Vybíjená

Román ztvárňuje v rozsáhlém časovém oblouku pestré osudy několika spolužáků z gymnázia od dob jejich dospívání až na práh čtyřicítky. Znalci díla nejčtenějšího českého autora se tu opět setkají s dobře známou, melancholicky laděnou groteskou, tentokrát o přátelství, osudových láskách, alkoholu, kráse i ošklivosti, ale především o smutku, který se s přibývajícími léty vkrádá do životů stárnoucích hrdinů. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15/vybijena.jpg 3.6446
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Petrov

deedulka

Nějak tomu Vieweghovi nemůžu přijít na chuť. Má takový smutný až depresivní styl psaní. O tom, jak nám život nastavuje svoji nemilosrdnou tvář a aniž bychom si to uvědomili, unikne nám mezi prsty. Říkám si, jestli se autor takto snaží vypsat ze svých trápení. Snad jiná jeho kniha nastaví i tu milou tvář. Do té se ráda začtu.

MakiMel

Když jsem ji četla před léty, tak mi přišla fajn, ale teď jsem se k ní vrátil a vůbec nic jsem si z ní nepamatovala, což nejspíš taky o něčem vypovídá. Zachycuje barvité osudy žáků jedné třídy, nenadálá úmrtí, první lásky, první rozvody, polemizuje s ošklivostí, ale celkově na mě působí tak nějak ploše a neobsažně. Jako by si člověk na konci chtěl říct: No a co jako?

Romžiry

Trochu slabší.

Jana283

Jeden z lepších autorových počinů. Asi by se takový příběh dal napsat o každé třídě. Kdo by se v tom nenašel...

Kerberos

Jeden z lepších Viewegů,určitě lepší než ten film.

Petule.k93

Ze začátku jsem se do knížky nemohla začíst. Ale tak od poloviny, mě začla bavit. Je to taková kniha na pohodu :)

ja.for

Kniha, která vám otevře hlavu a která vás donutí přemýšlet. Rodina vs. kariéra, vysněné plány vs. realita... no prostě kniha i film pro mě osobně bomba. Za dva dny přečteno, ale zanechalo to ve mně pocit ještě hodně dlouho. Kniha o životě. O našich životech.

adelinka

také pohodové čítanie, niektoré momenty alebo opisy boli celkom fajn a vtipné. A dosť sa mi páčila škaredá Hujerová :-)

EvikU.

Pro mě je Viewegh průměrný spisovatel nebo spisovatel, který není pro mě. Občas se tam něčemu zasměju, ale jinak nic moc.

saez

Po dlouhé době, jsem autorovi zase zkusila dát šanci. Na to že to byl Viewegh, se to překvapivě dalo číst.

veskr
21.12.2016

Je to pohodová knížka, výborná na dovolenou nebo jako oddychové čtení. Je stokrát lepší než její filmová podoba.

hejnak
25.11.2016

Na rozdíl od jiných Vieweghových knížek mě tato moc neoslovila.

pawla.sevcikova
23.11.2016

"Bůh mi nepřidělil lepší ksicht. Počínaje pubertou nevstoupím do žádného kostela – tak jako už nikdy nejdu do restaurace, kde mě předtím ošidili."

Geniální přirovnání, metafory, skvělý čtivý (typický Vieweghův) jazyk... a do toho úžasné realistické příběhy pár životních ztroskotanců. Jednoznačně plný počet hvězdiček! Nadchlo mě to :)

lavendy
07.11.2016

Moje první Vievegova kniha, když jsem si konečně řekla, že si také od něho něco musím přečíst. Tak tahle ještě šla, ale jeho asi tak třetí knihu v pořadí už jsem nedala. Je to stále stejné, na mě jaksi moc povrchní a dosti vulgární No, Vievegh ...

Voltík
29.08.2016

Překvapilo mě, jak to celé působilo tak zvláštně melancholicky a místy až depresivně. Kdysi jsem od Viewegha četla Biomanželku a tímhle si u mě docela vylepšil reputaci. Nebylo to špatné, ale není to kniha, která by se mi zaryla nějak zásadně do paměti. Jako oddychovka dobrý.

Laduš17
09.06.2016

U této knížky jsem ráda, že jsem nejdříve viděla film, lépe jsem pochopila časové skoky. A i když jsem věděla, co od autora čekat... stejně mě zas rozbrečel..! :D
Krásné, zároveň smutné čtení.. :)

Sparkling
30.05.2016

Čtivá kniha, na kterou je potřebné úplně minimální soustředění, obsah má zaujmout co největší množství lidí, takže jednoduchý text i příběh. Ale když to Vieweghovi vychází (a když to lidi baví), proč v tom nepokračovat... Za podnětnou literaturu to ale nepovažuju.

Nadda
09.05.2016

Po knize jsem sáhla v knihovně spíše ze zvědavosti na Viewega. Ze začátku jsem byla celkem nemile překvapená způsobem psaní z pohledu několika osob. Zvykla jsem si a musím uznat, že je kniha psaná poutavě, teda až na Autora, ten mi vadil až do konce.

Eliot30
23.03.2016

Moc silný příběh a nádherně napsané jako každá kniha Michala Viewegha všechny jeho knihy mě zasáhnou ale tahle hodně ...

jolii
13.03.2016

Knihu jsem dostala ke čtyřicátinám, takže docela drsárna. Zvlášť po přečtení některých pasáží: „Ze života se náhle stalo cosi časově omezeného. Z nekonečného oceánu, který jsem měl ještě před pár lety před sebou, je najednou rybník.
Je třeba zvykat si na představu, že některé věci při nejlepší vůli nestihneme.“
„Například?“ „Zbohatnout. Vyhrát olympiádu. Dostat Nobelovu cenu. Postavit si srub na Aljašce. Oslavit se synem jeho třicáté narozeniny.“ „Žádného syna nemáš.“ „O tom právě mluvím.“
Ne, je to fajn knížka.

martiiinkajjj
30.12.2015

Dobře napsaná kniha :-) samozřejmě lepší než film :) doporučuju :)

lue
26.12.2015

Líbilo moc. Jen mě vrtá hlavou, čí dítě Eva porodila? Jestli třeba nebyl otcem češtinář. Napadlo mě to v souvislosti s Vodníkem - Danem Bártou a ve finále dcera jménem Alice, a kdo ví Dana proslavila kapela Alice. A přece Eva to s Varteckým táhla celou dobu.?

doroth28
02.09.2015

Četla jsem již několikrát a určitě ještě párkrát budu. Za mě nejlepší kniha od Viewegha.

kuky921
13.08.2015

Dala jsem autorovi další šanci a opravdu to nejde. Za mě je to úplně zbytečná knížka. Dá se přečíst, ale je to úplná ztráta času.

ZdivocelaReny
05.07.2015

Extrémně čtivé!
Jako první jsem viděla film, který mě značně zklamal - absence příběhu, vtipu, nějakého rozuzlení (tedy snad krom zjištění, že ošklivka je v konečném důsledku v životě spokojenější než kráska). Přesto - anebo právě proto?, jsem dala šanci knížce. A byla velmi mile překvapená. Přelouskala jsem ji během jednoho dne a k některým pasážím se i opakovaně vrátila (hlavně k tomu krátkému, prchavému sblížení Hujerové s Tomem na maturitním večírku). Rozhodně nejsympatičtější postavou je právě Hujerová, upřímná, ironická... a každá obyčejná holka se v ní může snadno najít – nebo to je alespoň můj případ :). Druhá postava, které jsem fandila byl Tom.
!SPOILER! Ten, bohužel, dopadl znatelně hůře. Věčné hledání "druhé Evy" ho zkrátka naprosto semlelo. Tom je možná nejdepresivnější postavou celé knihy - mladý básník plný elánu a vzletných slov na začátku... stárnoucí alkoholik na konci. Ach jo. -KONEC SPOILERU-
Postavy jako Eva, Jeff nebo Skippy mi nijak zvlášť k srdci nepřirostly, ale nemám k nim ani nějaké velké výtky. Snad jen k Evě – zkrátka mě nebavila. Je sice fajn, že je příkladem toho, že krásky to v životě nemají lehčí než ty méně pohledné, ale… nevím. Oba mi s Jeffem přišli jaksi… ploší. Nebo možná spíš nezajímaví. Na druhou stranu, asi to byl trochu záměr. Jak řekl Tom, čekal na ně scénář telenovely. Skippym vyprávěné části mě většinou nezaujaly. Oproti tomu na pasáže z pohledu Hujerové a Toma jsem se prostě vysloveně těšila.
Vsuvky o „autorovi“ bych stejně jako většina tady nejspíš vypustila. Smysl pro knihu měly snad jen u vzniku názvu knihy, jinak spíš mátly…
Knížka na rozdíl od filmu měla vtip (opět hlavně díky dvěma výše vyzdvihnutým postavám), přeci jen nějaký příběh a správnou špetku rozuzlení. Věci, které byli ve filmu jen epizodními se tu dostaly do souvislostí (např. vojenská služba Jeffa a úmrtí jeho spolužáka). Vybíjená je spíš hořká než veselá, ale já mám tyhle příběhy svým způsobem ráda... je to zkrátka reálné. Bohužel?

Pišingr
29.06.2015

Čtivé, leč lehce depresivní. Nejlepší postavou je asi Hujerová. Chytrá ošklivka s bohatou fantazií. Fandím jí! Ta život z jejich třídy vybalancovala nejlépe. S nadhledem. Kapitoly o autorovi svědčí o autorově touze zanechat v románu víc, než jen jméno na obálce. Iritující. Místy sarkastický.Přínosem může být maximálně kapitola s babičkou, ze které vyplyne, proč se kniha jmenuje Vybíjená.

vysypanel
20.05.2015

Mám Autora rád takže mi se kniha líbila. Přesně vystihuje všechny životní situace .-) doporučuji

Randyz1986
16.05.2015

Vieweghovým knihám jsem se dlouho vyhýbal, ale Vybíjená mě bavila hodně. Asi zejména proto, že se jedná o příběh z běžného života, který je zároveň vtipný, ale často přinutí člověka k zamyšlení a mnoho osob se v něm asi i najde. Naštěstí jsem trapné nezáživné filmové zpracování viděl až po dočtení knihy...

Niki
30.04.2015

Kniha o běžných denních událostech (s návratem do minulosti), ale četla se dobře, proto toto hodnocení.

Pistácie
25.04.2015

Možná, kdybych si zvolila nejprve knihu a až poté film, bavilo by mě to o něco málo víc. A nemusela bych v těch třech kamarádech nutně vidět televizní Partičku. I tak mě to celkem bavilo. Když to s rovnám s jinými Vieweghovými knihami, tak jedna z těch lepších knih. Dokonce bych řekla, že i více ze života. Mnoho lidí se může vidět v různých postavách.