Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321804/probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4.6530

Creekwood (1.)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda (2015)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

DiaTess
včera

PANE BOŽE! Do této knížky jsem se zamilovala, naprosto splnila všechny moje očekávání a nemohla jsme se od ní odtrhnout. Je psána takovým uvolněným stylem, blízký mladým lidem, ale zároveň velice inteligentně a poutavě. Spousty postava mi přirostli k srdci, ať už Simon nebo až dokonce neodhalený Blue- jehož odhalení mě nadchlo a skákala jsem dva metry do vzduchu. Ale zamilovala jsem si i Abby, Nicka a dokonce i Martin měl něco do sebe. A Simonovi rodiče? Já je chci taky!
Je to dokonalý souhrn pocitů dospívající kluka, který se srovnává s první láskou, sexuální orientací a stresujícím školním životem.

jan-da
včera

Nazvala bych to jedním slovem: Wau... Nedávno jsem přečetla knihu, která mě příliš nenadchla a autor ji napsal, jak kdyby to byla jeho prvotina a ke všemu nepovedená. Tohle byl přesný opak - naprosto skvělá autorčina prvotina. Bylo to skvěle napsané a samotný příběh byl skvělý a něco jiného, než co jsem zvyklá číst - takže pecka. O knize jsem se dozvěděla z článku o knihách, které by měly být zfilmované. Ve většině případů si nestihnu přečíst knihu dřív, než vidím film, ale v tomto případě (i po shlédnutí traileru) se do filmu pouštět nebudu a nechám si v paměti svoje "vyfantazírované" postavy a už takto skvělý příběh z knihy. Obávám se, že z filmu bych byla zklamaná. Knihu ale vřele doporučuji.

Ledward

Úplně zbožňuji Simona a jeho příběh.

Nejvíc mě ale mrzí, že bych u Simona neměla žádnou šanci...

SpiritErised

Bože můj!

But I’m gay. GAY. Gaaaaaaaayyyyy.

Ani si nepamatuju, kdy naposledy jsem zůstala vzhůru do čtyř ráno, jen abych knihu dočetla. Během samotného čtení jsem musela knížku na chvíli odložit, abych se dala dokupy. Příběh je sladký, vtipný a všechno, co jsem doufala, že bude. Ne-li ještě víc. Je to už pár dní, co jsem knihu zaklapla ale moje emoce se pořád ještě nevzpamatovaly.
Simonovo 'zápasení' s jeho sexualitou bylo, alespoň pro mě, tak sakra pravdivé a skutečné. Docela mě mrzí, že jsem si jeho příběh nepřečetla, předtím než jsem sama doma přiznala barvu. Věřím totiž, že by mi to pomohlo.

Spoiler: (Simone, moc se omlouvám, že jsem tě nazvala idiotem, protože ti trvalo 2 TÝDNY najít ten lístek. Jsi taková teplá pohroma, jako my všichni, a já to žeru.) + (Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho byl Blue do Simona zakoukaný, jenže ten náš blboun o tom neměl ani potuchy?! UGH!)

KačééZ

Tato kniha naprosto splnila má očekávání. Konečně jsem se k ní dostala s nadcházejícím příchodem filmu, takže to musela být povinnost. Simon je naprosto oslňující a dokonalá postava. Úplně jsem se do něj zamilovala. Je to velice milá a lehce čitelná kniha, která čtenáře vážně pohltí :) Opravdu ji mohu doporučit.

Knihomol3301

Dokonalost! ❤ :))

Tofinka

Po dočtení této DOKONALÉ knížky mi tak nějak došly všechny LGBT romány, co jsem měla doma... (A protože mám doma dost knih, které se chystám číst, tak se mi nechce kupovat další.) Ale určitě si dělám zálusk na další knihu od této autorky - Podělaným navrch a plánuju si najít další knihy s LGBT tématikou ❤.

A teď k samotné knížce... DOKONALOST SAMA, opravdu nádherná a kouzelná kniha. Líbí se mi styl psaní autorky, kniha vás prostě chytne už na začátku a po dočtení vám bude ještě dlouho tkvět v paměti. Simon je sympaťák a Blue... Blue mi je snad ještě milejší...

Docela se i těším na film... Jen doufám, že bude tak skvělý jako kniha. ❤ :D

Dany3304

beze spoilerů
Já nevim, co k tomu mam říct... Snad jenom...Dokonalost. Komu se takhle knížka nelíbila tak nemá vkus nebo je homofob (silný slovo, pardon). Knihu sem přečetla za 3 dny, protože se nešlo odtrhnout. Rychle se začtete a přestat je těžký. Celý je to poutavě psaný a neuvěřitelně uvěřitelný. Ste si jistý, že se spisovatelka nevloupala nějakýmu klukovi do hlavy? Protože jestli vás to chytne jako mě, tak budete se Simonem prožívat vše. Opravdu vše. Několikrát sem brečela a to i dojetím, ale ono to nešlo zastavit. Strašně se mi střídaly pocity, protože to bylo jako na horský dráze..šťastná, smutná, zaražená, šťastná, brečim, a tak dále. Prostě mindfuck. Občas sem si připadala, jako by se to dělo nějakýmu mýmu kamarádovi. Další věc, se váže k LGBTQ. Kdyby to bylo napsaný jako holka a kluk, beru to jako basic young adult, která okupuje knižní pulty. Tady je to kluk a kluk (což je známý jen z popisu knihy) a já sem za to strašně ráda. Protože to otevírá spoustu otázek ohledně přijetí do společnosti, coming outech a podobně. Myslim, že to může pomoc a dodat odvahu. Zároveň semi líbí myšlenka "proč si heterosexuálové, nemusí procházet coming outama?", hej ta knížka má pravdu,že by se k tomu měl každej by se měl k něčemu a projít si takovym "coming outem". Další je, že nebudete čekat, kdo je ten záhadný Blue. prostě nebudete, protože počet vodítek je hodně nízký, ale když je nakonec Blue odhalen je tam vysvětleno, proč ta e-mailová adresa, ty vodítka (když teda nějaký poskytnul) atd atd... Po dočtení,sem usínala ve 3 ráno se spokojenym úsměvem, protože ten příběh samotný zahřál u srdce.
Když to vezmu kolem a kolem...Vemte svoje peníze,běžte no nejbližšího knihkupectví, vemte tu knížku a běžte číst. Hned teď, je to pro vaše dobro.

Ewilka

Tak tahle knížka mě opravdu zklamala. Určitě si všichni pamatují, jaké kolem ní bylo minulý rok haló. No, já teda nevím proč. Příběh byl opravdu hodně jednoduchý, čas do času prokládaný emaily, které sice ze začátku oživovaly děj, ale po chvíli mi přišly zdlouhavé a nudné. Simon je celkem fajn postava, každopádně jsem si ho nijak zvlášť neoblíbila. Hodně lidí psalo, jak u knížky popadali záchvaty smíchu, ale já jsem se ani moc nesmála. Jednou možná, ale pak už nic. Nevím, asi mám zvláštní smysl pro humor. Každopádně knížka se čte celkem rychle, ale čekala jsem, že se do toho autorka pustí trochu hlouběji. Pro mě je to klasická průměrná knížka.

Viky.nox

I přesto že jsem se na začátku nemohla do knihy začíst, jsem si ji oblíbila a jako pansexuálka se rychle vžila do Simona. Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké někdy je, přiznat to, kým jste. Ale vždy by to mělo být kvůli tomu, že jste nervózní nebo nepřipravení, ne protože se bojíte, jak to vezmou ostatní. Vždy záleží na vás.

zuzis

Vtipná, roztomile puberťácká knížka o coming outu kde nikdo neumře, není šikanován ani zavržený rodinou (děkuju za to!!) přečetla jsem za jednu noc a od té doby se k ní ráda vracím. (čteno v originále)

i.snd

Na začátku knihy jsem se nějak nemohla začíst. Po pár stránkách jsem odkládala...a po té zase další den četla po troškách dále. Vkrádal se na mě z příběhu Simona nějaký depresivní pocit, který dozníval i v průběhu mého dne...až posléze jsem se s postavou zcela sjednotila a jeho nitro splynulo s mým...a všechno jsem vnímala jeho smysly. Těšila jsem na příchozí e-maily stejně netrpělivě jako Simon. Jen ty motýlky jsem v břiše necítila :-)

books_with_sara

Kniha byla čtivá, velmi odpočinková četba :). Simona jsem si od samého začátku čtení oblíbila. Bavilo mne hádat, kdo asi bude Blue a upřímně mě příjemně překvapil. Těším se moc na filmové zpracování, trailer vypadá skvěle! Také se brzy chystám na autorčinu další knihu - Podělaným navrch.

RoseThrone

Knížka, která mě doslova nadchla tolik, že jsem jí nepustila z ruky a slupla jsem jí během jedné noci. Možná díky těm nočním hodinám pro mě ta knížka měla ještě větší význam, ale prostě ve mě zanechala ten pocit, že je to přesně ta love story, kterou jsem si v tuhle chvíli měla přečíst, a že žádná lepší v tuhle hvězdnou noc nemůže být. Simon pro mě bude jedna z nejlepších knižních postav, kterou jsem měla čest poznat.

Sylvanas

Skvělá knížka už od začátku. Příběh byl čtivý, nikde se netáhl. Tajemné emaily s Bluem mě napínaly až do úplného konce, kdy Simon nakonec zjistil, kdo že to Blue doopravdy je.
Simon byl vážně sympaťák a díky jeho chybám a i chybám jeho přátel mi příběh připadal o to pravdivější a hlavně lidštější.

andrea1378

Čekala jsem neskutečnou pecku, ale žádné "wow" se nekonalo. Příběh byl předvídatelný. Jestli ale sháníte něco svižného, oddechového do parku na deku nebo něco, co můžete číst při čekání na tramvaj, tak nebudete zklamaní.

marketa4511

Naprosto úžasná kniha, sedl jsem si a nemohl jsem se od ní odpoutat. Přečetl jsem ji na posezení (i když delší by mi vážně nevadila). Naprosto perfektní. Do Simona se prostě najednou vcítíte a už jen chcete znát pokračování knihy. Zároveň i zůstanete sledovatelem jeho příběhu, je to prostě naprosto fascinující kniha.

Prey

Moc americké, moc školní, moc teen, moc růžové, moc multikulti, moc jednoduché... Ale stejně fajn. Romantika tajného a tajemného zabouchnutí se přes net funguje. Každý, kdo měl někdy chuť líbat obrazovku, pochopí. :-) Asi nebudu číst opakovaně, proto jen tři hvězdičky, ale doporučuju. (Čteno v překladu Anny Vrbové.)

maky11

Mně se líbí tahle tématika, vážně, jen prostě nemám ráda, když celý ten nejzajímavější děj probíhá přes maily. Je to takové neosobní, prostě to není ono. Přemýšlela jsem, jestli 2*, nebo 3* a nakonec zvítězily tři, i když vlastně nevím proč.

Mistylady

Ze začátku mě kniha moc neupoutala, ale později se to rozjelo a zhltla jsem ji za odpoledne. Výborná, výborná, výborná :)) Hned jdu na druhou knihu od autorky.

Etule

Přiznávám se, že po přečtení několika prvních kapitol, jsem přemýšlela, co na téhle knize všichni vidí, že jsou z ní tak nadšení? Jenže jak jsem četla dál a dál a dál, tak moje vlastní nadšení stoupalo do výšin.
Jistě, jejich problémy se z úhlu dospělého člověka zdají malicherné, ale zatraceně je jim šestnáct! :) Moc jsem Simonovi fandila, o tom kdo je Blue jsem měla svou představu, která nevyšla, ale nakonec to ani tolik nevadilo. V určitou chvíli mi došlo, kdo to nejspíš je. :) Byla jsem ráda, že to tak nakonec dopadlo, protože se k sobě prostě hodí.
A krom toho, u tohohle tématu nedokážu být dostatečně objektivní. :D Takže za mě plný počet.
P.S: Podle traileru, který jsem tedy samozřejmě viděla až po čtení, to vypadá, že bude film jiný než kniha, což se dalo předpokládal. V tomhle případě, ale nevím, jestli se na něj zajdu podívat. Ačkoliv zřejmě neodolám. :)

leník511

Tahle knížka se mi líbila, ale asi bych ji nezařadila mezi nejlepší.

sára.čte

můj názor se nejspíš dost liší od většiny, ale já jsem byla trochu zklamaná. na mě to bylo příliš puberťáckých problémků, příliš romantické, příliš jednoduché, bez hlubší pointy, bez hlubšího významu. taková oddechová průměrná knížka. nic co by mě okouzlilo. nic nad čím by čtenář musel moc přemýšlet. na druhou stranu ale musím říct, že od první stránky mě kniha pohltila a četla jsem v kuse až nakonec a nenudila jsem se. svižné tempo a docela zajímavé charaktery. jako plus počítám i fakt, že se jedná o LGBT literaturu. pokud hledáte něco lehčího a příjemného na čtení, tak se hodí.

LilKure

Svižná romanťárna. Grammar-nazi Simon si mě omotal okolo prstu. Text prokládaný emailovou korespondencí mezi Simonem a Blue. Taková "holčičí" knihovna v pánském hávu. Prostě doporučuji (hlavně v angličtině).

kaja3190

Obvykle YA nečtu, ale tohle jsem si musela přečíst hlavně z důvodu, že tam je nějak obsažená LGBT komunita. Čekala jsem nějakou průměrnou oddechovku, ze které si nic nevezmu. Nakonec jsem si z toho vzala to, že by se heterosexualita neměla považovat za něco více normálního než jiné orientace.

katchamccall

Naprosto úžasná knížka. Vážně. Simon se mi líbil od první chvíle a strašně jsem se těšila, až zjistím, kdo je Blue. A i když jsem od určité doby tušila, kdo to bude, stejně jsem při odhalení chtěla začít tleskat. Ke konci jsem se jen přitrouble usmívala a v hlavě mi zněla písnička Don´t You (Forget About Me) :-).

arram

Více takových knih! Sympatické a líbivé postavy, které si čtenář ihned zamiluje. Příběh, který je krásně a čtivě napsán. Menšinová tématika, která je vkusně a nenásilně zakomponována. Tohle všechno spolu tvoří neskutečně čtivou knihu, kterou člověk odloží až po jejím dočtení.

GinaKicaid

Příběhů s touto tématikou jsem četla hodně, proto i když jsem dala plný počet, musím být i trochu kritická. Kniha je velmi příjemná, má spád a autorka se velice jemně vypořádala se Simonovým coming outem. Až moc jemně, což není doopravdu výtka, protože chápu, že díky tomu oslovila mnohem širší spektrum čtenářů, zejména ty, kterým je homosexuální tématika cizí. Simon je milá hlavní postava zmítaná city, ale přesto zůstává normálním fajn klukem. A i to je skvělé - dodává to na reálnosti, jen už jsem natolik zpovykaná, že jsem čekala něco víc.. :D Popravdě, mám pocit, že i ze zápletky s Bluem autorka nevytěžila plný potenciál. Už od poloviny knihy mi to bylo jasné, protože jedna z narážek vyloženě praští mezi oči... Ale to je jen kosmetický detail. :D Vztah jako takový nemá prostě chybu, toho se autorka zhostila na jedničku! Rozhodně nebudu namítat, pokud se rozhodne napsat pokračování :P
Na závěr bych jen chtěla říct, že má cenu si knihu koupit a přečíst, (já se k ní rozhodně ještě vrátím) :D A pokud se vám tato kniha líbila, doporučuji si přečíst také Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru a Nedej se.

A235711

Už dlouho jsem nečetla knížku, jejíž styl by na mě působil tak uklidňujícím dojmem.
Strašně se mi líbilo, jakým způsobem autorka popsala tématiku homosexuality. Tento příběh jasně dokazuje, že i když je kluk gay neznamená to, že musí být zženštilý, ale může být klidně úplně normální. Celkem vzato jsem měla pocit, že autorka nedělá ze Simonovi situace nějaký velký problém. Jasně že se člověk bojí co na to řekne okolí, ale v dnešní době mi přijde, že naše společnost nebere coming out jako něco pohoršujícího.
Simon a jeho kamarádi byli úžasně stvárněné postavy a nakonci mě mrzelo, že kniha není delší, protože se bojím že tak příjemně napsanou love story ještě asi dlouho nenajdu.

coppacabana

Tato kniha je báječná. Nemůžete ji odložit. Za žádných okolností. Celých 290 stran přemýšlíte, kdo to vlastně ten Blue je. Jestli tenhle, tamten, nebo nedej bože támhleten. A v průběhu toho se smějete, až přes vlastní slzy nevidíte, a takové ty "aaaw" momenty máte každou druhou větu. (Také máte občas chuť dát některým spolužákům hlavních postav přes držku.) Takže tuto báječnou vtipnou knížku všem doporučuji. Budete se smát, možná i brečet (ať už smíchem nebo dojetím) a budete si neustále psát s vaší kamarádkou, která by to mohla i nemusela číst (ale hlavně by měla), kdo to vlastně ten Blue je.