd. Taky mi chybělo podezírání jiních chlapců, že jsou Blue. On v knize podezíral jen Cala. A víc věcí mi tam prostě chybělo. Asi jsem si to filmem opravdu zkazila, kdybych ho nejspíš neviděla, tak by se mi kniha líbila, takhle pro mě byla nudná.

lenkaabooks

Fajn kniha s LGBT tématikou. Šestnáctiletí Simon a Blue. Neznají se osobně, jen z e-mailu, netuší kdo ten druhý je. To, že jsou gayové si zatím přiznali jen vzájemně. Citlivý a milý příběh. Ráda bych viděla i filmové zpracování, jen je škoda, že už je mi totožnost Bluea prozrazena :-)

verden

Trochu predvídateľná, ale inak veľmi, veľmi fajn kniha. Za mňa jedna z najlepších YA, aké som čítala.

misowi84

Knihu jsem přečetl rychle. Byla vtipná a zábavná.
Popravdě jsem ale čekal ještě o trochu více..

Rea1307

Nenáročný příběh fajn kluka Simona. Už asi úplně nepatřím do té skupiny "young adults". Věřím, že kdybych si knihu přečetla před pár lety, kdy mi bylo těch hezkých patnáct, šestnáct kniha by se mi určitě líbila o poznání víc. Tím knihu ale neodsuzuji. Dočetla jsem jí do konce. Místy jsem se sice trochu nudila, ale Simon je úžasný. Filmové zpracování se mi možná líbilo o kapku víc, ale knize přesto náleží čtyři hvězdičky. Měla něco do sebe.

Veru.Viti

Nikdy jsem nechápala, jak někdo může knihu označit jako "MILÁ". Teď už to chápu. Bože, to je tak milá knížka. Simona jsem si zamilovala, ale kdo mě bavil a zajímal ještě víc byl Blue. Knížka se četla fakt neuvěřitelně rychle. Kupte si tuto knihu, k tomu sušenky Oreo a šup přečíst.

Narissa

Takhle kniha je pěkná, to ano, ale není tak převratná, jak jsem čekala, když byl kolem ní takový humbuk.
Rozhodně stojí za přečtení, všechno je v ní fine a čte se moc hezky, ale že byste na ní nikdy nemohli zapomenout to asi ne.

Elvika

Myslím, že je to na pěkné tři hvězdičky. Chvilku mi totiž trvalo se do knížky začíst, ale pak jsem se asi na sedmdesáté stránce začetla a během dne se do těch zbylých asi 220 stránek vžila tak, že jsem knihu nepustila z ruky, dokud jsem nedočetla. Všichni tu píšou, jak úžasný byl Simon... Byl, ale pro mě byl hvězdou samotný Blue... Snad mi někoho připomínal. ???? Každopádně knížka dopadla skvěle (upřímně jsem se chvilku bála, že Blue je jedna určitá postava, a trochu se modlila, ať to není pravda - a když tato myšlenka napadla i Simona, trochu mě zamrazilo, naštěstí byla rychle vyvrácena). Za mě celkem fajn oddechovka, kterou doporučuji. :)

TessBlackCat

Knihu jsem přečetla během jednoho dopoledne, snad ještě nikdy mě žádná takhle nepohltila. Osobně mám hrozně ráda příběhy gayů a jak koukám na popularitu téhle knihy, tak je fajn, že už je většina světa bere normálně. Prostě a jednoduše, příběh byl úžasný a plný napětí, v určitých úsecích jsem si musela přinést brambůrky (oreo mi bohužel došlo během prvních kapitol), abych si neokousala všechny nehty. A Simon byl prostě k sežrání, hnedka bych do něj šla, no bohužel nejsem kluk :D Jen jsem čekala, že i Lea bude mít nějakou tu love story, když už to nevyšlo s Nickem, ale jak tak tady čtu, tak se můžu těšit na další díl, který by měl být o ní. Takže na závěr...byla to fakt super knížka a všem vřele doporučuji ❤️

rarášek

Znovu jsem si přečetla tuto knihu a byla opět úžasná. Smála jsem se u ní, brečela a přála jsem si, aby měli Simon a Blue svůj šťastný konec.
Poté jsem se koukla na film (tématicky jsem si u něj dala Oreo sušenky) a i ten byl úžasný. Moc se mi líbilo herecké obsazení (jen se psem Biebrem jsem nebyla moc spokojená :D). ❤️❤️❤️
Moc se těším na příští rok, kdy vyjde kniha se Simonovou kamarádkou Leou. :)

Extasy

Kniha se četla sama, jak se říká. Jednu noc jsem díky ní naspala sotva dvě hodiny, ale stálo to za to. Víc takových počinů :)

asodomkova

Co na to říct? Prostě můj šálek kávy. Prvně jsem viděla film a ten se mi tak líbil, že jsem si řekla, že si knihu prostě budu muset přečíst.
Ze začátku mě trochu mátla, že začínala až od půlky filmu, ale na druhou stranu, bylo tam spoustu, ale opravdu spoustu scén, které ve filmu nebyli. Ano neměla bych to takto soudit. Film a kniha je obvykle rozdílný, ale mě se moc líbilo oboje.

whiolet

Velmi milá a oddechová knížka. Simon a jeho svět je něco tak mně známého,že by mě překvapilo,kdybych hodnotila jinak.

Daxania

Jedna z mála knih, která mě vtáhla a nechtěla pustit. Nutila mě číst dál a dál.
Je teda pravda, že já už někdy v půlce knihy měla podezření, kdo je vlastně Blue, ale to nic nemění na tom, že jsem si knihu užila až do posledního slova.
Film jsem viděla, rozhodně taky hodnotím kladně, super teen komedie. (která bavila i mou mamku, a té se zavděčit je celkem oříšek. :) )

blazensknizkou

Já osobně mám LGBT četbu ráda. Tohle nebylo špatné, četlo se to rychle a bylo to napínavé. Ale, co mi opravdu nesedí je filmové obsazení. Ano, každý má představivost trochu jinou, ale mě to prostě nějak nesedlo. Ale kniha jako taková byla velmi povedená a Becky je určitě moje nová oblíbená autorka.

Verry148

Wooow, tak toto byla vážně pecka. Konec jsem naprosto nečekala. Knížka byla celou dobu napínavá četla jsem pořád a pořád dál, protože jsem se chtěla dozvědět kdo je ten záhadný Blue. A opravdu mě překvapilo kdo se skrývá za touto přezdívkou.

BarkaS

Zajímavé, milé a vlastně i poučné čtení. I když bylo od začátku jasné, kdo je kdo (jak se Blue objevil na scéně, byť zatím pod svým pravým jménem, hned bylo jasno). Člověk si ani neuvědomuje, co všechno se může odehrávat v hlavě někoho, kdo se chystá na coming out. Nevím, kde načerpala Albertalli inside, ale z mého pohledu se jí to docela povedlo. Je trochu zvláštní číst si o lásce nebo i líbání dvou kluků, když jste hetero, ale už je na čase!

Edlik

Absolutně úžasná kniha. Připadalo mi to i hodně autentické, to jak by takový kluk myslel. Myslím, že knihu by si měli přečíst rozhodně všichni rodiče, kteří mají děti ve věku okolo 13 - 14 let. Pokud by se něco takového týkalo i jich, tak by aspoň věděli, že ta reakce může ovlivnit vztah s jejich potomkem po zbytek života.

petra3242

Kniha se mi moc líbila, byla čtivá a děj rychle ubíhal. S tématem homosexuality (u kluků) jsem se v knize setkala poprvé, respektive poprvé byl hlavní hrdina gay. Hlavní postava Simon je zlatíčko, rychle si ho oblíbíte. S napětím čekáte na každý e-mail od Bluea. A když jsme u toho, vůbec jsem netušila, kdo se skrývá za přezdívkou Blue. P. S. při čtení jsem měla neustále obrovskou chuť na sušenky Oreo :D